Citace:
Autoimunitní zánět prakticky vždy vychází z nedostatku látek nutných pro fungování nějakého orgánu, tedy i štítné žlázy. Pokud toto vezmu v potaz, tak dodáním potřebných látek získám velice slušnou šanci zánět redukovat, nebo dokonce odstranit a obnovit tak plnou funkčnost daného orgánu. Dle mého názoru je naprosto nevratných změn na těle naprosté minimum a naopak velká většina těch zdánlivě nevratných změn bývá léčitelná. Sám jsem se setkal již s tolika lidmi s nevyléčitelným problémem, že si to dovolím tvrdit, ale musejí se opravdu hodně snažit změnit svůj zdánlivě nezměnitelný stav.
Snad jste tedy nechtěl říci že všichni co mají nějakou autoimuní nemoc jako třeba astma, diabetes, artritidu, hepatitidu, Crohnovu chorobu nebo celiakii trpí naprosto zbytečně neboť nejsou informovaní že jim stačí pozřít jakési potřebné látky? Které to jsou?
Pokud jde ale o štítnou žlázu; jestli jste měl opět na mysli nedostatek jódu, tak Hypothyreóza z nedostatku jódu se v České Republice v současné době již nevyskytuje. Stavy které se v ČR v současné době podáváním jódu léčí, nejsou hypothyreózního typu.
Autoimuní zánět nepochází z nedostatku jakýchkoli tělu potřebných látek nýbrž z poruchy imunitního systému, který vytváří protilátky proti tkáním vlastního organismu, v tomto případě štítné žlázy. Tato nemoc se rozvíjí dlouhodobě (běžně např.dvacet let nebo více) a zpočátku má jen nepatrné příznaky, proto bývá odhalena až v pokročilém stádiu. Svou dlouhodobostí která je její podstatou, znemožňuje nějaké řešení související se změnou myšlení nebo životního stylu, které platí např. na některá nádorová onemocnění. Hypothyreóza totiž spoluvytváří pacientovo myšlení i životní styl.
Imunitní systém tedy ničí tkáně štítné žlázy a způsobuje jejich trvalé poškození. Než se na to přijde, bývá stav štítné žlázy v různých případech různý. Někdy je nefunkční úplně, někdy je dál schopna částečně fungovat a tuto schopnost si buďto zachová nebo ji dále ztrácí. Bohužel současné době není jasné proč se imunitní systém některých lidí takto chová a neexistuje způsob jak toto chování imunity změnit. Ostatně autoimuních onemocnění které mají stejnou přícinu ale jiné projevy je celá řada jak jsem už psal výše, ale tyto informace jsou poměrně dostupné. Podávání hormonu Thyroxinu neboli T4, má za následek mimo jiné snížení hladiny protilátek proti žláze v pacientově krevním vzorku.
Je pravda že v poslední době se ukazují souvislosti a vztahy mezi autoimuními nemocemi obecně a možná že v tom směru existuje nějaká naděje. Např.u zmíněné Celiakie je notoricky znám spouštěč autoimuní reakce, kterým je lepek (u člověka s touto nemocí spouští lepek reakci imunitního systému, který začne ničit jeho tenké střevo) a o dstraněním lepku je problém vyřešen. Je možné že podobný spouštěč smrtící reakce imunity vůči vlastnímu organismu existuje i u ostatních autoimuních nemocí, tyto spouštěče ovšem nejsou v současnosti známy.
Já však znám ze svého okolí min. jeden případ kdy samotné vyřazení lepku z potravy mělo za následek i vymizení astmatu u dospělého člověka. (Tento člověk trpěl jak celiakií tak astmatem takže měl k vysazení lepku pádný důvod). Souvislost mezi astmatem a Celiakií zatím nebyla popsána, ale souvislost mezi Hypothyreózou a Celiakií ano. Tyto dvě nemoci jdou často ruku v ruce, ovšem ta druhá zůstává většinou nediagnostikována. Existují i další nemoci které jejichž souvislost s Celiakii je dokumentována, jako je např.Osteoporóza. I z té se několik lidí vyléčilo po zahájení bezlepkové diety.
Tímto bych tedy doporučoval těm kdo trpí Hypothyreózou (nebo i jinou autoimuní nemocí) aby uvažovali buď o vyšetření na Celiakii (Celiakie totiž nemívá u dospělého člověka viditelné příznaky spojené se zažívacími problémy) nebo alespoň o bezlepkové dietě na zkoušku na určité období, řekněme půl roku. Do té doby by mělo být jasno zda tato dieta povede ke zlepšení jejich stavu nebo ne.
http://www.celiac.cz/default.aspx?article=43