Jana píše:
Dobrý den ještě jednou,
jelikož doufám, že mě jednou taky potká ta radost vychovávat děti
, tak se chci zeptat, jak postupovat. Od kolika let by si člověk měl dělat klystýr? Je to potřeba už od malička? Kdy jste to své dceři vysvětlil?
Učíte jí i meditovat, držet půsty, atd.? Pokud svému dítěti vysvětlím, že klystýr, vyplachování žaludku, atd. je uplně normální věc, ona se o tom zmíní kamarádům a ty se mu budou smát...?
Kam chodit na obědy, když v jídelně asi dle vašich názorů není nic zdravého?
Máte nějaké knihy na doporučení, které bych mu měla dát přečíst, aby si utvořil vlastní názor?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem
Jana
Nevím to zcela přesně, ale zhruba ve třech letech měla zácpu a absolvovala, ke své velké radosti, první seznámení s touto technikou. Od té doby ji vnímá jako něco, co člověku velice pomáhá a je to přirozenou součástí života. Vysvětlování nechte koňovi, děti se učí příkladem a pokud matka, těžký kuřák, bude vysvětlovat dceři, že kouření je nezdravé, tak je asi tupá, ale fungovat to nemůže. Toto se týká jakékoliv jiné činnosti se kterou se dítě setkává, klystýr nevyjímaje.
Meditace a půsty jsou u dítěte asi nesmysl, na to musí člověk chápat některé souvislosti. Mojí dceři je 11 roků a směje se nejen svým neznalým spolužákům, ale i dospělým, kteří vykazují známky chorob, které jsou výsledkem nezdravého životního stylu.
Ve školní jídelně sice občas jí, ale velice si vybírá a snaží se o to méně nezdravé.
Nic takového nemám, ani netuším zda něco takového vůbec existuje, já jsem zastánce osobního příkladu, to je maximum, co se pro vzdělání dítěte v takovéto oblasti dá udělat.