Jindra píše:
Moc Vám děkuji! Aha, jasně. No, lněný olej momentálně nemám, ale velice podobné složení má konopný (nepletu se?) a ten mám (já vím, je dražší než lněný), denně si dávám malinkého frťana konopného oleje (no, občas zapomenu, takže jen "skoro denně"). Samozřejmě jej držím v lednici, tak je snad kvalitní. Místo lněného oleje (jak říkám, nemám jej) si občas do zeleninového salátu najemno namelu tři čtyři lžičky lněného semínka... pomůže to? No a píšete o síře... síru obsahují například ty přírodní kakaové boby z Lifefoodu, které sem tam konzumuji. Suma sumárum, mám zvýšit příjem konopného oleje (či jemně namletého konopného semínka, lněného semínka - obojí mám) a těchto kakaových bobů?
Víte, zmiňujete sirnou patlanici, ale nějak detailně se mi tu nedařilo najít, cože se tím míní, jen mám dojem, že jde o lněný olej s tvarohem, ale tvarohu jakožto mléčnému výrobku bych se rád kvůli zahleňování vyhnul, proto poptávám například tu kombinaci lněného oleje/semínka a bobů... Děkuji předem za Váš názor, Jaroslave.
Samotný ten olej nemá příliš veliký význam, ani konopný, ani lněný. Nezbytně nutné je navázat ho do potraviny se sírou v dokonalé mixáži, kde dojde k chemické reakci, která poté umožňuje vstup látek do nejdrobnějších kapilár a tak vlastně zlepšuje krevní řečiště.Tvaroh použijte kozí, ten je bez problémů.
Celý postup jsem zde již několikrát popisoval a pro jistotu jej zopakuji. Důležitá je perfektní emulgace lněného oleje do potravin obsahujících ve větším objemu síru, která s olejem chemicky reaguje, výrazně snižuje jeho negativní vlastnosti, zvyšuje ty pozitivní a umožňuje jeho dokonalé využití v drobných cévách. Můžete si vyrobit jednu z následujících směsí s tím, že kozí tvaroh, nebo brynzu lze použít do té první směsi místo běžného tvarohu, ale jinak je postup potřeba dodržet.
1) Dle následujícího receptu si udělejte směs, várka je na jeden, až tři dny, dle snášenlivosti, mimo to jezte syrové jídlo a zaměřte se na ovoce. Do mixéru, nebo šlehače dejte 250 ml čerstvého lněného oleje, přidejte 450 g 10% tvarohu, optimálně v bio kvalitě. Vhodné je přidat i čerstvě, jemně rozemleté, lněné semínko, množství dle potřeby. Mixujte a přidávejte jen tolik vody, aby se obsah dokonale smísil dohromady. Pět minut přípravy do pudinkové hutnosti má za následek, že necítíte žádnou chuť oleje a na nádobě mixéru by neměl být viditelný žádný mastný prstenec, až ji budete vyplachovat. Tato směs se lněným olejem nevyvolává průjem, a to dokonce ani ve velkých množstvích. Olej totiž chemicky reaguje se sirnatými proteiny tvarohu. Na dochucení můžete použít 4 polévkové lžíce cca 60 ml medu, nebo česnek, ostrou papriku, případně trochu šampaňského vína.
2) Pro alergiky na mléko, je možné dát místo běžného tvarohu, dobrý tvaroh z kozího mléka, který dle mého názoru žádnou alergickou reakci nevyvolá, ale pokud se toho bojíte, tak vyzkoušejte místo tvarohu, udělat pastu z paraořechů, lískových ořechů, vlašských ořechů a cibulové zeleniny, nejlépe pórku. Do toho zamíchat ten lněný olej a jemně rozemleté lněné semínko. Je to plné proteinů i síry, které obsahují tyto ořechy opravdu hodně a pórek také. Je otázka, jak moc to bude projímavé, ale to budete muset vyzkoušet.
3) Pro toho, kdo nemůžete mléko, ani ořechy, je varianta ze semen a luštěnin. Semena síru nemají v adekvátním množství, ale mají proteiny a tuk, luštěniny mají proteiny a síru, ale zase chybí tuk. tak jsem nad tím popřemýšlel a můžete vyzkoušet následující postup. Udělejte pastu z naklíčené čočky, nebo hrášku a slunečnicového semínka, přidejte cibulovou zeleninu, česnek, červenou cibuli, pórek a vše důkladně promixujte, do tohoto základu přidejte olej a rozemleté lněné semínko, jako u receptu s tvarohem, v tomto případě bez medu, znovu promixujte na pudinkovitou konzistenci.