Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pon zář 23, 2024 8:27 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1817 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 122  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob črc 02, 2011 6:31 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
magdalena píše:
Zdravím pan Jarda to tak dělá , naučil houbičku na smetanu na šlehání a pak ji používá na tu sirnou patlaninu aspoň jsem to tak pochopila- \":)\" je to napsané o pár čísel nazpět.

Četl jsem, ale taky tu někde psal o výrobě tvarohu pouhým scezením kefíru, tak mi moc není jasné jak dosáhnout produktu, kterým se dá tvaroh z Tesca nahradit...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 03, 2011 8:46 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Lze velmi hustý kefír z tibetské houby (po 48h a více) použít namísto tvarohu do sirné patlaniny nebo je to pořád příliš vodové? Někde jsem tu našel, že to musí být nějaký vysoce tučný až smetanový kefír, který dokáže produkovat jen trénovaná houba? To pak znamená, že je lepší kefír používat radši samostatně? Napadlo mě zabít 2 mouchy 1 ranou a mít jak kefír tak patlaninu v jednom...

Určitě to tak dělat můžete, dokonce se dá používat i domácí jogurt a je opravdu vhodné, aby šlo o dost tučný produkt.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 03, 2011 8:48 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Četl jsem, ale taky tu někde psal o výrobě tvarohu pouhým scezením kefíru, tak mi moc není jasné jak dosáhnout produktu, kterým se dá tvaroh z Tesca nahradit...

Nejde o scezení, ale do cedníku na nudle si dáte plátýnko a do něj nalijete hotový kefír. Necháte řádně vykapat, třeba přes celou noc, nebo i déle a máte špičkový tvaroh.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 03, 2011 9:36 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Nejde o scezení, ale do cedníku na nudle si dáte plátýnko a do něj nalijete hotový kefír. Necháte řádně vykapat, třeba přes celou noc, nebo i déle a máte špičkový tvaroh.

Dá se ten řekněme 2-3 denní kefír jen procedit na utěrce, případně lehce vymačkat, aby byl ihned použitelný do SP aniž bych další den čekal než vykape? Je to postup, který sám používáte nebo to ještě nějak "šlechtíte" a místo mléka na kefír používáte třeba 33% smetanu ke šlehání? Není pak alternativa používat místo tvarohu do SP jen rozšlehanou smetanu, když má víc tuku? Ptám se natvrdle protože jsem to zatím nezkoušel, ale jak dojde TH tak vše testnu. Přijde mi lepší si vysoce tučný tvaroh sám vyrobit než furt kupovat sotva 10% z Tesca, mimoto se do SP určitě dají vmixovat i přemnožené TH takže to bude ještě zdravější. Lze jen pro zajímavost tipnout kolik má takovýto tvaroh/kefír tuku a kolik mléka/šlehačky musím použít, abych získal 250g tvarohu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 03, 2011 10:52 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Dá se ten řekněme 2-3 denní kefír jen procedit na utěrce, případně lehce vymačkat, aby byl ihned použitelný do SP aniž bych další den čekal než vykape? Je to postup, který sám používáte nebo to ještě nějak "šlechtíte" a místo mléka na kefír používáte třeba 33% smetanu ke šlehání? Není pak alternativa používat místo tvarohu do SP jen rozšlehanou smetanu, když má víc tuku? Ptám se natvrdle protože jsem to zatím nezkoušel, ale jak dojde TH tak vše testnu. Přijde mi lepší si vysoce tučný tvaroh sám vyrobit než furt kupovat sotva 10% z Tesca, mimoto se do SP určitě dají vmixovat i přemnožené TH takže to bude ještě zdravější. Lze jen pro zajímavost tipnout kolik má takovýto tvaroh/kefír tuku a kolik mléka/šlehačky musím použít, abych získal 250g tvarohu?

Dá se zpracovávat i jednodenní, ale to vyždímání asi nebude to pravé ořechové, ano to vykapání přeci jenom chce svůj čas. Většinou ho dělám pouze z 3,5% tního mléka, nebo smetanový, kdy dávám cca 30-60% šlehačky do mléka. Ten se pak dělá trochu déle a tučnost má vysokou. Pokud se týká výsledné tučnosti, ta dost závisí na konečné suchosti tvarohu, čili je silně proměnlivá, ale obecně syrovátky je z mléka cca 70-80%, tedy tučnost stoupne až na pětinásobek původní tučnosti. Pokud by vám získaná tučnost nevyhovovala, není problém zamíchat do tvarohu další šlehačku, nebo rozpuštěné máslo a tučnost si dle potřeby zvýšit. Z litru mléka se dá vyrobit zhruba 200-250 g tvarohu, dle konečné suchosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 03, 2011 2:04 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Dá se zpracovávat i jednodenní, ale to vyždímání asi nebude to pravé ořechové, ano to vykapání přeci jenom chce svůj čas. Většinou ho dělám pouze z 3,5% tního mléka, nebo smetanový, kdy dávám cca 30-60% šlehačky do mléka. Ten se pak dělá trochu déle a tučnost má vysokou. Pokud se týká výsledné tučnosti, ta dost závisí na konečné suchosti tvarohu, čili je silně proměnlivá, ale obecně syrovátky je z mléka cca 70-80%, tedy tučnost stoupne až na pětinásobek původní tučnosti. Pokud by vám získaná tučnost nevyhovovala, není problém zamíchat do tvarohu další šlehačku, nebo rozpuštěné máslo a tučnost si dle potřeby zvýšit. Z litru mléka se dá vyrobit zhruba 200-250 g tvarohu, dle konečné suchosti.

OK, otestuju v litru mléka nechat TH 2 dny a pak den vykapat. Když to udělám z běžného plnotučného 3,5% mléka tak by to mělo být tučné dost, ale plánuju mléko syrové z automatu nebo domácí kozí. Měl jsem i rovnou kozí tvaroh, ale ten byl tak suchý, že byl spíš na jídlo. Jen doufám, že to nebude časem otrava shánět mléko+čekat na kefír a že nakonec zase nezačnu kupovat hotový tvaroh při stejných nákladech (ikdyž je ten kupovaný nesrovnatelný šmejd). Už teď mi totiž přijde, že trávím v kuchyni víc času než některé dámy za celý život \":-D\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 05, 2011 8:46 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
OK, otestuju v litru mléka nechat TH 2 dny a pak den vykapat. Když to udělám z běžného plnotučného 3,5% mléka tak by to mělo být tučné dost, ale plánuju mléko syrové z automatu nebo domácí kozí. Měl jsem i rovnou kozí tvaroh, ale ten byl tak suchý, že byl spíš na jídlo. Jen doufám, že to nebude časem otrava shánět mléko+čekat na kefír a že nakonec zase nezačnu kupovat hotový tvaroh při stejných nákladech (ikdyž je ten kupovaný nesrovnatelný šmejd). Už teď mi totiž přijde, že trávím v kuchyni víc času než některé dámy za celý život \":-D\"

Ten čas můžete počítat jako daň za zdraví, jinak ho můžete na konci svého života dost strávit ve špitále upoután na lůžko a v bolestech, čili já to vidím jako dobrou investici do budoucnosti a bezbolestné smrti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř črc 20, 2011 8:29 pm 
Offline

Registrován: pát dub 01, 2011 7:38 am
Příspěvky: 107
Da se misto lneneho oleje pouzit konopny? Je obsah omega-3 kyseliny srovnatelny?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 21, 2011 8:00 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
sokol píše:
Da se misto lneneho oleje pouzit konopny? Je obsah omega-3 kyseliny srovnatelny?

Patrně dá, ale obsah správných kyselin je určitě mnohem nižší, nicméně je jich tam také docela dost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob črc 23, 2011 1:34 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
sokol píše:
Da se misto lneneho oleje pouzit konopny? Je obsah omega-3 kyseliny srovnatelny?

Posúď sám, kukni sem:
http://www.konopa.sk/konopn_olej_dokona ... h_kyselin/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 24, 2011 8:22 am 
Offline

Registrován: pát dub 01, 2011 7:38 am
Příspěvky: 107
Takže v podstatě na úpravu omega 3 do správného poměru je ideální lněný olej a po srovnání na běžné použití konopný.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 24, 2011 8:24 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Sybilla píše:

To je zajímavé srovnání a škoda, že neexistuje na širší spektrum druhů olejů, ale i tak se ten obsah omega 3 mastných kyselin dost mění i v jednotlivém druhu v závislosti na zasetém kultivaru dané plodiny a podmínkách pěstování. Není to o pár procent, například u lněného oleje, pokud vím, je minimum cca kolem 2% a maximum 53%, čili opravdu velký rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned črc 31, 2011 8:06 pm 
Offline

Registrován: ned črc 31, 2011 8:03 pm
Příspěvky: 13
Pěkný nedělní večer, dočetl jsem se, že je prý lepší používat nízkotučný tvaroh na sirnou patlaninu. Viz níže a odkaz na stránky... S pozdravem Miloš

Zmes Dr. Budwig
Do mixéru dajte:
1 hrnček nízkotučného tvarohu (obsahujúceho max. 2,5 % tuku !) alebo nízkotučného Cottage Cheese; 2 - 5 polievkových lyžíc / PL / oleja z ľanového semienka; 1 - 3 / PL / čerstvo rozomletých ľanových semienok (napr. v mlynčeku na kávu), dostatok vody, aby to bolo jemné a štipku kayenského korenia (chilli)


(POZNÁMKA REDAKCIE: Pôvodný preklad receptu údajne odporúčal viac ako 10%-tný podiel tuku, no podľa niektorých odborníkov je nízkotučný tvaroh vhodnejší a aj logickejší vzhľadom na to, že ľanovo-proteínová diéta absolútne vylučuje zo stravy práve živočíšne tuky.) Voliteľné:

trošku cesnaku
trošku červeného korenia
trošku šampanského vína

Všetko zmixujte na veľmi jemnú pastu. Jedzte to denne.
Ako prevencia

a ušetrenie času stačí 2-3x denne zmiešať 1 PL ľanového oleja s 1 PL tvarohu či Cottage Cheese, príp. ochutiť nakrájaným ovocím.



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 01, 2011 8:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
[quote="solimator":3vpbzyjd]Pěkný nedělní večer, dočetl jsem se, že je prý lepší používat nízkotučný tvaroh na sirnou patlaninu. Viz níže a odkaz na stránky... S pozdravem Miloš

Zmes Dr. Budwig
Do mixéru dajte:
1 hrnček nízkotučného tvarohu (obsahujúceho max. 2,5 % tuku !) alebo nízkotučného Cottage Cheese; 2 - 5 polievkových lyžíc / PL / oleja z ľanového semienka; 1 - 3 / PL / čerstvo rozomletých ľanových semienok (napr. v mlynčeku na kávu), dostatok vody, aby to bolo jemné a štipku kayenského korenia (chilli)


(POZNÁMKA REDAKCIE: Pôvodný preklad receptu údajne odporúčal viac ako 10%-tný podiel tuku, no podľa niektorých odborníkov je nízkotučný tvaroh vhodnejší a aj logickejší vzhľadom na to, že ľanovo-proteínová diéta absolútne vylučuje zo stravy práve živočíšne tuky.) Voliteľné:

trošku cesnaku
trošku červeného korenia
trošku šampanského vína

Všetko zmixujte na veľmi jemnú pastu. Jedzte to denne.
Ako prevencia

a ušetrenie času stačí 2-3x denne zmiešať 1 PL ľanového oleja s 1 PL tvarohu či Cottage Cheese, príp. ochutiť nakrájaným ovocím.



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirna patlanina
PříspěvekNapsal: pon srp 29, 2011 4:36 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv kvě 26, 2011 11:26 am
Příspěvky: 150
Bydliště: Košice
Jarda píše:
Vracení lignanů do lněného oleje po vylisování, považuji za naprosto zbytečny luxus.

Tak ja by som to netvrdil. Ja osobne si lanovy olej lisujem na svojom rucnom lise doma, a ten odpad lignany je pochutka. Jem to este teple davam to do jogurtu. Ak hy niekto chcel ochutnat a chodi do kosic mozem ponuknut. Lignany vo svojej koncentrovanej forme sa nachadzaju pod supkou teda v tom odpade ktori vznika pri lisovani tak isto je vhodny aj na hnojenie.

_________________
PRED NAKUPEM V OBCHODNYCH RETAZCOCH SI POZRI STRANKU: http://www.potravinynapranyri.cz/
Výrobca vakcín Merck (MSD) v 2. polroku 2009 zaplatil lekárom najmenej 18,8 milióna dolárov:
http://bit.ly/OuRIXq


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1817 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 122  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz