lesněnka píše:
Sakule, chtěla bych se zeptat proč jsou olivy a rajčata až ve 4.skupině. Dle mých informací má nejvíce sacharidů hrášek 13 a mrkev 5,2(g na 100g). Ostatní zelenina se pohybuje asi do 5+-.(rajčata 4 a olivy dokonce 1,7). Jaký máš prosím Tě zdroj? Díky za info.
Jen Vás drobně opravím, olivy jsou v kat. 2 resp. 3 a rajčata také 3, všechny se tedy vlezou do protikvasinkové diety i když s jakýmsi vykřičníkem. Jsou to potraviny u nichž nepanuje jasné shoda a jsou často různé názory (nicméně řazení žádné z potravin není možné brát absolutně, každý reaguje jinak).
U rajčat není problém s množství sacharidů, ale plísněmi, které často obsahují. A vzhledem k tomu, že hlavním cílem úspěchu toho o čem se tu bavíme je čistá krev tak jakákoli potravina s plísňovým potenciálem by měla být konzumována maximálně opatrně a nemůže patřit do naprosto nejbezpečnější kategorie, tedy 0 nebo 1. Někdo by o nich mohl uvažovat v kat. 2, s čímž by se dalo asi souhlasit. Já se spíše přikláním ke 3, ale je to opravdu hraniční záležitost.
Olivy jsou trochu komplikovanější. Je to sice potravina, která je nabitá zajímavými látkami včetně antioxidantů a nenasycených mastných kyselin, nicméně je třeba je konzumovat ve formě panenského olivového oleje, nejlépe z prvního lisu, kdy se ještě ani lis nepoužívá ale lisuje se pouhou vahou oliv anebo byste je musela jíst nezpracované, což pokud jste zkusila je téměř nemožné.
Proč tedy nejsou v kat. 1? Jednak prochází procesem fermentace, a každá fermentovaná potravina je z hlediska kvasinek problematická. Zelené olivy, protože se sklízí nezralé, se ještě většinou namáčí do louhu a nakonec také často do octu, který také není pro naše účely příliš vhodný. Černé, tedy zralé olivy jsou tohoto většinou ušetřeny, proto je řadím do kat. 2.
Další trablí jsou přidané látky do nálevu. Pokud se kouknete na obaly, zjistíte, že drtivá většina oliv je konzervovaná minimálně kyselinou citronovou a mléčnou, ale také řadou dalších konzervantů. Do kategorii 4 bych potom dal olivy v plechovce.
Tedy v našich poměrech kdy jsou olivy chemicky zpracovávány a poté konzerovány éčkami a octem, nemohou určitě být zcela bezpečnou potravinou. Na druhou stranu černé olivy, které bývají méně konzervovány a šetrněji zpracovány jsou ve druhé fázi diety přijatelné. Ideálně ty zcela bez konzervantů a za větší obnos peněz kde se dá čekat i kvality (zpravidla velké nebo podlouhlé olivy)
K další časti vašeho dotazu tedy jen že není možné sledovat pouhý obsah cukrů, roli hraje celá řada dalších faktorů a to nepočítám ani psychiku jedince, kde všechny tabulky ztrácejí smysl
Co se zdrojů týče tak ty jsem zde již uváděl. Tedy aspoň jejich velkou část