Skvělé nahuštěné základní pohyby taiji do základní cvičební sestavy (
je to jedna z nejlepších příprav před cvičením forem nutná k pochopení a správnému provádění JAKÝCHKOLI dalších cviků v taiči....., ale pro někoho kdo nemá čas a chuť se učit formy sestav v taiči, je tato základní sestava možná i postačující na celý život když k tomu přidá i nějaké cviky čchi-kung....
)
" Navíjení hedvábného vlákna" :Videa (v dolní části webstránky) -
http://taiji.kvalitne.cz/diy/1) Video - 1. a 2. forma navíjení hedvábného vlákna (mistryně Malisa Ng)
(kroužení jednou rukou po směru a protisměru)
2) Video Mistr Zhu Tiancai vysvětluje techniku navíjení hedvábného vlákna
Video - CELÁ sestava navíjení hedvábného vlákna (mistr Zhu Tiancai), (Lepší kvalita videa, než na taiji.kvalitne.cz!) :
http://www.taiji.cz/taichi-navijeni/ (je tam i komplet nacvičená sestava na VIDEU !, lépe cvičit ale nejdřív po částech..., a po aspoň 1denním semináři
, jinak kdo chce vědět "co dál..." tak většinou se pokračuje v seriózních kursech sestavou 13 forem – autor je Zhu Tiancai, začátečnická sestava obsahuje pohyby z Lao Jia (=starý styl,rám) sestavy ve stylu Chen)
Jednou z výrazných charakteristik Chen Taiji quan je jeho
důraz na spirálovité pohyby. Tyto pohyby se často přirovnávají k otáčení kokonu bource morušového, když se z něj při sklizni jemně, plynule a bez přerušování odvíjí hedvábné vlákno. Klasikové Tchaj-ťi čchüan doporučují hýbat se, jako bychom „táhli hedvábí“. Navíjet hedvábí znamená získávat vlákno složitým,
spirálovitým, šroubovitým pohybem.
V taiji je celé tělo naplněno otáčivým, kruhovitým pohybem.
Vnitřní otáčivý pohyb je sladěný s vnějším otáčivým pohybem. Když se jedno pohne, hýbe se i všechno ostatní. Veškerá síla čchi vychází z centra mysli do morku kostí, pak se ze svalů a šlach přenese až do končetin.
(Mistr Čchen Sin 1849- 1929)
Sestava Navíjení hedvábného vlákna Mistra Zhu Tiancai :
1. Jou šun čchan kung -- Navíjení pravou rukou
2. Jou ni čchan kung -- Odvíjení pravou rukou
3. Cuo šun čchan kung -- Navíjení levou rukou
4. Cuo ni čchan kung -- Odvíjení levou rukou
5. Šuang ni čchan kung -- Odvíjení oběma rukama
6. Šuang šun čchan kung -- Navíjení oběma rukama
7. Šuang lü -- Stažení oběma rukama -- vlevo dolu
8. Šuang lü -- Stažení oběma rukama -- pravo dolu
9. Šuang kchaj -- Otevření oběma rukama
10. Šuang che -- Zavření oběma rukama
11. Šan pu šuang lie -- Nakročení a rozdělení oběma rukama
12. Šan pu šuang lie -- Nakročení a rozdělení oběma rukama
13. Li juan nej čuang -Kroužení ruka k tělu
14. Li Juan waj čuang -- Kroužení rukama od těla
Rozvíjení energie navíjení hedvábného vlákna je tedy
jednou z hlavních tréninkových metod Taiji quan a je nezbytné k dosažení maximálních zdravotních účinků nebo bojových dovedností. Navíjení hedvábného vlákna
pomáhá odstranit ztuhlost a zlepšuje pružnost a ohebnost.Každý taiji pohyb se provádí pomocí energie ("pohybu") navíjení hedvábného vlákna a skládá se ze tří složek: uvolnění, natažení a otáčení či kroucení. Vynechání jedné z těchto tří složek velmi sníží účinnost pohybu.
Důležitým cílem cvičení navíjení hedvábného vlákna je otevřít a uvolnit hlavní klouby a spoje v těle (krk, ramena, lokty, zápěstí, hruď, břicho, pas, kua, kyčle, kolena a kotníky). Zároveň pomalé, plynulé, otáčivé pohyby natahují a posilují svaly a šlachy, takže jsou pak méně náchylné ke zranění.
Tradiční čínská medicína (TCM) vnímá zdraví jako zdravé proudění qi, které vytváří silnou a vyrovnanou energii, chránící před nemocemi. Zablokování nebo stagnace čchi v určitém kanálu má negativní vliv na příslušný orgán a vede nakonec k onemocnění celého těla. (např.horečka je už dle TCM krajní projev nemoci, kdy už dlouho předtím v těle bylo zablokováno někde volné proudění čchi...proto furt Číňané cvičí v parcích Qigong (čchi-kung) spolu s taiči, zatímco my čekáme až se nemoc prostě PROJEVÍ a pak na její projevy máme připraveny prášky, injekce, drahá vyšetření, operace atd...- to vše z našich daní a zdr.pojištění...)
Kromě zlepšení vnitřní cirkulace qi a krve je procvičování navíjení hedvábného vlákna a Tchaj-ťi forem účinným zátěžovým cvičením pro svaly i kosti, u kterých pak dochází ke zvýšení hustoty a síly.
(
jednodenní semináře se občas pořádají na taiji.cz, možná i jinde..., nebo 3 měsíční úvodní kurs taiči, je fakt že
je
větší efekt cvičit "15x denně 1 minutu" než 1x denně 15 minut...a většina žel sklouzne pouze ke skupinové hodinovce 1x týdně, což je možná trochu "aerobní balet" ale nikoli taiči.. - ve skupině to člověka pravda možná víc motivuje, ale čím déle člověk cvičí, naučí se nacházet v jemných detailech a zdokonalení pohybů čím dál větší uspokojení i užitek :wink:
----------------------------
Pro porovnání, ze stylu Yang podobné principy:
http://www.wudang.cz/cinska-cviceni/5-principu.phpPrincip hedvábného pohybu"Hedvábná energie" ve své podstatě zahrnuje osm kvalit: Vyrovnanost, stálost, nenucenost, jemnost, lehkost (bez námahy), snadnost (samozřejmost), pružnost a uvolněnost.
Vyrovnanost
- rozumíme jí klidný, přirozený pohyb těla nahoru a dolů, při němž těžiště zůstává v jedné horizontální úrovni, nedochází k prudkému zvedání a klesání těla, ale pohyb je klidný a přirozený.
Stálostí
rozumíme udržení rovnoměrného tempa, které je určováno individuálními možnostmi cvičících, od začátku do konce cvičení. (Ačkoliv se při výuce často využívá skupinové cvičení, je tai-či zásadně individuální disciplínou.)
Nenucenost
znamená, že pohyby nejsou tvrdé (pevné) nebo toporné (strnulé). Všechny klouby, šlachy a svaly mají být dostatečně procvičeny a uvolněny. Strnulost pohybů má dvě příčiny. První je neznalost zásady plynulého užití síly. Například při tlačení rukou vpřed většina cvičících užívá jen horní části těla, zatímco síla by měla vycházet z chodidel, potom bude mnohem větší, než kdyby vycházela pouze z paží. Druhou příčinou strnulosti je neporozumění úloze, kterou má pas jako linie mezi horní a dolní částí těla a jako východisko všech pohybů. Pohyb pasem by měl vždy předcházet pohybu končetinami. Je třeba stále dávat pozor na střední část těla, vždy držet boky uvolněné, zadek podsazený. Jen tehdy se pohyby stanou měkkými, kruhovými, plynulými a harmonickými.
Při cvičení je třeba připomínat si důležitost uvolnění - pro dosažení měkkosti je významnější než pomalost. Jen měkkostí může být dosaženo tvrdosti. Například bičem, který je měkký, lze tvrdě udeřit. Palice s bambusovou násadou rozbije kámen mnohem snadněji nežli palice s násadou železnou, přestože bambus je měkčí než železo. Proto při užití síly musí být svaly uvolněny, měkká síla pak vyjde z celého těla.
Lehkost
znamená preferenci užití vědomí před silou. Jen je-li zachována lehkost, mohou být pohyby hladké, uvolněné, bez námahy.
Pružnost
může být přirovnána k hedvábnému vláknu, které je jak pružné (poddajné), tak houževnaté. Po provedení sestavy bude zkušený cvičenec cítit efekty této hedvábné energie. Tělo bude uvolněné a svěží, mírně zahřáté, bez pocitu únavy nebo zkrácení dechu.
Princip nepřetržitosti
Cvičícím má od začátku do konce provádění sestavy procházet souvislý tok energie,
nemá zadržovat dech.Lze říci, že každý pohyb je spojovacím článkem mezi dvěma akcemi.
Proud pohybu se nesmí zastavit a hedvábné vlákno energie nesmí být přerušeno. Tento princip je nutné aplikovat nejen u pohybů během každého cviku, ale také v průběhu celé sestavy. Výstižným popisem cvičení tai-či je výrok, že je jako "plující oblaka a plynoucí voda".
K tomu, aby bylo dosaženo nepřetržitosti celého cvičení je nezbytná i nepřetržitá koncentrace na jeho provádění.
Ke koncentraci patří i správná orientace pohledu. V závislosti na druhu pohybu musí pohled při cvičení sledovat zpravidla tu ruku, která se zdvihá vpřed, nebo být upřen v tu stranu, kam je otočena vaše tvář.
Uvědomělost je základem tai-či. Měla by sloužit k vedení síly. Při každé akci by měla být sila a její užití pod kontrolou vědomí.
Princip absorbce
Při cvičení musíte
vyloučit všechny postranní myšlenky, čehož dosáhnete jen plnou koncentrací na prováděné cviky. To vám umožní rozvinout schopnost procítit každý kousek těla, každý sval, a tak se postupně naučit podřizovat své tělo vědomí. Jen tak můžete být zcela pohlceni cvičením a můžete dosáhnout očekávaných výsledků.Na začátku cvičení sestavy, když jste uvolněni a maximálně soustředěni, cítíte jak vám prsty mohutní, zvětšují se a ztrácí citlivost. To znamená, že můžete vyvolat čchi do svých prstů. Pocit čchi byste měli mít po celou dobu cvičení. Jestliže vaše pohyby nejsou pomalé, plynulé, jemné a kruhové (křivkové), absorbce se automaticky zastaví a pocit čchi zmizí.
Energie každého pohybu se odráží v prstech. Základem je proto pocit čchi v prstech. To znamená, že vitální energie je mobilizována, že pohyby jsou vedeny vědomím. Jak již bylo uvedeno, musíte nechat vědomí, aby vedlo váš pohyb. Jinak nikdy nedosáhnete stavu úplné absorbce. Dokonce ani tehdy ne, když budete dělat pohyby technicky přesně.
Absorbce není vidět. Je to stav mysli a pocit čchi může být pouze vnímán. Na druhé straně však jemné, plynulé a křivkové pohyby jsou očima vnímatelné. Jestliže takovéto pohyby nevidíte, lze s jistotou tvrdit, že cvičící selhal v dosahování absorbce. Cvičící se pohybuje mechanicky, bez absorbování podstaty tai-či.
Princip úplnosti
U cvičení tai-či platí:
"Když se pohybuje jedna část těla, pohybuje se i celé tělo, když je jedna část těla nehybná, potom je nehybné celé tělo".Když zacvičíte celou sestavu, máte procvičené celé tělo jak zevně, tak i vnitřně.
Každý pohyb v tai-či je pohybem celého těla. Sestavu se lze naučit poměrně snadno, ale dosáhnout mistrovství ve využití výše popsaných energií je obtížnější. Když je ovládnete, budete mít plný prospěch z efektů dávajících zdraví. To bude zpětně stimulovat váš zájem a důvěru v tai-či a zvyknete si na pravidelné cvičení.