[size=150:3pl2lg92]JAK ZAČÍT s taiči a chi-kung[/size:3pl2lg92]
Otázka: Nevím co Taiji je a zda to zvládnu.
Odpověď: Tai Ji Quan / Tai Chi Chuan se dá cvičit po celý život a díky své variabilitě si jej můžete upravit tak, aby jste vše zvládli. Někteří lidé neví co vlastně Tai Ji Quan je, co všechno obsahuje a mají obavy zda jim na tréninku někdo neublíží, zda zvládnou všechny pohyby a techniky atd.
Na toto máme pro Vás jednu radu:
NIČEHO SE NEOBÁVEJTE - V KLIDU A NEZÁVAZNĚ SI TO VYZKOUŠEJTE! (první návštěva je většinou zdarma, pro seznámení se s taiči)
S sebou si vemte volný oděv (tričko) a tepláky, obuv s měkkou podrážkou a pití.
[b:3pl2lg92]Musím splnit někajé fyzické předpoklady pro cvičení tai chi?[/b:3pl2lg92]
Neklademe žádné zvláštní fyzické nebo jiné nároky a nepředpokládáme žádné dřívější zkušenosti s bojovými uměními. Nejdůležitější je pravděpodobně vůle cvičit a něco se naučit. Lekce taiji jsou vhodné pro lidi v každém věku s různými pohybovými dispozicemi. Obecně platí, že každý student cvičí podle svých schopností a předpokladů.Tai Chi je opravdu všestranné a lze ho cvičit jak v nižších pozicích, tehdy je náročnější na kondici, tak ve vyšších. [b:3pl2lg92]Taichi je možné začít cvičit v každém věku a doporučuje se i lidem, kteří jinak nesportují.[/b:3pl2lg92]
Nejprve musíš najít instruktora, který dobře cvičí a má dobré informace. Není nutné, aby to byl „slavný“ instruktor.
Pak se uč všechny pozice a zvládni nejprve jednu a pak další. Uč se jak pohybovat rukama a nohama ve spojení s přenášením hmotnosti.
A potom, co se naučíš jednotlivé pohyby, začni je vylepšovat tak, aby byly jemné, kruhové, vyvážené a koordinované s třemi lidskými cennostmi: myslí, silou a duchem.
[b:3pl2lg92][i:3pl2lg92]Kniha ani video vám neopraví postoj, neřekne vám "uvolni hrudník, dej koleno nad osu chodidla, natáhni ruku, povol kotník" atd, atd.
Tyto materiály by měly sloužit pouze jako doplněk k opakování[/i:3pl2lg92][/b:3pl2lg92], případně k prohlubování informací z tréninků.
Pokud se někdo rozhodne opakovat podle knihy nebo videa, tak by to měly být alespoň publikace vydané jeho trenérem Tai Chi nebo mistrem nad ním.
[b:3pl2lg92]Vyhledejte zkušeného instruktora[/b:3pl2lg92]
Zkušený a odborný instruktor dokáže posoudit Váš správný postoj při cvičení Tai-Chi a tím předejít velmi vážným zdravotním problémům. [b:3pl2lg92]Špatné postoje a nepřesné provádění cviků může způsobit nejen bolesti zad, krční páteře a kloubů, ale i další nepříjemné vedlejší účinky.
Tai-Chi je zde od toho, abychom si tělo šetřili, a ne abychom si ničili záda, kolena, kyčle apod. Pozor na kolena!
Trenér by měl dávat pozor, abyste při cvičení měli koleno nad osou chodidla. Jinak se uvolňují vazy a kolena bolí a ničí se.[/b:3pl2lg92]
Pokud vám někdo nevysvětlí, co přesně znamená v taichi zaujmout pozici, přenést váhu ze svalu do svalu, uvolnit pas, atd. sami se to prakticky nemáte šanci naučit.
Další rady jak vybírat "trenéra"....:
http://www.tai-chi.cz/vybrat.html,
http://www.tai-chi.cz/forum.htmlVyberte si takový styl taiči, který vám bude vyhovovat a je kvalitně vyučován poblíž vašeho bydliště nebo aspoň dosažitelný veřejnou dopravou (vlak, Bus ap., na letadlo každý už nemá
).
Většinou se začíná stylem Yang, případně Chen.
[b:3pl2lg92][u:3pl2lg92] Některé rozdíly pěti základních stylů taiči:[/u:3pl2lg92][/b:3pl2lg92]
(Styly a školy se od sebe odlišují zejména provedením a délkou a počtem sestav a způsobem pohybů)
[b:3pl2lg92]styl Chen (Čen) [/b:3pl2lg92]– Je nejstarší a původní školou Tai Ji Quanu. Chen styl vznikl v 17. století ve vesnici Chenjiagou. Za zakladatele je považován Chen Wangting. Pohyby - kombinace měkkých a tvrdých prvků, výrazný pohyb boků, nižší postoj v "přisednutí"
[b:3pl2lg92]styl Yang (Jang)[/b:3pl2lg92] – zakladatelem tohoto stylu byl Yang Luchan, styl vznikl v 19. století, tedy o dvě století později za stylem Chen. [b:3pl2lg92]Yang Luchan i jeho vnuk Yang Cheng Fu začali měnit prvotní formu Tai Ji Quan s cílem přednostního rozvoje jejího zdravotního zaměření.[/b:3pl2lg92] Pohyby - jednoduchost, pevnost, lehkost,
[b:3pl2lg92]styl Wu[/b:3pl2lg92] – byl založen Wu Jian Quanem, dobrá vzájemná provázanost pohybů,vznikl splynutím cviků škol Chen a Yang, typické jsou vyšší vzpřímené postoje a svižné, plynulé, dobře provázané kruhové pohyby.
[b:3pl2lg92]styl Wuu (Hao)[/b:3pl2lg92] – škola byla založena Wu Yuxiang, jehož učení dále zdokonalil Hao He. Pohyby - krátké nápřahy,vychází z prvků školy Yang s využitím měkkých, uhlazených, navazujících pohybů.Charakteristickými jsou i jednoduché a rychlé pohyby s krátkými nápřahy, zaměřené hlavně na protiakci s efektivním využitím protivníkovy síly.
[b:3pl2lg92]styl Sun[/b:3pl2lg92] – změny rytmu, lehký krok.Zakladatel Sun Lutang spojil prvky vnitřních škol – cvičení Sing-I, Pa-Kua a Tai Ji Quan školy Hao.Vyznačuje se vyššími pozicemi těla, lehkými kroky, změnami v rytmu a rychlým tempem provedení.
Mno dali by se zařadit i různé podnože, ale to by bylo na dlouho, možná jen v nabídce ČR jsem viděl také:
[b:3pl2lg92]Tai ki Kung (Tai Chi Kung)[/b:3pl2lg92] - je unikátnym, málo známym štýlom Tai Chi,
pochádzajúcim z južnej Číny, z Kantonu.
Do Európy sa dostalo v 80-tych rokoch 20-teho storočia, keď ho v Taliansku začal učiť
Dr. Ming Wong C. Y., žiak majstrov Wong Mou Wana a Men Tou Chi.
Tai Chi je v kantončine Tai Ki (prepis vo fonetickej taliančine).komplexní systém práce s principem tai-ki (tchaj-ťi) pocházející od
taoistického mistra Čang San-fenga, který do Evropy uvedl mistr Ming Wong (31. generace),
jehož je Tomasz Nowakowski jedním z předních žáků.
V Praze se tento systém praktikuje od roku 1989 v rámci Centra taoistických umění Zlatý Kopec.
[i:3pl2lg92][b:3pl2lg92]Dobrý start je navštívit zdarma první 1h skupinového cvičení taiči nebo čchi-kung, někde poblíž bydliště pro první představu. (kvalitní kurs ve větším městě trvá 3 měsíce a rozhodně se vyplatí položit dobré základy a aspoň ty 3 měsíce do toho zainvestovat čas a dojíždění, než se pak odnaučovat nějaké zažité chyby v pohybech a držení těla...)[/b:3pl2lg92][/i:3pl2lg92].
Může se stát, že budu moci chodit na trénink 1x za týden. Bude to problém?
Není to problém, protože Vy cvičíte a jdete dopředu vlastním tempem.
Nikdy předtím jsem Tai chi netrénoval. Bojím se, že se budu cítit nepříjemně a nebo trapně.
Mnoho cvičenců se ze začátku cítí tak, jako nyní Vy. Nemusíte mít žádný ostych. Zjistíte, že vaši spolucvičenci vás budou nesmírně podporovat (tak ,jako i vy budete podporovat začínající cvičence v budoucnosti).
Jak často by se mělo cvičit ?
Ideální je začít cvičit dvakrát do týdne v kurzu a doma opakovat alespoň o víkendu. Pokud Vás Tai Chi (tajči, taiči, taiji) osloví, zkuste domácí praxi zintenzívnit. Sami uvidíte, jaké změny to pro Vaše cvičení přinese.Pokud nemůžete cvičit 2x týdně třeba z časových důvodů,lze cvičit i 1x týdně,ale o to intenzívnější by mělo být domácí cvičení.
Někteří lidé se leknou, když zjistí, kolik času zabere cvičení taiji. Jak často by podle Tebe měli lidé cvičit?
ZH (mistryně Zhai Hua) : Každý den alespoň ráno a večer. Ráno před tím, nežli jdou do práce. Můžou trochu běhat, trochu cvičit. Stačí 15 – 20 minut každý den (lépe ráno i večer). Potom zvládnou klidně celý den pracovat a cítí se dobře. Když večer přijdou domů, zacvičí si a bude se jim dobře usínat.
V Číně je běžné cvičit ráno a večer. Když v Číně vstaneš v šest hodin ráno a jdeš na svoje místo v parku, už je obsazené. Lidé cvičí různé věci, ale všichni dělají alespoň něco. Večer to samé. Nikdo nechce zůstat doma a koukat s pivem na televizi. Všichni jdou ven.
Před patnácti lety jsi emigrovala do Čech. Jak se Ti tu učí?
ZH: Češi sice nerozumí čínsky, ale stále jsou lepší než Číňani. Chtějí cvičit. Ale Číňani? Když jsou malí, rodina nebo mistr je hlídají, aby cvičili. Když vyrostou, nikdo je nehlídá a už téměř nikdo necvičí. Jedině staří lidé, protože mají takový zvyk. Ale tady? Mladí, staří, všichni se zajímají o čínskou kulturu. Chtějí cvičit a chtějí rozumět. To vůbec není samozřejmé! A když cvičí, postupně půjdou nahoru a budou cvičit dobře. Lidi tu jsou vytrvalí, někdy až tvrdohlaví.
Samozřejmě i tady jsou lidé, kteří přijdou, chvíli si zacvičí a pak je to přestane zajímat.
Zkušenosti lidí proč se rozhodli cvičit taiči:
http://www.taiji.euweb.cz/zkusenosti.htmDVD Principy taiji (taiči), Základy Qigong (čchi-kung) a Yang styl na DVD, jsou třeba zde:
http://www.taiji.euweb.cz/obchudek.htmPS: pokud chcete výhledově vidět jaké úrovně na sebe navazují a co "obnášejí", takl např.tady:
http://www.taiji.euweb.cz/osnova.htm(zaujalo mne, že většina lidí až ve třetí úrovni pokročilosti, začne v základním postoji Wu-Ji (wu ti) a v sestavě [size=150:3pl2lg92]jasně pociťovat projevy energie čchi (v dlaních, prstech: mravenčení, brnění, elektrizování, jemné ťukání, chvění, lechtání, naplnění spodního tan-tchienu). A až tam se rodí obrovská motivace ke cvičení...
[/size:3pl2lg92]
Good Luck!
------------------------
Některé [size=150:3pl2lg92][b:3pl2lg92]zásady správného cvičení taiči, platí i pro čchi kung[/b:3pl2lg92]... :
[/size:3pl2lg92]
Neustále při cvičení a hlavně, když se sestavu učíme, se musíme soustředit na následující prvky:
Správný postoj: musíme zvládnout tělo ([b:3pl2lg92][u:3pl2lg92]ve stoje si přidřepnout jakoby za náma byla židle na kterou si chceme sednout, páteř rovná jako by byla lehce opřena o zeď[/u:3pl2lg92][/b:3pl2lg92], ramena dozadu a dolů, lokty volně svěšené, nenapínat ruce, nechat je jen mírně ohnuté, prsty rukou pokud možno rovně ale přesto uvolněně (neohýbat je, ani nepropínat),[u:3pl2lg92] pohyb rukou vychází z pohybu boků a pánve[/u:3pl2lg92], nikoli ze svalů rukou. Otáčíme celým trupem, nikoli krkem...
Kruhové pohyby: musíme si uvědomit, že v [b:3pl2lg92]každý pohyb v Tai Ji Quan je složen z malých a velkých kruhových pohybů.[/b:3pl2lg92]
Lehkost: každý pohyb provádíme s lehkostí, hlavně[b:3pl2lg92] úkroky, přesuny hmotnosti z nohy na nohu[/b:3pl2lg92] a tlačení rukou dopředu
Pomalost: abychom zajistili kontrolu pohybů a soustředění musíme cvičit pomalu
Rovnoměrný pohyb: pohyby provádíme stále stejnou rychlostí a udržujeme [b:3pl2lg92]kolena ohnutá (neměla by přesahovat špičky nohou!)[/b:3pl2lg92], abychom zajistili stejnou výšku těžiště po celou dobu pohybu.
Rovnováha: po celou sestavu pohybujeme rukama rovnoměrně a navíc [b:3pl2lg92]hmotnost musí být na jedné noze dokud nedošlápneme druhou nohou[/b:3pl2lg92].
pár věcí, které jsou v taiji považované za základy – správný postoj (vč. podsazené pánve), otvírání a zavírání kyčlí (ve statické pozici, následně v pohybu), díky tomu se učit jak a kudy se vede síla (např. z nohou do rukou); větší důraz na „harmonie“ – sladění pohybu kloubů (ramena+kyčle, lokty+kolena, zápěstí+kotníky);[size=150:3pl2lg92] hledání středu a schopnost udržet ho i v pohybu (rovnováha)[/size:3pl2lg92]; aplikace, tuejshou (včetně vysvětlení jednotlivých částí, vliv těchto pohybů na celé tělo, „ošahat“ si rozdíly mezi uvolněností a ochablostí, mezi sílou a zatuhlostí apod.)
[*] Zavěšte hlavu jako by byla pověšena na šňůrce za temeno hlavy, a nechte klesnout čchi do Tan tienu (posílejte tam nádechy). To naznačuje, že cvičenec by měl poslat energii tak aby hlava a krk byly vzpřímené. Cchi klesne do Tan tienu a dodá cvičenci lepší rovnováhu. Tyto 2 rozdílné síly působí v opačných směrech tak, že výsledný pohyb bude způsobovat protahování těla. (laicky - kostrčí mírný tlak dolů, temenem hlavy zas nahoru...)
[*] Uvolněte ramena a snižte lokty. Tímto se vytvoří patřičné spojení mezi rameny a lokty. Snížením loktů se protahuje celá paže od zápěstí směrem až k ramenům.
[*] Vyprázdněte hruď a narovnejte záda. Vyprázdnit hrudník neznamená ho vypnout dopředu nebo zatáhnout zpět dovnitř. Jde jen o to najít jeho přirozený střed tak, aby podporoval protahování svalů zad. Existuje totiž strukturní spojení mezi hrudníkem, hrudní kostí, klíční kostí, lopatkou a svaly, které je obepínají a spojují.
[*] Uvolněte boky a pokrčte kolena.[b:3pl2lg92] Mnoho času se při cvičení Tai Chi Chuan stojí jen na jedné noze (druhá se jen lehce dotýká země!, těžiště se přenáší z nohy na nohu).[/b:3pl2lg92] Díky tomu se zase protahují celé nohy jako následek rotace pasu.
-----------------------
[size=150:3pl2lg92]DESET DŮLEŽITÝCH ZÁSAD MISTRA YANG CHENG FU[/size:3pl2lg92]
přeložil Karel Nuhlíček
Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 1 |
ZQ== |