Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pon lis 25, 2024 11:36 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 299 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 5:50 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jak a proč cvičit Tai-ji (taiči)
http://www.wushucentrum.cz/taiji/jakproc/

Tai-ji je tradiční čínské cvičení o kterém už asi každý člověk někdy něco slyšel. Ale Tai-ji znamená mnohem víc než jen soubor pomalých pohybů. Tai-ji je jako koláč, který má mnoho částí a ochutnat jej je velice zajímavé. Každá z jeho částí je objevováním a poznáním něčeho nového a zajímavého.

...prostřednictvím po staletí pěstovaných technik se můžeme ponořit do zcela zvláštního světa, odložením svázanosti dnešní civilizace a přesně v duchu prastarých tradic provádět cvičení, která jakoby vedla mimo běžné vědomí člověka a která pomáhají nalézt ztracené hodnoty dnešní společností nedoceněné. Především je to program rozvoje schopností adaptovat se, přirozeně a pružně reagovat, neztrácet nadhled a sebejistotu, potlačit v sobě primitivní násilí, agresivitu a bezhlavost.

Tchaj-ťi a zdraví
Vnější vzhled je v současnosti pro mnoho lidí velmi důležitý. Všeobecně se věří, že pokud někdo vypadá dobře, je také zdravý, pokud se pohybuje, tak trénuje tělo. Jsou to klamné představy – vnější vzhled nám nic neřekne o tom, co je uvnitř. To platí také u cvičení – např. když se hodně zapotíte po půlhodině jízdy na rotopedu, přesto toto cvičení mnoho vaše zdraví nezlepší, protože hlavně více pracujete na svalech nohou a dolní části těla než na vrchní části a rukou. Také to příliš nezlepší stav vašeho imunitního systému nebo fyziologickou funkci vnitřních orgánů. Na druhou stranu, jak bylo zdokumentováno, tchaj-ťi posiluje imunitní systém. Například v magazínu PREVENCE (časopis v USA) byla publikována studie, jejímž závěrem bylo, že lidé pravidelně cvičící tchaj-ťi měli větší počet bílých krvinek oproti necvičícím.

Uvolněné, přirozené, ladné, protahující, klidné, jemné, pomalé a kruhové pohyby používané při cvičení tchaj-ťi poskytují nejlepší podporu pro funkci všech vnitřních orgánů. Když cvičíte správně, všechny vnější podněty jsou odfiltrovány, mysl je zaměřena a koncentrována na TEĎ A TADY (jako Body & Mind techniky terapeutické, prociťujeme celé tělo a každičké uvolňování napětí kdekoli v těle... \":idea:\" ) - negativní emoce jsou utlumeny a Vy tak proniknete do zdravého, klidného a vyrovnaného stavu. Jinými slovy, když jste uvolnění, nervový systém začne pracovat efektivněji, krev lépe cirkuluje a tělo se lépe sladí a dostane do rovnováhy. Když v tchaj-ťi kroužíte celým tělem a protahujete ho, potom kosterní, ale také svalový systém i vnitřní orgány jsou řádně trénovány. Tím, že cvičíte pravidelně, udržujete své tělo zdravé. Proto je v dnešní době tchaj-ťi tím nejlepším lékem.

Tai-ji je spojením bojového umění s prvky čínské medicíny a filozofie. Každý kdo se chce tomuto čínskému umění věnovat se ocitne na začátku dlouhé cesty a je právě na každém z nás čemu se v tomto cvičení budeme více či méně věnovat. Z toho vyplývá že samotné studium umění Tai-ji zabere nějaký čas. I samotné výsledky se nedostavují automaticky a rychle, ale cvičení se zlepšuje podle toho, jak správně a často se mu věnujeme. Při cvičení je potřeba uvolnit mysl a propojit ji s pohybem těla a dechu. Podle klasického učení o Tai-ji existuje v těle něco co se pohybuje uvnitř těla - (čchi) energie. Něco co je sice neviditelné, ale velmi konkrétně fyzicky pociťované a životně velice důležité. Volný pohyb čchi připravuje cestu pro krev, přitom čchi proudí po vlastních drahách a vedlejších drahách na kterých jsou umístěny akupunkturní body (meridiány).

Hlavně nemůžeme ale opomenout, že toto cvičení není ohraničeno věkem a neklade příliš velké nároky na pohybové dovednosti. Každý si může najít své možnosti pohybu, pokud dodrží základní principy Tai-ji. Cvičit uvolněně, správně hluboce dýchat do břicha, rovné držení těla, cvičit plynule a spojit mysl s pohybem.
Také je důležité kde a za jakých podmínek cvičíme. Samozřejmě že mnoho lidí hlavně ze západu cvičí především v tělocvičnách. To samo o sobě není vůbec špatné. Hlavně za špatného počasí a zimních měsíců, ale hlavní podstatou Tai-ji je splynutí s přírodou a snaha pochopit ji, být s ní ve větším souladu. A proto je velice důležité a pokud to jde jít cvičit do přírody. Tady je zásadní rozdíl mezi lidmi z východu a západu. Kdo navštívil některý z východních států, tak určitě viděl že tam lidé cvičí co nejvíce venku a je jedno jakému druhu cvičení se věnují, NESTYDÍ SE...JSOU HRDÍ ŽE DĚLAJÍ NĚCO PRO své zdraví \":D\" .... U nás je to právě naopak. Lidé jako by se styděli za to, že něco pro sebe dělají. Je to ale veliká škoda. Cvičení v přírodě má mnoho předností. Je dobré najít klidné místo kde jsou stromy a čistý vzduch. Dnes je přes den ve vzduchu mnoho smogu a proto se doporučuje cvičit ráno a večer. Cvičit Tai-ji tímto způsobem může podstatně zlepšit zdraví a prodloužit život.

DVD qigong (čchi-kung) :
http://www.taiji.euweb.cz/DVD-QI.htm
(...Umění Qi-gong je označováno za motor Taiji. Z toho důvodu jsou DVD Qi-gong, stejně jako Qi-gong samotný, určené i všem taijistům jako naprostý základ, na kterém lze budovat své Taiji, neboť vás naučí nejen energii čchi okamžitě vnímat, ale i posilovat, rozvíjet a kultivovat. Získanou schopnost pracovat s čchi pak každý Taijista trvale využije ve svých cvičených sestavách Taiji, čímž se odstartuje jeho plný efekt. )

Taiji je vyšší školou Qi-gong. Pokud nemá být Taiji pouhou gymnastikou, je třeba se dříve, než se začnete učit Taiji, naučit alespoň základy Qi-gong a tím veškerý Taiji pohyb prostoupit vibrující energií čchi (Qi). Pokud se snažíme o Taiji, aniž by v nás současně reálně vědomě vibrovala čchi, jde bohužel jen o napodobeninu Taiji. Z toho důvodu, že vnitřní čchi ve skutečnosti řídí vnější pohyb Taiji. A pokud čchi chybí... ... je třeba ji v sobě nejprve objevit.

Při studiu historie taiči a používaných termínech, se lze setkat s názvy starodávných energetických cvičení Tao-jin(Daoyin) (koncentrované vynaložení vnitřní síly) a Tchu-na(Tuna) (=cvičení hlubokého dechu), teorií Jingluo z tradiční čínské medicíny společně s krouživými a obloukovými pohyby, pevností skrytou za jemností a provádění pohybů, které jsou reakcí na změny. Bod Tan tien - Představte si kuličku energie uvnitř svého těla umístěnou na jeho středové linii asi 3 cm pod pupkem. Tento bod je těžištěm fyzického těla. Je to bod, který se nazývá Tan tien kam posíláme dech a čchi. Jeho tón drží naše tělo ve fyzické manifestaci.

Historie taiji (dole je pdf se stromem rodokmenů a návazností stylů) : http://www.wushucentrum.cz/taiji/text/

kniha Základy tai-chi chi-kung - autor Yang Jwing-ming (styl Yang) :
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Z%C ... i+chi-kung
Kniha obsahuje především sérii speciálních cvičení čchi-kung, jimiž obvykle začíná trénink tchaj-ťi čchüan (jimiž lze jednoduše upravovat náš zdravotní stav bez ohledu na to, zda se zabýváme bojovým uměním nebo ne. Do hloubky je zde rozebráno pozadí a historie i technické aspekty čínského ČCHI-KUNG, TCHAJ-ŤI ČCHUAN a TCHAJ-ŤI ČCHI-KUNG. Všechny cviky a pozice jsou ilustrovány 220 fotografiemi a náčrtky

DVD principy taiji (styl Yang, ale většina platí obecně pro všechny styly) :
http://www.taiji.euweb.cz/DVDprincipy.htm

Yang styl (ale i styl Chen u začátečníků) má klidné ladné pohyby jako když oblaka po obloze plují, jako voda v řece teče, plynule bez přerušení.
- např.kursy a pěkné video s mistryní Zhai Jun: http://www.taiji-pakua.cz/index.php?stranka=yang108
(video je dole, POZOR- jde netradičně ovládat hlasitost - nutno trochu ztlumit nikoli jen klikem myší, ale ještě navíc držet SPODNÍ trojúhelníček úplně vpravo, a popojet vlevo... \":)\" , nebojte - ty rychlejší švihy a "kopy" se u začátečnických kursů nedělají...toto je sestřih z provedení rozšířené sestavy 108 cviků pro dost pokročilé, zatímco základní sestava má jednoduchých 24 cviků ve stylu Yang....a ještě o polovinu méně ve stylu Chen.

Pro ty cvičence Yang stylu Tai Chi Chuan, kteří cvičí sestavu Velký Řád, ale nebyla jim zprostředkována řádná korekce, mohou být zajímavé následující doporučení, které byly dlouhá léta ukryty v klasických dílech Tai Chi Chuan. Řada instruktorů a cvičenců se na ně odkazovala, ale nikdo je nedodržoval. Jsou to tyto pokyny:

- zavěste hlavu a nechte chi klesnout do dan tienu (energetické centrum „hara“ umístěné cca 2 palce po pupkem)

- uvolněte ramena a snižte lokty

- vyprázdněte hruď a narovnejte záda

- otevřete boky a pokrčte kolena

Překlad Taiji Kungfu znamená prostě umění taiči, neboť slovo kungfu značí dovednost v jakémkoli oboru, nikoli jen u nás známé označení boj.umění. Pro to je tam psáno až ve třetím kursu pro pokročilé, že chtějí " dosáhnout kungfu"...neboli co nejvíc zdokonalit toto umění. Jak velké je vaše kungfu v tai-ji quan je přímo úměrné úrovni kungfu vaší vnitřní energie. Není-li ve cvičení přítomen prvek vnitřní energie, potom cvičení zjednodušeně řečeno není tai-ji quan, ale silový (=vnější) styl praktikovaný zpomaleně... \":mrgreen:\"

Čchi-kung (styl Neigong (čti nej-kung) a Tai-ji quan jsou dvě od sebe neoddělitelné věci, spolu tvoří jedno tělo, jeden celek.

Jak lépe porozumět čínskému pojetí tai-ji quan? Není to jen bojové umění, ale také část kultury. Je to Umění. Filozofie. Tao - cesta. Časem během tréninku získáte dojem nekonečna. A pocit, že čím více cvičíte, tím více chcete proniknout hlouběji.
Chcete-li dobře cvičit taiji quan, je důležité nejdříve rozumět, teprve když rozumíte, chápete, můžete teoretickou znalost převést do praxe. Teprve pak je tělo schopné provést to, co po něm chce mysl. Je zde celková snaha o přirozenost jaká je v přírodních zákonech....Např.krouživé pohyby vycházejí nejen z monády - známého znaku protikladných vzájemně se doplňujících sil, ale vlastně z přírodního spirálovitého pohybu (vodní vír, stoupavý větrný vír pro bezmotorové větroně, oko tornáda, nebo i v našem těle pohyb ve střevech je spirálovitě krouživý... \":mrgreen:\" ap.)


Naposledy upravil muflon dne úte bře 06, 2012 12:48 am, celkově upraveno 13

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 7:28 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
JAKÉ BOTY NA TAIČI (dá se i naboso \":mrgreen:\" )

Kdo neví kde se seženou pohodlné měkké "cvičky" na taiči tak třeba tady:
(ale není nutné, stačí jakákoli velmi měkká obuv co se dá ohnout od paty až ke špičce a má co nejmenší podpatek \":wink:\" )

Tipy:
S gumovou podrážkou u Hayashi: http://www.hayashi.cz/501-boty-kung-fu-produkt_idt-738, v Praze-Stodůlkách, na metru Nové Butovice

- nebo na internetovém obchodě http://www.samuraishop.cz, tam mají s gumovou podrážkou jako Kung fu boty (100-TF) nebo botky s bavlněnou podrážkou jako položku 100-TH, Tai chi boty.

Dále budete potřebovat už jen nepříliš těsné oblečení a lehká obuv, ve které chodidlo skrze podrážku může cítit zem, aby chodidlo mělo prostor k uvolněnému kontaktu se zemí.


Naposledy upravil muflon dne ned bře 18, 2012 8:37 am, celkově upraveno 6

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 8:44 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[size=150:3pl2lg92]JAK ZAČÍT s taiči a chi-kung[/size:3pl2lg92]

Otázka: Nevím co Taiji je a zda to zvládnu.
Odpověď: Tai Ji Quan / Tai Chi Chuan se dá cvičit po celý život a díky své variabilitě si jej můžete upravit tak, aby jste vše zvládli. Někteří lidé neví co vlastně Tai Ji Quan je, co všechno obsahuje a mají obavy zda jim na tréninku někdo neublíží, zda zvládnou všechny pohyby a techniky atd.
Na toto máme pro Vás jednu radu:
NIČEHO SE NEOBÁVEJTE - V KLIDU A NEZÁVAZNĚ SI TO VYZKOUŠEJTE! (první návštěva je většinou zdarma, pro seznámení se s taiči)
S sebou si vemte volný oděv (tričko) a tepláky, obuv s měkkou podrážkou a pití.

[b:3pl2lg92]Musím splnit někajé fyzické předpoklady pro cvičení tai chi?[/b:3pl2lg92]

Neklademe žádné zvláštní fyzické nebo jiné nároky a nepředpokládáme žádné dřívější zkušenosti s bojovými uměními. Nejdůležitější je pravděpodobně vůle cvičit a něco se naučit. Lekce taiji jsou vhodné pro lidi v každém věku s různými pohybovými dispozicemi. Obecně platí, že každý student cvičí podle svých schopností a předpokladů.Tai Chi je opravdu všestranné a lze ho cvičit jak v nižších pozicích, tehdy je náročnější na kondici, tak ve vyšších. [b:3pl2lg92]Taichi je možné začít cvičit v každém věku a doporučuje se i lidem, kteří jinak nesportují.[/b:3pl2lg92]

Nejprve musíš najít instruktora, který dobře cvičí a má dobré informace. Není nutné, aby to byl „slavný“ instruktor.
Pak se uč všechny pozice a zvládni nejprve jednu a pak další. Uč se jak pohybovat rukama a nohama ve spojení s přenášením hmotnosti.
A potom, co se naučíš jednotlivé pohyby, začni je vylepšovat tak, aby byly jemné, kruhové, vyvážené a koordinované s třemi lidskými cennostmi: myslí, silou a duchem.

[b:3pl2lg92][i:3pl2lg92]Kniha ani video vám neopraví postoj, neřekne vám "uvolni hrudník, dej koleno nad osu chodidla, natáhni ruku, povol kotník" atd, atd.
Tyto materiály by měly sloužit pouze jako doplněk k opakování[/i:3pl2lg92][/b:3pl2lg92], případně k prohlubování informací z tréninků.
Pokud se někdo rozhodne opakovat podle knihy nebo videa, tak by to měly být alespoň publikace vydané jeho trenérem Tai Chi nebo mistrem nad ním.

[b:3pl2lg92]Vyhledejte zkušeného instruktora[/b:3pl2lg92]

Zkušený a odborný instruktor dokáže posoudit Váš správný postoj při cvičení Tai-Chi a tím předejít velmi vážným zdravotním problémům. [b:3pl2lg92]Špatné postoje a nepřesné provádění cviků může způsobit nejen bolesti zad, krční páteře a kloubů, ale i další nepříjemné vedlejší účinky.
Tai-Chi je zde od toho, abychom si tělo šetřili, a ne abychom si ničili záda, kolena, kyčle apod. Pozor na kolena!
Trenér by měl dávat pozor, abyste při cvičení měli koleno nad osou chodidla. Jinak se uvolňují vazy a kolena bolí a ničí se.[/b:3pl2lg92]
Pokud vám někdo nevysvětlí, co přesně znamená v taichi zaujmout pozici, přenést váhu ze svalu do svalu, uvolnit pas, atd. sami se to prakticky nemáte šanci naučit.
Další rady jak vybírat "trenéra"....: http://www.tai-chi.cz/vybrat.html, http://www.tai-chi.cz/forum.html

Vyberte si takový styl taiči, který vám bude vyhovovat a je kvalitně vyučován poblíž vašeho bydliště nebo aspoň dosažitelný veřejnou dopravou (vlak, Bus ap., na letadlo každý už nemá \":mrgreen:\" ).

Většinou se začíná stylem Yang, případně Chen.

[b:3pl2lg92][u:3pl2lg92] Některé rozdíly pěti základních stylů taiči:[/u:3pl2lg92][/b:3pl2lg92]
(Styly a školy se od sebe odlišují zejména provedením a délkou a počtem sestav a způsobem pohybů)

[b:3pl2lg92]styl Chen (Čen) [/b:3pl2lg92]– Je nejstarší a původní školou Tai Ji Quanu. Chen styl vznikl v 17. století ve vesnici Chenjiagou. Za zakladatele je považován Chen Wangting. Pohyby - kombinace měkkých a tvrdých prvků, výrazný pohyb boků, nižší postoj v "přisednutí"
[b:3pl2lg92]styl Yang (Jang)[/b:3pl2lg92] – zakladatelem tohoto stylu byl Yang Luchan, styl vznikl v 19. století, tedy o dvě století později za stylem Chen. [b:3pl2lg92]Yang Luchan i jeho vnuk Yang Cheng Fu začali měnit prvotní formu Tai Ji Quan s cílem přednostního rozvoje jejího zdravotního zaměření.[/b:3pl2lg92] Pohyby - jednoduchost, pevnost, lehkost,
[b:3pl2lg92]styl Wu[/b:3pl2lg92] – byl založen Wu Jian Quanem, dobrá vzájemná provázanost pohybů,vznikl splynutím cviků škol Chen a Yang, typické jsou vyšší vzpřímené postoje a svižné, plynulé, dobře provázané kruhové pohyby.
[b:3pl2lg92]styl Wuu (Hao)[/b:3pl2lg92] – škola byla založena Wu Yuxiang, jehož učení dále zdokonalil Hao He. Pohyby - krátké nápřahy,vychází z prvků školy Yang s využitím měkkých, uhlazených, navazujících pohybů.Charakteristickými jsou i jednoduché a rychlé pohyby s krátkými nápřahy, zaměřené hlavně na protiakci s efektivním využitím protivníkovy síly.
[b:3pl2lg92]styl Sun[/b:3pl2lg92] – změny rytmu, lehký krok.Zakladatel Sun Lutang spojil prvky vnitřních škol – cvičení Sing-I, Pa-Kua a Tai Ji Quan školy Hao.Vyznačuje se vyššími pozicemi těla, lehkými kroky, změnami v rytmu a rychlým tempem provedení.

Mno dali by se zařadit i různé podnože, ale to by bylo na dlouho, možná jen v nabídce ČR jsem viděl také:
[b:3pl2lg92]Tai ki Kung (Tai Chi Kung)[/b:3pl2lg92] - je unikátnym, málo známym štýlom Tai Chi,
pochádzajúcim z južnej Číny, z Kantonu.
Do Európy sa dostalo v 80-tych rokoch 20-teho storočia, keď ho v Taliansku začal učiť
Dr. Ming Wong C. Y., žiak majstrov Wong Mou Wana a Men Tou Chi.
Tai Chi je v kantončine Tai Ki (prepis vo fonetickej taliančine).komplexní systém práce s principem tai-ki (tchaj-ťi) pocházející od
taoistického mistra Čang San-fenga, který do Evropy uvedl mistr Ming Wong (31. generace),
jehož je Tomasz Nowakowski jedním z předních žáků.
V Praze se tento systém praktikuje od roku 1989 v rámci Centra taoistických umění Zlatý Kopec.


\":arrow:\" [i:3pl2lg92][b:3pl2lg92]Dobrý start je navštívit zdarma první 1h skupinového cvičení taiči nebo čchi-kung, někde poblíž bydliště pro první představu. (kvalitní kurs ve větším městě trvá 3 měsíce a rozhodně se vyplatí položit dobré základy a aspoň ty 3 měsíce do toho zainvestovat čas a dojíždění, než se pak odnaučovat nějaké zažité chyby v pohybech a držení těla...)[/b:3pl2lg92][/i:3pl2lg92].

Může se stát, že budu moci chodit na trénink 1x za týden. Bude to problém?
Není to problém, protože Vy cvičíte a jdete dopředu vlastním tempem.

Nikdy předtím jsem Tai chi netrénoval. Bojím se, že se budu cítit nepříjemně a nebo trapně.
Mnoho cvičenců se ze začátku cítí tak, jako nyní Vy. Nemusíte mít žádný ostych. Zjistíte, že vaši spolucvičenci vás budou nesmírně podporovat (tak ,jako i vy budete podporovat začínající cvičence v budoucnosti).

Jak často by se mělo cvičit ?
Ideální je začít cvičit dvakrát do týdne v kurzu a doma opakovat alespoň o víkendu. Pokud Vás Tai Chi (tajči, taiči, taiji) osloví, zkuste domácí praxi zintenzívnit. Sami uvidíte, jaké změny to pro Vaše cvičení přinese.Pokud nemůžete cvičit 2x týdně třeba z časových důvodů,lze cvičit i 1x týdně,ale o to intenzívnější by mělo být domácí cvičení.

Někteří lidé se leknou, když zjistí, kolik času zabere cvičení taiji. Jak často by podle Tebe měli lidé cvičit?
ZH (mistryně Zhai Hua) : Každý den alespoň ráno a večer. Ráno před tím, nežli jdou do práce. Můžou trochu běhat, trochu cvičit. Stačí 15 – 20 minut každý den (lépe ráno i večer). Potom zvládnou klidně celý den pracovat a cítí se dobře. Když večer přijdou domů, zacvičí si a bude se jim dobře usínat.
V Číně je běžné cvičit ráno a večer. Když v Číně vstaneš v šest hodin ráno a jdeš na svoje místo v parku, už je obsazené. Lidé cvičí různé věci, ale všichni dělají alespoň něco. Večer to samé. Nikdo nechce zůstat doma a koukat s pivem na televizi. Všichni jdou ven.

Před patnácti lety jsi emigrovala do Čech. Jak se Ti tu učí?
ZH: Češi sice nerozumí čínsky, ale stále jsou lepší než Číňani. Chtějí cvičit. Ale Číňani? Když jsou malí, rodina nebo mistr je hlídají, aby cvičili. Když vyrostou, nikdo je nehlídá a už téměř nikdo necvičí. Jedině staří lidé, protože mají takový zvyk. Ale tady? Mladí, staří, všichni se zajímají o čínskou kulturu. Chtějí cvičit a chtějí rozumět. To vůbec není samozřejmé! A když cvičí, postupně půjdou nahoru a budou cvičit dobře. Lidi tu jsou vytrvalí, někdy až tvrdohlaví.
Samozřejmě i tady jsou lidé, kteří přijdou, chvíli si zacvičí a pak je to přestane zajímat.

Zkušenosti lidí proč se rozhodli cvičit taiči:
http://www.taiji.euweb.cz/zkusenosti.htm

DVD Principy taiji (taiči), Základy Qigong (čchi-kung) a Yang styl na DVD, jsou třeba zde:
http://www.taiji.euweb.cz/obchudek.htm

PS: pokud chcete výhledově vidět jaké úrovně na sebe navazují a co "obnášejí", takl např.tady:
http://www.taiji.euweb.cz/osnova.htm
(zaujalo mne, že většina lidí až ve třetí úrovni pokročilosti, začne v základním postoji Wu-Ji (wu ti) a v sestavě [size=150:3pl2lg92]jasně pociťovat projevy energie čchi (v dlaních, prstech: mravenčení, brnění, elektrizování, jemné ťukání, chvění, lechtání, naplnění spodního tan-tchienu). A až tam se rodí obrovská motivace ke cvičení... \":wink:\" [/size:3pl2lg92]

Good Luck! \":wink:\"

------------------------

Některé [size=150:3pl2lg92][b:3pl2lg92]zásady správného cvičení taiči, platí i pro čchi kung[/b:3pl2lg92]... :
[/size:3pl2lg92]
Neustále při cvičení a hlavně, když se sestavu učíme, se musíme soustředit na následující prvky:

Správný postoj: musíme zvládnout tělo ([b:3pl2lg92][u:3pl2lg92]ve stoje si přidřepnout jakoby za náma byla židle na kterou si chceme sednout, páteř rovná jako by byla lehce opřena o zeď[/u:3pl2lg92][/b:3pl2lg92], ramena dozadu a dolů, lokty volně svěšené, nenapínat ruce, nechat je jen mírně ohnuté, prsty rukou pokud možno rovně ale přesto uvolněně (neohýbat je, ani nepropínat),[u:3pl2lg92] pohyb rukou vychází z pohybu boků a pánve[/u:3pl2lg92], nikoli ze svalů rukou. Otáčíme celým trupem, nikoli krkem...
Kruhové pohyby: musíme si uvědomit, že v [b:3pl2lg92]každý pohyb v Tai Ji Quan je složen z malých a velkých kruhových pohybů.[/b:3pl2lg92]
Lehkost: každý pohyb provádíme s lehkostí, hlavně[b:3pl2lg92] úkroky, přesuny hmotnosti z nohy na nohu[/b:3pl2lg92] a tlačení rukou dopředu
Pomalost: abychom zajistili kontrolu pohybů a soustředění musíme cvičit pomalu
Rovnoměrný pohyb: pohyby provádíme stále stejnou rychlostí a udržujeme [b:3pl2lg92]kolena ohnutá (neměla by přesahovat špičky nohou!)[/b:3pl2lg92], abychom zajistili stejnou výšku těžiště po celou dobu pohybu.
Rovnováha: po celou sestavu pohybujeme rukama rovnoměrně a navíc [b:3pl2lg92]hmotnost musí být na jedné noze dokud nedošlápneme druhou nohou[/b:3pl2lg92].

pár věcí, které jsou v taiji považované za základy – správný postoj (vč. podsazené pánve), otvírání a zavírání kyčlí (ve statické pozici, následně v pohybu), díky tomu se učit jak a kudy se vede síla (např. z nohou do rukou); větší důraz na „harmonie“ – sladění pohybu kloubů (ramena+kyčle, lokty+kolena, zápěstí+kotníky);[size=150:3pl2lg92] hledání středu a schopnost udržet ho i v pohybu (rovnováha)[/size:3pl2lg92]; aplikace, tuejshou (včetně vysvětlení jednotlivých částí, vliv těchto pohybů na celé tělo, „ošahat“ si rozdíly mezi uvolněností a ochablostí, mezi sílou a zatuhlostí apod.)


[*] Zavěšte hlavu jako by byla pověšena na šňůrce za temeno hlavy, a nechte klesnout čchi do Tan tienu (posílejte tam nádechy). To naznačuje, že cvičenec by měl poslat energii tak aby hlava a krk byly vzpřímené. Cchi klesne do Tan tienu a dodá cvičenci lepší rovnováhu. Tyto 2 rozdílné síly působí v opačných směrech tak, že výsledný pohyb bude způsobovat protahování těla. (laicky - kostrčí mírný tlak dolů, temenem hlavy zas nahoru...)

[*] Uvolněte ramena a snižte lokty. Tímto se vytvoří patřičné spojení mezi rameny a lokty. Snížením loktů se protahuje celá paže od zápěstí směrem až k ramenům.

[*] Vyprázdněte hruď a narovnejte záda. Vyprázdnit hrudník neznamená ho vypnout dopředu nebo zatáhnout zpět dovnitř. Jde jen o to najít jeho přirozený střed tak, aby podporoval protahování svalů zad. Existuje totiž strukturní spojení mezi hrudníkem, hrudní kostí, klíční kostí, lopatkou a svaly, které je obepínají a spojují.

[*] Uvolněte boky a pokrčte kolena.[b:3pl2lg92] Mnoho času se při cvičení Tai Chi Chuan stojí jen na jedné noze (druhá se jen lehce dotýká země!, těžiště se přenáší z nohy na nohu).[/b:3pl2lg92] Díky tomu se zase protahují celé nohy jako následek rotace pasu.
-----------------------

[size=150:3pl2lg92]DESET DŮLEŽITÝCH ZÁSAD MISTRA YANG CHENG FU[/size:3pl2lg92]
přeložil Karel Nuhlíček


Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 1
ZQ==


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 11:32 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Procvičování taiči a čchi-kung na doma: \":wink:\"
http://taiji.kvalitne.cz/diy/#umenisloupu

Nejlépe začít pár minut rozcvičkou pro zahřátí těla (jinak z Qigong cvičení není moc užitek....), pak dát čínskou automasáž meridiánů, a pak si zacvičit (buď nějaký Qigong, nebo sestavu Navíjení hedvábného vlákna - ta naprosto stačí, neboť kdo dokonale nezvládl všechny základní pohyby této sestavy, nemá smysl se učit nějaké formy v taiči

POZN: Formy (např.24forem Yang stylu nebo třeba 13 forem Chen stylu ap.), jsou jen praktickou (bojovou) aplikací základních naučených pohybů z Navíjení hedvábného vlákna...takže kdo nechce bojovou aplikaci, nemusí se učit formy a vystačí celý život s Navíjením hedvábného vlákna kombonovanou s nějakým cvičením Qigongu... \":idea:\" )

Je také dobré zaměřít se na osvojení statického postoje Wu Ji (wuči), a vhodného dýchání:
Dan Tian (tan-tien) Dýchací metoda z taiči a čchi-kung:
http://marta-l3.wbs.cz/Tao-dechu.html

1) ZÁKLADNÍ POSTOJ Wu Ji (wu ti) : Ráno a večer 5 minut (ale raději při každé příležitosti) stát v základním postoji s "přidřepnutím", hlídat si držení těla, zvykat si na něj. Příležitostí je i jízda v metru, tramvaji nebo třeba u čištění zubů - v tomto případě lze postoj trénovat i bez zapojení rukou.

2) NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA: Podívat se na videa navíjení hedvábného vlákna, zkoušet cvičit a uvědomovat si při tom všechny důležité principy:

Dech – nadechujeme se, když "nabíráme vodu" nebo "hladíme jezevčíka" \":)\" tedy v dolní fázi formy
(ALE - v průběhu cvičení všech forem se však výdech a nádech prostřídá (někdy je při pohybech rukou když jsou nahoře, někdy dole). Nadechujeme se do oblasti tan-tien (oblast těsně pod pupíkem).
Dech určuje rychlost pohybu, vede jej.

Kolena – vždy směřují ven, při otáčení pánví se pohybují pouze dopředu či dozadu, nepropadají. Směřují zpravidla stejným směrem jako špičky nohou. Koleno nepřesahuje přes špičku.

Páteř – vyrovnaná, kostrč směřuje dolů, hlava vzhůru (jako by byla zavěšena za temeno), brada směřuje k tělu – celý trup s hlavou tvoří jeden blok
(=neotáčet krk, ale celý trup až o 45stupňů).
Otáčíme se v oblasti pánve, třísla otevíráme a zavíráme.

Ruce – uvolněné, jejich pohyb dán pohybem nohou a pánve. Oblast jejich pohybu vymezena postavením nohou (nikdy nepřesahují vně) a středem kmolnice od nosu k zemi.
Pohyb vychází zezdola, od nohou, postupuje dále od ramen až ke špičkám prstů. Nepoužívat sílu svalů rukou. Ruce jsou natažené, ale nikoliv propnuté - tvoří část kruhu. Důležitý je neustálý rotační pohyb i kolem osy ruky (tzv. vnitřní rotace) - neustále navíjí, jinak energie nebude dobře probíhat. V každé sestavě se ruce střídavě otevírají a zavírají (z jednoho pólu vytočení na druhý).

mysl ovládá tělo prostřednictvím pasu - v klidu je pohyb, pohyb je jako klid
kdo řídí techniky myslí, je bez pocitu námahy
pokud je břicho uvolněné a v klidu, čchi se rozpíná
tělo je vzpřímené, v jedné ose a jakoby shora za hlavu zavěšené
všechny pohyby se řídí přirozeností

ničím neomezovaná čchi prochází celým tělem.

Dosáhnout dovednosti Tai-ji vyžaduje trpělivost a opakování. Již po krátké době pravidelného cvičení však pocítíte příjemné pocity, zlepšenou obratnost, prohloubení dechu a snazší zvládání stresu. Budete zatěžovat tělo více než dosud ale velmi uvolňujícím sofistikovaným pohybem, který je v souladu s fyziologickým uspořádáním těla \":!:\"

Pravidelné cvičení vám ukáže, jak se nechat vést prouděním vlastní energie k duševně, fyzicky, emocionálně i duchovně spokojenějšímu životu a zůstat v perfektní kondici navzdory tlakům současného životního stylu.

Jak často cvičit DOMA

Po dobu základní výuky sestavy (1 rok) se doporučuje trénovat doma co nejčastěji. Jakmile je sestava jednou zafixována, už ji nezapomenete. Tchaj-ťi by nemělo smysl praktikovat, pokud by nešlo integrovat do každodennosti. Proto i plně zaměstnaný člověk (Číňan i Evropan) je schopen každý den nalézt chvíli pro osvěžení a doplnit čerstvou energii cvičením Tchaj-ťi. Doporučené minimum je 15 minut denně. V případě, že nemáte možnost dopřát si každý den cvičení Tchaj-ťi, vyplatí se další den věnovat praxi dvojnásob pozornosti a času. Doporučeným naprostým minimem je pak (dle našich zkušeností) 30 minut obden.

Čím více do praktikování investujete, tím rychleji a kvalitněji vám začne Tchaj-ťi na oplátku poskytovat to, co od něj očekáváte. Chvilkové cvičení jedenkrát nebo dvakrát týdně (pokud se sestavu teprve učíte a ještě nejste pokročilí) nepřináší očekávaný efekt, blahodárné účinky Tchaj-ťi se nemohou plně projevit, budete pravděpodobně zklamáni. Jde o to, být k sobě samému štědrý a dopřát si čas k praktikování. Odměnou za každodenní, byť možná jen 15 minutové, praktikování vám bude příliv energie a svěžesti, takže toho po cvičení nakonec stihnete udělat dvojnásob víc, než kdybyste si nezacvičili a pracovali dál neosvěženi.

Ověřenou pravdou je, že jakmile již začnete cvičit, nebude se vám chtít přestat, cvičení Tchaj-ťi je velmi příjemné a blahodárné. Zpočátku však může být u začátečníků problém narušit stereotypy a přemluvit se ke cvičení. Denně nemusíte cvičit všechny dovednosti – zaměřte se především na to, v čem si nejste jistí, hlavně na sestavu nebo její části.

Podle času a místa můžete doma procvičovat třeba i jen jeden cvik (formu), protože se říká, že cvičení Tchaj-ťi funguje jako hologram – tj. svoji hodnotu má i jen dílčí část sestavy nebo pouhý jednotlivý cvik.

Pokud přes den potřebujete rychle načerpat energii, proveďte expresní rozcvičku a třeba jen některé prvky z automasáže, postůjte několik minut v postoji Wu-Ji a pomocí dechových cviků rozdmýchejte ve svém centru kotel vnitřní energie čchi. Nechte energii volně proudit a vibrovat tělem...


Naposledy upravil muflon dne čtv bře 08, 2012 4:02 pm, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon bře 05, 2012 10:48 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
zásady praxe taiji quan

http://www.taiji.euweb.cz/zasady.htm

Trvalé nerespektování zásad vhodné chvíle a místa cvičení může mít neblahé účinky na naši Qi.

I když je dobré si vše sám zkusit a někdy zásadu porušit a tím se přesvědčit o jejím významu:

Kdy a kde necvičit Tai Ji

Nepříznivé vnější podmínky:
Počasí: extrémní teploty, necvičit v přílišném chladu, mrazu, mlze ani tropickém vedru.
Silný vítr, průvan a déšť: narušují proudění povrchové Qi, je těžší Qi řídit.
Bouřka: za bouřky necvičte, Qi je extrémně jangová.
Cvičení pozdě večer (příliš jin) nebo v poledne (příliš jang).
Přítomnost cizích lidí: pokud je však skutečně dokážete nevnímat, nejsou překážkou.
Přílišný hluk, eventuelně nevhodná hudba a nedostatek čerstvého vzduchu.
Blízkost jezu, elektrárny, přítomnost vysokého elektrického či magnetického pole atd.
Nedostatek vhodného prostoru, příliš mnoho stimulů okolo. Necvičit ve sklepeních (jin), na půdách (jang)…
Nevhodný oděv: oděv by měl být volný, nesmí bránit dýchání a pohybu
Nevhodná obuv: obuv by měla mít měkkou podrážku, příp. nízký podpatek.
Cvičení naboso: bodem jung-čchüan může do těla vniknout energie chladu a oslabit Qi ledvin.
Cvičení bez rozcvičky: rozcvička připraví svaly a klouby, odstraní hrubé blokády.

Nepříznivé vnitřní podmínky:
Silná deprese a rozrušení nebo naopak přílišná radost či extáze.
Akutní horečnaté či respirační onemocnění nebo velká bolest.
Spěch a nedostatek předem vyhrazeného času a prostoru pro sebe.
Požití alkoholu, drog, ale i pravidelné kouření.
Příliš neklidná a vystresovaná mysl. Nejprve se zklidněte.
Velká únava, žízeň či hlad. Raději se vyspěte, napijte a najezte.
Cvičení těsně před a po jídle. Doporučuje se pauza alespoň hodinu, hodinu a půl.
Cvičení těsně před a po pohlavním styku. Řádově několik hodin, uvádí se však i 24 hodin.

Kdy a kde cvičit Tai Ji

Příznivé vnější podmínky:
Cvičení ráno při východu Slunce a večer při jeho západu.
Blízkost moře, jezera, rybníka, řeky nebo jen potoka před námi (Feng-shui).
Kopec, vrch či skála za zády (Feng-shui).
Cvičit čelem k východu či jihu nebo čelem ke Slunci.
Opuštěné údolí, louka či les. Čerstvý vzduch.
Dorůstající Luna, nejlépe přímo úplněk (posiluje vnímání Qi).
Pronikavé ticho, eventuelně příjemná hudba.
Přítomnost zkušeného učitele Tai Ji Quan

Příznivé vnitřní podmínky:

Radostné a uvolněné těšení se na cvičení (vytvořit si pozitivní návyk).
Dalšímu učení otevřená mysl. Spokojenost s rychlostí svého pokroku v učení.
Jasná, tichá, přítomná, zklidněná a zároveň zkoncentrovaná mysl.
Vnitřní úsměv, pohoda, pocit štěstí a vnitřního blaha.
Vyrovnaný vnitřní stav bez jakýchkoliv extrémů.
Nahromaděná a zkoncentrovaná vnitřní Qi.
Šetření pohlavní silou – esencí Ťing, z níž se vytváří Qi (zvláště platí pro muže).
Dostatečné rozcvičení, protažení a zahřátí se před tréninkem.

Před cvičením

Alespoň hodinu před tréninkem nejezte, psychicky se nalaďte na cvičení, zklidněte mysl, nevěnujte se aktivitám, které vyčerpávají tělo a mysl. Na začátku samotného tréninku nezapomeňte na běžnou rozcvičku, která protáhne a zahřeje vaše svaly, připraví vás a odstraní hrubší blokády na šlachosvalových drahách v průběhu meridiánů. Při samotném energetickém cvičení Tai Ji pak lépe ucítíte vlastní Qi cirkulovat tělem.

Cvičení by mělo být zahájeno, jak jsem již uvedl, běžnou rozcvičkou, poté energetizační čchi-masáží, alespoň několikaminutovým postojem Wu Ji (postoj prázdnoty) s koncentrací na tan-tchien, dechovými cviky a základními pohyby a až poté je dobré přejít k samotnému cvičení sestav (Tao-lu).

Nejprve se preferuje v tréninkové jednotce zacvičení kratších, žákovských a důvěrně známých sestav a poté delších a obtížnějších. Stejně tak cvičení ve dvojici Tchuej-šou není dobré zařadit na začátek cvičební jednotky.

Při cvičení

Při samotném cvičení již věnujte pozornost pouze technickým zásadám cvičení, principům pohybu, buďte ve cvičení přesní a uvolnění. Při samotném technickém nácviku sestav je dobré, aby studenti neustále pozorovali učitele a snažili se „kopírovat“ pohyb přesně podle něj. Teprve později, po zvládnutí jednotlivých forem se cvičení stává prožitkovým a efekt cvičení se umocňuje.

Kriteriem správného provedení cvičení je pocit příjemného tepla v celém těle, lehké zvlhnutí pokožky, nikoliv však zapocení. Dále pocit pohody, blaha a lehkosti, ale i pocit vnitřního prostoru.

Pokud je vám při cvičení nepříjemně horko, příliš se potíte, pak pravděpodobně nejste správně uvolněni, mysl není soustředěna do tan-tchienu a možná i nesprávně dýcháte. Nesnažte se zpočátku spojovat dýchání s pohybem jinak se zvýší vaše celkové napětí, nebude se cítit pohodlně a přirozeně. Takovýto proces spojení pohybu a dechu přijde sám od sebe ve chvíli, kdy zvládnete technickou stránku cvičení, až budete mít pohyb „v krvi“. Dechové techniky nacvičujte při Qi-gongu na místě při jednoduchých pohybech, nikoliv rovnou v sestavě v často složitých formách.

Necvičte až do únavy, pokud v průběhu cvičení cítíte nevolnost, přestaňte cvičit, dopřejte si čerstvý vzduch a soustřeďte se na tan-tchien nebo spojení chodidel se zemí.

Po cvičení

Sami ucítíte a uvědomíte si, že mnohdy až po skončení cvičení Tai Ji, zvláště je-li vaše tělo v klidu, ve vašem těle cirkuluje energie Qi a vy se cítíte blaženě, euforicky, je vám prostě dobře na světě.

S koupáním nebo sprchováním vyčkejte minimálně 90 minut po skončení cvičení. Je důležité dát čas povrchové Qi, aby se stáhla zpět do tělesného jádra, středu (tan-tchienu). Taktéž nejezte alespoň hodinu po cvičení. Pokud je však již pozdě večer a vy chcete spát a přesto nemůžete usnout, tyto zásady nerespektujte a dejte si teplou koupel a najezte se, vypijte jedno či dvě piva, což zpomalí tok vaší Qi, uzemní vás to, přestože tím část Qi vytvořenou cvičením ztratíte.

Pokud vás po cvičení bolí hlava, pomáhá horká koupel chodidel (asi 20 minut), která „hromosvodovým efektem“ stáhne energii z hlavy do chodidel. Pocítíte výraznou úlevu.

Začátečníkům, kteří se teprve učí sestavu doporučuji ihned po příchodu domů z oficiálního tréninku, zacvičit si ještě několikrát doma nové pohyby. Je zde zkušenost, že pokud tak neučiníte a jdete rovnou po cvičení spát (probíhá-li trénink v podvečerních hodinách), do rána zapomenete asi 50 % nového.

Kdykoliv máte chvilku čas, v mysli si přehrávejte jednotlivé formy a celou sestavu. Musíte se naučit představit si každý pohyb, celou sestavu zacvičit jen v mysli. Jedině tak vaše mysl bude při fyzickém cvičení řídit pohyb. Cvičení „pouze v mysli“ je dobrou meditací před spaním – zklidníte a uvolníte se a možná že ve snění budete pokračovat ve cvičení. Také budete mít lehčí a „lítací“ sny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon bře 05, 2012 12:47 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b:vzhnejgw]Bolesti zad[/b:vzhnejgw]

- mohou být způsobeny mnoha různými příčinami. Asi nejčastější z nich je nesprávné držení těla. Příčinou jsou ploché nohy, nezdravá obuv, nesprávné zatěžování kyčelních a bederních kloubů, zeslabené svaly v celé oblasti zad, sedavé zaměstnání, nebo naopak dlouhé stání, nošení těžkých břemen, nefyziologická zakřivení páteře, jako skolióza a mnohé další To vše způsobuje nesprávné zatěžování páteře a tím i bolesti zad.
Bolesti zad může způsobovat také stres. Hned vyvstává otázka, jak stres může ovlivňovat správné držení těla, nebo způsobit bolesti zad? V každé stresové situaci se tělo připravuje na tzv. útěk nebo útok, jsou to situace, kdy je potřeba mobilizovat veškerou energii, svaly a smysly a připravit se na akci. V ten moment musí svaly reagovat okamžitě. Proto se zvýší svalové napětí a svaly jsou v pohotovosti. To nám zachrání život, pokud je to potřeba. Ale pokud se tyto situace neustále opakují a přetrvávají, některé svaly prostě, samozřejmě velmi zjednodušeně, zůstanou v pohotovosti a vlastně „ztuhnou“a tím způsobí bolest, kterou zná většina z nás, a kterou neumíme bez pomoci odstranit.

[b:vzhnejgw]A co s tím vším má společného Tai-Chi? [/b:vzhnejgw]
Pomocí úvodních cviků a následného cvičení formy, samozřejmě za předpokladu správného postoje, chůze, rozložení váhy a uvolnění, to vše Vás musí naučit Váš instruktor Tai-Chi, pomáhá toto cvičení nejdřív napravit nesprávné držení těla a postupem času také uvolňovat bloky svalů.

[b:vzhnejgw]Člověk cvičící Tai-Chi se na začátku naučí správně stát ("přidřepnutí") , správně se pohybovat a zatěžovat správné partie svalů při pohybu a nikoliv klouby, které se nesprávným zatěžováním ničí a to se projeví nejdříve bolestí a následně poškozením kloubu různé intenzity. [/b:vzhnejgw]Nejvíce zatěžovaným kloubem na celém těle je právě koleno, které nejvíce trpí, když se nesprávně zatěžuje. Je to vlastně logické. Celá váha člověka spočívá právě na kolenou. To je dáno anatomickým uspořádáním. Jakmile se špatně zatěžuje koleno, dochází k jeho velmi rychlému opotřebování. Bolest v koleni způsobí snahu ulevovat postiženému kloubu nesprávným postojem, či chůzí a jsme zpět zase u zad.
Pak také jemně, dalo by se říci, jako vedlejší efekt cvičení, dochází k posilování všech oslabených partií.
Díky tomu, že Tai-Chi vyžaduje ze začátku plnou soustředěnost na to, co děláme a v pokročilejších fázích přichází ta kýžená relaxace v pohybu, odbouráváme i stres. Dochází také k uvolňování endorfinů, „hormonů dobré nálady“ a to vše nám pak pomáhá se také vyrovnávat lépe se stresem běžných každodenních starostí.

MUDr. Olga Bednářová, 5.dubna 2007
Zdroj: http://www.bolesti-zad.net

------
článků na téma bolesti zad a taiči je na netu více, např. zajímavý: http://tajfun-nek.blog.cz/0812/bolesti- ... ji-quan-cz
[b:vzhnejgw]
Ohledně účinků taici na cévy a srdce[/b:vzhnejgw]:

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
view=article&


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon bře 05, 2012 3:51 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Čínská cvičení ...
Umění pěstování čchi

http://www.fpoint.cz/harmonie/harmony_c ... ceni0.html

"Nic na světě není tak měkké a poddajné jako voda, a přece v tom, jak zdolává pevné a silné, ji nic nepřekoná. Proto ji nemůže nic zastoupit."
(Lao-c´- Tao te ťing 78. kapitola )

Stará Čína viděla svět v pohybu. Z chaosu se rodil dynamický řád a ten byl tvořen protikladným pohybem principů jin a jang, na jejichž vyváženosti stála harmonie jednotlivce a světa. Jen vyváženost jich obou vytváří dokonalou harmonii.

Teoretický základ umění pěstování čchi tvoří teorie čínské medicíny (TCM), v které existují určité předpoklady - "nebesa a země tvoří jeden celek", "pět orgánů cang tvoří celek", "nebesa a člověk jsou ve vzájemném vztahu". Podle nich vesmír představuje propojený celek a obdobně i pět orgánů cang v lidském těle představuje rovněž jeden celek. Člověk žije ve vesmíru, je propojen s přírodou a všechny fyziologické a biologické procesy v něm souvisejí s přírodními procesy.

Věnovat se umění pěstování čchi tedy znamená pilným cvičením dosáhnout větší napojenosti na přírodu, zvýšit odolnost organismu vůči nemocem, jakož i zlepšit jeho regenerační schopnosti. Cvičení vede k vyvážené činnosti všech vnitřních orgánů i celého těla, což se projeví přirozeným následováním rytmu střídání ročních období, schopností předcházet onemocněním a rychlým obnovením zdraví, pokud k nějaké poruše přece jenom došlo.

Čchi-kung, studium energie ve vesmíru, je jedním z největších kulturních vymožeností, kterými Čína přispěla k rozvoji lidské rasy. Bylo to díky studiu čchi, že byla pochopena rovnováha mezi silami Jin a Jang ve vesmíru.

Zdravotní cvičení

V Číně je taiji hodnotným zdravotním cvičením a je oblíbené pro své úspěchy při úpravě vysokého krevního tlaku, nemocí srdce, artritidě a cukrovce mj. Kvůli důrazu na vlastní posturu (postoj) těla , hladké kruhové pohyby "energii navíjení hedvábí", hluboké dýchání a uvolněnou mysl napomáhájí čínská cvičení zprůchodnit akupunkturní kanály a meridiány a zlepšit funkci kostry, svalů, lymfatické a zažívací soustavy.

Cvičení životní síly se vždy vztahují na celého člověka. Jejich působení nikdy není omezeno na jeden jediný lidský orgán nebo funkční okruh. Každé cvičení může být použito jako léčebné s určitými adaptacemi a se speciálním přizpůsobením k regulaci určitých obtíží nebo bolesti nebo choroby.

Jaké léčivé schopnosti má čchi?
Každý orgán má svou vlastní energii, stejně tak i každá věc na světě. Když člověk cvičí čchi-kung nebo tai chi, odchází nemoci spojené s jangovou energií do nebe a nemoci spojené s jinovou do země. Taiji se cvičí kvůli oběhu jangové a jinové energie.

Srovnání s vodou

Čínská cvičení životní síly začínají s jin, klidnými, mírnými a plynulými pohyby. Ve staré Číně srovnávali Jin s vodou, která vždy teče směrem dolů. Naplní i nejhlubší propast, pronikne i do nejmenší pukliny a nezadržitelně stoupá, dokud nepřekoná i tu největší překážku. Voda přitom působí měkce a povolně. Ale hluboko v ní je ukryta síla, které ani tvrdá skála neodolá. A že má voda při vší své mírnosti nesmírnou sílu, jen když působí dostatečně dlouho, vidíme ve skalních dutinách vyhloubených kapku po kapce či v nových korytech řek. Tato síla není prosta nebezpečí, jak nám názorně ukazují divoké horské toky s životu nebezpečnými víry a vodopády. divoká síla vody v sobě nejen skrývá nebezpečí, ale zušlechtěna má i blahodárnou hojivou moc. Podobně je tomu i se silou člověka.
------------

Činnosť pravidla Tai chi (dopĺňania sa protikladov) môžeme pozorovať v každom prejave procesu života.
Najbližším príkladom je náš vlastný dych, ktorý je jedným z najdôležitejších prejavov energie Chi.
V každej fáze dychu máme nádych (yin), ktorý prechádza do výdychu (yang).
Obidve fázy dychu sa vzájomne dopĺňajú v rytme
Tai Ki (Tai Chi), sprevádzajúc nás nepretržite celý život.

Kung znamená prácu, prax a skúsenosti získané v priebehu času.
Termín kung zdôrazňuje význam praxe v získavaní pochopenia princípov rovnováhy Tai Chi (Tai Ki) a rozvíjanie schopnosti uplatniť túto zásadu.


Naposledy upravil muflon dne pon bře 19, 2012 11:12 am, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 06, 2012 12:26 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b:3ji8aaba]Základní statické Cviky "Držení velkého míče před prsama" a "Držení malého míče před pupkem"[/b:3ji8aaba], velmi užitečný (nejen) pro taijisty (praktikující taiči)

([i:3ji8aaba]míč se samozřejmě nemíní doslova ale jen obrazně, tak jej neshánějte... \":)\" [/i:3ji8aaba])

Pěkná videa základních postojů (posture) :
- http://www.youtube.com/watch?v=aANVaI9jI7A
-

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1332151658


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 06, 2012 7:53 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Proč zároveň s taici (jde to i bez taiči) ještě cvičit také postoj Wu Ji (wuti,wuči) a správné dýchání a uvolněnost spolu s posturou těla? (viz také odkaz na konci příspěvku, na vlákno na tomto fóru ve vlákně "Stres a vyčerpanost", kde je kromě vysvětlení postoje a účinku postoje Wu Ji (wuti,wuči), také odkaz na [b:2l5512rx]Zhan zhuang qigong(v překladu- "stát jako strom"), jehož je také Wu Ji součástí.[/b:2l5512rx]

Proč Wuji a Zhan Zhuang?

To jde k jádru problému Taiči. [b:2l5512rx]Drtivá většina lidí, kterým se Taiji Quan, zda být "cizí" nebo čínské (a to bohužel včetně mě v současné době), prostě nejsou dost uvolněné \":mrgreen:\" [/b:2l5512rx]. Jo, nemyslím sexuálně....
(článek pokračuje, ale je v angličtině a výše zmíněný intern.překlad je hodně mizerný).


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
resnum=6&


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 12:21 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b:17jfirw2]Ponímanie pohybu v Tai Chi[/b:17jfirw2]
http://www.zlatykopec.org/slovensky_clanky_4_pohyb.php

Harmónia vnútorného a vonkajšieho.
Tai Chi Chuan rozvíja ducha (uvedomovanie). Preto sa hovorí, že duch je vládca a telo jeho podriadeným. Keď unášame ducha, naše pohyby sa stanú prirodzene ľahké a plynulé. Pozície sú už iba plné a prázdne, otvorené alebo zatvorené. Otvorenie sa neohraničuje iba na pohyb rúk a nôh, ale myšlienku otvorenia musíme mať tiež v úmysle. Zavretie sa netýka iba pohybu rúk a nôh, ale myšlienku zavretia musíme mať aj v úmysle. Keď je zjednotené vnútorné s vonkajším ako jedna čchi, vtedy nedochádza k žiadnemu narušeniu.

Z desiatich bodov Yang Cheng Fu o zásadách praktikovania Tai Chi

Názov „Tai Chi meditácia v pohybe“ zdôrazňuje charakteristiku Tai Chi a to aktivitu mysle počas cvičenia formy. V čase praktiky sa snažíme o to, aby bol každý pohyb vykonávaný vedome. Rozvíjame schopnosť pozorovania, cítenia a rozumenia čoraz jemnejších zmien. Zisťujeme, akým zložitým procesom je aj najjednoduchší pohyb. Učíme sas zásady rovnováhy a proporcií a ich praktického prepojenia. A rodia sa v nás otázky:
Čím je pohyb?
[b:17jfirw2]
Čím je pohyb z pohľadu Tai Chi?[/b:17jfirw2]

Odpovede na tieto otázky sa menia s narastajúcimi skúsenosťami plynúcich z praktiky, tak ako sa mení naša schopnosť videnia a cítenia pohybu.
Tento proces možno porovnať do umenia kreslenia portrétu.
Každý človek si ľahko zapamätá a rozpozná tváre známych osôb. Keď ho však poprosíme o nakreslenie portrétu blízkej osoby, ktorú každodenne stretáva, ukáže sa, že úroveň schopnosti videnia potrebná k nakresleniu reálneho portrétu je nedostatočná.
Niekedy nevieme odpovedať na jednoduchú otázku: Akej farby sú oči každodenne stretávanej osoby? Keď sa však rozhodneme venovať umeniu kreslenia portrétu, pod dohľadom skúseného učiteľa, prejdeme procesom náuky videnia, zvládneme proporcie tváre, začneme brať v úvahu veci, ktoré sme si predtým nevšímali. Naša schopnosť videnia sa prehlbuje. Pozeráme sa na ľudské tváre inakšie, lepšie vytrénovaným okom a úmyslom.

Cvičiac Tai Chi prechádzame podobným procesom, sme sprevádzaný krok po kroku skúseným učiteľom, učiaceho nás vedome pozorovať fenomén pohybu na čoraz hlbšej úrovni.
Mení sa naše chápanie pohybu.
Na začiatku vidíme vonkajší pohyb formy cvičiaceho. Na tejto úrovni obraciame pozornosť na všeobecné dojmy zviazané s videným pohybom. Na jeho charakter, dynamiku.Napríklad pozorujeme pre Tai Chi charakteristické pomalé tempo pohybu. Časom priťahujú našu pozornosť niektoré detaily, najčastejšie poloha a pohyb dlaní, menej si všímame prácu nôh. Osoby s väčšou estetickou citlivosťou obracajú pozornosť na harmóniu a ladnosť pohybu formy Tai Chi, na jej výraz. V závislosti od úrovne našej schopnosti pozorovania a našich životných skúseností, vidíme viac alebo menej, ale súčasne pozorujeme iba vonkajší pohyb formy.

Keď však Tai Chi cvičíme dlhšiu dobu, realizujúc spomenutú zásadu vedomého pozorovania pohybu, naše vnímanie pohybu sa viac rozširuje.
Začíname pozorovať , že pohyb nie je iba pohyb človeka premiestňujúceho sa v priestore, chodiaceho, behajúceho či cvičiaceho formu Tai Chi. Uvedomujeme si závislosť pohybu a jeho harmónie a koordinácie od stavu našej rovnováhy, od hĺbky a kvality dýchania. Pozorujeme čoraz jemnejšie závislosti medzi vonkajším a vnútorným pohybom. Naše vedomosti o pohybe sa prehlbujú.

Zisťujeme, že ponímanie pohybu v Tai Chi je veľmi široké, prakticky neohraničené. Z pohľadu videnia Tai Chi je pohybom každá zmena. Aj najjemnejšia zmena v priestore, v prírode, vo vesmíre, v nás samotných, zmena v čase či v našom žití.
Všetko v celom vesmíre je v neustálom pohybe a všetko podlieha neustálym zmenám. Občas sú dynamické a ľahko pozorovateľné, ako napríklad dynamický pohyb človeka vykonávajúceho formu alebo náhla zmena počasia. Občas sú veľmi jemné a ťažko vnímateľné, ako napríklad zmena odtieňa farby rastlín v blízkom parku vplyvom slnečného svetla, alebo vplyv hĺbky a rytmu nášho dýchania na stav rovnováhy.

[b:17jfirw2][u:17jfirw2][size=150:17jfirw2]Dýchanie[/size:17jfirw2][/u:17jfirw2] je príkladom vnútorného pohybu[/b:17jfirw2]

Dýchanie má svoj rytmus, hĺbku a proporciu. Kvalita dýchania závisí od kvality vzduchu ktorý dýchame. Sila vetra, zmeny teploty vzduchu, závislosť od zmien počasia, zmena ročných období, to sú tiež zaujímavé prejavy pohybu. V priebehu dňa meniaca sa kvalita slnečného svetla má vplyv na naše oči, ktorých stav je spojený s kvalitou dýchania. Svetlo a gravitácia je vnútorný výraz energie. Chi vesmíru, prebiehajúce v ňom zmeny majú vplyv na každý proces žitia v prírode. V Tai Chi vedome pracujeme s gravitáciou, zaoberajúc sa rovnováhou a jej vplyvom na funkcie našich orgánov koordinujúcich pohyb a kvalitu dýchania. Dýchanie je závslé od stavu našej rovnováhy, uvoľnenia alebo napätia a prežívania emócií. Neustále má vplyv na stav rovnováhy, funkciu všetkých orgánov, činnosť mozgu, schopnosť videnia a funkcionalitu očí, stav uvoľnenia a patričný tonus svalov, na naše emócie.
Dýchanie je hlboko previazané s našimi emóciami. Hnev, iritácia, strach menia rytmus, hĺbku a kvalitu dýchania, opačne zas, pracujúc s dýchaním, možno ukľudniť emócie a prinavrátiť stav emocionálnej rovnováhy. Je to schopnosť rozvíjaná a vykonávaná počas tisícročí, nielen majstrami bojových umení. Zmeny emocionálnych stavov ktoré v nás prebiehajú, sú tiež pohybom z pohľadu Tai Chi a tématom vnútorného pozorovania. Emócie sú zviazané s našimi myšlienkami. To, o čom premýšľame, čo si pamätáme, na čom a ako hlboko sa koncentrujeme, to je tiež zmena, druh vnútorného pohybu, ktorým sa zaoberá Tai Chi.

(POZN.: několik příspěvků na téma jak správně dýchat, vč. dýchání do tan-tienu, je ve vlákně "Kyslík..." na tomto fóru:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 12:52 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
TCM a dnešní medicína ohledně významu tan-tienu (cca 2-3 cm pod pupkem) :



Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
resnum=1&


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 7:02 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Tak jsem snad "skončil" s tou největší záplavou "seriálu na pokračování" ohledně taiči, čchi-kung & spol.... \":mrgreen:\"
(mohl jsem pravda být o dost stručnější (ale pan Jarda mi kdysi vysvětloval, že málokdo kvůli lenosti kliká na odkazy...navíc uvedení úplnějších celistvých bloků pomůže pokud zde na fóru někdo bude něco hledat přes funkci "Hledat"....,
...snad to někomu pomůže, zúročil jsem tam i zkušenosti nabyté na jednodenním semináři v Plzni kde byl Radek Kolář z Taiji academie Praha).

\":arrow:\" Pokud časem někdo bude mít zkušenost, zajímali by mne vaše postřehy, dojmy, případně otázky na něco co se toho týče... \":wink:\"

Má-li někdo své vlastní zkušenost (byť jen i z navštívení jedné skupinové hodinovky zdarma, kterou u cvičení taiči většinou nabízí...neváhejte, podělte se o dojmy či obavy... (já byl zatím dvakrát a prima. Pouze jelikož jsem naskočil už do rozjetého kursu začátečníků, jsou mnohem dál než já, ale ne všichni, někteří stejně jako já naskočili do rozjetého rychlíku. Musím si připomínat že klíčové je stejně co kdo potom cvičí pravidelně doma..., a že NEZÁLEŽÍ NA TOM UMĚT VŠECHNY CVIKY, stačí se pořádně naučit jeden, dva a později více cviků, důležité je u taiči něco jiného než nějaká "gymnastika")

PS: \":?:\" pane Jardo, jak Vy se dívate na základě svých dosavadních poznatků (+předch.příspěvek), na úlohu a možnosti "využití" tan-tienu (hara) (blízko solar plexu) v ovlivňování zdraví člověka a jeho energetické rovnováhy...?? Patří mezi ostatní meridiánové body, ale má nejspíš nějaké výsostné místo...(už i tím že je blízko pohlavních orgánů... \":wink:\" ) . Máte nějaké varování ohledně způsobu využívání tohoto místa v těle ??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 11:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28400
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Tak jsem snad "skončil" s tou největší záplavou "seriálu na pokračování" ohledně taiči, čchi-kung & spol.... \":mrgreen:\"
(mohl jsem pravda být o dost stručnější (ale pan Jarda mi kdysi vysvětloval, že málokdo kvůli lenosti kliká na odkazy...navíc uvedení úplnějších celistvých bloků pomůže pokud zde na fóru někdo bude něco hledat přes funkci "Hledat"....,
...snad to někomu pomůže, zúročil jsem tam i zkušenosti nabyté na jednodenním semináři v Plzni kde byl Radek Kolář z Taiji academie Praha).

\":arrow:\" Pokud časem někdo bude mít zkušenost, zajímali by mne vaše postřehy, dojmy, případně otázky na něco co se toho týče... \":wink:\"

Má-li někdo své vlastní zkušenost (byť jen i z navštívení jedné skupinové hodinovky zdarma, kterou u cvičení taiči většinou nabízí...neváhejte, podělte se o dojmy či obavy... (já byl zatím dvakrát a prima. Pouze jelikož jsem naskočil už do rozjetého kursu začátečníků, jsou mnohem dál než já, ale ne všichni, někteří stejně jako já naskočili do rozjetého rychlíku. Musím si připomínat že klíčové je stejně co kdo potom cvičí pravidelně doma..., a že NEZÁLEŽÍ NA TOM UMĚT VŠECHNY CVIKY, stačí se pořádně naučit jeden, dva a později více cviků, důležité je u taiči něco jiného než nějaká "gymnastika")

PS: \":?:\" pane Jardo, jak Vy se dívate na základě svých dosavadních poznatků (+předch.příspěvek), na úlohu a možnosti "využití" tan-tienu (hara) (blízko solar plexu) v ovlivňování zdraví člověka a jeho energetické rovnováhy...?? Patří mezi ostatní meridiánové body, ale má nejspíš nějaké výsostné místo...(už i tím že je blízko pohlavních orgánů... \":wink:\" ) . Máte nějaké varování ohledně způsobu využívání tohoto místa v těle ??

Tak tyto techniky nemohu posuzovat jako znalec, vím o nich naprosté minimum a pokud jde o daný bod, ani zde nejsem dostatečně kompetentní k nějakým závěrům a případným varováním. Nicméně jde určitě o zajímavé a přínosné informace, což mě dost láká si pár věcí prubnout.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 4:55 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Z akupunktury a akupresury je známé, že na dlani a prstech, na ušním boltci, a na plosce chodidla, se nachází body ("nervová zakončení "), ovlivňující všechny možné části těla.....tlakem, jehličkou, u jin-shin-jyutsi a čínských másážích qigongu dokonce pouhým jemným dotykem trvajícím po určitou dobu... \":wink:\"

Podle některých zdrojů, \":idea:\" je v souvislosti s každým prstem rukou spojeno až 14400 funkcí v těle...
(už i dítě např. aby něco opracvdu pochopilo musí to nejdřív smyslově "ohmatat"...atd.)

Záhadou pro moderní medicínu možná je i to, jak např. karatista dokáže ochromit či zabít soupeře jediným úderem na konkrétní bod na těle..., nebo u fyzioterapeutických metod jako je třeba craniosakrální terapie, se např. mohou rozpuštět emocionální a fyzické šoky (pouhým dotykem či masáží na některá místa na temeni hlavy se mohou např.spustit dlouho potlačované emoce -pláčem apod.) , balancují a napravují se nedobré stavy po operacích, úrazech, a nehodách \":shock:\" , a to pouhým jemným dotykem a prací s určitými body na těle....

Zajímalo by mne, pokud někdo má hlubší znalosti...jak vlastně funguje princip proudění životní energie skrze dlaně, prsty nazývané někdy mudry...(často ve spojení s dýcháním) a představou posílání energie proudící nikoli z nás ale skrze nás, na postižené bolavé místo, nebo tam kde je citlivější (bolavější) "bezpečnostní energetický zámek (termín z Jin shin jyutsu)....

Funguje prý nejen u popálenin, odřenin, klíšťat, bodnutí hmyzem, apod., ale i u vnitřních zablokovaných místech v těle - harmonizuje a usnadňuje volný tok životní energie v celém těle...

Inspirace:
http://www.okem.cz/zdravi/mudry.htm
http://marta-l3.wbs.cz/Mudry.html
http://mudryprstu.sweb.cz/energierukou.htm

...V souvislosti s mudrami nejčastěji hovoříme o mudrách prstů, mudrách rukou, či mudrách celkového držení těla. Pod pojmem mudry se také skrývají speciální pozice očí, pozice jazyka, dechové techniky, visualizační techniky či vnímání zvukových vibrací v určitých polohách.

Mudry prstů

CO JSOU MUDRY?

Mudry jsou nenáročný a jednoduchý nástroj, který můžeme používat kdekoliv. S pojmem mudry se nejčastěji setkáváme u gest rukou – proto název mudry prstů. Mudry cvičíme nejčastěji oběma rukama současně, pokud to z určitých závažných důvodů nelze, pak jenom jednou (najít můžeme více než 100 muder, ale používá se především 11 základních). Důležitá je trpělivost a pravidelnost. Stačí i jen pár vteřin, ale lépe pár minut denně.

Mudry se používají i k harmonizaci čaker (existuje 7 základních čaker, je-li některá málo otevřená, či dokonce nefunkční, způsobuje to časem nemoc, fyzické a psych.problémy...)

Je známo, že z hlediska akupunktury a akupresury jsou ruce velmi důležité. Z rukou vyzařuje léčivá energie, rukama je možné diagnostikovat nemoci apod. V konečcích prstů máme několik tisíc nervových zakončení, která jsou spojeny s orgány a mohou je ovlivňovat, uvolňovat, povzbuzovat a harmonizovat podle naší potřeby.

Spojením některých prstů dosáhneme harmonizujícího působení na jednotlivé části těla a tím i překvapivého uvolnění nebo se dokonce zbavíme některých bolestí.

Mudry jako nástroj léčení

Některé mudry lze použít při léčení. Léčení, které využívá mudry je založeno na tradiční indické medicíně, kdy dochází k léčení díky regulaci toku prány v těle. Výsledný efekt se může dostavit již po několika dnech, či týdnech. Vyléčit např. chronické onemocnění může trvat déle – měsíce až roky. Je možné také působit na několik nemocí současně tak, že cvičíme několik muder.

Koncentrace na různé části rukou mohou vyvolat různou odezvu. Když držíme prsty určitou dobu v určité pozici vytvářené vibrace obnovují rovnováhu v těle.

Chceme-li zjistit, jaké máme množství jednotlivých živlů v těle, můžeme to dělat například tak, že lehce tlačíme palcem na bříška jednotlivých prstů a pozorujeme energii, která plyne mezi palcem a prsty. V případě, že máme daného živlu nadbytek pocítíme to jako silný proud nebo pulsaci. Jestliže máme pocit, že prodění energie je harmonické máme živel v rovnováze. Když ovšem některý ze živlů chybí, nebo ho máme nedostatek, cítíme, že energie je blokována a neproudí.
Jak cvičit mudry?

Účinky lze zesilovat využitím dechových rytmů, vizualizací, použitím zvukových vibrací apod.

Dotykem nebo tlakem určitých prstů vytvoříme mudry. Pouze tím, že držíme prsty v nějaké poloze, můžeme vyléčit nemoc. Mudra vyváží prvky v našem těle a tak nás uzdraví.

Ze začátku postačí deset minut cvičení denně. Tuto dobu můžeme postupně zvýšit na 20-30 minut nebo až na jednu hodinu. Mudry můžeme cvičit kdekoliv a kdykoliv. Mudry by se měly cvičit lehce, se slabým napětím v prstech. Pokud mají zbývající prsty zůstat nataženy, mají být také nataženy se slabým napětím. Při cvičeních jsou velmi důležité vzájemné doteky určitých prstů. Zbývající prsty můžeme ponechat v jakékoliv pohodlné pozici.

Kdy lze použít mudry?


Mudry mohou být užitečné při řešení psychologických i fyzických problémů. Některé mudry účinkují okamžitě, zatímco jiné mudry se musejí cvičit déle. Pokud je člověk zdravý a chce si zdraví udržet, může použít mudry pro to určené.

Mudry neruší účinky běžných léků, ale naopak zrychlují pacientovu léčbu. Pravidelné cvičení přinese výsledky i v případě, že v něj nevěříme.

Mudrami lze ovlivnit tok energie na všech úrovních bytí - záleží na tom, jaký druh muder používáme.
---------------

PS: stačí i během dne (na poradě, v dopravním prostředku ap.), si držet 2-20 minut jeden prst (kterýkoli), a VYBRAT a zvláštní pozornost věnovat tomu prstu který bolí nebo nepříjemné pocity při jemné stisku prsty a dlaní druhé ruky okolo daného prstu. Každý den možno i jiný prst, i když nebolí, a posílat tam dech, energii, či prostě se jen na jemný stisk soustředit...DOKUD nezačne pulsování, mravenčení ap. (kdyby zezačátku prst nebolel a po nějaké době stisku začal bolet, je nutné přestat !! a naslouchat hlavně své intuici \":wink:\"

4 nejjednodušší mudry (vždy jen palec se dotýká bříškem bříška jednoho z ostatních prstů stejné ruky (s různými účinky) :
http://www.eclecticenergies.com/mudras/4mudraset.php


Naposledy upravil muflon dne ned bře 18, 2012 3:14 pm, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 5:37 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Oční gymnastika - kombinace toho nejlepšího z různých metod (vč. Dr.Norbekova)

DVD : http://www.epam.eu/cz/online_obchod/dvd ... ticka_cast

... metoda regenerace zraku.... zkušenosti získané evropskými a východními školami netradičních způsobů léčení a aplikací toho nejlepšího, co tyto školy nabízejí. Dosahuje skvělých výsledků, neboť kurzy na regeneraci zraku ukázaly, čeho může dosáhnout každý člověk, když bude podle této metodiky postupovat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 299 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz