Dle autorky knihy (na konci článku), může být šest hlavních typů energetických bloků v těle. Zjistila, že lidé používají své energetické pole k vytvoření určitých způsobů obrany před nepříjemnými prožitky tak, že se nakonec celé pole změní v něco, co nazývám energetický obranný systém.
TYPY ENERGETICKÝCH BLOKŮhttp://www.reiki-cz.com/reiki-techniky.php?id_t=12Obrázek 12-1 a 12-2 ilustruje, jak vypadají tyto bloky.
Blok na obrázku 12-1A, nazvaný “bia bia” (blábolení, nesmysl), je výsledkem potlačování pocitů a energií, které přestaly proudit a zapříčinily v určité oblasti nashromáždění tělesných tekutin - tělo projevuje sklon k otokům. Nízká energie bloku souvisí se zadrženým zoufalstvím. Pokud blok přetrvá delší dobu, jeho důsledkem může být kolitida (zánět tlustého střeva) nebo angína pectoris. Jeho barva je obvykle šedomodrá, je těžký a lepkavý, podobá se slizu. Je v něm uvězněn také vztek - obvykle někoho obviňujeme, vzdáváme se a cítíme se bezmocní. Takový blok jsem našla například u ženy, která byla nešťastně vdaná a vzdala se kvůli manželství své kariéry. Teď, když je jí padesát, vidí jako nemožné vrátit se do práce a začít znovu kariéru. Namísto toho ze všeho svého neštěstí obviňuje manžela. Požaduje, aby její neuskutečněné ambice uskutečnily její dcery. Pokouší se žít svůj život skrze ně, což přirozeně nemůže fungovat.
Kompaktní blok na obr. 12-1B obsahuje v sobě zase zuřivost. Spousty nakumulované zuřivosti - jako sopka. Jeho barva je tmavě červená a vypadá dost hrozivě zejména pro pozorovatele, který netouží něco takového jako výbuch sopky zažít. Výsledkem tohoto energetického bloku je akumulace tělesného tuku, nebo zbytnění svalů v dané oblasti. Pokud to trvá dostatečně dlouho, může vzniknout v pánvi zánětlivý proces. Osoba si je obvykle vědoma své zuřivosti a připadá si chycená do pasti, protože uvolnění záchvatu vzteku je u ní spojeno s ponížením. Žena, se kterou jsem pracovala, došla k závěru, že mít jakékoliv sexuální pocity přináší ponižování, protože její otec ji v mládí, pokud šlo o její sexualitu, ponižoval. Výsledkem bylo, že zablokovala své mocné sexuální pocity a pevně je držela uzavřené v pánevní oblasti. Zadržování sexuálních pocitů se začalo obracet v zuřivost. Jelikož měla strach z ponížení, zuřivost neuvolnila a energie natěsnaná v pánvi přivodila chronické infekční onemocnění.
12-1: Typy energetických bloků
A. “Bla-bla” blok
B. Kompaktní blok
C. Síťový krunýř
“Síťový krunýř” (obr. 12-1C) je velmi účinný blok, který pomáhá vyhnout se nepříjemným pocitům - zejména strachu - tím, že se rychle přesune, jakmile se ho dotkne určitá životní situace nebo terapie. Například když se terapeut pokouší uvolnit blok cvičeními nebo hloubkovou masáží, blok se jednoduše přesune jinam. Tento typ bloku pravděpodobně neiniciuje konkrétní onemocnění tak často jako ostatní. V životě klienta bude vše vypadat naoko báječně. Bude úspěšný v práci, bude mít dobré manželství a vzorné děti, ale stále bude trpět neurčitým pocitem, že mu něco schází. Hluboké city je schopen snášet pouze velmi krátce, pak se od nich vždy odtáhne. Aby se dostal do hloubky svých citů, pravděpodobně nakonec vyvolá v životě nějakou krizi. Krize může mít jakoukoliv formu - např. náhlé neočekávané onemocnění, nehoda nebo milostná aféra.
“Plátové brnění” (obr.12-2A) všechny druhy pocitů zmrazí a drží je v okolí těla pomocí pole o velkém napětí. To velmi efektivně napomáhá k vybudování dobře strukturovaného života na vnější úrovni.
12-2: Typy energetických bloků
A. Plátové brnění
B. Blok energetického vyčerpání
C. Blok energetického úniku
Tělesná konstituce je dobrá, svaly pevné. Na osobní úrovni však život není příliš naplňující, protože blok velmi efektivně zbavuje všechny pocity účinnosti. Vytváří velké napětí kolem celého těla a může vyústit do různých druhů onemocnění, jako např. žaludeční a dvanáctníkové vředy při přepracování nebo problémy se srdcem. Jelikož tato osoba nevnímá dobře své tělo, ignoruje napětí v dlouhých svalech, které budou pravděpodobně neustále napjaté, což může zapříčinit zánět šlach. Bude možná mít na pohled dokonalý život, ve kterém ovšem bude chybět opravdový lidský kontakt. Také asi bude nakonec vytvářet krize, jak už bylo zmíněno předtím, aby jí pomohly dostat se do kontaktu s vlastní hlubší realitou. To dokáže některým lidem pěkně zprostředkovat třeba infarkt. Například jeden velmi úspěšný obchodník, vlastník několika velkoskladů s velkým obratem, byl tak zaneprázdněn prací, že úplně ztratil kontakt se svou rodinou. Poté, co dostal infarkt, přišly za ním jeho děti a řekly mu: “ Musíš toho nechat, jinak bys umřel. Nauč nás, jak ti s tvou prací můžeme pomoci.” Skutečně to udělal a rodina se opět stmelila.
Blok energetického vyčerpání (obr. 12-2B). V tomto případě se jedná o oslabení toku energie do končetin směrem k jejich distálnímu (vzdálenějšímu) konci. Osoba doslova “odřízne” končetiny tím, že nedovolí, aby energie do nich proudila, což nakonec vyvolá jejich zeslábnutí nebo dokonce jejich nedostatečný vývoj . Tato osoba se pak bude používání končetin vyhýbat, a tak se vyhne také pocitu vlastní slabosti a s ním souvisejícím hlubším pocitům - např. pocitu, že není schopna stát v životě na vlastních nohách, nebo pocitu životní nedostatečnosti a selhání.
Energetický únik (obr. 12-2C) nastává, když energie uniká ven z kloubů namísto toho, aby proudila dál dolů končetinami. Člověk to dělá podvědomě proto, aby zeslabil energetický tok v místě, kde necítí dost síly nebo zkušenosti, aby dokázal reagovat na určité zážitky. Důvod, proč se chceme vyhnout jakékoliv reakci, pramení z dětské zkušenosti, že reakce je vždy buď nesprávná, nebo dokonce nebezpečná - když jste se například jako dítě natahovali po něčem, co jste chtěli mít, možná jste dostali přes ruku. Slabost v končetinách, právě tak jako špatná koordinace, ústí tedy v odmítnutí užívání končetin. Oba dva poslední typy bloků také způsobují, že končetiny jsou studené a snadno zranitelné v těch místech, kde se vyskytují energetické díry. Tyto typy bloků tedy přinášejí problémy s klouby.
To, jaký druh bloků se u člověka vyvine, záleží na mnoha věcech včetně jeho povahy a ovzduší, které ho obklopovalo v dětství. Všichni používáme kombinaci těchto bloků. Které jsou vaše oblíbené?
ENERGETICKÉ OBRANNÉ SYSTÉMY
Všichni vytváříme bloky, protože se nám svět zdá nebezpečný. Vytváříme je podle určitých vzorů a ovlivňují náš energetický systém.
Naše energetické obranné systémy jsou vytvořeny tak, aby dokázaly odrazit útok - buď aktivně, nebo pasivně - proti nějaké vnější síle. Jsou modelovány tak, aby buď předvedly naši sílu a odstrašily tak agresora, nebo aby nám získaly pozornost, a to nepřímo, aniž bychom přiznali, o co nám vlastně jde.
Příklady obranných systémů, které jsem objevila, jsou znázorněny na obrázku 12-3. Tyto obranné systémy začínají fungovat tehdy, když se jednotlivec cítí ohrožen. Při té formě obrany, kterou nazývám “dikobraz”, se aura jakoby naježí, takže dotyk s ní způsobuje bolest. Má obvykle bělavo-šedou barvu a je pichlavá. Častokrát když jsem položila ruce na někoho, kdo si to nepřál, cítila jsem, jak se mi ostny zapichují do rukou. Lidé odpovídají na tento druh obrany ponejvíce tím, že se vzdálí.
Při “ústupové” formě obrany (obrana stažením se) část vědomí a aury, která je ohrožena, opustí tělo ve formě obláčků světle modré energie. Oči dotyčné osoby mají v tu chvíli zasněný pohled, ačkoliv předstírá, že vám soustředěně naslouchá. Totéž platí o tom, kdo je takzvaně “duchem nepřítomen”. Tato konfigurace se vyznačuje delším trváním než “ústup”, který trvá jen několik sekund či minut, nanejvýš několik hodin. Když je však někdo duchem nepřítomen, trvá to obvykle delší dobu, někdy dny, jindy celé měsíce. Viděla jsem i případy, kdy lidé byli částečně mimo svá těla v důsledku nějakého traumatu nebo chirurgického zákroku ve velmi raném věku po celá léta. Jedné mladé ženě operovali asi ve dvou letech srdce. Bylo jí jednadvacet, když jsme začaly spolupracovat. Potřebovala pomoc, aby se její energetická těla pevněji spojila s fyzickým tělem. Byla totiž se svými vyššími těly v kontaktu jen částečně: vznášela se nad ní, za ní a okolo ní. Toto jejich odpojení vyústilo v izolaci od vlastních pocitů, kterou klientka trpěla.
Verbální čili slovní odmítnutí je spojeno s velkým množstvím energie v hlavě - obvykle je žluté barvy a s těžkým blokem v krku. Energie ve spodní polovině pole, která je bledá a utlumená, je vyčerpaná, protože verbální výměna udržuje proudění energie v hlavě.
Orální sání má úzký vztah k verbálnímu odmítnutí. Osoba na obrázku dokáže velmi účinně vysávat energii z ostatních lidí, aby naplnila své vlastní pole, jelikož není obvykle schopna přijímat energii z prostředí, které ji obklopuje. Jinými slovy: ve schopnosti čerpat orgonickou energii z atmosféry, která osobu obklopuje, je nějaká závada, která ji nutí brát si energii od ostatních. Tato forma sání se dá vycítit ze žvanění, které nudí a vyčerpává, nebo z “vysavačových” očí některých lidí. Tito lidé rádi vyhledávají společnost. Tam najdou ty, kteří se naopak potřebují zbavit přebytku energie (masochistické typy), a jsou pro ně partnery, se kterými si navzájem docela dobře vyhovují (viz kapitola 13).
“Háky” jsem pozorovala u některých lidí s psychopatickou charakterovou strukturou, když museli čelit řekněme skupině lidí. Takový člověk je velmi vystrašený a vytvoří si na vrcholku hlavy hák, který hodí, když jde do tuhého, na kohokoliv, kdo se mu jeví jako útočník, což je obvykle spojeno s nějakým verbálním prohlášením. Jestliže se tento typ osobnosti naopak chce utkat s někým, pokusí se ho zachytit pomocí mentální energie za hlavu. Smyslem toho je udržet druhého uvnitř vlastního energetického pole až do chvíle, kdy je jasné, že “bude po mém a stane se, co si přeji”. Tento typ obrany či útoku působí na adresáta velmi výhružně, protože podle všeho zdání osoba postupuje logicky ve velmi racionálních krocích, které vedou k “správnému" závěru, a zpráva “mezi řádky” jasně říká, že pro příjemce je lepší, aby souhlasil. Tento druh výměny je obvykle doprovázen základním předpokladem, že ten druhý je “zlý” a nemá pravdu, kdežto já jsem “dobrý” a pravdu mám.
“Chapadla” jsou slizká, kluzká a těžká. Natáhnou se k vašemu solárnímu plexu a usilují o ukořistění, vytažení a pohlcení vaší energetické esence. Tato osoba je plná vlastní esence, ale neví, jak s ní naložit, protože cítí, že kdyby se energie dala do pohybu, mohlo by to pro něj znamenat pokoření. Potácí se v zoufalství a ztrácí nakonec se svou vlastní energetickou podstatou kontakt. Na čas může přijmout tichý, zadumaný postoj. Na energetické úrovni je ovšem jeho tiché přemýšlení velmi “hlasité”. Stojí stranou v místnosti plné lidí, kteří se aktivně baví. Za chvíli je už obklopen těmi, kdo se mu snaží pomoci, a on (podvědomě) velmi mile a šikovně odmítá každou nabízenou pomoc či radu, vysvětlujíc, proč to nejde, a požaduje další návrhy, protože si myslí, že potřebuje něco dostat zvenčí, - ale to, co potřebuje, je ve skutečnosti naopak dávat.
Může potom vyzkoušet “slovní (verbální) šípy”, aby někoho vyprovokovala k agresi. Tyto šípy nezraňují pouze slovně, ale i energeticky. Proletí vzduchem a zasáhnou adresáta velmi přesně a účinně. Střelec podvědomě doufá, že způsobí tak silnou bolest, aby vyvolala agresi, což mu dá záminku k výbuchu vzteku, aniž by to pro něj bylo pokořující. Tímto způsobem se snaží ponižovat ostatní a zároveň se vyhnout jakýmkoliv pocitům ve spodní polovině těla.
Osoba, která používá “hysterickou obranu”, ráda odpoví na “šípy” výbuchem - zaútočí tím způsobem, že vrhne do protivníkova pole klikaté blesky a exploze barev se zběsilostí, která děsí a odstrašuje vpádem násilí a chaosu. Účelem je vytáhnout energii z protivníkova prostoru a přivlastnit si ji.
Osoba, která používá obranu “ovládáním hranic”, se stáhne ze situace a přitom zpevňuje a zesiluje své hranice, aby zůstala nedotčená. Dává tak najevo svou svrchovanost a prostě vyjádří svou převahu předvedením pevně uspořádané dobře kontrolované síly a vůle, která vane a vyzařuje z jeho aury, takže není pochyb, kdo je zde pánem a komu se nemáme do ničeho plést.
CVIČENÍ K URČENÍ VAŠEHO HLAVNÍHO ZPŮSOBU OBRANY
Vyzkoušejte si každý z těchto obranných systémů; které z nich používáte vy? Zkuste to se skupinou lidí. Každý chodí kolem dokola místnosti a zkouší si jednotlivé obranné systémy. Který z nich je vám dobře známý? Které používáte a při jaké příležitosti? Pravděpodobně používáme mnohem víc obranných systémů. Nepochybně dokážete nalézt další - které třeba užíváte vy sami nebo které užívají vaši přátelé. Důležité je uvědomit si, že je užíváme všichni a všichni - ať vědomě, či nevědomě - s těmito způsoby vzájemného působení souhlasíme. Nikdo nás nenutí vstupovat do těchto interakcí, jsou dobrovolné. Občas na určité úrovni našich osobností z nich dokonce máme radost. Nemusíme se obávat, když se s nimi setkáme - vždy máme možnost odpovědět spíše tolerancí než obranou.
Co si musíme uvědomit, je vždy důvod, proč se někdo brání - aby ochránil některou zranitelnou část sebe, část, kterou si přeje držet pod kontrolou a schovat buď před ostatními, nebo sám před sebou, nebo obojí. Většina těchto systémů vzniká v dětství. Jak jsme viděli v kapitole 8, vývoj dětské aury - stejně jako vývoj těla - není plně ukončen. Aura také prochází určitými stadii vývoje, a teprve v průběhu růstu se charakterové modely (vzorce), které představují jak naši sílu, tak i zranitelnost, stávají zřetelnějšími.
Použitá literatura: Barbara Ann Brennan, Ruce světla, Pragma, Praha 1998