Zápcha, lenivosť čriev a ájurvéda. Ženy trpia zápchou dva krát častejšie ako muži. Klasická medicína zastáva názor, že stolica každý tretí deň je dostatočná. Z hľadiska ájurvédy by to už bola zápcha vysokého stupňa. V klasických spisoch (védach) je normálna stolica presne definovaná, čo sa týka farby, konzistencie, pachu a pod. Podľa nich by sa malo črevo ráno celkom samo a prirodzene vyprázdniť. Stolica by mala mať stredne hnedú farbu, mäkká, konzistencie banánu a v celku, nie bobkovitá a mala by plávať na vode.
Zápcha je narušenie dóši váta (vietor), preto musí byť ošetrená prostriedkami, ktoré znižujú vátu (vietor) regulátor.
Čo by ste mali robiť:
Trénujte svoje trávenie Jedzte váta snižujúce jedlo, bohaté na vlákninu Dostatočne pite, váta potrebuje najviac vody
Čo by ste nemali robiť:
Neberte pravidelne preháňadla Vyhýbajte sa pravidelným klystýrom (niekoľkokrát za týždeň) Trénujte svoje trávenie Životný štýl aký vedieme, správanie sme sa naučili a často krát sme prebrali spôsoby, ktoré pre nás nie sú prospešné a škodia nám. Kto chce, môže naučiť svoj organizmus, aby pracoval v jeho prospech. Pite preto skoro ráno asi pol litra až liter vlažnej vody alebo nahraďte pohárom prevarenej vody, ktorá sa varila od doby varu na miernom plameni ďalších 10 – 15 minút. Do takejto prevarenej a ochladenej vody, ktorú si môžete pripraviť večer a dať do termosky pridajte za lyžičku medu a lyžičku citrónu, to vás očistí a pomôže vyprázdniť sa. Tým, že ráno na lačno (odporúča sa do 6 hodiny, pretože dovtedy ´´kráľuje´´ váta v našom tele) vypijete pohár medovo-citrónovej vody alebo väčšie množstvo vody sa dostaví takzv. gastrokolický reflex. Tým sa zažívací trakt dá do pohybu a dôjde k vyprázdneniu čriev. Asi štvrť hodinu potom, čo ste vypili vodu, si sadnite na záchod. Tento postup opakujte pravidelne každý deň, bez ohľadu na to, či sa úspech dostaví hneď alebo nie. Telo sa musí naučiť, že ranná hodina je doba k prečisťovaniu a vyprázdneniu čriev. Najdôležitejšie je, urobiť si čas na vyprázdnenie. Od 2 hodiny do 6 hodiny rannej ale aj od 14 hod do 18 hod v našom tele dominuje váta (vietor) regulátor. Váta má na starosti pohyb, teda aj vylučovanie, preto je dobré naučiť telo sa vyprázdňovať práve do 6 hodiny, malo by to ísť aj ľahšie.
Dôležité ! Vždy okamžite vyhovejte nutkaniu na stolicu či močenie, inak dochádza k SAMOOTRAVE ORGANIZMU !
Jedzte váta snižujúce jedlo, bohaté na vlákninu
Obzvlášť dobrá je pri zápche zelenina, obilie a ovocie. Stráňte sa bielej múky a bieleho cukru.
Článok a váta strave tu už zaznel, váta je suchá a studená, teda jesť potraviny teplé, kašovité, mastné, na premastenie čriev, či už GHI alebo rastlinné oleje na lačno, polievky a pod. premastite si svoje črevá, oleje pomáhaju vyprázdňovaniu a premastia vaše vysušené črevá a zároveň oleje črevá vyživujú, detoxikujú, regenerujú. Pre váta dóšu je najvhodnejší sézamový olej, ktorý aj zahrieva. Alebo sa používa ricínový olej ako preháňadlo. Doprajte si ľanové semeno, ktoré musí byť zomleté, aby malo účinky aké očakávame a prospelo nám, tiež pšeničné otruby, varené ovsené vločky, mungo fazuľe, inak váta nemá rada strukoviny, lebo spôsobujú vetry a váta= vietor. Ďalej mrkva varená, plnozrnný chlieb, teda jedlo bohaté na vlákninu. Jedzte pomaly a v pokoji, po jedle je dobre si ľahnúť na 10 minút na ľavý bok, ak máte čas, tým podporíte trávenie. Dostatočne pite Väčšina ľudí príliš málo pije. Pite denné aspoň dva litre tekutín, najlepšia je pramenitá voda alebo ak investujete do kvalitného filtra aj voda z vodovodu, vodu v PET flašiach radšej nekupujte. Toto sa týka váta regulátora, každá dóša má inú potrebu tekutín! Pri jedle pite tak dva deci teplej prevarej vody alebo bylinkového čaju alebo lassi (recept nájdee v starších článkoch). V každom prípade sa vyhýbajte studeným nápojom, ktoré spomaľujú trávenie. Keď málo pijete, zhustne obsah čreva a je z neho vytiahnutá tekutina a tým sa potlačuje jeho vyprázdňovanie.
Neberte pravidelne preháňadla
Telo si na ne zvykne a zabudne sa samo vyprázdňovať vlastnou iniciatívou. Potrebujeme ho naučiť prirodzenému reflexu.
Vyhýbajte sa pravidelným klystýrom (niekoľko krát za týždeň)
Narušuje sa tak črevná flóra a telo si na to zvykne. Občas si spraviť BASTI, čo je metóda podobná klystýru je však výborné. Basti je vlastne zavedenie teplého oleja a bylinných odvarov do čreva, nepoužíva sa voda, ktorá nie je vhodná. Olej sa vyberá podľa konštitučného typu daného človeka.
TRIPHALA Pre pozvolné a dlhodobejšie prečistenie sa používa v ájurvéde bylinný prípravok, tento prípravok sa považuje za najúčinnejšiu detoxikáciu. Je to kombinácia troch bylin: Haritaki, Amalaki a Bibhitaki pod názvom TRIPHALA. Triphala je najznámejší prípravok na očistenie, zbavuje telo starých usadených toxínov, regeneruje zažívací trakt, podporuje činnosť obehového, močového a dýchacieho ústrojenstva. Výborne viaže ťažke kovy ako olovo, ortuť a pod. triphala odstraňuej ako usadenú, tak aj novo vytvorenú ámu (toxíny). Detoxikácia triphalou sa uplatňuje v liečbe chronickej zácpy. V kombinácií s koreninami ako zázvor, čierne korenie, kurkuma, posiľňuje trávenie, dochádza k prečisteniu a regenerácií žalúdka a hribého čreva. Používa sa najmenej tri mesiace, je to bezpečný prostriedok bez vedľajších účinkov a nie je návyková.
Tak, možno to niekomu na zápchu pomôže. Je to trochu iný pohľad na problém, ale u niekoho by mohol byť účinný. V Ajurvéde sa rozhodne dá inšpirovať .
|