NORI je jednou z nejrozšířenějších mořských řas, kterou v prodejnách nejčastěji najdeme především ve formě tenkých vylisovaných plátků. Před přípravou řasu krátce opláchneme a potom ji asi na 20 minut namočíme do vody. Namočenou řasu vaříme přibližně půl hodiny, nejlépe v polévce nebo s obilovinami či luštěninami. Pro začátečníky je ideální řasu koupit ve formě vloček, nadrcené na kousíčky a tak jsou vhodné k okamžité spotřebě. Nemusíme je předem namáčet ani vařit a jednoduše se sypou se do všech možných jídel. Jestliže nepřeženeme množství řasy, nikdo nepozná, že například v polévce plave něco jiného než pažitka nebo petrželka.
WAKAME je dlouhá mořská řasa s temně zelenými listy, která roste v Pacifiku v okolí japonského ostrova Hokkaido. Nejvíce se podobá řase Kombu, ale na rozdíl od této se připravuje podstatně kratší dobu. V Japonském tradičním léčitelství se používá k čištění krve, pro posílení krevního oběhu a k podpoře imunitního systému, je vhodnou prevencí a následnou podpůrnou léčbou při rakovině. Příprava této řasy je jednoduchá - kousek řasy se opláchne a namočí do studené vody. Po 10 minutách změkne a může se krájet a dát povařit na posledních 5 minut do polévky, omáčky, luštěnin či obilovin. Do vařeného jídla je dobré dát i vodu, ve které se řasa namáčela. Wakame lze také namočit na půl hodiny a pak ji jíst syrovou, například v pomazánkách či nakrájenou do salátů.
KOMBU je řasa rostoucí ve studených vodách severních moří. Nejkvalitnější kombu roste ve velkých hloubkách oceánů, tvoří ji tuhé zelené listy široké 2 až 3 centimetry, které dorůstají do několikametrových délek. Kombu příznivě ovlivňuje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu a chrání organismus před vstřebáváním těžkých kovů, jakými je například kadmium a stroncium. Tato řasa je velmi bohatá na kyselinu algináovou, která je nestravitelná a působí jako výborný čistič střev. Před použitím řasu krátce opláchneme pod tekoucí vodou a alespoň 30 minut, nejlépe však přes noc, necháme namočenou ve vodě. Kombu vaříme s obilovinami nebo luštěninami do změknutí, protože takto organismus dokáže lépe vstřebávat příznivé látky. Kombu lze také usušit v troubě a rozemlet na prášek, který používáme k dochucení hotových salátů a polévek.
DULSE je druh mořské řasy, který je nejpoužívanější a nejoblíbenější řasou severního Atlantiku. Po několik století byla řasa dulse pravidelnou součástí stravy domorodých kmenů na Islandu a Aljašce. Je známo, že keltští a normandští bojovníci žvýkali na svých pochodech dulse a mniši ze St. Columba ji sbírali, aby uživili chudé lidi. Dulse je rostlina 15 až 30 cm dlouhá s tenkými a měkkými vějířovitými listy. Roste na skalnatých pobřežích v turbulentních vodách kolem spodní hranice přílivu. Při přípravě ji na 10 minut namočíme do vody a potom přidáváme nejlépe do polévek a zeleninových jídel. Ve vroucí vodě bychom tuto řasu měli připravovat dalších 10 minut. Jinou možností použití je roztlučení suché řasy na prášek, který používáme k dochucení pokrmů na talíři.
AGAR je bílý až nažloutlý želatinový přípravek získávaný z mořských řas Gelidium Gracilaria a Acanthopeltis. Agar má neutrální chuť, je bez zápachu a barvy. Již při nepatrné koncentraci je schopna vázat vodu nebo jiné tekutiny. Používá v potravinářství k přípravě dezertů a jiných želatin. Pouhý jednoprocentní roztok agaru vytváří pevný gel. Tato řasa působí v organismu protizánětlivě, neutralizuje jedy ve střevech, účinkuje jako mírné projímadlo, posiluje plíce a játra, podporuje redukci váhy. Vysoký obsah vlákniny v agaru snižuje cholesterol v krvi. Agar můžete rozpouštět ve vodě, zeleninových vývarech i ovocných šťávách. Jednu čajovou lžičku agaru rozpouštíme 10 minut v 300 ml tekutiny a poté agar s tekutinou a špetkou soli vaříme 10 až 20 minut. S agarem můžete současně vařit vybranou zeleninu, ovoce a jiné potraviny.
ARAME je mořská řasa rostoucí v Pacifiku. Lístky jsou hnědé, sušením přechází až do černé barvy. Arame je vhodnou řasou při prvních pokusech s řasami v kuchyni, protože má nevýraznou chuť bez charakteristického mořského zápachu. Před přípravou řasu opláchneme tekoucí vodou a pak ji asi 15 minut namáčíme v dostatečném množství vody nebo vývaru. Po čtvrthodině, kdy řasa zdvojnásobí svoji velikost, ji vložíme na dalších 15 minut do vroucí vody. Arame je vhodným doplňkem obilninových a luštěninových pokrmů, ale po uvaření ji můžeme vmíchat i do salátů.
HIJIKI roste ve vodách Japonska, Číny a Koreje. Tato řasa je velmi oblíbená pro vysoký obsah vlákniny a minerálů. Samotná sušená řasa připomíná vzhledem sypaný černý čaj. Má výraznou chuť připomínající lískové oříšky a dokonce i trochu křupe. Přidává se do polévek, zeleninových salátů a vegetariánských jídel. Japonci věří, že pravidelná konzumace této řasy zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá na krásu. Řasu na hodinu namočíme a vaříme 25 minut.
|