Tom Kořenek píše:
Dlouhou dobu procitam toto nekonecne vlakno. Spousta veci je velmi dobre vysvetlena, ale clovek musi HODNE brouzdat i do dalsich vlaken.
Rad bych se ale zeptal na bez-sacharidovou dietu. Snazim se ji momentalne drzet v podobe: zelenina (primarne salaty), kvalitni bilkovina (bryndza, vajicka, ol.tvaruzky, z masa kralik/kachna/ryby) a hromada tuku : repkovy, olivovy, orechovy a taky kokosovy olej. K tomu se snazim jist hodne orechu (slunecnicove, dynove, chia, mandle, liskace, para). Vsude cpu fungicidni potraviny a s nadymanim mi problemy temer prestaly, takze spokojenost. Kozni problemy se vyskytuji pouze po klystyrech(hodnekrat zminovane podrazdeni kvasinky), ale to se taky velmi zlepsuje.
Muj dotaz je konkretne na tukove spektrum, ktere by clovek mel v tomto omezenem obdobi konzumovat. Pavel Vesely psal, ze sirna patlanina je pro kvasinkovou dietu nevhodna, ale dost lidi zde patlaninu konzumuje. Sam si nejak nedokazu utvorit obrazek. Zaroven jsem pochopil, ze z tech orechu je teda nejlepsi konzumovat Chia a ty doplnovat normalnimi orechy v mensim mnozstvi. Pokud ale mame konzumovat velke mnozstvi tuku pri takove diete (i pri normalnim stravovani) tak je docela problem udrzet dobry pomer Omega3 a Omega6.
Je vhodne pri protikvasinkove diete prilis neresit jake tuky, ale hlavne ze tuky a ne sachry A NEBO se zaroven snazit o optimalni pomer O3/O6?
Jestli SP v protikvasinkové ano nebo ne je otázka názoru, já se domnívám že raději ne v prvních fázích a posléze je možno přidávat a sledovat jak reagujete. Ze začátku ji doporučuji připravovat z nepasterizované bryndzy, tvarohu z houby nebo při nejhorčším cottage sýru. Pokud budete později začleňovat i tvaroh tak určitě dodržte vysoký poměr lněného oleje, jezte bez ovoce a přidejte co nejvíce fungicidů jako skořice, chilli, zázvor, bertrám apod.
Klíčové pro vás ze začátku, co se stravování týče, bude dodržet dietu chudou na cukry, tedy držet se pravidel protikvasinkové diety, nemyslím si že poměr omega tuků je primárně důležitý. Určitě je ale pro pohodu organismu dobré zaměřovat se na ty s vysokým podílem omega 3. Posléze jsou pomocníkem fungicidy a další opatření.
Buďte také opatrný na to množství ořechů, hlavně na kešu či vlašské, vždy je namáčejte do mms nebo grepových kapek. Ořechy jsou dost individuální záležitost, někomu neškodí vůbec někdo má s nimi problém obvzáště kvůli plísním.
Masivně dodávejte laktobacily, vitamíny a minerály. Lakotobacily kupujte ty s největším množstvím kmenů a bakterií.