panka píše:
Dobrý den,
pomocí testu měření teploty za tři dny(36,4 36 36,1) je mi jasné, že mám problém se štítnou žlázou. Momentálně beru kelp, riboflavin a včera jsem začala i se selenem. Myslíte, že je to dostačující?
Dostačujúce môže byť a aj nemusí... záleží čo je u Vás pričínou problému so štítnou žľazou. Ja by som to najskôr vyskúšala so selénom - napr. tie para orechy alebo kvasnicový, nekupovať chelátovanú formu, k tomu vyššie dávky jódu - tu obsahujú kelpové tabletky dosť málo jódu, takže by som určite na nejakú dobu išla do vyšších dávok, kým sa telo saturuje - je tu kopec info o tom. Ja napr. beriem jednu kopcovú čajovú lyžičku z tohoto kelpu prášku a fakt cítim u seba efekt:
http://www.iherb.com/Starwest-Botanical ... 1-lb/22573Je to najlacnejšia prírodná forma jódu, ale je tak odporný a tak sa lepí všade v ústach, že som ho musela dať do kapslí.
Určite by som doplnila aj B12, kyselinu listovú, D3, mangán, horčík, dala vyšetriť feritin, ak je anémia, doplniť železo a ak by lekár odmietol, dala by som si vyšetriť na vlastné náklady vyšetrenia - TSH - to väčšinou urobí bez problémov aj obvoďák, ale už voľný T3 a voľný T4 nechcú robiť, tak by som si ich zaplatila, hlavne voľný T3 má najväčšiu výpovednú hodnotu. Dnes sú aj súkromné laboratória, ale ako samoplatca si môžem zaplatiť u lekára vyšetrenia aké chcem.
Ak viete po anglicky, pozrite si tieto stránky:
http://www.stopthethyroidmadness.com/Ak nezaberú doplnky, skúsila by som výťažky zo štítnej žľazy, niečo ako liek armour.
A tú teplotu si merajte 10 minút pod pazuchou, ideálne nejakým liehovým alebo starým ortuťovým teplomerom. Meranie v ústach pod jazykom sa mne osobne veľmi neosvedčilo.
Ak sú teploty nízke ale relatívne stabilné - poukazuje to na hypotyreózu, ak človek meria teplotu viac krát počas dňa a teploty veľmi skáču - robia sa na to aj také grafy počas viacerých dní, poukazuje to na problém vyčerpaných nadobličiek, ktoré nie sú schopné udržať stálu teplotu tela.
Ono sa to robí tak, že človek zmeria bazálnu teplotu - čiže hneď po zobudení, zapíše si ju a potom ešte počas dňa, tak 2-3x, nemerať teplotu po fyzickej námahe, vypití teplého nápoja atď., všetky tie teploty si človek zapíše a na konci dňa vypočíta priemernú teplotu, takto to robí pár dní za sebou. Ak rozdiel medzi priemernými teplotami je viac ako dve desatiny stupňa celzia - môže to poukazovať na problém nadobličiek, ak sú teploty len nízke, ale stabilné - hypotyreózu, ak teploty lietajú a zároveň sú aj nízke - problém nadobličiek a hypotyreóza. U nadobličiek je ešte fajn ukazateľ tlak krvi, ktorý býva dosť nízky. Ale na takéto presné meranie teploty som si ja vždy stopla 10 minút, inak keď to človek meria digitálnym a odčíta teplotu pri zapípnutí, tak to nemá moc výpovednú hodnotu.
Ešte jeden test:
Treba zmeriať tlak krvi počas ľahu a potom sa postaviť a ešte raz odmeriať tlak. Vyčerpané nadobličky nie sú schopné pri zmene polohy plynulo zregulovať tlak krvi, zdravému človeku sa zvýši tlak krvi pri zmene polohy asi o 10-20 bodov, pri posturálnej hypotenzii a adrenálnej nedostatočnosti človek naopak nameria ca. o 10 bodov menej. Tá posturálna hypotenzia sa prejavuje aj tak, že ak človek náhle zmení polohu - postaví sa, má pocit na omdletie a robí sa mu tma pred očami - ale toto som ja nemala. Na takéto presné meranie je najlepší analógový tlakomer so stetoskopom.
Takisto bolesti v oblasti nadobličiek.
U mňa teda tieto testy fungovali.