http://www.cestyksobe.cz/karel-erben-bi ... -ad2760/Změna životního stylu
Od roku 1950 došlo za 36 let k vzrůstu úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění nárůstu o 72 %. To značí roční přírůstek o 2 %.
Podle současných poznatků je zvýšená hladina homocysteinu podmíněna jak geneticky, tak hormonálně nebo toxickými vlivy. Ovšem nejzásadnější vliv na tuto skutečnost mají nutriční chyby spojené se stravovacími návyky, jež jsou založeny na konzumaci průmyslově vyráběných potravin a zvýšeném přijmu živočišných bílkovin.
Potěšujícím faktem je, že zvýšenou hladinu homocysteinu můžeme normalizovat. Především je nutné organismu dodat látky, které hrají důležitouroli v metabolismu homocysteinu. Jedná se především o kyselinu listovou a vitaminu B6 a B12.
Kyselina listová je obsažena v tmavě zelených listech zeleniny, v mrkvi, kvasnicích, játrech, žloutku, meruňkách, avokádu, dýních, fazolích a celozrnných obilovinách.
Vitamin B6 v pivovarských kvasnicích, pšeničných klíčcích, otrubách, játrech, rybách, sójových bobech, neloupené rýži, vejcích, ořechách, ovesných vločkách, melase, zelí, kapustě, pohance a listové zelenině.
Vitamín B12 se vyskytuje v játrech, hovězím, vepřovém a rybím mase, vejcích, mléku, mléčných produktech.