Dal jsem si tu práci a v praovní době
jsem vytáhnul pár informací o ledvinách, co řiká strejda google. Každý si z toho musí vybrat to potřebný, protože některé informace si protiřečí, každopádně je v tom spousta, spousta užitečných věcí. Dost jsem toho zjistil hlavně na celostnimedicina.cz
Element VODA : ledviny - močový měchýř
Ledviny a jejich párový dutý orgán močový měchýř ovlivňují v těle kosti, kostní dřeň .
Při obtížích toho druhu je třeba doplnit energii ledvin a podpořit čištění těla od "chemie", kterou jsme si za léta nastřádali. Jde o nerovnováhu prvku voda.
PRVEK : VODA
Orgánové hodiny : denní doba
Ledviny 17 - 19 hod.
Močový měchýř ( MM) 15 - 17 hod.
V těchto časech se lidé s obtížemi projevují neklidně, unaveně a podrážděně. Při menších potížích močového měchýře se naopak dostaví mezi 15 - 17 hod. nadbytek energie MM .
V denní době ledvin se objeví vyčerpání letargie. Tento čas je vhodný pro zklidnění, meditaci, klid a odpočinek.
Tělesné tkáně : kosti, struktura kostí a kostní dřeně
Všechny kosti včetně páteře, zubů, lebky sílí a se zpevňují skrze energii ledvin. Slabá energie ledvin se může projevit v měkkých a lámavých kostech, slabých nohou, kloubech a ztuhlosti páteře.
Zvuk hlasu : při nerovnováze prvku voda se postižená osoba cítí nucena neustále si stěžovat na malé problémy života, sténat, vzdychat a naříkat. BUDUJE SI SVOJE STRACHY. Tyto pocity jsou slyšitelné i v hlase.
Emoce : strach. Nejasné chování. Nedostatek vůle. Záchvaty paniky. Slabost, plachost. Strach ze selhání. Deprese,…atd.
Chuť : slaná
Smyslový orgán : uši ( při potížích s ledvinami se mohou dostavit stavy hučení, pískání,..atd. v uších. Očistou ledvin se dá dosáhnout zdravého stavu bez obtíží)
Reflektor - vlasy : slabá energie vlasů s projevuje jejich matností, lámavostí, vypadáváním, na koncích mohou být roztřepené.
Výměšek : hlen
Klima : chlad
Nízké teploty a vlhké podmínky činí osoby s nízkou hladinou energii v prvku voda zranitelnějšími. Tito lidé se vyhýbají chladu. Je třeba, aby dbali na teplé ošacení, doporučuje se nosit teplé spodní prádlo, popřípadě šálu na ledvinách. Je třeba se chránit razantním přechodům mezi teplotami.
V zimě dochází k zhoršení symptomů. Důležitá je správná výživa,teplo a klid.
Barva : modrá / černá
Tyto barvy jsou osobami s problémy ledvin buď preferovány nebo zcela odsuzovány. Často nalezneme modročerné kruhy pod očima nebo odulé váčky pod očima.
Symptomy nedostatku energie ledvin :
- Sucho a žízeň
- Přebytek nebo nedostatek potu
- Potíže při močení
- Pocit, že nás přemáhá tíha situace
- Nedostatek sexuálních šťáv
- Odulost a otoky
- Lymfatické vměstnání
- Výrony slz
- Potíže s učením
- Pokud je narušena tvorba morku kosti, tak se může projevit osteroporézou , nedostatkem krve, nejasným viděním, nedoslýchavostí a hučením v uších
- Bolesti v oblasti nohou a beder
Zásady stravování :
1. vyhýbat se cukru a sladkostem!!
2. dostatečný přísun vody
3. konzumovat borůvkovou šťávu, čerstvé borůvky, pokud možno bez cukru
4. vyhýbat se kofeinu, černému čaji a coca-cole.
5. vhodné potraviny jsou dušená cibule, česnek,
6. vhodná je brokolice a polévka z kyselého zelí, brokolici pouze dusíme na trošce vody nebo upravujeme v páře
7. vhodné jsou vývary - brokolice, fazole aduki, celeru, mrkve, bramborových slupek, chřestu
8. vhodný je hrách, špenát, ledvinové fazole
9. Celer - dodá tělu sodík.
10. Tamari - sojová omáčka bez přísady pšenice je výbornou náhradou za sůl. Pokud užívat sůl , tak pouze mořskou.
11. Ryby - mimořádně léčivé pro ledviny
12. Ustřice - dodávají Zn
13. fazole aduki, černé fazole, ledvinové fazole - doplní Na,
14. pohanka - zahřívá organizmus, rýže, ječmen a proso - je zásadité , snižuje kyselost organizmu,
15. vyhýbat se pšenici a žitu obsahují nejvíce kyselin
16. červená řepa - počišťuje ledviny, obsahuje draslík, hořčík, vitamín A
17. maso ze zdravého chovu - morek, ledvinky, červené maso
18. plody lesa - borůvky - nejlépe v odpovídající roční době
19. vhodná jsou neloupaná sezamová semena - zlepšují kvalitu krve, posilují kosti,
20. vhodné jsou vlašské ořechy, hodně zelené listové zeleniny, brokolice, řeřichy potoční, petržel, cukety, zelený salát, celer, květák, hlávková kapusta, žlutá dýně, bílá řepa
21. výborné jsou mořské řasy - doplňují minerály,
22. jablečný ocet , dobré je zcela vysadit běžný konzumní ocet vyrobený z louhu , ve sklenici vlažné vody + rozpuštěná lžička medu po ránu , udělá divy v očistě vnitřních orgánů
23. omezit kyselotvorné potraviny , tj. vše rafinované, barvené, chemicky dochucené - sušenky, bonbony, kávu, čaj,bílý chléb,…
24. zcela nevhodné jsou feferonky, lilky, rajčata, brambory, mléčné výrobky, treska, citrusové plody ( ochlazují organizmus, jsou vhodné v tropech, ale ne u nás), ořechy
25. vhodné je zvýšit zásadité potraviny . V zimních měsících zeleninu a ovoce upravené na páře nebo dušením, v letních měsících syrovou. Maximálně doplnit do jídelničku PROSO. Dbát na jeho správnou úpravu. Dále vodní melouny a vinné hrozny - prevence proti ledvinovým kamenům. Doporučuji v letních měsících.
26. Celer, chřest - povzbuzují močení.
27. pro čištění je podstatný správný přísun čisté vody v pokojové teplotě. Ledviny dokáží za den zpracovat 6 sklenic vody za den + tekutiny již obsažené v těle - důležité tedy není množství , ale vyváženost dodávaných tekutin. Málo tekutin je stejně nevhodné jako velké množství.
Posilující potraviny :
ječmen, kukuřice, pohanka, rýže, špalda, boby, červená čočka, fazolové lusky, hrách zelený a žlutý, kaštany jedlé, ořechy lískové, para ořechy, sezam černý – natural, vlašské ořechy, garnát, humr, kapr, kaviár, losos, pstruh, okoun, slávka jedlá, tuňák, ústřice, brokolice, celer, červená řepa, česnek, dýně, fazolové lusky, fenykl, kedluben, mrkev, ředkvička, řeřicha, zelí červené i zelené, broskev, borůvky, datle, fíky čerstvé, hroznové víno, líčí, maliny, mango, meloun, meruňky, ostružiny, třešně, šípky, bažant, divoké prase, jehněčí, kozí, krůta, křepelka, kuře, srnčí, telecí, vejce slepičí, sýr z kozího mléka, sýr z ovčího mléka, řepkový olej, olej z pšeničných klíčků, bazalka, česnek, estragon, jarní cibulka, kopr, křen, listy z petržele, šalvěj, tymián, hořčice - jako koření, hřebíček, kardamon, skořice, kurkuma, muškátový oříšek, pepř černý, paprika pálivá, sůl, šafrán, zázvor, celík zlatobýl, heřmánek, jitrocel, kopřiva, pelyněk, červené víno, ovocný ocet, třešňový ocet, zeleninové šťávy
Léčivé byliny :
čaj z kopřiv, skořice - jako horký čaj, na dušené ovoce, na syrové ovoce,
- zázvor mletý, zázvorový kořen - zahřívá a podporuje ledviny
- namísto kávy je dobré používat Cikorku nebo Karo
- tymián - má silný pozitivní účinek na emoce
- ledvinový čaj Janča, Zentrich : celík zlatobýl - nať, květ - 3 díly
přeslička rolní nať - 1 díl
truskavec - 1 díl
vrbice bílá - 1 díl
3x denně nálev z 1 polévkové lžíce na Ľ vařící vody, nechat 15 minut vyluhovat a pít 15 minut před jídlem. Vhodné doplnit zvýšeným přísunem "dobré vody" Pít 3 týdny pak 1 týden přestávka.
Pro dobré zpracování látek obsažených ve stravě je vhodné využít zásady dělené stravy. Už tak vyčerpanému organizmu pomůžeme k snadnějšímu zpracování potřebných látek. V zimních měsících můžeme pomoci tělu ranní teplou polévkou na místo snídaně - vývar s kuřete, krůty se zeleninou. Není třeba doplňovat těstovinami,..atd. Postačí různé kombinace zeleniny a koření.
Zeleninu jako brokolici, kapustu, květák nevaříme, ale upravujeme dušením v malém množství vody nebo na páře. Rajčata jsou pro osoby s problémy ledvin zcela nevhodnou potravinou , podobně jako brambory.
Je třeba si uvědomit, že čištěním těla, jednotlivých orgánů dojde postupně odstranění symptomů onemocnění, ale nejde o zázračnou pilulku. Je dobré se pochválit za péči o sebe, nikdo jiný to neudělá a nikdo jiný neví, co vše pro sebe děláme. Ocenit se musíme, nejdříve sami. Náprav nepřijde ze dne ne den jako např. při podání Brufenu, je třeba se obrnit trpělivostí a být připraven na krátkodobé zhoršení symptomů v době, kdy se tělo začne čistit od škodlivin.
Ledviny v čínské medicíně
VODA JE HNACÍM MOTOREM
Je voda dobrá a prospěšná, nebo špatná a ničící? Obojí je pravdou, záleží na okolnostech a na tom, jak dokážeme vnímat přírodu, její zákony. Pak teprve dokážeme pochopit, co se pod širokým pojmem voda skrývá, jaký má význam pro člověka v každodenním životě.
Řekne-li se v čínské medicíně voda, je to pojem zahrnující všechny děje, věci a jevy s vodní energií (teorie pěti elementů, viz obr.). Když tyto vztahy zkoumáme podrobněji, vidíme vliv vody na přírodu, organismus i zdraví. Základní energie jsou nutným předpokladem k životu, ale jejich malé, nebo naopak velké množství může porušit rovnováhu a uškodit. Možná nám mnohé vysvětlí, když se podíváme na tento energetický okruh blíže a osvětlíme si některé jeho vztahy. Jaký charakter energie má voda? Je chladná, vlhká, tekoucí, tmavá. V přírodě jí odpovídá zima, období spánku. Je to doba klidu, využívání zásob a období odpočinku. Energie vody nás žene dopředu, má-li jí dostatek, touží objevovat nové věci, dosáhnout nových cílů, cestovat, vzdělávat se. Je to hnací motor – vzpomeňme si, jakou má voda sílu, před ničím se nezastaví. Voda nám dodává optimismus a nutnou dávku sebevědomí. Z orgánů odpovídají vodě ledviny a močový měchýř, a to nejen samotné orgány, ale i pohlavní funkce, reprodukční funkce a široký vliv energetického okruhu vody ledvin na náš organismus.
ZDROJ ENERGIE
Jakou tedy funkci mají ledviny v energetickém slova smyslu? Jsou sídlem a zdrojem vrozené energie, již získáváme od předků a která tvoří základ konstituce dané nám do vínku. Zdědíme-li energie málo, bude naše psychická i fyzická složka slabší a my musíme více dbát na kvalitu energie získané z potravy a vzduchu. Ledviny mají největší podíl na metabolismu vody, hospodaří s minerály, účastní se na dýchání. Jsou odpovědné za výživu a kvalitu kostí i mozkové tkáně. Vývodným orgánem jsou zde uši, proto nás jistě nepřekvapí, když budou s ledvinami úzce souviset poruchy sluchu. Mnoho nemocí má v pozadí špatnou funkci ledvin: osteoporóza, bolesti zad, poruchy imunity, některé nádorové procesy… V tomto energetickém okruhu můžeme velmi často vidět vrozenou slabost. To však ještě neznamená nemoc, je to jen dispozice, která při další zátěži může vyústit v energetickou nerovnováhu, jež může vyvolat poškození a následně nemoc. Je mnoho věcí v běžném životě, které ledviny zatěžují, především chemické a toxické látky, těžké kovy, bakterie a plísně, které samy o sobě nic neznamenají, a aby člověka poškodily, musí být v nepořádku imunitní systém. Různé streptokoky, stafylokoky, chlamydie a mnohé jiné mohou vrozeně slabší místo napadnout. Ani po této zátěži se nic nemusí projevit, jen se vše postupně sčítá, až přijde další, většinou nevinný podnět, který rozjede celou škálu problémů.
NEBEZPEČNÉ JÍDLO
Nejčastěji a nejvíc zatěžujeme ledviny dlouhodobým a mnoho let trvajícím nevhodným složením či množstvím jídla. Na tento orgán má nejhorší vliv nadbytek bílkovin. Ty jsou denně metabolizovány a ledvinami vylučovány z těla; při jejich nadbytku dojde k zatížení a postupnému narušení ledvin. Další potravinou s negativním vlivem jsou brambory, jejich větší konzumace vede nejen k ledvinové zátěži, ale i ke zhoršení kreativního myšlení. Je zřejmé, že zde hrají roli také tekutiny ve stravě, a to jak množství, tak propojení a vzájemný poměr vody a minerálů. Při nevhodném složení voda buď bez užitku projde organismem, nebo se ukládá a vznikají otoky – zvláště když už jsou ledviny poškozené a nestačí ji vyloučit. Nejlepší jsou přírodní celky, tedy zelenina, obiloviny, luštěniny a olejnatá semena, ze kterých dostaneme vše, co potřebujeme, a ve vazbě, která je pro nás stravitelná.
A ještě důležitá poznámka: chceme-li zachovat ledviny zdravé, nesmíme jíst na noc – poslední jídlo by mělo být do 18. hodiny.
ÚNAVA A STRACH
Prvními známkami slabých nebo poškozených ledvin bývá únava, hlavně po ránu, váčky pod očima, časté nebo naopak méně časté močení, pobolívání v zádech a zhoršení sluchu. Kvalita ledvin se pozná také na kvalitě vlasů. Problém můžeme vidět i na psychické úrovni, lidé se slabší energií ledvin se často chovají velmi ostražitě. Vedoucí emocí je zde strach, zpočátku menší a snadno zdůvodnitelný, ale postupně jsou tito lidé nedůvěřiví, všechno chtějí předem znát a vědět, nemají rádi náhody a překvapení. Často mají nepřiměřený strach o blízké i o sebe. Jejich pohyby bývají trhané, jako by obranné. V místnosti si vždy stoupnou zády ke zdi, aby si podvědomě chránili ledviny. Někdy jsou jejich muka způsobená strachem tak velká, že jsou nepříjemní okolí i sami sobě, prožívají velké trápení. Nepřiměřený strach, s nímž se ráno probudíme, může být způsoben tím, že jsme předchozího dne či dvou ledviny zatížili nevhodným jídlem co do množství či kvality, nebo jídlem na noc. Také alkohol může hrát negativní roli.
Ledviny jsou nejcitlivější samozřejmě v zimě, kdy je jejich energie nejzranitelnější, málo odolávají chladu. To znají především lidé, kteří mají ledviny již slabší a vědí, jak důsledně musí dbát na teplo, na druhé straně často trpí chladem v končetinách a celkovou zimomřivostí. Ledvinám vadí nadbytek i nedostatek tekutin, a to jak v potravě, tak v okolí. Proto při povodních, dlouhodobých plavbách na lodi nebo u lidí žijících na hausbotu může dojít ke zhoršení nemocí nebo k projevům strachu, mnohdy i paniky. Nejednou jsme toto viděli i u lidí, kteří spávali na vodních postelích. Nedivme se proto, že někteří lidé propadli o povodních panice více, a přitom to ani nesouviselo s ohrožením. Jejich ledviny nápor vody a energie, která takovou pohromu provází, hůř snášejí, a jsou proto v tomto období velmi citliví.
ČISTIT A REGENEROVAT
Veškeré naše povídání by nemělo smysl, kdybychom si neřekli, čím je možné ledviny šetřit a posílit. Je jisté, že vrozené dispozice moc neovlivníme, ale i člověk se slabšími ledvinami může žít šťastně a bez nemocí dlouhý život, musí na sebe být však opatrný. Je třeba zdravě jíst a ve stravě snížit podíl bílkovin, zvláště živočišných. To znamená denně jíst celozrnné obiloviny a menší množství luštěnin, nebo výrobků z nich – mají dohromady všechny potřebné aminokyseliny. Jednou týdně maso – rybu či drůbež. Čeho jíst nejméně? Lilkovitých rostlin, tedy brambor, rajčat, lilku. Zato je třeba denně zařadit zeleninu, zvláště čerstvě tepelně upravenou a mléčně kvašenou, rozumně solit. Zásadní je nejíst na noc. Jako je strach projevem poruchy ledvin, tak i člověk vystavený dlouhodobě této emoci může své ledviny poškodit. Je tedy třeba vyvarovat se zbytečných zátěží a strachů.
Pokud na sobě pozorujete nějaké psychické či fyzické známky poškození tohoto energetického okruhu, je dobré ledviny pročistit a zregenerovat. Nejlepší je zasáhnout co nejdříve, kdy už pozorujete určité příznaky, ale lékařská vyšetření jsou ještě negativní. Pomocí EAV se dají zmenšit zátěže ledvinového energetického okruhu a obnovit přirozenou rovnováhu: přírodními preparáty, bylinami, homeopatiky a informatiky. Potřebujeme, aby naše ledviny pracovaly, proto je třeba je šetřit. Zrovna tak je třeba šetřit přírodu a zbytečně ji nezatěžovat; stejně jako v organismu, i nerovnováha v přírodě se projeví, a třeba právě povodní. Máme co dohánět, jak v péči o přírodu, tak v péči o své zdraví.
MUDr. Vladimíra STRNADELOVÁ, Jan ZERZÁN
V zimě si hýčkejte ledviny
Tradiční léčitelství a východní medicína připisuje ledvinám podstatný vliv na osobnost člověka a na vznik řady nemocí jako je revmatismus, bolesti páteře a kolen, gynekologické nemoci, impotence, zánět prostaty, řídnutí kostí, kožní aj. choroby. Oslabené ledviny vytváří příznivou situaci, ke které se přidruží např. špatná funkce tlustého střeva, jater nebo žaludku a dojde k reflexním změnám v určité oblasti páteře a k projevů bolestivého obratlového onemocnění.
Podle orientální nauky můžeme pro svou páteř mnoho udělat, když si uvědomíme, co poškozuje močově - pohlavní aparát: sůl, chemikálie, cukr, rozpadové produkty živočišných bílkovin. Dnešní strava obsahuje toho všeho velký nadbytek. Kvalita energie ledvin závisí jednak na přijaté potravě a na tom, jak fungují střeva a jednak na dědičných dispozicích. Dle orientální medicíny tlusté střevo a plíce kladně ovlivňují okruh ledvin a močového měchýře. Špatně dýchající člověk přetěžuje své ledviny (viz. článek Endogenní dýchání) energie ledvin má vliv na rozvoj mozku a na pohlavní dozrávání.
Určuje vrozenou konstituci a sílu osobnosti ve vazbě na nadledviny. Velmi významný je vliv okruhu ledvin na psychiku, při nedostatečném energetickém zásobení tohoto okruhu inklinuje člověk k úzkosti, strachu, slabosti, k fóbiím a pocitům na omdlení. Naopak dobře energeticky naplněný okruh ledvin dodává člověku odvahu a sebedůvěru. Ledviny jsou oslabovány nadměrným množstvím soli, sladkostmi, drogami, ovocem, alkoholem a příliš velkým množstvím tekutin.
Takové ledviny jsou příčinou přerušovaných, mlhavých a neuchopitelných snů, po kterých se probouzíme unaveni. Jak šetřit svůj ledvinový okruh? Braňme se působení stresu učme se žít duševně uvolněně pochopme, že v životě jsou věci velmi podstatné a nepodstatné. Naučme se je rozlišovat. Cvičme tělesné uvolnění. Celý den si uvědomujme klidné, hluboké dýchání. Je pro organismus nenahraditelné. Solí šetřme jako zlatem. I cukr býval drahý a vzácný. Oč složitější bude náš duševní život, nechť je jednodušší naše strava.
Zima je pro ledviny nepříznivým obdobím, proto je velmi vhodné v tomto období je dost posilovat.
Byliny, které působí na ledviny
Dobrou bylinkou na ledviny je zlatobýl - v homeopatii používáme Solidago 5 CH a podáváme 5 globulí 2x denně k posílení. Je obsažen mimo jiné bylinky také v bioinformačním prostředku Renol a komplementární masti Artrin. Zlatobýl působí dle lidového léčitelství močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických nemocech ledvin a močových cest či při zbytnění prostaty. Používá se nálev, který se pije vždy čerstvý. Zevně v masti.
Ruediger Dahlke a Doris Ehrenbergerová píší ve své knize Očista těla i duše, že to není jen prostředek na ledviny, nýbrž je vhodný i během detoxikační kúry, kdy má zlepšovat filtrovací schopnost ledvin. Známe močopudný a vyplavovací účinek petržele, březových listů, jehlice, hamamelisu (vilínu virginského), přesličky polní a kopřivy.
Jalovec obecný
Pravým detoxikačním prostředkem na ledviny je ale jalovec. Jeho působení je diuretické - pomáhá odvádět přebytečné tekutiny z těla, užívá se tedy při vodnatelnosti a pro detoxikaci organizmu. Pozitivní vliv má též na zažívání, a to proti nadýmání a pro zlepšení trávení těžších jídel. Kromě akutních a chronických ledvinových onemocnění se doporučuje při četných potížích, při nichž hraje roli problematika detoxikace a hromadění škodlivin (dna, revma). Už Hippokrates znal léčivou sílu jalovčinek, silně aromatických plodů jalovce. Nejvýznamnějšími látkami v jalovčinkách jsou bezesporu silice, které mu propůjčují výrazné, kořenité, pryskyřičně nasládlé aroma. Patří mezi ně např. pinen, kafr, kadinen, terpinol, borneol a jiné. Nejčastěji ve formě lihové tinktury jako mazání kloubů, nebo jako přísada do koupele. Stimulují totiž lokální prokrvení, čímž ulevují od bolesti a zlepšují látkovou výměnu postižené tkáně. V naší nabídce najdete bohatý výběr mazání pod názvem Koňská mast a masti na celulitidu.
Petržel
Zvláštní pozornost si zasluhuje petržel, která působí příznivě na ledviny a močové cesty. V lidovém léčitelství se používá při ledvinových i močových kamenech, kolikách a zánětech ledvin, močových cest a prostaty, u žen při menstruačních potížích, když se zadržuje voda. Extrakt Zianica Uropoetica obsahuje kromě petržele také extrakt z mrkve a okurky – komplexním podpůrným účinkem preventivně ochraňuje, posiluje a zlepšuje funkce uropoetického systému.
Stračka révolistá
Své místo zaujímá bylina s poetickým názvem „stračka“ z čeledi pryskyřníkovitých. V homeopatii jde o Staphysagrii (stračka révolistá) - používáme ji v ředění 9CH u zánětů močového měchýře, kde převažuje častá potřeba močení, pocit pálení v močové trubici, které v průběhu močení ustává.
I když jsou zde tyto bylinky uváděny pod názvem byliny na ledviny, je třeba napsat upozornění, že lidé, kteří trpí těžšími ledvinovými nemocemi, kde selhávají jejich funkce, by měli užívání těchto bylin konzultovat se svým lékařem, který jejich nemoc a současný stav zná.
Související články:
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.)
http://www.celostnimedicina.cz/zlatobyl-obecny-solidago-virgaurea-l.htmJalovec obecný (Juniperus communis)
http://www.celostnimedicina.cz/jalovec-obecny-juniperus-communis.htmPřírodní cestou proti ledvinovým kamenům
http://www.celostnimedicina.cz/prirodni-cestou-proti-ledvinovym-kamenum.htmLedvinové kameny
http://www.celostnimedicina.cz/ledvinove-kameny.htmPodpora pro ledviny
http://www.celostnimedicina.cz/podpora-pro-ledviny.htmPočet lidí s nefunkčními ledvinami roste
http://www.celostnimedicina.cz/pocet-lidi-s-nefunkcnimi-ledvinami-roste.htmConnův syndrom
http://www.celostnimedicina.cz/connuv-syndrom.htmJedno jablko denně pro zdravé ledviny
Nový výzkum přinesl zajímavé zjištění. Potraviny, které obsahují pektin, jako jsou jablka, pomeranče a džem, by mohly pomoci snížit dopady onemocnění ledvin. Výzkumníkům z Londýna se podařilo úspěšně prokázat, že jedna z forem pektinu tzv. modifikovaný citrusový pektin (MCP) by mohl výrazně snížit poškození ledvin a potenciálně tak zlepšit životy tisíců nemocných.
MCP je derivát pektinu, což je rozpustná vláknina nacházející se v kůře a dužině mnoha druhů ovoce, včetně citrusových plodů. Díky zmíněnému výzkumu bylo zjištěno, že MCP snižuje závažnost onemocnění ledvin ovlivňováním extracelulárních funkcí a zánětu. Studie ukazuje, že pektin může působit také jako ochrana před vznikem poškození ledvin a nabízí tak potenciální průlom v prevenci onemocnění.
Jako další krok se budou vědci snažit pochopit, jak funguje pektin na molekulární úrovni, a zda by mohl přinést léčebný efekt také u pacientů s již rozvinutým onemocněním ledvin a zvrátit tak jejich možné poškození. Bude také nezbytné zjistit, kolik pektinu je potřeba pro dostatečnou efektivitu této léčby.