Nature píše:
Moringa oleifera je najrozšírenejším druhom z rodiny Moringaceae, ktorý je pôvodom zo sub-himalájskej oblasti Indie. Tento rýchlo rastúci strom, tiež známy ako chrenový strom, využívali už starí Rimania, Gréci a Egypťania. Moringa je nízky strom s mäkkým drevom
po stáročia využívaný na liečebné i priemyselné účely.
Možnosti použitia Moringy sú veľmi široké, napríklad produkcia biomasy, krmivo pre zvieratá, výroba bioplynu (z listov), domáci čistiaci prostriedok (z drvených listov), živiny
z listov (šťava i sušina z listov), tanín na opaľovanie kože, kôra na čistenie zubov a ďasien, čistenie vody ( prášok zo semien). Tiež je známy Moringový olej (30-40%), inak nazývaný Benov olej sladkastej chuti vhodný do šalátov, ktorý sa tiež sa používa v kozmetickom priemysle. Jeden z najznámejších spôsobov použitia je flokulácia nečistôt a čistenie pitnej vody.
V poslednej dobe sa často vyžíva ako zdroj vysoko stráviteľných bielkovín, Ca, Fe, vitamínu C, a karotenoidov vhodných pre použitie v mnohých tzv. "rozvojových" oblastiach sveta,
kde je podvýživa veľkým problémom.
Moringa bola často využívaná na boj proti podvýžive, najmä u dojčiat a dojčiacich matiek. Listy môžu byť konzumované čerstvé, varené, alebo uložené vo forme sušeného prášku počas mnohých mesiacov bez chladenia a údajne bez straty nutričnej hodnoty. Moringa je obzvlášť sľubná ako zdroj potravy v trópoch, pretože strom je v plnom rozkvete na konci obdobia sucha, kedy býva problém s nedostatkom potravy. Množstvo správ o výživových vlastnostiach Moringy nájdeme ako v populárnej, tak i vedeckej literatúre.
Nutričné vlastnosti Moringy sú v dnešnej dobe už dobre známe, takže niet pochýb o jej nutričných hodnotách ako i zdravotných účinkoch, čo dnes potvrdzujú aj rôzne štúdie
a vedecké práce.
Z hľadiska fytochemikálií je táto rastlina bohatá na zlúčeniny, ktoré obsahujú jednoduchý cukor, rhamnózu a pomerne unikátnu skupinu zlúčenín nazývaných glukozinoláty
a isothiokyanáty.
Niektoré špecifické zložky z Moringy boli popísané ako hypotenzívne, protinádorové a majú antibakteriálny účinok. Aj keď tieto zlúčeniny sú relatívne jedinečné, je rodina Moringaceae tiež bohatá na množstvo vitamínov a minerálnych látok, ako aj ďalších bežne uznávaných fytochemikálií, ako sú napríklad karotenoidy (vrátane β-karoténu alebo pre-vitamínu A).
Moringa je vo vedeckej literatúre často spomínaná práve pre svoje antibiotické, hypotenzné, antispasmodické, antiulcer, hypocholesterol a hypoglykemické aktivity, rovnako ako i jej vysoká účinnosť pri čistení vody flokulácia, sedimentácia, antibióza a dokonca aj zníženie niektorých bakteriálnych kmeňov schistosom a cercariae . Keď sa začneme viac zaoberať vlastnosťami a použitím Moringy, môžeme nájsť rôzne zaujímavé články a štúdie.
Samozrejme do akej miery tieto tvrdenia korešpondujú s klasickou Alopatickou medicínou necháme na odborníkov a odborné štúdie, ktoré časom vyjasnia niektoré pochybnosti.
Početné štúdie však už dnes poukazujú na detoxikačné a antioxidačné vlastnosti enzýmov alebo fytochemikálií izolovaných z Moringy.
Množstvo správ a ekologických štúdií, ktoré tvoria súčasť bohatej histórie tradičnej medicíny potvrdzujú účinnosť Moringy proti širokej palete kožných a vnútorný infekcií. Ďalej boli zaznamenané antibiotické učinky proti Helicobacter pylori a antimikrobiálna aktivita voči širokému spektru baktérií a pliesní.
Známe sú tiež štúdie o využívaní Moringy ako podpornej liečbe pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, kedy listy Moringy vykazujú významné hojivé účinky. Tak isto boli zaznamenané prípady použitia Moringy pri zápale močových ciest a liečbe hemoroidov.
Významné štúdie poukazujú na Moringu ako zdroj srdcových glykozidov, ktoré sa využívajú na liečbu srdcového zlyhania a arytmie a vďaka ktorým má Moringa široké uplatnenie pri liečbe rôznych foriem cievnych a neurologických chorôb.
Medzi ďalšie významné vlastnosti pripisované Moringe patrí aj účinná Antiastmatická aktivita, o čom pojednáva aj množstvo vedeckých štúdií.
V poslednej dobe sa objavili aj odborné články zamerané na možnosti využitia Moringy pri liečbe niektorých druhov nádorových ochorení.
Príroda je dokonalý organizmus, ktorého sme súčasťou a ktorý nám dáva odpovede na množstvo našich otázok. Stačí len správne načúvať.
Tak určitě jde o velice dobrou léčivku a nic špatného se na ní dohledat nedá.