Mám dvě bedny ( ze dvou stromů ) merunkových jader a když jsem to trošku studovala na netu, tak jsem zjistila, že
:
Pecky meruněk obsahují jádra (mandle) a tyto můžeme rozdělit na dva druhy, a to sladké a hořké. Sladké jsou většinou ty běžně dostupné a lze je zcela běžně nakoupit třeba na trhu. Hořké jsou ty, které nás zajímají - získávají se divokých (planných) meruněk a obsahují největší koncentraci vitamínu B17.
Meruňková jádra obsahují velmi mnoho mimo jiné i hořčíku a kalia.
Hořké jadérka (NE SLADKÁ) navíc obsahují látku zvanou amygdalin jinak známou jako vitamín B17. Amygdalin je tzv. kyanogenní glykosid, který v přítomnosti vody odštěpuje kyselinu kyanovodíkovou. Tato látka je už po mnoho let nasazovaná při alternativní léčbě rakoviny.
Phillip Day (autor mnoha knih, zaobírající se právě touto tématikou) doporučuje nemocným rakovinou jíst denně 30-50 jader. (ca 0,7 jadérka X váha v kg) ne však najednou - ale rozděleně během celého dne. V případě nemoci začínáme s 10 jadérky denně a během 2-3 týdnů zvyšujeme na konečné množství. Najednou lze sníst pouze 5-7 jader. Hořké meruňkové jadérka jsou malá, 100g odpovídá cca 200-250ks jader, tedy denní dávka je cca 20g. Lidé, kteří jsou zdraví a chtějí meruňková jadérka jíst jako prevenci, by měli denně sníst 5-10ks jader. Jádra by se měli jíst ve vzpomínané kombinaci se sušenými meruňkami, papayou nebo ananasem - protože enyzmy obsáhnuté v tomto ovoci, mají dodatečný vhodný účinek a navíc zpříjemní konzumaci hořkých jader.
Více zde:
http://bio-pro-zdravi.webnode.cz/produc ... dra-a-b17/Dědek kořenář - Břetislav Nový:
Meruňková jádra s amygdalinem (vitamín B17)
Amygdalin je kyanoglykosid, který se rozkládá vlhkostí a enzymatickou činností na cukr a jedovatý kyanovodík.
Rakovinové buňky mají obrovskou spotřebu cukru a proto přednostně vychytávají z oběhu i amygdalin (B17). Ten se vcucne do buňky, která z něj sežere cukr a zůstane v ní jedovatý kyanovodík. Hladová rakovinová buňka si tak vlastní žravostí způsobí otravu a to chceme. Hodná a slušná buňka zdravé tkáně není tak hladová a tak se v ní nevytvoří jedu tolik, aby ji to zničilo. Je tedy nutno amygdalin podávat v dostatečném množství, aby byl účinným jedem rakovinovým buňkám a nepoškozoval zdravé.
Doporučuji tedy dlouhodobě po dobu rakoviny užívat tolik hořkých jader meruněk za den, kolik je vám let plus vaše váha v kilogramech a to děleno 20. Tuto dávku brát každých 60-90 minut a skončit asi 2 hodiny před nočním odpočinkem nebo před půlnocí. V noci nebrat.
Šetrnější alternativou je brát jedno jádro každou čtvrthodinu po celý den mimo noc.
Kdyby se vám dělalo nevolno, tak na 3-6 hodin přestat jádra užívat, napít se 12K 2-4 ml v 1,5 dcl teplé vody a potom si v každé porci několik jader dočasně ubrat.
Při prevenci, chemoterapii nebo ozářkách doporučuji brát jaderpoloviční dávku.
Berete-li jiné amygdalinové přípravky schválené jako potravní doplňky, tak ve vašich porcích uberte 1 z pěti jader. Berete-li injekční formy amygdalinu, uberte 3 z pěti jader každé porce.
Zajímavostí je specifické působení jen na nemocné buňky s vysokou látkovou výměnou, takže lze očekávat i poškození buněk infikovaných mikroby i viry, protože efekt je podobný jako u bílých krvinek. Lze tedy očekávat, že klient bude odolnější na infekční nemoci a záněty.
Poznamenávám, že stará, špatně skladovaná v horku nebo vlhku a pražená jádra jsou téměř bez B17 a tudíž jsou na...
B17 je hořký cukr...
Sladká jádra meruněk nejsou účinná, protože v nich amygdalin téměř není.
Kdo si chce dělat prevenci, tak doporučuji poloviční dávky na 3-4 týdny v září až říjnu, kdy to je fyziologicky nejvhodnější.
http://www.dedekkorenar.cz/zbozi-a-prod ... -p291.html