Mat píše:
Opat ďakujem, ale ten Ansilan si budem musiet odpustit, nakoľko obsahuje laktózu. Mlieku sa už niekolko rokov vyhýbam veľkým oblúkom. K tomu psychiatrovi - som rovnakého názoru, ale moja rodina nie. Považujú takýto stravovací model za abnormálny a myslia si že mám anorexiu.
Mám ešte zopár otázok ku tej výžive -
Je možné v tom šaláte, ktorý tu uvádzate, nahradit hlivu ustricovú šampiňónmi, príp iným druhom húb?
Je to pravda, že mrkva je najhodnotnejšia vo varenom stave? Mne osobne pripadá po uvarení mŕtva a to doslova.
Existuje nejaká kombinácia zeleniny, ktorá napomáha rýchlemu tráveniu a rýchlejšej defekácii. Odkedy jem zeleninu a pijem ovocné a zeleninové šťavy, tak sa to výrazne zlepšilo, ale niekedy mám ráno po vyprázdnení nafúknuté brucho. Na večeru jem už iba ovocie jablká, pomaranče. Včera som to doplnil mrkvou a slnečnicovými semienkami. Na obed som mal uhorky, ľadový šalát, mrkvu, 2 a pol sur. zemikov. Neskor aj mrkvovú štavu.
V akom pomere sa má miešat draslíková zmes?
Kedy je najvhodnejšie konzumovat štavu z červenej repy?
Ďakujem
Ansilan, máte nosit v kapse, pro případ nouze a ne ho jíst. Na takovéto nouzové řešení, laktóza v něm obsažená, nikterak nevadí, pokud na ni nejste přímo alergický. Jedná se o jediný normální stravovací režim, který existuje a ve své podstatě nejde o nic jiného, než o návrat do časů, kdy naši předkové budovali naši genetickou informaci a podobný režim stravování používali. Pochybuji, že by v lese sehnali hamburger, nebo coca colu, případně jiné "normální" jídlo, které ti Vaši oponenti rozhodně běžně jedí a bohužel nechápou, že pokud je něco obvyklé, tak to nemusí být normální. Historie již zná velké množství "normálních" omylů, které ve své době byly považovány za zcela "normální" a společensky jako jediné přijatelné konání. Anorexie začíná na BMI pod 18,5 a tam se zdaleka nenacházíte, tak je pošlete někam.
Hlívu je možné nahradit jakoukoliv jinou houbou, hlíva však v salátu není uvedena kvůli chuti, ale pro obsah látek, konkrétně betaglukanů. Beta-(1,3/1,6)-D-glukan je polysacharid přírodního původu, který je obsažen v hlívě ústřičné a v jiných houbách již méně často. Má řadu pozitivních účinků a ve Vašem případě hlavně, zvýšení imunity proti infekcím, bakteriálním, virovým, kvasinkovým a parazitárním.
Vařením v mrkvi stoupá využitelnost vitamínu A, což je ve své podstatě i nebezpečné pokud by se jí jedlo mnoho, protože předávkování vitamínem A není zrovna ideál a může být i toxický. Vše ostatní se vařením zničí a dle mého názoru se pak jedná o poměrně škodlivou potravinu. Naopak syrovou mrkví, ani mrkvovou šťávou se nelze předávkovat, ta obsahuje beta-karoten, kterého tělo přijme libovolné množství a vitamínu A si samo vyrobí kolik potřebuje, zbytek nijak neškodí. Z pohledu kvalitní defekace, je syrová strouhaná mrkev s listovým špenátem, nejlepší jídlo vůbec a poměrně rychle dá do pořádku stav střev. Aplikujte stravu, tak jak ji doporučuji a zařaďte do stravy ve větším množství strouhanou mrkev a listový špenát. Nyní v zimním období je čerstvý špenát těžko dostupný a také je zbytečně drahý, ale dobře funguje i špenát mražený do formy vajíček, od firmy Bonduelle v balení 450 g za cca 25,- kč, krájený a porcovaný. Je to výhodné na rozmrazování a použijete vždy jedno, až tři špenátová vajíčka do jídla, bez jakékoliv další úpravy. Pak by s vyprazdňováním neměl být žádný problém, ale pokud ano, tak provádějte pravidelně klystýry.
Nafouklé břicho a špatný stav stolice, znamená s největší pravděpodobností rozhozené bakteriální prostředí ve střevech. Kupte si v lékárně Lepicol za cca 165,-Kč, pro dospělé a podle návodu jej užívejte. To Vám stolici i bakteriokultury upraví a nadýmání odstraní. Ovoce se má jíst hlavně ráno, večer to zrovna ideální není, cukry mohou v noci v trávicím traktu kvasit a způsobovat problémy s nadýmáním. Snažte se nic nevymýšlet a zpočátku jezte to, co doporučuji, není to tam napsáno jen tak proto, že bych měl dlouhou chvíli, ale aby tělo normálně dostalo, co potřebuje a fungovalo. Teprve jak získáte zkušenosti, tak začněte tvořit a vymýšlet vlastní postupy, jinak si zbytečně vychutnáváte trápení delší dobu, než je nezbytně nutné.
Draslíková směs se skládá z karotky 300 ml, špenátu 100 ml, celeru 50 ml a petržele 50 ml. Ještě Vás upozorním, že této šťávy se dá vypít toto množství pouze 1x denně, je to kvůli petrželi, která je sice velice zdravá, ale nad 50 ml denně poměrně nebezpečná, jinak si můžete rozhodit nervy a to zrovna není třeba.
Šťávu z červené řepy, můžete pít vždy před zeleninovým jídlem, optimálně v poledne a před večeří, ale také není vhodné to s ní přehánět a doporučuji ji nepít samotnou. Nejlepší kombinace je, karotka 300 ml, červená řepa 100 ml a okurka 100 ml. Toto množství tak 2x denně, protože červená řepa je intenzivní čistič a pokud na ni nejste navyklý, tak Vám může být celkem blbě, ze silné detoxikační reakce.