NUTRIČNÁ KETÓZADeň
1 - 3 Pri znížení uhľohydrátov v potrave pod 50g denne organizmus začne spotrebovávať vlastné zásoby glykogénu. Dochádza k úbytku hmotnosti, tento však primárne súvisí so stratou vody naviazanou na glykogén. Organizmus sa zatiaľ nezačal zbavovať tukov.
Deň
4 - 21(v podstate prvé tri týždne) Po minutí zásob glykogénu sa organizmus začína prepínať do ketózy. Pečeň začína produkovať stále väčšie a väčšie množstvá ketónov. Tkanivá zatiaľ nie sú prispôsobené na ich využívanie, a tak väčšina vyrobených ketónov odchádza z tela močom (
a asi aj dychom, že ? Je to dobrá odpoveď určená smajliss, ktorá sa pýtala na to, že ako je to s ketózou a acetónovým dychom ?, pozn. NOWOCAYN_2). Keďže organizmus už nemá dostatok pôvodného paliva (glukóza) a na nové palivo (ketóny) sa ešte neadaptoval (a asi preto acetónový dych, pozn. NOWOCAYN_2), dochádza aj k poklesu fyzickej výkonnosti.
Deň
22 - 42(štvrtý až šiesty týždeň) Stále väčšie a väčšie množstvo buniek začína využívať ketóny ako nové palivo. Organizmus začína siahať aj po vlastných zásobách tuku, prudko klesá chuť do jedla. Vylučovanie ketónov v moči klesá na prirodzenú spodnú hranicu, avšak podiel ketónov v krvi sa drží na hornej hranici - organizmus sa adaptoval na nové palivo - ketóny.
Deň
43 - 56(šiesty až ôsmy týždeň) Organizmus je prepnutý do ketózy, nedejú sa už žiadne ďalšie zmeny. V tomto období by sa ešte nemalo experimentovať so stravou, aby sa tkanivá stabilizovali v novom metabolickom móde. Vysoké zásoby tuku zvyčajne klesajú..........(prebraté zo stránky paleo-center.com)
Moja poznámka (NOWOCAYN_2)... Podľa mňa je acetónový dých (inak, vyskytuje sa spravidla /100%-ne/ pri prechode na ketózu ?) slúži ako
"efektívny strašiak doktorov" (hoci v prechodnom období existuje), ktorí môžu pacientom nahovoriť že "zle je, zle je !, skončite s tak nízkou konzumáciou sacharidov !", lebo sú tak NAUČENÍ oficiálnou medicínou............. Veď keby drvivá väčšina ľudí fungovala NA KETÓZE, potravinový priemysel by vyzeral ÚPLNE INAK, nealkoholické nápoje, pečivá, zemiaky, cestoviny, obžerstvo.........všetky tieto na výrobu lacné
sračky na ktorých sa tak dobre zarába, všetko toto by SKONČILO, potravinársky a poľnohospodársky (jeho časť) priemysel by prišiel o VEĽKÉ PENIAZE, a ľudia by zrazu boli ZDRAVŠÍ A VESELŠÍ............. Ale toto nechcú ani výrobcovia sacharidových potravín, a ani ZAPREDANÍ DOKTORI,
a hlavne to nechce CELÉ ZDRAVOTNÍCTVO AJ S FARMAKOMAFIOU.....A NECHCE to aj značná časť - možno väčšina - výrobcov potravinových doplnkov prírodného charakteru - lebo by prišli o biznis, hoci skutočne môžu mať šľachetné úmysly, a v drvivej väčšine prípadov ani netušia, ako je nízkosacharidová strava bohatá na nasýtené tuky prospešná...........
Veď - pozrite na
BENEFITY NUTRIČNEJ KETÓZY (sacharidy ideálne pod 40g, 50g je horná hranica)
(text pod týmto riadkom je prebratý zo stránky Paleo-center.com)
Najintenzívnejšie chudnutie. Prechod do tukového metabolizmu ( TUKOVÝ METABOLIZMUS = tuky v dostatočnom množstve, pričom sacharidy sa držia na 50-150g/deň, pozn. NOWOCAYN_2) niekedy nestačí na to, aby sa vaše tukové zásoby znížili. Príčiny môžu byť rôzne - snaha organizmu ochrániť sa pred vyhladovaním (typický problém pre ľudí, ktorí už v minulosti držali rôzne diéty) alebo celkový spomalený metabolizmus (zvyčajný napríklad pre ľudí, ktorí sú zvyknutí menej jesť). Pri prepnutí do ketózy organizmus začína ako hlavný zdroj energie vyrábať ketóny - hlavnou stavebnou látkou pri tomto procese je tuk. Preto všetky obdobia bez prísunu potravy (napr. spánok), alebo obdobia zvýšeného energetického výdaju (šport) budú automaticky spotrebovávať vaše tukové zásoby.
Dôležité upozornenie - tento proces sa začína diať až po prepnutí do ketózy, t.j. po 4 týždňoch ketogenického paleo. Počas úvodnej fázy prechodu do ketózy nie je vhodné stravu žiadnym spôsobom obmedzovať, mohlo by to mať totiž práve opačný efekt - spomalenie metabolizmu a zabránenie prepnutiu vášho metabolizmu do ketózy.
Podpora liečby mozgových ochorení. Väčšina buniek mozgu sa dokáže adaptovať na využívanie ketónov, t.j. tieto bunky môžu byť prestať závislé na glukóze ako hlavnom zdroji energie. Poškodené alebo čiastočne znefunkčnené mozgové bunky (napríklad inzulínovou rezistenciou) dokážu využívať ketóny - na rozdiel od glukózy - efektívnejšie a bez obmedzení. Nahradenie problematického paliva (glukózy) ketónmi teda môže viesť k vyliečeniu a obnove funkcií mozgových buniek. Nutričná ketóza sa úspešne používa na liečbu epilepsie už približne 100 rokov. Anekdotické skúsenosti naznačujú, že nutričná ketóza môže pomôcť aj pri liečbe ďalších ochorení mozgu - skleróza multiplex, Alzheimer, Parkinson. (a tu mi niekto z tohto fóra vravel, že bez glukózy z ovocia mi nebude fungovať mozog.... Ten niekto - nepamätám už kto - sa mýlil..... pozn. NOWOCAYN_2)
Podpora liečby rakoviny. Väčšina druhov rakovinových buniek využíva ako hlavný zdroj svojej energie krvnú glukózu. Nutričná ketóza prudko znižuje objem dostupnej krvnej glukózy, vďaka čomu sa zastavuje vyživovanie rakovinových buniek. V minulých desaťročiach medzi alternatívne metódy liečby rakoviny patrila hladovka alebo diéty, ktoré prudko obmedzujú kalorický príjem (napr. pitie cviklovej šťavy). Hlavný účinok takýchto hladoviek alebo diét spočíva v tom, že prepínajú organizmus do stavu ketózy, a teda tiež rakovinové bunky "vyhladujú".
Nutričná ketóza na rozdiel od hladovky môže byť aktivovaná neobmedzene dlhú dobu, navyše bez mnohých rizík hladovky (podvýživenie organizmu, ketoacidóza).
Podpora liečby autoimúnnych zápalových ochorení. Mnohé chronické zápalové ochorenia sú na bunkovej úrovni vyvolávané drobnými zápalovými ložiskami. Tieto môžu, ale aj nemusia byť vytvárané nevhodnými zložkami potravy. V stave nutričnej ketózy je väčšina tkanív organizmu zásobovaná ketónmi, ktoré - na rozdiel od uhľohydrátov a tukov - sa nikde v organizme neskladujú, sú vždy k dispozícii v krvnom obehu.
Váš organizmus sa nemusí do takej veľkej miery zaoberať "manažmentom zásob" - neustálym skladovaním a uvoľňovaním zásob z tkanív na pokrytie svojich energetických potrieb. Môže sa preto venovať "upratovaniu" - zvyčajne začína liečbou poškodených a zapálených tkanív.
V stave ketózy sa organizmus dokáže liečiť a regenerovať oveľa rýchlejšie, ako pri uhľohydrátovom a tukovom metabolizme.OVCE, ešte stále veríte tomu, že POTRAVINOVÁ PYRAMÍDA (dielo Satanskej WHO) je SPRÁVNA ??? Stále sa obávate tukov ? Stále ste na vysokosacharidovej diéte ??
Bojíte sa nasýtených tukov, ktoré zatracuje práve WHO (svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v skutočnosti o zdravie ľudí záujem NEMÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ) ????
Zamyslite sa.