Dobrý den pane Jardo,
Jsem velmi ráda za Vaše stránky, věřím tomu, že mi je našli Andělé, protože již dlouhou dobu moc prosím zato, aby mi někdo pomohl, a abych se konečně cítila dobře. Když jsem si začala pročítat Vaše články a i různé diskuse, tak jsem konečně pochopila mé zdravotní stavy a to jsem absolvovala několik vyšetření. Někdy jsem byla tak zoufalá a nešťastná, že jsem prostě plakala a nevěděla, co mám dělat, když přijdete z vyšetření, kde dle doktorů vypadáte, že si snad vymýšlíte, ale přitom se cítíte mizerně… a nikdo Vám nedokáže poradit. Jinak je mi 34 let, vážím 46 až 49 kg a měřím 162 cm. Od května 2010 mám chvílemi pocit, že asi umřu hlady. Nyní mám 47 kg.
Každopádně to začalo před 12 lety ještě na škole, kde jsem dostala salmonelózu a skončila s rozsáhlým zánětem zažívání v nemocnici. Od té doby jsem měla stále nějaké zdravotní potíže hlavně se zažíváním. Syrová zelenina mi neděla vůbec dobře, byla pro mě těžko stravitelná, ale vzhledem k tomu, že patřím mezi disciplinované jedince a navíc od malička nerada beru jakékoliv léky či do svého těla přijímám jakoukoliv chemii, hledala jsem pomoc mezi přírodními prostředky a na pomoc jsem přišla i k léčiteli, neboť jsem byla i po půl roce z nemocnice stále infekční na salmonelózu. Měla jsem hlenovitou stolici a bolesti břicha a to díky tomu, že mi v nemocnici řekli naprosto nevhodnou stravu pro mé tělo – především mléčnou. Díky panu léčiteli, který na mě působil svoji energií a jeho radami – ráno nalačno si vypít šťávu z nastrouhané brambory, nehladovět, syrovou zeleninu a ovoce značně omezit atd. jsem se během měsíce stabilizovala a hlavně nebyla infekční. Na totálně rozhozenou imunitu mi pomohla echinacea s vitamínem C v potravinovém doplňku. Postupně jsem si mohla dát i více ovoce a časem i kousek těžce stravitelné papriky či rajčete a nebylo mi zle. Bohužel jsem se po některých jídlech začala cítit značně unavená, bez energie, bolelo mě břicho, ale průjmy jsem nikdy neměla. Bylo mi lékařkou doporučeno omezit sladkosti a hlavně bílé pečivo, tak jsem se snažila tyto potraviny z jídelníčku úplně vyřadit.
Ovšem většinou na jaře či začátkem letních měsíců se mé zažívání zhoršilo natolik, že jsem začala hubnout, téměř po každém jídle mi bylo blbě, bolelo mě břicho, bylo mi na zvracení, únava, z toho všeho jsem samozřejmě byla nervózní atd. Vždy jsem absolvovala vyšetření krve a následně ultrazvuk a vše bylo v pořádku, takže lékaři mě neměli na co léčit. Postupně tak, jak se problémy objevily, zase ustaly. Nicméně jsem začala mívat i gynekologické problémy a také se zjistilo, že jsem pravděpodobně díky tomu velkému zánětu před 12 lety prodělala i velký zánět pravého vaječníku, na který se nepřišlo. Měla jsem opakovaně gynekologické výtoky, záněty, bolesti břicha a praskaly mi cysty.
Na jaře minulého roku došlo opět ke zhoršení. Prodělala jsem totiž angínu a paní doktorka mi napsala penicilinová antibiotika, po kterých mě opět bolelo břicho – především pod pravým a mírně i levým žebrem, od pravého žebra to jde někdy jako pravou stranou až dolů (takto mě to pobolívalo i při tom velkém zánětu při salmonelóze). Někdy jsem si myslela, že je to slepé střevo, ale byl to zase ten pravý vaječník. Pravidelně jsem se v noci budila mezi 2,30 až 4,00 hodinou ráno, což přetrvává i nadále. Už jsem nevěděla, co mám dělat. Paní gynekoložka mi na kontrole řekla, že mám veliký gynekologický zánět, že jsem zesláblá, měla jsem i teploty, a že musím bezpodmínečně zůstat z práce doma. Pořád jsem si nalhávala, že to nic není, že to přejde, snad dietou atp. Zkusila mi mimo jinou léčbu nasadit i lék Nizoral a hle ony ty bolesti opravdu přešly, udělalo se mi po jedné pilulce prostě líp. Čímž jsem zjistila, že mám pravděpodobně v těle plísně a to jsem ještě o plísních v té době tolik nevěděla. Každopádně další projevy se dostavily později, protože Nizoral zabral jen na chvíli. Měla jsem na části zad šedivé šupinky a také mě svědil konečník.
Začala jsem absolvovat několik vyšetření, nejprve krve, kterou jsem měla v pořádku až na lepek, který mi vyšel negativně. Na plísně z lékařů nikdo nehleděl, jako by jim prostě nic neříkaly, nebo je prostě neuměli zjistit a to jsem je upozorňovala nato, že se mi po tom Nizoralu udělalo lépe. Vzhledem k tomu, že jsem pečivo a lepek ve stravě téměř omezila, ale kvůli požadavku lékařů, aby zjistili, potvrdili či vyvrátili, zda jsem celiatik, či ne, jsem musela lepkové potraviny po omezenou dobu začít jíst. Byla jsem unavená, nebylo mi dobře, nicméně průjmy jsem neměla. Absolvovala jsem jak vyšetření žaludku, dvanácterníku, tak i endoskopické vyšetření střeva, které bylo v naprostém pořádku (ovšem, jak jsem se dozvěděla později, musela bych lepkovou stravu jíst delší dobu, aby bylo střevo poškozeno – klky… a testy byly věrohodnější), z odebraných vzorků tenkého střeva mi již lepek nevyšel, ale vyšla mi laktóza, která mi ovšem předtím nevyšla zase v krvi.
Další endoskopické vyšetření jsem již absolvovat nechtěla. Nicméně mi bylo řečeno, že mám s největší pravděpodobností tzv. bezpříznakovou celiakii a bylo by vhodné, abych vynechala ze stravy lepek a samozřejmě i výrobky s laktózou. Měla jsem pocit, že asi umřu hlady, nevěděla jsem, co mám jíst, do toho jsem byla v pracovní neschopnosti s gynekologickým zánětem. V říjnu 2010 to vyvrcholilo laparoskopickou, gynekologickou operací. Nález byla cysta, veliké srůsty a ložiska endometriózy. Na operaci mě připravovali lékaři tak, že je možné, že mi vezmou i oba vaječníky či vejcovody. Bohužel zatím nemám děti, ale byla jsem smířená se vším, prostě jsem celou situaci odevzdala tam nahoru. Moc jsem prosila archanděly, aby při té operaci asistovali a věřila jsem, že vše bude v naprostém pořádku. Nakonec mi opravdu vaječníky ponechaly, protože byly zdravé. Byla jsem moc ráda. Z nemocnice jsem přišla domů vyhublá jako z koncentráku. Také jsem byla celkově psychicky rozhozená.
Na plísně jsem preventivně začala brát olej z oregana, lichořeřišnicové kapky a laktobacily. Mé jídlo se skládá především z této stravy: Ráno: Ráno snídám vždy až v práci, protože nejsem typ, co ráno hned vyskočí z postele, trvá mi než vstanu. Ráno tedy alespoň vypiji sklenici vody. Suchary – tak 4 – 5 kousků. Střídala jsem buď kukuřičné suchary, nebo rýžové suchary. V drogerii DM prodávají rýžové suchary, které obsahují 70% celozrnné rýže, kukuřici 15%, jáhly 7%, pohanka 7%, sezam 1%, které jsem jedla nejčastěji. K tomu jsem si dala buď: ze zdravé výživy balenou pomazánku – brokolicovou, nebo mrkvovou. Jsou bez konzervačních látek a bez chemie. Nebo také 5 plátků bezlepkové šunky či uzeniny – debrecínka, cigánka, či 1 vařené vejce na tvrdo. Občas jsem si udělala pohankovou kaši od Šmajstrly, která se zalévá pouze horkou vodou. Tu jsem si nijak neochucovala. O víkendu jsem si dala např. tvz. Rýžový jogurt, nebo bezlaktózový jogurt.
Dopoledne jsem ještě svačila: Buď zelené jablko (jím jen zelenou odrůdu gulden delicious, protože po snězení např. červených jablek jsem cítila únavu, vysvětlovala jsem si to tím, že mají asi více cukru), pokapaná citronem, nebo opět 2-3 suchary, většinou jen tak na sucho.
Oběd: Obědvám pravidelně kolem 11,00 hodin, protože do práce chodím na 6,30 hod. Nejprve jsem chodila do blízkých restauračních zařízení. Ovšem pro bezlepkovou a bezlaktózovou dietu jsem jedla v podstatě to samé – maso z prudka buď kuřecí, či vepřové s bramborem, či suchou rýží. Polévky jsem nejedla, protože byly zahuštěné moukou. Vzhledem k tomu, že jsem chtěla přibrat a nechtěla mít jídlo tak jednotvárné, začala jsem si nosit jídlo z domu, které jsem si večer předtím uvařila. Maso jím nejčastěji kuřecí a krůtí, pak vepřové a hovězí. Nejčastěji obědvám tato jídla: Pohanka (připravuji ji zalitím horké vody, 1 minuta var a pak 30 minut nechávám dojít v peřinách) s kuřecím, krůtím či vepřovým masem a vařená zelenina – většinou brokolice a mrkev. Rizoto – opět s masem a vařenou zeleninou – mražená zeleninová směs. Quinoa – připravené jako rizoto opět s masem a vařenou zeleninou. Zapečené brambory – opět s masem a zeleninou – mražená zeleninová směs. Bramborová kaše se sekanou – směs vepřového a hovězího masa. Maso na šťávě podušené se špenátem a mírně zahuštěné pohankovou moukou a rýže. Obalovaný kuřecí řízek s vařenými brambory. Špenát s vajíčkem uvařeným na tvrdo a vařený brambor. Vařené hovězí maso, nebo vepřové maso s vařenými brambory. Sardinky ve vlastní šťávě bez konzervačních látek a kukuřičné špagety s rozvařenou a rozmixovanou zeleninou. Podušená ryba – tolstolobik (tuto rybu mám nejraději) s vařeným bramborem.
Odpolední svačina: Opět např. 2 zelená jablka pokapaná citronem, nebo rýžové či kukuřičné suchary asi 2 plátky. Další odpolední svačina: Ještě těsně před tím, než odcházím domů, dojídám oběd, protože jej jím na 2x.
Večeře: 2 plátky bezlepkového chleba, nebo 2 bezlepkové bagetky s pomazánkou výše zmiňovanou buď brokolicovou, nebo mrkvovou a bezlepková uzenina. Pohanka s masem připraveného z prudka. Pohanková instantní kaše od Šmajstrly s kouskem bezlepkové uzeniny, nebo připraveného masa z prudka. Vařené maso s bramborem či bezlepkovým chlebem, nebo bagetkou. Maso připravené z prudka s opečenýma bramborama.
Pokud mám ještě mezi večeří a spánkem hlad, tak si vezmu například opět kousek zeleného jablka, nebo kousek sucharu.
Co se týká sladkostí, tak ty nejím skoro vůbec. Když mám velkou potřebu, tak si koupím karobovou tyčinku se slunečnicí, nebo sezamovou tyčinku v medu s ořechy. Občas jsem si upekla bezlepkovou bábovku s fruktózovým cukrem, kterého dávám skoro o polovinu méně, nebo bezlepkový štrúdl, který téměř nesladím. Co se týká solí, tak nesolím také skoro vůbec. Používám podravku bez glutamanu, která obsahuje pouze 50 % soli a koření baby gril, které obsahuje jen 10 % soli. Pitný režim – piji pouze čistou vodu z vodovodu a to tak 1,5 litru denně. Občas si udělám zelený či bílý čaj, ale slabý jen 1 sáček na 1 litr. Kávu, černý čaj ani alkohol nepiji, protože mi nedělají dobře. Po vypití mi buší srdce. Jeden léčitel mi řekl, že je to játry, a že je to dobře, že poslouchám své tělo, tak proč pít něco z čeho mi není dobře.
Pohyb nemám téměř vůbec. Cvičit nechodím, protože jsem měla pořád problémy s tím břichem, praskajícími cystami a z toho volnou tekutinu v těle. Navíc jsem byla dost unavená a tak moje fyzička stojí za prd. Odpoledne, kdy přijdu z práce je kolem 17,00 hodiny a opět si dělám večeři a vařím na druhý den. Pak samozřejmě dělám takové ty ženské práce, jako občasné praní, žehlení, úklid… a máte hned večer. Z výše uvedené stravy opravdu moc nepřibírám. Na poslední kontrole mi opět paní doktorka řekla, že nevypadám dobře, že jsem pohublá …a opět mi brala krev – to bylo před měsícem. Krevní obraz, CRP a štítná žláza – vše v naprostém pořádku.
Nicméně se občas cítím hodně unavená a bez energie, občas mě pobolívá to mé břicho, neustále mívám silně povleklý jazyk bílým povlakem a mívám po některých jídlech tak divně v puse – kysele. Mívám studené ruce a nohy a jsem více zimomřivá. Někdy mám pocit jako bych byla taková přidušená. Mívám i nižší tlak, takže žádné prudké pohyby při vstávání a také se jednou za noc budím většinou mezi 2,30 až 4,00 hodinou ranní (což údajně souvisí se zažíváním – orgánové hodiny). Vlasy, nehty a kůži mám v současné době bez potíží. Občas, pokud se na to při pohledu na nějakou věc zaměřím mám v očích takové šedo-bílé cosi, ale když si prohlížím oko, tak v oku nic nemám. Díky nižšímu tlaku jsem přestala jíst oreganové kapky, česnekové tablety a před tím jsem zkoušela i sušenou hlívu ústřičnou v tabletách, samozřejmě jsem vše nejedla současně, ale zkoušela v různých časových obdobích, ale zjistila jsem, že mi to ještě více s největší pravděpodobností snižuje tlak, takže jsem přestala užívat úplně. Žádné vitamíny v tabletkách také neužívám, protože mám pocit, že jím chemii. Kromě jablek, jím veškerou zeleninu a ovoce spíše podušené či vařené.
Od doby co jsem začala chodit na dobíjení a čištění energiemi k jednomu léčiteli se mi zlepšila psychika a také se mi již přestaly objevovat gyn. cysty, které se mi i po gyn. operaci stále objevovaly. Při nedávné návštěvě mi léčitel předepsal nějaké čínské bylinky v tabletách na játra a zažívání a doporučil kousat 5x denně stonek z pampelišky. S braním tabletek a pampeliškami teprve začínám.
Před asi 5 dny jsem se snědla bezlepkovou bábovku a opět mi bylo strašně zle. Bolelo mě ještě více břicho a v noci jsem se budila a opět mě bolelo břicho, zase mi bylo na zvracení, bolela mě záda…, no hrůza. Z toho jak mi nebylo dobře, jsem opět pohubla. Je to pořád dokola. Mám po vyšetřeních a cítím se pod psa. Co mám dělat, kdo mi pomůže? Co mám dělat? Co mám tedy jíst? Chci normálně žít a ne přežívat…, no prostě hrůza. Pořád mi něco říkalo, že to bude souviset s PH v mém těle a s plísněmi v těle, začala jsem brouzdat po internetu a narazila na Vaše stránky. Řekla jsem si, že prostě musím vyzkoušet Vámi doporučovanou syrovou zeleninu a ovoce a prostě uvidím, co se mnou Vámi navrhovaný jídelníček udělá.
Moc jsem chtěla jídelníček vyzkoušet, ale na snídani jsem neměla všechno ovoce a také všechna potřebná semínka, tak jsem si udělala alespoň z toho, co jsme měli doma - jablko s kouskem grepu, jahodami a slunečnicovými semínky, rozinkami a olivovým olejem. Po jídle jsem necítila takový ten známý tlak v břichu ani větší bolest či pocit na zvracení. Jídlo mi moc chutnalo, bylo to něco úplně jiného než co znám, neměla jsem v puse vůbec ten divný kyselý pocit, ani únava nebyla nějak veliká. Jen bylo zvláštní, že jsem měla asi hodinu po jídle takový divný pocit jako na omdlení, takový pocit slabosti, jako pokles tlaku, či co. Vždycky mě to vyleká, je to strašně nepříjemné. Stalo se mi to i několikrát, když jsem např. začínala s léčbou – ničením kvasinek např. nějakými potravinovými doplňky, to mi dokonce i jakoby přeskakovalo srdce, ale jen chvilku. Na oběd jsem si udělala dušené maso, a protože jsme doma měli jen bílou ředkev, dala jsem si jej s bílou ředkví. Bylo mi tak jako těžko, cítila jsem zeleninu v žaludku ještě dlouho, ale břicho více nebolelo a hlavně opět jsem neměla tak příšerný pocit kyselosti v puse. Najednou jsme věděla, že toto bude moje cesta, a že mi to pomáhá. Nakoupila jsem si zbývající ovoce, bohužel pomeranče nebyly, tak jsem koupila alespoň grepy. Také zatím nemám mlýnek na semínka. Druhý den jsem si na snídani udělala již i banán a kiwi a přidala potřebné ingredience. Jídla na mě bylo hodně, celé jsem to ani nesnědla. A po jídle se opět dostavil ten divný pocit slabosti či únavy, ale celkově mi bylo mnohem lépe.
Nesmím hladovět, protože je mi pak špatně a jsem bez energie. Na oběd jsem si udělala kousek kuřecího masa a dala jsem si syrový okurek, kousek ředkve a mrkve. Dlouho jsem zeleninu cítila v břichu, bylo mi těžko, ale nějak tak líp. Sice se opět dostavil ten divný pocit slabosti či jakési únavy, ale bylo mi nějak tak celkově lépe, tak to připisuji totální změně jídelníčku a také tím, že pravděpodobně měním PH mého organismu. Oběd jsem zatím celý zeleninový nejedla, zkouším po kouskách, protože syrová zelenina je pro mě těžko stravitelná, cítím ji dlouho v břichu a je mi těžko, nicméně nafouklá nejsem, spíše mě to tlačí a pak trochu pobolívá zase pod žebry. Po zeleninovém jídle se také objevila ta slabost, ale přijde mi, že je to teď 3. den lepší.
Včera jsem byla po dlouhé době na procházce a přišla jsem pozdě domů někdy kolem 20,30 hodiny, a protože mi vyhládlo a z hladu mi nebylo dobře, dala jsem si půlku grepu se slunečnicovými semínky a mandlemi a rozinkami. Nejprve jsem se cítila celkem dobře, nebyla jsem unavená, spíš jsem cítila energii a také se mi nechtělo spát, což bylo asi vitamíny v grepu, takže jsem šla spát až kolem 23,30 hod. Ovšem postupně než jsem šla spát, mě začalo opět bolet břicho a v noci jsem se vzbudila ve 3,30 hod a nebylo mi vůbec dobře, bolest břicha, bušení srdce, no nebylo to vůbec příjemné. Teď ráno ještě pořád cítím břicho a jsem unavená. Pravděpodobně jsem tak pozdě jíst neměla, ale nevěděla jsem, co si mám dát a hladová jsem spát jít nechtěla. Možná mi nesedly mandle a slunečnicová semínka.
Každopádně jsem ještě trochu zhubla. Moc bych Vás chtěla požádat o pomoc a rady při jídelníčku. Chci i přibrat. Byla jsem zvyklá jíst vícekrát za den, třeba jen pár soust. Když na mě nyní přijde hlad, tak si dám kousek syrové mrkve, protože odšťavňovač zatím také nemám. Nějak mi chybí maso, mám pocit, že když si ho nedám, mám pocit méně energie. Když si nebudu muset tak vyvářet, tak budu mít snad i více času. Musím se začít i nějak hýbat, protože mám sedavé zaměstnání a bolívají mě i záda. Navíc je nemám ani moc zpevněná a od operace je má fyzička také mizerná. Všichni mi nadávají, že musím jíst vývary a sladká či tučnější jídla atd., jenže když jim řeknu, že mi to nedělá dobře, tak pak mi nadávají, že mám všechny výsledky dobré, a že si to namlouvám. Někdy si fakt připadnu jak blázen, každopádně já se dobře necítím a CHCI to změnit a moc Vás prosím o pomoc při mé změně. Budu klidně kousat i kozí bobky, jen když mi to konečně pomůže.
Světluška
|