Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát lis 22, 2024 1:30 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2013 6:28 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
NOWOCAYN_2 píše:
...Keď budeš jesť živočíšne bielkoviny priamo z potravy, nepotrebuješ "dumať", ako vhodne poskladať bielkoviny, aby mali vhodný aminokyselinový profil......... \":wink:\"

cituju z behej.com:
(Libor Vítek, Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK v Praze.)
"Ačkoli existují i mezi odborníky zastánci podávání BCAA v silových sportech, je dobré zmínit nedávnou rozsáhlou studii, v které byly srovnávány v takzvané metaanalýze (statistický postup sjednocující metodicky všechny dostupné studie, srovnávající jejich výsledky a poskytující jeden společný výsledek pro sledovaný parametr za všechny studie) studie popisující výsledky studií s celkem 250 doplňky sportovní výživy. Zajímavé je, že jako jediné dva výživové doplňky (ze zmíněných 250 látek), u kterých byl prokázán anabolický účinek, byly kreatin a hydroxymetylbutyrát . Podávání bílkovin, tak propagované a tak široce užívané, nemělo žádný efekt.
Závěrem je možné říci, že vzhledem k velmi slabým důkazům a zejména vysoké ceně těchto dietních doplňků se jednoznačně vyplatí investovat peníze do kvalitní stravy a svůj jídelníček složit tak, aby maximálně vyhovoval nárokům na sportovní výkon. Problémem je, že jen málokterý sportovec se dokáže v záplavě převážně komerčních informací zorientovat a vybrat ty správné.
Více informací o problematice podpůrných látek ve sportu na http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-ve-sportu/ ."

Bílkoviny a aminokyseliny ve sportovní výživě:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... ni-vyzive/

Hydroxymetylbutyrát (HMB) ve sportu:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... lbutyratu/

Účinky kreatinu ve sportu:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... e-kreatin/


Naposledy upravil muflon dne sob dub 20, 2013 7:34 am, celkově upraveno 6

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2013 6:54 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
NOWOCAYN_2 píše:

Jindra, pointa je v tom, že ľudské telo si nevyrobí bielkoviny SNADNO (ľahko) pri ich nedostatku v strave, ale naopak - VEĽMI, VEĽMI ŤAŽKO, a na ich produkciu bude musieť použiť kopu energie, vitamínov a minerálov ZO SVOJICH ZÁSOB....
.....
Moje svaly sú zas "tvrdé ako skala".... A tvrdšie odvtedy, odkedy konzumujem zároveň veľa tuku, a málo sacharidov...
A na prekysľujúce účinky mäsa a vajec RÝCHLO ZABUDNI........ Je to už dávno VÝVRÁTENÝ BLUD........... Keď ich ješ s tukom, alebo so zeleninou a tukom (čiže NIE so zemiakmi, ryžou, chlebom, knedlíkom...), tak ŽIADNE PREKYSLENIE NEHROZÍ.......

No právě...aby tělo rozložilo a zpět poskládalo z masa jen ty aminokyseliny které zrovna potřebuje, musí vynaložit také mnoho energie....zatímco o mnoho méně energie a efektivněji si to poskládá pokud bereš BCAA nebo jiné AK v doplňcích, případně i bez doplňků z PESTRÉ rostlinné říše (a stačí těch semínek o mnoho méně než masa, i když je maso levnější....proto jsem zastáncem pestrosti stravy a žádných extrémů (ať co se týká rostlinné nebo živočišných potravin jako vejce, atd.)
- pestrým střídáním řasy spirulina, konopného semínka, chia semínek, sezamu, máku, ořechů atd je k zajištění dostatku AK podle mne potřeba o dost méně než by to samé člověk musel řešit množstvím masa....(ale máš pravdu že za to si musí zaplatit o něco víc (ale neni to zas tak dramatické!), než kdyby jedl hlavně maso, vejce a další živoč.stravu....(zamysli se trochu logicky---místo návratu k paleo se zamysli kam směřuje vývoj lidstva - stále přibývá rizik které dříve předci tolik řešit nemuseli....NEMOCI ŠÍLENÝCH KRAV, PRASEČÍ A PTAČÍ MORY RESP. VIRY PŘENOSNÉ NA ČLOVĚKA (zas něco v Číně úmrtí, přestože zakročili preventivně "včas"...), ATB A HORMONY NA RYCHLÉ VYHONĚNÍ RŮSTU MASA U BROJLERŮ, NEZDRAVOST VAJEC Z VELKOCHOVŮ (a to ani nemluvim o tom že málokdo má možnost ve městě jíst 1-2 dny čerstvá vejce po snesení slepicí...), TĚŽKÉ KOVY ZE ZNĚČIŠTĚNÝCH MOŘÍ A ŘEK V RYBÁCH...atd atd
(pokud by měla v něčem pravdu třeba bible, tak prej tam je že lidstvo začalo jíst maso až po potopě od Noema, a že v budoucnosti se zabíjet a jíst zvířata nebudou, takže nikoli návrat k paleo mamutovské stravě, ale někam zpět k rostlinnému a plodovému a semínkovému "Adamovi...." \":?:\" \":mrgreen:\"

...píšeš že konzumuješ "veľa tuku" - jakého tuku teda hlavně????
a jinde jsi psal že "Oliváč a kokosový tuk jem minimálne (napr. už 3 týždne som nemal kokosový, oliváč používam zásadne len na očistu pečene...)..... A čo konzumovali naši predkovia ??? aké tuky ??? ......z mäsa, z vnútorností, z kostí....z vajec...",
= takže ghí nejíš moc často (nebo ano?), a rostlinné tuky jak se o nich vyjadřuješ nekonzumuješ skoro vůbec (já vidim jako nejvhodnější formu příjmu olejů přímo celá semena - slunečnice,dýně,konopná,sezam,ořechy,mandle,kokos ap...)

PS: jak si se posměšně zmínil o gaineru (já je teda zatim nepiju), tak sem koukal na složení u 4fittnes.cz a tam mají Gainer směs:
maltodextrin (62g), syrovátkový koncentrát 80 (19,6g), lecitin (5g), Omega3 (3g), dextróza, fruktóza, větvené esenciální aminokyseliny (2,5g), taurin (0,8g), A-AKG (1g), L-Lysin, inulín
http://www.4fitness.cz/produkty/gainer-950g-p-1723/
(tam bych viděl vše OK, ale až na ten lecitin (nejspíš z GMO soji...) a hlavně ten maltodextrin - kvůli tomu to proto raději nekupuju a vyrábím si směsi AK a ionťáku svoje bez additiv a podle mne dalších nevhodných příměsí... \":mrgreen:\" S tím doplňování proteinů přes Protein CFM stále váhám, vzhledem k mému předchozímu příspěvku ohledně metastudie, publikovanou na vitalsport.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 7:39 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Mno...nepřeceňuju žádné vědecké studie...které zkoumají vždy jen ČÁST problematiky (v tomto případě anabolický efekt...), tím podle mne ale není řečeno že by proteiny nebo další látky (glutamin,BCAA atd) neměli význam pro rychlejší regeneraci (což je podle mne důležitější než podávání megavýkonů při nějakém vrcholovém či rekreačním sportu...., spíše by mělo jít o prevenci a následnou rychlejší léčbu a regeneraci po zraněních, únavě či bolestech.... \":!:\"

Podívejme se blíž na doporučované HMB a na kreatin:

Kreatin z řeckého slova ,,kreas“ neboli maso, je aminokyselina (methylguanidinoctová kyselina), která je součástí běžné stravy, bohatě zastoupena v červeném mase. 1 kg čerstvého masa obsahuje asi 5 g kreatinu.

Normální denní příjem ze stravy je okolo 1 g. Odhadovaná denní potřeba kreatinu se pohybuje u průměrného člověka okolo 2 g. Avšak ne jen ze stravy můžeme denní potřebu pokrýt, ale i organismus má schopnost syntézy kreatinu v játrech, ledvinách, slinivce břišní a jiných tkáních. U člověka jsou hlavním místem pro syntézu kreatinu ledviny. Syntéza probíhá z aminokyselin (methioninu, argininu a glycinu), při vysokém příjmu stravou je utlumena. Poté je kreatin transportním systémem dopraven do vláken příčně pruhované svaloviny, přesněji do sarkoplazmy a mitochondrií, kde je využíván jako zdroj energie.

Kreatin používá mnoho sportovců, zejména atletů, kulturistů a v dnešní době se rozšířil i do oblastí, kde může být nápomocen řadě nemocí a s úspěchem ho využívají jak terapeuté, tak i lékaři. Kreatin jako látka podporující svalovou činnost – dochází k nárůstu objemů svalů a k jejich lepší regeneraci. Podporuje aktuální výkon a zvyšuje svalovou sílu a výbušnost. Zřejmě pozitivně ovlivňuje výkonnost, tím, že se snižuje svalová únava a není ve sportu oficiálně zakázaný.


Poslední studie ukázaly, že podávání kreatinu zlepšuje výkonnost při opakovaných periodách velmi intenzivní zátěže s krátkými intervaly odpočinku. Dále má pozitivní vliv na izometrickou sílu a vytrvalost (nemění se délka svalu, ale mění se napětí). O účincích kreatinu při dlouhodobé zátěži je jen málo informací. Proto podávání kreatinu při aerobní zátěži není zatím opodstatněné a nepotvrzeno testy.

Kreatin však působí zřejmě víc mechanismy vedoucí k nárůstu velikosti a síly svalových vláken a oddálení únavy. Zvyšuje obsah vody ve svalových buňkách (čímž svaly větší svůj objem), ale také dokáže udržovat pH neboli kyselost, aby nedošlo k překyselení svalu. Podílí se na šetření glykogenu, aby mohl být využit k okamžité svalové práci.

Protože současné podávání klasického kreatinu (monohydrát) spolu se sacharidy zvyšuje vychytávání kreatinu ve svalových buňkách, doporučuje se podávat kreatin současně s velkou svačinou bohatou na sacharidy a menším množstvím bílkoviny. Sportovní výživa nabízí mnoho alternativ jako jsou sportovní nápoje s obsahem glukózy nebo maltodextrinu a palatinosy. U creatineethyl esteru není potřeba současně doplňovat sacharidy, protože jde o jiný transportní systém s vazbou na tuky.

Citace:
Ačkoli je kreatin považován za látku obecně pro zdraví bezpečnou (jinak by nemohl být prodáván), není zcela bez negativních dopadů na organismus:

1) Navzdory faktu, že kreatin není látkou uvedenou na seznamu dopingových látek, existuje celá řada etických důvodů proti používání kreatinu ve vrcholovém sportu. Mnozí autoři oprávněně namítají, že pravidelné užívání megadávek kreatinu představuje pro sportovce nepochybnou výhodu a nemá se základními principy sportu nic společného. Z tohoto důvodu také již v roce 1998 stát jižní Karolína zakázal používání kreatinu v atletice [1].
2) Z tohoto pohledu a při znalosti kvantitativních aspektů metabolismu kreatinu v těle se za vhodné dávkování považuje u sportovců maximálně 6 g/den po dobu 2 týdnů. Vyšší dávkování (použité mimo jiné ve všech výše uvedených studiích) je považováno za terapeutickou intervenci, mělo by být prováděno pod lékařským dohledem a opět, nemá se sportem nic společného [2].
3) Kreatin nezlepšuje výkonnost u sportovních činností s vysokým podílem aerobní aktivity [2].
4) Ačkoli je kreatin považován za látku obecně pro zdraví bezpečnou (jinak by nemohl být prodáván), není zcela bez negativních dopadů na organismus:
Může vést k vyššímu výskytu svalových křečí.
Byly popsány případy ruptury svalů a vede pravděpodobně obecně k vyššímu výskytu svalových zranění. John McEnroe dokonce používá pro věčně zraněné špičkové tenisty termín ¨Creatine players¨. V souvislosti s užíváním kreatinu byly popsány také případy tzv. rhabdomyolýzy (rozpad kosterních svalů), která je doprovázena velkým rizikem selhání ledvin [3].
Sportovci užívající kreatin mají větší tendenci k dehydrataci [4] .
Existují obavy z možných kancerogenních účinků metabolitů kreatinu patřících do skupiny heterocyklických aromatických aminů [5]. Kreatin může také v žaludku vytvářet s nitrity kancerogenní N-nitrososarkosin, který na zvířecích modelech vyvolává rakovinu jícnu [6].
Podobné obavy z toxických účinků látek kontaminujících nekvalitní kreatinové preparáty jsou také na místě. Mezi tyto látky patří zejména dikyandiamid a dihydrotriaziny [2].
Podle 3 týdnů staré studie může kreatin zvyšovat výskyt astmatu mezi sportovci užívajícími kreatin [7].
(zdroj:viz odkazy nahoře)

PS: z popisů zboží na 4fittnes stojí za zmínku, že :
- Upozornění:
Creatin není vhodné přechovávat dlouhodobě v rozředěném stavu. Creatin je nevhodný pro osoby s onemocněním srdce nebo ledvin.


topper1982 píše ve vlákně "Posilovanie":
"...kreatin sa ti v tele premiena na kreatinin a ak pojdes na nejake testy napr kde beru moc a krv a tak tak ti mozu najst zvysene hodnoty kreatininu na zaklade coho oni vedia v akom stave mas filtracnu schopnost obliciek. To znamena ak mas zvysene hodnoty kreatininu nad urcitu hodnotu tak ti rovno povie doktorka ze mas pretazene oblicky a ty nebudes vediet z coho, fakt je ten ze oblicky uzivanim kreatinu trpia takze vsetko s mierou ale myslim ze nejaky mesiac dva ak to zoberies neublizis si, len dlhodobe uzivanie moze byt nebezpecne pozor na to.
...ked chces na silu a vybusnost nieco lacne prirodne kup si caj z kotvicnika cize tribulus terrrestris a davaj si nejake dva gramy do pol litra vody povar to polhodinku a po vychladnuti vypi, mas chutny a pre muzov zdravy napoj ktory ta nabije energiou a cisti ti oblicky..."
------------------------


A co je HMB ?

Obecně: HMB (Calcium β-Hydroxy β-Methyl Butyrate Monohydrate) - látka odvozená od větvené esenciální aminokyseliny L-Leucinu. HMB funguje podobně jako L-Leucin, avšak její výhodou je, že nabízí vyšší účinnost a víceméně plošné užívání. Proto např. pro 80Kg muže stačí denní příjem okolo 4-6g HMB. Toto množství je srovnatelné s příjmem 10x vyššího množství L-Leucinu. HMB však nemůže být "znehodnocen" jako energie pro svaly jako to může nastávat v případě L-Leucinu, HMB cíleně zabraňuje rozpadu svalů. Organismus se díky zvýšené hladině HMB (Calcium β-Hydroxy β-Methyl Butyrate Monohydrate) vlastně "domnívá", že příjem L-Leucinu je vysoký, na což reaguje útlumem katabolických procesů ve svalech a zvýšením procesů anabolických. Uvědomíme-li si, že svalový katabolismus za jediný den pohltí největší část nově vytvořené svalové hmoty, slibuje HMB poměrně lákavé přírůstky svalů v kulturistice, fitness nebo posilování s nízkým katabolismem, nebo kvalitní regeneraci ve vytrvalostních disciplínách s vysokým katabolismem.

S věkem pochopitelně klesá tělesná výstavba svalových bílkovin. Stejně tak potřeba příjmu bílkovin a aminokyselin ze stravy. Přirozeně se vyplavuje více kortizolu a svalový katabolismus převládá.
Použití HMB se právě proto nabízí i v těchto situacích, dále při poúrazových stavech nebo při špatné fyzické kondici.

HMB tedy nabízí:
1) přinejmenším udržení stávající svalové hmoty
2) růst síly
3) zvýšenou novotvorbu svalové hmoty, pokud svalový katabolismus není příliš velký
4) účinnější regeneraci
5) snazší aplikaci (užívá se plošně) při nižší ceně za jednu aplikaci oproti dostupným alternativám

\":mrgreen:\" Chuť HMB je výrazně nepříjemná pozn. (eliminuje se vmícháním HMB např.do lžičky medu)
Vzhledem k jeho nízké syntéze v organismu i relativně omezené množství v potravě, kterou běžně přijímáme, se jeví HMB jako ideální doplněk sportovní výživy.

...Hydroxymetylbutyrát, neboli také HMB se nachází se v malých množstvích v rybím mase (bohatý na HMB je sumec), v některých citrusových plodech (například v grepech \":idea:\" ) a také v mateřském mléce.

Citace:
Bezpečnost hydroxymetylbutyrátu (HMB) a závěrečné zhodnocení:
Vzhledem k populárnosti HMB i jeho poměrně vysokému dávkování (okolo 3 g za den) byla problematika možných nežádoucích účinků poměrně intenzívně studována. Bylo kupodivu prokázáno, že užívání HMB není doprovázeno prakticky žádnými nežádoucími účinky. Zkoumali se nejen vlivy na orgánové funkce, ale i celá řada biochemických a hematologických parametrů. Z těchto analýz vyplynulo, že HMB dokonce zlepšuje některé metabolické parametry, jako jsou například krevní tuky. Vliv na snížení krevního cholesterolu je obzvláště zajímavý, uvědomíme-li si, že HMB slouží jako prekurzor pro syntézu cholesterolu a tudíž by měla suplementace HMB vést teoreticky spíše ke zvýšení hladin cholesterolu. Je možné, že HMB zvyšuje využití cholesterolu pro stavbu buněčných membrán, a tím se podílí na tomto příznivém metabolickém efektu.

HMB má také příznivý účinek na psychický stav, ovlivňuje pozitivně náladu, působí proti odbourávání bílkovin, čehož je využíváno nejen ve sportu, ale i v klinické medicíně. HMB se používá k suplementaci nemocných s nádorovými chorobami i s AIDS a v obou případech byl zaznamenán jednoznačný příznivý účinek na stav výživy.

Jak jsem již uváděl v článku o aminokyselinách, HMB (spolu s kreatinem) byly v jedné rozsáhlé studii zabývající se vlivem sportovních výživových doplňků na sportovní výkon jedinými výživovými doplňky (ze zmíněných 250 látek), u kterých byl prokázán anabolický účinek.

Závěrem lze říci, že HMB je jako jeden z mála doplňků sportovní výživy, kde většina dostupných dat hovoří pro jeho pozitivní účinky na zvyšování zejména silové výkonnosti. Ač nerad (nejsem zastáncem sportovních doplňků zvyšujících výkonnost), musím přiznat, že podle dostupné odborné literatury nejsou k dispozici žádné údaje, které by zpochybňovaly bezpečnost či etiku suplementace touto látkou. Podobně povzbudivé jsou i data týkající se další aminokyseliny, glutaminu...


\":idea:\" ...ALE...pavel veselý píše: "...když jsem před deseti lety hodně posiloval tak jsem za tuhle věc
utratil docela hodně peněz.Tuším že když se to objevilo na trhu tak stála
krabička asi 1500kč,koupil jsem 3 abych to měl na 3 měsíce.No a nic z toho
co slibovala reklama se nekonalo.Takže můj názor je že pokud mi to na nic
nepomohlo ve 20 letech kdy jsem byl "v top formě" tak mi to nepomůže ani
teď.A ještě navíc si myslim že v dokonale pročištěném a vyživovaném těle se
tyhle látky nějak vytvoří z aminokyselin.A taky pro mě jako pro vytrvalce
je to asi fakt zbytečné.
Zaměř se spíš na širokou škálu antioxidantů-jak přírodních tak i v
tabletách a na stimulátory energie jako je třeba inosin,ribosa,silný
b-komplex i jednotlivá béčka(b1,B5,pantethine),hořčík.A pak na
bylinné adaptogeny
...
Pak nezapomeň na odpočinek,očisty,spánek a kvalitní jídlo a musí ti
všechno fungovat...."


Naposledy upravil muflon dne sob kvě 18, 2013 4:07 pm, celkově upraveno 14

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 8:38 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jak jsem psal, zajímá mne nikoli vrcholové mega výkony, ale spíše co nejkvalitnější prevence a REGENERACE po fyz.výkonu...

Spíš než kupovat Nutrend Regener (s 15g cukru,64g bílkovin a 5g sacharidů v jedné dávce... \":mrgreen:\" , s přidanými sladidly,maltodextrinama, glukózou,karagenanem, kys.citronovou,beta karotenem a s aromaty´, bych se spíše inspiroval jejich složením a snažil se doplnit potřebné látky v pestré stravě, případně si namíchat vlastní směs z čistých nearomatizovaných doplňků z 4fittnes.cz....

Nutrend Regener obsahuje (z toho co mne zajímá a snažil bych se doplnit po fyz.námaze) :
BCAA (=2:1:1 L-Leucin+L-Isoleucin+L-Valin)
L-Glutamin
L-Arginin
vitamin C (případně i krátkodobě E)
minerály Hořčík+Draslík+Sodík, Selen
bílkoviny
(v Nutrend Regener je v jedné 75g dávce obsah z těch důležitých: 0,06g sodík, 2g L-Glutaminu, 1,5g L-Leucinu, 0,75g L-Isoleucinu, 0,75g L-Valinu, 0,5g L-Argininu, 130mg hořčíku, 150mg draslíku, 15mikrogramů Selenu....)

...případně bych opatrně aby se to nepřehnalo, dodával to co v Nutrend Regener neni, tedy ještě navíc něco z těchto: nějakou další AK nebo Creatin (jen v malém množství!), případně Protein CFM...nevim zda ještě něco jiného je vhodné pro regeneraci...?

Na behej.com píše R.Narovec (http://www.behej.com/clanek/8733-dostan ... -do-pohody ) :
Výrobci potravinových doplňků doporučují krátce po výkonu sacharidový nápoj, před spaním naopak proteinový. První na doplnění energie, ten druhý pro rychlejší rekonstrukci nárazy poškozených tenkých svalů.

Odpůrci „chemické“ stravy sáhnou možná po jablku, banánu či jiném ovoci. Vyhněte se ale těm s velkým podílem vlákniny.

Naordinujte si pestrou stravu, kvalitní steak s přílohou, vegetariáni nahradí maso luštěninami nebo vejci. Tekutiny a vitamíny se stopovými prvky dodají saláty, ideálně konzumované po ránu. Nebojte se v těchto hodinách i slaných potravin, ale nezapomeňte, že mezi soli (minerály) nepatří jen ta kuchyňská... Skvělým doplňkem minerálů je Zelený jíl, který pořídíte v bio prodejnách.

---
\":?:\" Dotaz: jakou stravu nebo doplňky by jste po větší fyz.námaze zařadili vy a proč?


Naposledy upravil muflon dne sob kvě 04, 2013 1:04 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 12:40 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
muflon píše:
...Zajímavé je, že jako jediné dva výživové doplňky (ze zmíněných 250 látek), u kterých byl prokázán anabolický účinek, byly kreatin a hydroxymetylbutyrát .Podávání bílkovin, tak propagované a tak široce užívané, nemělo žádný efekt.[/i]
...

...asi by bylo dobré si připomenout co je to vlastně ten anabolický účinek...ať už chemickou cestou nebo přes stravu...

jen stručně:
ANABOLIKA

Anabolika jsou látky, které v organismu zajišťují nebo podporují anabolické pochody. To jsou takové reakce, při kterých vznikají z látek jednodušších látky složitější. Jako příklad je možno uvést syntézu a ukládání glykogenu (zásobní cukr) nebo tvorbu svalové hmoty či jiných proteinů z aminokyselin. Teoreticky je možno je rozdělit na anabolika v užším slova smyslu a tzv. antikatabolika (tyto látky sice přímo anabolismus nepodporují, ale zabraňují katabolickým, neboli rozkladným reakcím). Dále zlepšují výkon a podporují regeneraci.
ANABOLIKA jsou v těle důležité pro:
vytváření zásobních látek
syntézu stavebních a funkčních elementů
urychlení a podporu regenerace

ANABOLIKA – jaká známe?

Pro začátek je dobré připomenout, že anabolika nejsou nutně totéž co anabolické steroidy. Ty jsou vlastně pouze podmnožinou všech látek, které je možno označit jako anabolika. Mimo steroidy lze najít i řadu dalších látek, jejichž užívání je podstatně méně rizikové a dají se označit jako tzv. přírodní anabolika. V širším slova smyslu je možno sem zařadit i látky, které sice reakce neregulují, ale samy do nich jako stavební kameny vstupují.

Přírodní anabolika

Jsou mnohem bezpečnější variantou. Nehledě na to, že jsou legální, nepředstavují takový zásah do látkové přeměny organismu. Pracují totiž na trochu jiném principu, než je přímo zásah do metabolismu. Navíc se používají cíleně (na rozdíl od hormonů, které působí i na jiné tkáně). Tak např. výrobky pod názvem NITRIC nebo NITRIX. Tyto preparáty obsahují NO (oxid dusný), který má relaxační účinky na hladkou svalovinu. To znamená, že hladká svalovina přítomná ve stěnách cév se pod tlakem proudící krve roztáhne. Se zvětšením průřezu souvisí větší průtok, takže ke svalům začne proudit větší množství krve bohaté na živiny. Tím se zrychlí anabolické pochody. Protože ale fyzický výkon vyžaduje přísun energie, zintenzivní se i pochody katabolické, a to především na úkor tuků. Výsledkem je tedy nejen nárůst svalové hmoty, ale také redukce tukových polštářů.

ANABOLIKA v potravinách

Anabolika v normální stravě je prakticky nemožné najít. Steroidy a růstový hormon si tělo produkuje samo podle vlastní potřeby. Co se týká přísunu oxidu dusnatého (NO), ten v běžné potravě není a tělo si jej vyrábí samo. NO je ovšem syntetizován z aminokyseliny argininu. Do jisté míry je tedy možno docílit stejný efekt přijímáním potravy nebo preparátů se zvýšeným obsahem argininu (ale pozor na aminokyselinovou nerovnováhu).

...více na http://www.anabolika.cz/
---------


Naposledy upravil muflon dne pát kvě 03, 2013 9:46 pm, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 6:27 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
muflon píše:
cituju z behej.com:
(Libor Vítek, Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK v Praze.)
"Ačkoli existují i mezi odborníky zastánci podávání BCAA v silových sportech, je dobré zmínit nedávnou rozsáhlou studii, v které byly srovnávány v takzvané metaanalýze (statistický postup sjednocující metodicky všechny dostupné studie, srovnávající jejich výsledky a poskytující jeden společný výsledek pro sledovaný parametr za všechny studie) studie popisující výsledky studií s celkem 250 doplňky sportovní výživy. Zajímavé je, že jako jediné dva výživové doplňky (ze zmíněných 250 látek), u kterých byl prokázán anabolický účinek, byly kreatin a hydroxymetylbutyrát . Podávání bílkovin, tak propagované a tak široce užívané, nemělo žádný efekt.
Závěrem je možné říci, že vzhledem k velmi slabým důkazům a zejména vysoké ceně těchto dietních doplňků se jednoznačně vyplatí investovat peníze do kvalitní stravy a svůj jídelníček složit tak, aby maximálně vyhovoval nárokům na sportovní výkon. Problémem je, že jen málokterý sportovec se dokáže v záplavě převážně komerčních informací zorientovat a vybrat ty správné.
Více informací o problematice podpůrných látek ve sportu na http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-ve-sportu/ ."

Bílkoviny a aminokyseliny ve sportovní výživě:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... ni-vyzive/

Hydroxymetylbutyrát (HMB) ve sportu:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... lbutyratu/

Účinky kreatinu ve sportu:
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... e-kreatin/

A ako si tým vyvrátil moje odorúčanie ? Ja som nepísal nič o bielkovinách v prášku...... \":wink:\" ... U nich si človek nemôže byť istý..... V jedle ale ROZHODNE ÁNO...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 6:53 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
muflon píše:
No právě...aby tělo rozložilo a zpět poskládalo z masa jen ty aminokyseliny které zrovna potřebuje, musí vynaložit také mnoho energie....zatímco o mnoho méně energie a efektivněji si to poskládá pokud bereš BCAA nebo jiné AK v doplňcích, případně i bez doplňků z PESTRÉ rostlinné říše (a stačí těch semínek o mnoho méně než masa, i když je maso levnější....proto jsem zastáncem pestrosti stravy a žádných extrémů (ať co se týká rostlinné nebo živočišných potravin jako vejce, atd.)

Ty mi chceš nahovoriť, že napríklad 50g semienok nahradí 100g mäsa ? \":D\" \":D\" \":D\" ...........asi ma porazí.... Uveril si ďalšiemu MEGAKLAMSTVU.......
muflon píše:
- pestrým střídáním řasy spirulina, konopného semínka, chia semínek, sezamu, máku, ořechů atd je k zajištění dostatku AK podle mne potřeba o dost méně než by to samé člověk musel řešit množstvím masa....(ale máš pravdu že za to si musí zaplatit o něco víc (ale neni to zas tak dramatické!), než kdyby jedl hlavně maso, vejce a další živoč.stravu....(zamysli se trochu logicky---místo návratu k paleo se zamysli kam směřuje vývoj lidstva - stále přibývá rizik které dříve předci tolik řešit nemuseli....NEMOCI ŠÍLENÝCH KRAV, PRASEČÍ A PTAČÍ MORY RESP. VIRY PŘENOSNÉ NA ČLOVĚKA (zas něco v Číně úmrtí, přestože zakročili preventivně "včas"...), ATB A HORMONY NA RYCHLÉ VYHONĚNÍ RŮSTU MASA U BROJLERŮ, NEZDRAVOST VAJEC Z VELKOCHOVŮ (a to ani nemluvim o tom že málokdo má možnost ve městě jíst 1-2 dny čerstvá vejce po snesení slepicí...), TĚŽKÉ KOVY ZE ZNĚČIŠTĚNÝCH MOŘÍ A ŘEK V RYBÁCH...atd atd
(pokud by měla v něčem pravdu třeba bible, tak prej tam je že lidstvo začalo jíst maso až po potopě od Noema, a že v budoucnosti se zabíjet a jíst zvířata nebudou, takže nikoli návrat k paleo mamutovské stravě, ale někam zpět k rostlinnému a plodovému a semínkovému "Adamovi...." \":?:\" \":mrgreen:\"

Prepáč, ale pripadáš mi zmagorený........ Choroba šialených kráv bola z toho dôvodu, že im dávala začať žrať živočíšnu stravu (myslím, že nejakú kostnú múčku z rýb, či čo...a možno aj nejaké mäso), pričom kravy sú BYLINOŽRAVÉ...
Vtáčia a prasacia chrípka sú DIELOM LABORATÓRIÍ......... A čísla mŕtvol sú MEGA KLAMSTVO, ale JASNÉ, ver tomu, lebo to ide "proti mäsu", takže TO "MUSÍ BYŤ PRAVDA", i keď iným drístom z Televíznych novín a podobne, NEVERÍŠ.....
Ja hovorím o kvalitných potravinách, nie o podradných... To, že sa predávajú aj ŠMEJDY, to nič nemení na tom, že človek potrebuje MäSO, VAJÍĆKA, A TUKY VO VEĽKOM...... A na tom nič nezmeníš, lebo to tak zariadila MATKA PRÍRODA...
A to s tým, že vajíčka staršie než 1-2 dni sú NEVHODNÉ, je BLBOSŤ ako vyšitá........ Ale ver si tomu, nech sa páči, aspoň si budeš môcť aj takto "ospravedlniť" to, že vajíčka neješ....
Pokiaľ by mala v niečom pravdu Biblia, tak jablko by malo byť tou najhoršou potravinou pre človeka, ktorá dostala Adama s Evou preč z raja.... Poďme si rozprávať rozprávky.... Bibliu si každý môže vyložiť AKO LEN CHCE....

muflon píše:
...píšeš že konzumuješ "veľa tuku" - jakého tuku teda hlavně????
a jinde jsi psal že "Oliváč a kokosový tuk jem minimálne (napr. už 3 týždne som nemal kokosový, oliváč používam zásadne len na očistu pečene...)..... A čo konzumovali naši predkovia ??? aké tuky ??? ......z mäsa, z vnútorností, z kostí....z vajec...",
= takže ghí nejíš moc často (nebo ano?), a rostlinné tuky jak se o nich vyjadřuješ nekonzumuješ skoro vůbec (já vidim jako nejvhodnější formu příjmu olejů přímo celá semena - slunečnice,dýně,konopná,sezam,ořechy,mandle,kokos ap...)

Ghí jem zo všetkého NAJVIAC............ My nemáme k dispozícií takú širokú "paletu" zvierat, ako mali naši predkovia..... Im stačil tuk z dobytka, prasiat, kostí, mlieka, atď...... V obchodoch je to v dnešnej dobe ťažšie (a PREČO ???? Lebo ľudia kupujú hlavne sračky vo forme sacharidov....takže nie je taký dopyt PO KVALITE živočíšnych potravín), takže také Ghí príde VHOD.
Slnečnicové, dyňové, konopné, sézamové semená, orechy mandle.....VŠETKO PLNÉ ANTINUTRIENTOV............. BLBÉ NA TRÁVENIE (živočíšne tuky nevyžadujú istý druh enzýmu z ľudského tela na svoje spracovanie, ale rastlinné VYŽADUJÚ, sú to podradné tuky, a hlavne plné POLYNENASÝTENÝCH SAJRAJTOV............. ktoré majú byť v minimálnom množstve........... Muflon, ty si FAKT MYSLÍŚ, že človek je "oberač slnečníc, dyňových semienok, konopných, oberať a lúpač sézamu.... ?????? VEĎ TO ANI DO RUKY NEVIE PORIADNE CHYTIŤ ..... Zapni MOZOG, a VŚIMNI SI, že sú to potraviny pre človeka NEPRIRODZENÉ.......... Možno, keď odhodíš tvoju "VIERU", tak to pochopíš... Lúskaj slnečnice 2 hodiny vkuse, a dostaneš ich do seba 100gramov....... Daj si kus mäsa, a zješ ho za 5 minút... Semienka si niekde strč, obsahujú ANTINUTRIENTY (fytáty, inhibítor tripsínu...), mäso ich neobsahuje ŽIADNE... Ale načo to tu písať stále dokola....

PS: jak si se posměšně zmínil o gaineru (já je teda zatim nepiju), tak sem koukal na složení u 4fittnes.cz a tam mají Gainer směs:
maltodextrin (62g), syrovátkový koncentrát 80 (19,6g), lecitin (5g), Omega3 (3g), dextróza, fruktóza, větvené esenciální aminokyseliny (2,5g), taurin (0,8g), A-AKG (1g), L-Lysin, inulín
http://www.4fitness.cz/produkty/gainer-950g-p-1723/
(tam bych viděl vše OK, ale až na ten lecitin (nejspíš z GMO soji...) a hlavně ten maltodextrin - kvůli tomu to proto raději nekupuju a vyrábím si směsi AK a ionťáku svoje bez additiv a podle mne dalších nevhodných příměsí... \":mrgreen:\" S tím doplňování proteinů přes Protein CFM stále váhám, vzhledem k mému předchozímu příspěvku ohledně metastudie, publikovanou na vitalsport.cz[/quote]
Skús sa nad sebou zamyslieť........... Bojíš sa vstrebávať bielkoviny zo živočíšnej stravy, a radšej si chceš miešať prášok s vodou, plný chémie, vyrobených vo vysokých teplotách (to mlieku škodí), a BOH VIE z akého mlieka..... Alebo čoby "boh vie"..... Z TOHO NAJNEKVALITENJŠIEHO, aby najviac ZAROBILI, a dodajú tam príchute, "deodorant" potravinový (ako dodajú napr. do niektorých rybých olejov, aby ich nebolo tak cítiť)..... A TY TO CHCEŠ KONZUMOVAŤ.... A to, že to mlieko doja z kráv so zapálenými vemenami (to najlacnejšie mlieko), a že sú tam baktérie hnisov, atď..... TO TI JE FUK............. To je mi teda ZLVÁŠTNE............ Ale o.k., možno raz dostaneš rozum.... Ja už žiadne proteíny v prášku nepoužívam.... A - ŽIADNA ZMENA...... Mal som ich síce len 3 krát týždenne....ale..... teraz vôbec, už celé mesiace... Neschudol som ani GRAM svaloviny...
Gainer je čistá CHÉMIA.......... zvetralá, umelá, zhotovená z tých NAJLACNEJŠÍCH SUROVÍN,............ Myslíš, že aké "omega3" tam dodajú ? TO NAJLACNEJŚIE, NAJMENEJ FUNKČNÉ, Z POCHYBNÉHO ZDROJA............. To isté aj čo sa týka bielkovín srvátkových (to som už písal výššie)... akurát to "na oko" "zachránia" PRÍCHUŤOU.......... aby si človek nevšimol ten sajrajt....príchuťou a FARBIVOM............ Ty sa bojíš KVALITNÉHO MäSA, ale nebojíš sa "PRÁŠKOVEJ ZMESKY" bieklovín a sacharidov z POCHYBNÝCH ZDROJOV....... To je mi teda logika....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 7:00 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
muflon píše:
\":?:\" Dotaz: jakou stravu nebo doplňky by jste po větší fyz.námaze zařadili vy a proč?

Ja už doplnky na "regeneráciu" NERIEŠIM........... A vieš prečo ???? Keď máš MINIMUM SACHARIDOV a zároveň VEĽA TUKOV (živočíšnych, alebo aj doplnok vo forme trochy kokosového a oliv. oleja môže byť, hoci ja si takmer nedávam...) a STREDNE BIELKOVÍN, tak........ NEVYHORÍŠ............. Ja už nepoznám SVALOVKY....... Jediné čo si dávam, je želatína.... Asi 10-15g denne (ale to len posledné dni som začal, dôležité podotknúť...)....
Žiaden ionťák, NIČ.......s. žiadne prášky, vôbec NETREBA...
Pamätám, keď som bol "všežravec" (hlavne chlieb, kurča, trochu zeleniny, nejaká sladkosť každý deň), tvaroh, a k tomu proteiny v prášku, a gainer........ Na doplnky som dával 3000 - 3500Sk (ešte boli koruny) MESAČNE...... (a ja doteraz nechápem, ako mi na to mohla dať peniaze mama, lebo vtedy ma v podstate živila ona...)....... Zrazu som nabral na 80kg - asi pred takmer 6 rokmi....... Samozreme, TUK, VODA (asi z prekyslenia sa chceli tkanivá trochu nasýtiť vodou, aby neutralizovali kkyselinu), a trochu SVALOV........... Vyzeral som síce objemne, ale...tvrdý som TERAZ, BEZ VODY, S MINIMOM TUKU.............. A NEPOROVNATEĽNE ZDRAVŚIE - A SVALOVKU UŽ NEPOZNÁM DVA ROKY.......


Naposledy upravil NOWOCAYN_2 dne sob dub 20, 2013 7:06 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 7:05 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
muflon píše:
...Zajímavé je, že jako jediné dva výživové doplňky (ze zmíněných 250 látek), u kterých byl prokázán anabolický účinek, byly kreatin a hydroxymetylbutyrát .Podávání bílkovin, tak propagované a tak široce užívané, nemělo žádný efekt.[/i]
...

Kreatín som užíval v minulosti (a už z neho aj "vyfučal", ako každý)...... Je to SR*ČKA............... Musíš piť dva krát toľko ako keď ho neužívaš, naplní ti to svaly VODOU, dodá trochu sily (možno 10%, ale to tiež len na krátku dobu, pár týždňov...), ale... potíš sa z toho.... a je to CHÉMIA, nezdravé.... je to "odžub" svojho tela........ Je to jeho "umelý tuning", dočasný, a boh vie, ako to škodí - kto to vôbec skúmal, a či boli nezávislé štúdie robené ohľadom kreatínu....... Kreatín sa nachádza napr. v hovädzom mäse, ale tam je ho na kilo nejakých 0,5g (približne), a pri kratíne sa odporúča brať po dobu 10-14 dní až 20gramov denne...........
Samozrejme, "ego" je rado, keď je človek zrazu väčší....ALE JE TO LEN VODA (hoci vo svaloch, nie v "podkoží"..), a aj tak to za pár týždňov SPĽASNE............... Je to proste CIRKUS.............. \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 21, 2013 12:19 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
NOWOCAYN_2 píše:
...
...Ja hovorím o kvalitných potravinách, nie o podradných... To, že sa predávajú aj ŠMEJDY, to nič nemení na tom, že človek potrebuje MäSO, VAJÍĆKA, A TUKY VO VEĽKOM...

Ghí jem zo všetkého NAJVIAC............ My nemáme k dispozícií takú širokú "paletu" zvierat, ako mali naši predkovia..... Im stačil tuk z dobytka, prasiat, kostí, mlieka, atď...... V obchodoch je to v dnešnej dobe ťažšie (a PREČO ???? Lebo ľudia kupujú hlavne sračky vo forme sacharidov....takže nie je taký dopyt PO KVALITE živočíšnych potravín), takže také Ghí príde VHOD.
Slnečnicové, dyňové, konopné, sézamové semená, orechy mandle.....VŠETKO PLNÉ ANTINUTRIENTOV............. BLBÉ NA TRÁVENIE (živočíšne tuky nevyžadujú istý druh enzýmu z ľudského tela na svoje spracovanie, ale rastlinné VYŽADUJÚ, sú to podradné tuky, a hlavne plné POLYNENASÝTENÝCH SAJRAJTOV............. ktoré majú byť v minimálnom množstve........ Lúskaj slnečnice 2 hodiny vkuse, a dostaneš ich do seba 100gramov....... Daj si kus mäsa, a zješ ho za 5 minút... Semienka si niekde strč, obsahujú ANTINUTRIENTY (fytáty, inhibítor tripsínu...), mäso ich neobsahuje ŽIADNE...

.... Bojíš sa vstrebávať bielkoviny zo živočíšnej stravy, a radšej si chceš miešať prášok s vodou, plný chémie, vyrobených vo vysokých teplotách (to mlieku škodí), a BOH VIE z akého mlieka..... Alebo čoby "boh vie"..... Z TOHO NAJNEKVALITENJŠIEHO, aby najviac ZAROBILI, a dodajú tam príchute, "deodorant" potravinový (ako dodajú napr. do niektorých rybých olejov, aby ich nebolo tak cítiť)..... A TY TO CHCEŠ KONZUMOVAŤ.... [u]A to, že to mlieko doja z kráv so zapálenými vemenami (to najlacnejšie mlieko), a že sú tam baktérie hnisov, atď..... TO TI JE FUK....
je to čistá CHÉMIA.......... zvetralá, umelá, zhotovená z tých NAJLACNEJŠÍCH SUROVÍN,............ Myslíš, že aké "omega3" tam dodajú ? TO NAJLACNEJŚIE, NAJMENEJ FUNKČNÉ, Z POCHYBNÉHO ZDROJA............. To isté aj čo sa týka bielkovín srvátkových (to som už písal výššie)... akurát to "na oko" "zachránia" PRÍCHUŤOU.......... aby si človek nevšimol ten sajrajt....príchuťou a FARBIVOM............ Ty sa bojíš KVALITNÉHO MäSA, ale nebojíš sa "PRÁŠKOVEJ ZMESKY" bieklovín a sacharidov z POCHYBNÝCH ZDROJOV....... To je mi teda logika....

Kolik prosimtě toho ghí sníš denně průměrně?? (když tedy sacharidů jíš málo, bílkovin víc, a tuků nejvíc).
PS: přestože možná mnozí nebudou souhlasit, docela věřim že třeba sádlo (ale domácí vyškařené na NEPŘEPÁLENÝCH škvarcích, anikoli uzená slanina \":!:\" ), je méně škodlivé než normální koupené máslo....natož margaríny...

Omega3 řešim rybím tukem, či sirnou patlanicí \":-)\" (rybí olej ale nelze užívat ve velkých dávkách ani trvale bez přestávky...!)

No právě že ty doplňky AK jsou ČISTÁ chemie...tedy logicky BEZ živých bakterií (že to pochází i z hnisu je sice pravděpodobné, ale oproti rizikům z masa nesrovnatelně menší škodlivina, pasterizovaná a zabitá právě těma vysokýma teplotama které sice jak správně uvádíš škodí mléku (já piju čerstvě nadojené!!), ale co se týká CHEMICKÉHO PROCESU tak právě díky "chemii" se dosáhne relativní čistoty a obsahu hlavně toho co chcem dodat tělu (pravdu máš že by bylo lepší dodat to přirozeně a komplexněji, ale to bys nesměl brát ani syntetický vitamín C !!!!!!! a pak by ses tedy spoléhal na to málo co je či spíše poslední dobou už ani moc není v potravě, jak to bývávalo dříve dokud lidi nehnojili chemicky, pásli volně zvířata nikoli v nepřirozených podmínkách průmyslových velkochovů bez volného výběhu na slunci a v přírodě...a dokud necpali do chovných zvířat ATB,hormony a další sragory (asi si nečetl některé články Jardy Zajíčka na úvodní stránce zdravi-az.cz:

o KUMULACI TOXINŮ V POTRAVNÍM ŘETĚZCI...:
http://zdravi-az.cz/Potraviny_jako_jedy_i_leky_06.php

a o tucích:
http://zdravi-az.cz/doc/R06_58-59_Zdrav ... livemu.pdf
(jinde pan Jarda píše: nedostatek omega 3 kyselin likviduje celé hospodaření tuků v těle a způsobuje vážné zdravotní problémy, nicméně rybí tuk je určitě výborný...)


Naposledy upravil muflon dne sob dub 27, 2013 7:08 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 21, 2013 8:12 am 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Dávam si pauzu s prispevaním...... Zabíjam kopu času takmer len na "obhajobu", a to mi za to nestojí.... Skúsim to na nejakú dobu bez toho..... Hlavne tu, medzi odporcami mäsa a živočíšnych tukov....
Majte sa... Idem pokračovat v nutričnej ketóze, ozvem sa za nejakú dlhšiu dobu, týždne, mesiace.......
Marek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 21, 2013 10:57 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Díky Nowocayne za tu zkušenost s kreatinem (určitě je dobré vědět že NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT - ani ve stravě ani v doplňcích, a u kreatinu obzvláště...),

až budeš zas někdy chtít tak tě tu rád uvidim, aspoň člověk vidí i pohled z jiného úhlu...a čtenář si každý udělá nakonec svůj názor.

[u:3rxzztax]U toho kreatinu[/u:3rxzztax] jde i o množství, rozhodně nebrat víc jak 4-6g denně, a spíš bych to viděl buď nebrat jej vůbec nebo když už tak nikoli pravidelně brát ale jen NÁRAZOVĚ , třeba týden před i po nějaké větší akci, typu (půl)maraton, nebo třeba Rock point Horská výzva (half 35km, nebo long 70km po horských hřebenech, bez odpočinku v jednom tahu....)

více o účincích a jak (ne)užívat kreatin:
http://www.4fitness.cz/produkty/creatin ... ate-p-338/
http://www.sportvital.cz/sport/vyziva-v ... e-kreatin/
------------

Co se týká "nedokonalosti" složení bílkovin (resp. zastoupení jejich amokyselin) v některých potravinách...třeba srovnání hrách, ryby, syrovátka...:

Hrachový protein obsahuje z aminokyselin vyšší zastoupení Thr, Lys a Arg , ale NEDOSTATEČNÉ zastoupení Val, Met, Ile a Leu. Proto, při požívání vysokého podílu hrachu, je nutné uvedené aminokyseliny, především [b:3rxzztax]methionin[/b:3rxzztax], doplnit.(Kyselina listová ,B6 a B12 se význačně uplatňují při přeměně aminokyseliny homocysteinu na methionin...)

PS: důležité k aminokyselinám co před chvílí jinde psal pan Jarda:
[quote:3rxzztax]....rybí maso je velice chudé na určité esenciální aminokyseliny a pokud dodáte ty ostatní, které rybí maso obsahuje, dochází k nerovnováze a ta teoreticky může spouštět (nevhodné) reakce. [b:3rxzztax]Zjistěte si stav bílkovin z krve, to je vyšetření za pár korun a pokud budete mít méně než 80 g/l snažte se stav zvednout na tuto hodnotu. [/b:3rxzztax]Nejde to rychle a už vůbec ne bez dostatku kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Řešení je pak pouze v příjmu čistých esenciálních aminokyselin, které prakticky obcházejí trávicí systém a jejichž pomocí se stav bílkovin upravit dá...ale pokud by člověk konzumoval v běžné stravě moc bílkovin které není schopen všechny strávit, tělo je nevyužije a zbytek ve střevech hnije a vytváří zánětlivé problémy. [/quote:3rxzztax]
...a v popisu k CFM proteinu je i u pana Jardy: ...Většina jiných proteinů prochází denaturací.
Proteiny ve stravě jsou většinou vystaveny vícenásobnému znehodnocení mražením a ohřevem, solením... Těmito úpravami se sice zvyšuje stravitelnost některých těžko stravitelných proteinů, ale CFM Protein je sám o sobě [b:3rxzztax]nejrychleji stravitelný [/b:3rxzztax]a má tedy velké výhody. Biologicky aktivní CFM Protein je [b:3rxzztax]nedenaturovaný[/b:3rxzztax] a svou využitelností proteinů předčí ostatní rychlé proteiny.
...je vhodné [b:3rxzztax]CFM Protein brát zvláště pokud není možné s ohledem na trávení konzumovat běžné proteiny, např. krátce před závodem, případně u jedinců kteří běžné proteiny ze stravy přijímají problematicky.[/b:3rxzztax]

...u BCAA: problém s nedostatkem BCAA je u vážně nemocných, kde dodávání těchto esenciálních aminokyselin a Lysinu, může zásadně omezovat rakovinné bujení a mnoho dalších onemocnění. Navíc se dá tímto způsobem dodat potřebné množství nutných aminokyselin, aniž by bylo nutné mít v perfektním stavu trávení. [b:3rxzztax]Špatné trávení a nedostatek kyseliny chlorovodíkové v žaludku mnohdy omezuje, nebo i zcela znemožňuje trávení masa a dalších běžných zdrojů bílkovin.[/b:3rxzztax] Čisté esenciální aminokyseliny trávení v zásadě obcházejí a prostupují přímo to krve, což umožní velice slušný nárůst energie a také imunity u nemocného.
Izolované, volné esenciální aminokyseliny BCAA můžeme podávat také v situacích, kdy běžná, těžká strava, vyžadující plnou aktivitu žaludku, nepřipadá v úvahu, tedy během závodu, nebo při vážném onemocnění.

...u L-Lysinu: L-Lysin je proteinogenní aminokyselina, která obnovuje tkáně cév a urychluje hojení kostí, svalů... L-Lysin je vhodný k hojení po operaci a úrazech. Protože Lysin blokuje některé nežádoucí účinky Argininu ( zvýšený výskyt oparů - herpes vir ), užívají se nejčastěji spolu. Při společném užívání se doporučují 2 díly Argininu a 1 díl Lysinu. Lysin [b:3rxzztax]zmírňuje toxickou zátěž olovem v těle.[/b:3rxzztax]
- - ve stravě je Lysin ničen smažením a pečením, [b:3rxzztax]- v kombinaci s kolagenem a vitamínem C má zásadní vliv na růst většiny druhů nádorů, - nedostatek L-Lysinu vede k chronické únavě...[/b:3rxzztax]

(více viz popisky nabídky zboží pana Jardy:

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1367612183


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte dub 23, 2013 9:27 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
celiakové na svém fóru píšou ohledně sportovních doplňků:
http://www.celiak.cz/diskuze/vyrobky/20 ... #comment_7
Citace:
vhodné používat BCAA - jsou vyráběna synteticky a tudíž nemohou obsahovat lepek.

Citace:
Já z doplňků výživy používám jen neochucené proteiny od firmy 4fintess. Všem chemickým "sračkám" se vyhýbám.

Citace:
http://www.4fitness.cz/produkty/protein-pure-whey-80-700-kc-syrovatkovy-koncentrat-p-48/
Tento koncentrát používám večer před spaním. Těsně po cvičení ale beru syrovátkový izolát CFM95, který je rychleji stravitelný. (píšou u něj: CFM Protein isolát má vysoký podíl využitelných BCAA v 1 gramu proteinu. Nízké procento laktózy i nízký obsah tuku charakteristické pro CFM zpracování jsou předpokladem rychlého, bezproblémového trávení vysoce koncentrované bílkoviny)

Citace:
mně umělá sladidla nedělají dobře. Proto jsem si od 4fitness koupil neochucený syrovátkový protein izolát a včera ho poprvé vyzkoušel. Je vážně dobře stravitelný a objevil jsem jak ho dobře ochutit. Zamíchal jsem do 30 gramů proteinu trochu xylitolu, lžičku kakaa a špetku skořice. Pak jsem to smíchal se dvěma deci vody a bylo to moc dobré, chutnalo mi to víc, než kdejaké drahé umělé proteiny.

Citace:
Creatin je sice bezlepkový, ale osobně ho neberu, protože tato látka dělá trávicí problémy dokonce i zdravým lidem, tak to jako celiak nebudu riskovat. I mnohý zdravý člověk po kreatinu prý často trpí nadýmáním, střevní hnilobou, porušením střevní mikroflory a mimo jiné hrozí poškození ledvin. I když teda je kreatin bezlepkový, já ho nikdy nezkoušel a zkoušet rozhodně nebudu!!!

Citace:
BCAA,creatin, všechno v pořádku. Jen pozor na pomocné látky. Mě osobně dělají problémy s stearanem hořečnatým, proto užívám BCAA a horu jiných doplňků jen v želatinových kapslých(ty by lepek snad obsahovat neměly). U glutaminu musí být glutamin a ne kys.glutamová(občasný obchodní trik, tak pozor)....jinak na celiac.com jsem našel spousty pozitivních ohlasů na glutamin, hlavně na zlepšení stavu střeva....necvičící populace 2g dennně, cvičící 5g denně kulturisti 10-30, creatin pouze čistý, zjistit si zemi původu, Číně nevěřit.


Citace:
Ze všeho nejvíc jsem si oblíbil tento bezlepkový protien: http://www.4fitness.cz/vyhodna-baleni/h ... her-p-790/ Mám díky pozdě diagnostikované celiakii zničené střevo a tento jediný protin trávím v pohodě, a přibral jsem na něm slušně i svaly....Díval jsem se na popis zboží a přímo tam píšou, že hydrolyzovaný protein se hodí pro osoby s poruchou trávení. Takže pro nás jak dělané.
stravitelnost je výborná. Jediná chybička je, že chutná hořce, ale tak bohužel chutnají všechny hydrolyzované proteiny. Většina výrobců ochucuje "hydro" proteiny příchutí hořká čokoláda. Já to udělal podobně, přidal jsem kakao

Citace:
já mám přemnoženou plíseň, takže nemůžu kakao ani žádné curky, přesto jsem objevil způsob, jak ochutit hydrolyzovaný protein. Místo místo kakaa dám karob a místo cukru stévii nebo xylitol.

Citace:
beru od 4fitness ten pure whey 80 protein a jsem s ním spokojený, taky beru od nich bezlepkový gainer http://www.4fitness.cz/produkty/gainer- ... 0kc-p-323/


Naposledy upravil muflon dne úte kvě 07, 2013 6:52 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte dub 23, 2013 9:30 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
...trocha varování - někteří sportovci berou kvůli více železu a dalším výživným věcem PŘÍLIŠ mnoho spiruliny....na nutraceutica.cz jsem se dočetl že:
Citace:
Autoimunitnú reakciu tiež môže zhoršit nadmerný príjem železa - sladkovodné riasy chlorella, spirulina a napr. cviklová štava.


Dále:
Nadbytok železa a znížená odolnosť voči plesňovým infekciám:
http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceuti ... ekcie.aspx
...např.:
- Nadbytok železa oslabuje vrodenú – Th1 bunkami sprostredkovanú imunitu voči plesniam Candida albicans
- Prítomnosť akýchkoľvek foriem kvasinkových infekcií vyžaduje prehodnotenie príjmu železa zo stravy, úplne vylúčenie liekov s obsahom železa, doplnkov výživy obsahujúcich železo, napr. multivitamíny obohatené o železo, vylúčenie konzumácie rias Chlorella, Spirulina, vylúčenie konzumácie cviklovej šťavy a špenátu.

\":?:\" \":mrgreen:\" nějak se mi to nezdá...to by přeci mělo platit spíš u "léků" doplňujících anorganicky železo, ale nikoli u šťávy z řepy a řas ne... !!???


Naposledy upravil muflon dne úte kvě 07, 2013 7:08 am, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte dub 23, 2013 9:37 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Liečba zvýšenej hladiny železa:

1. ztratou krve (dříve se doporučovalo pouštění žilou.... \":mrgreen:\" )

2. [size=150:34wkxra8]Chelatačnou liečbou[/size:34wkxra8], ktorá využíva farmakologické chelatačné látky viažúce železo s pomocou ktorých sa vyviazané železo vylučuje z tela obličkami alebo stoliciou. Chelatačné látky sa podávajú injekčne – vnútrožilovo alebo najnovšie aj perorálne vo forme tabliet. V praxi sa používajú injekčný deferoxamín (DESFERAL inj.) a najnovší perorálny chelátor deferasirox (EXJADE tbl.). Chelatačná liečba sa indikuje pri hladinách sérového feritínu nad 1000ng/ml.

\":idea:\" VHODNĚJŠÍ jsou podle mne JINÉ CHELAČNÍ PROSTŘEDKY, které na tomto fóru doporučuje pan Jarda:
CHELACE (vyvázání těžkých kovů z těla)


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz