Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob zář 28, 2024 10:19 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 ... 198  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned srp 25, 2013 3:51 pm 
Offline

Registrován: stř srp 10, 2011 10:53 am
Příspěvky: 24
Poradí mě prosím někdo, v jakém množství přidávat kyselinu askorbovou do ovocné případně zeleninové šťávy pro její konzervaci? Nechci vyrábět sirupy a džusy s obrovským množstvím cukru, raději bych jako konzervant použila KA. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned srp 25, 2013 4:06 pm 
Offline

Registrován: pát bře 23, 2012 7:57 pm
Příspěvky: 24
Dobrý deň pán Jarda,

aké sú horné hranice nasledujúcich prvkov?

Kód:
Prvok     Denná dávka   Maximálna dávka (deficit)
-------------------------------------------------
zinok     20-50 mg      200 mg
meď       1-3 mg        ?
mangan    20-30 mg      ?
molybden  50-350 mcg    ?
bór       15-20 mg      ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 28, 2013 9:10 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
mdavid626 píše:
Dobrý deň pán Jarda,

aké sú horné hranice nasledujúcich prvkov?

Kód:
Prvok     Denná dávka   Maximálna dávka (deficit)
-------------------------------------------------
zinok     20-50 mg      200 mg
meď       1-3 mg        ?
mangan    20-30 mg      ?
molybden  50-350 mcg    ?
bór       15-20 mg      ?

Dovolím si krátce já - u mědi bude záležet na poměrně k zinku, je dobré tohle trochu více nastudovat. V případě vysokých dávek zinku musí být přísun mědi i vyšší než uvádíte . Nedodržení poměru může vést například k anémii. Jeden z častých poměrů v suplementech je 15:1 ve prospěch zinku. Osobně bych nedával více jak 150mg zinku a 10mg mědi a to jen v přísně odůvodněných případech a pod pravidelnou kontrolou hodnot.

U molybdenu může být dávka krátkodobě i dvojnásobná, obvzláště v případech, kdy se začíná řešit porušená střevní mikroflora nebo se aplikují protiplísňové přípravky. Molybden se společně s některými z vitamínů B podílů na tvorbě enzymů, který rozkládá neurotoxiny. Proto může být v těchto případech velmi rychle z těla odčerpáván.

U manganu bych nechodil přes dávky 10mg denně, možná krátkodobě je možné v odůvodněných případech více. Můžou to být například psychické problémy, narovnání trávení tuků a cukrů nebo řešení osteoporozy společně s vápníkem a hořčíkem a pokud je ho z potravy prokazatelně málo. Toxicita manganu je nízká, nicméně objevují se podezření na souvislost s nervovými poruchami a příliš velkým příjmem manganu

U zinku, mědi i molybdenu bych vždy sáhl po chelátových variantách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 5:26 pm 
Offline

Registrován: pát bře 23, 2012 7:57 pm
Příspěvky: 24
Citace:
Dovolím si krátce já - u mědi bude záležet na poměrně k zinku, je dobré tohle trochu více nastudovat. V případě vysokých dávek zinku musí být přísun mědi i vyšší než uvádíte . Nedodržení poměru může vést například k anémii. Jeden z častých poměrů v suplementech je 15:1 ve prospěch zinku. Osobně bych nedával více jak 150mg zinku a 10mg mědi a to jen v přísně odůvodněných případech a pod pravidelnou kontrolou hodnot.

U molybdenu může být dávka krátkodobě i dvojnásobná, obvzláště v případech, kdy se začíná řešit porušená střevní mikroflora nebo se aplikují protiplísňové přípravky. Molybden se společně s některými z vitamínů B podílů na tvorbě enzymů, který rozkládá neurotoxiny. Proto může být v těchto případech velmi rychle z těla odčerpáván.

U manganu bych nechodil přes dávky 10mg denně, možná krátkodobě je možné v odůvodněných případech více. Můžou to být například psychické problémy, narovnání trávení tuků a cukrů nebo řešení osteoporozy společně s vápníkem a hořčíkem a pokud je ho z potravy prokazatelně málo. Toxicita manganu je nízká, nicméně objevují se podezření na souvislost s nervovými poruchami a příliš velkým příjmem manganu

U zinku, mědi i molybdenu bych vždy sáhl po chelátových variantách.

Všetky prvky mám od Jardy vo forme chloridov (okrem bóru: kyselina boritá). Denné dávky mám tiež od Jardy, boli napísané na fľašách. Zinok a meď sú antagonisté to viem. Myslel som ale, že meď vo vyšších dávkach je toxický, takže max. 4 mg / deň? Zinok 200 mg myslím krátkodobo (3 mesiace) na doplnenie deficitu. Z ostatných prvkov mám tiež deficit, práve preto sa pýtam na maximálne dávky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 1:54 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
mdavid626 píše:
Všetky prvky mám od Jardy vo forme chloridov (okrem bóru: kyselina boritá). Denné dávky mám tiež od Jardy, boli napísané na fľašách. Zinok a meď sú antagonisté to viem. Myslel som ale, že meď vo vyšších dávkach je toxický, takže max. 4 mg / deň? Zinok 200 mg myslím krátkodobo (3 mesiace) na doplnenie deficitu. Z ostatných prvkov mám tiež deficit, práve preto sa pýtam na maximálne dávky.

Z toho co píšete se mi zdá, že jste si nechal udělat vlasovou analýzu, koukl se na prvky které máte v mínusu a ty do sebe chcete sypat v co největším množství. Takto to ale nefunguje. Mnohem více než absolutní množství prvků vás musí zajímat jaké máte poměry mezi prvky, právě třeba mezi zinkem a mědí. Důležité také je jaké problémy řešíte, jaká jste krevní skupina, jaký metabolismus, jaký máte životní styl a jakou stravu jíte.
Sypat do sebe 200mg zinku jen proto že máme v analýze -50 procent je nepochopení celého problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:06 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
lucie5 píše:
Tak jsem tedy namíchala 6:4 (3:2) a jak jsem sůl míchala a nadechla se toho, tak jsem začala šíleně kýchat a štípe mě v nose, když se KCl dostal do ranky na ruce, štípalo to. Je vůbec taková kombinace jedlá? A dá se s takovou kombinací provádět šanka? Dá se taková sůl použít ne jen do vaření ale i na syrovou stravu? KCl je samozřejmě v potravinářský.
Děkuji

Dejte si do rány normální sůl a nebude v tom rozdíl, mimo šanky určitě bez problémů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:13 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
chost píše:
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na správne užívanie a skombinovanie vitamínov, minerálov a iných doplnkov.

užívam:
chlorid meďnatý
chlorid zinočnatý
chlorid horečnatý
chlorid draselný
MSM
kyselina askorbová
hcl
vitamíny B + kyselina listová (http://www.affordablenatureslife.com/15139.html)
kaolín
domáci kefír
sóda bikarbóna
lugol + selén
rybí olej
peroxid vodíka
solanka

približný harmonogram:
5:10 peroxid vodíka – 5.30 chlorid meďnatý + hcl – 6:00 askorbát sodný + MSM + štava – 9:30 kefír – 11:30 obed + vit. B – 14:00 kefír (len niekedy, ak je hlad) – 17:00 solanka + chlorid draselný + kaolin - 18:00 večera + rybí olej – 21:00 lugol + selén – 22:30 - chlorid zinočnatý + hcl.
Občas cez deň popíjam chlorid horečnatý

Poprosil by som o radu či je to takto dobré skombinované, resp. či sa dá ešte viac vecí skombinovať tak, aby to bolo najefektívnejšie z časového hľadiska a s maximálnym účinkom. (napr.: peroxid vodíka + meď+hcl, lugol + selén so solankou, kaolínom a draslíkom,...)

Taktiež sa chcem spýtať na HCL – robil som si prvý pokus na krkací test a vôbec som nekrkol a v minulosti (cca asi rok dozadu) bol v pohode. Nežijem a ani nepracujem v strese a tie veci, ktoré podporujú tvorbu hcl konzumujem skoro stále (cesnak, cibuľa, chilli, oregano, kurkuma). Nakoľko nemám striekačku tak je možné, že som dal málo sody?

Ďakujem za odpoveď

Tak kombinace jsou podle všeho správně, ale je otázkou jak máte podložené toto vše užívat, máte nějaká vyšetření, nebo vlasovou analýzu, nebo jde pouze o vlastní iniciativu. Pokud jde o tvorbu HCl, tak ta mnohdy kolísá i ze dne na den, čili je jednoznačně potřeba test dělat minimálně tři dny po sobě a pokud i tak nekrknete, máte podle všeho HCl málo. Její tvorbu zásadně ovlivňuje právě stres a nemusí být ani markantní, mnohdy vlastní pocity klamou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:19 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Tomass píše:
Dobrý den, chtěl bych se poradit o užívání dvou prostředků.
Ten první, to jsou rostlinné enzymy - http://www.vitalvibe.eu/cs/traveni-a-za ... bolek.html
Doporučujou je brát ke každému jídlu (kromě živé stravy).
To znamená těsně před, běbem, nebo těsně po jídle?
Možná je to jedno.
A potom ještě vitamín B12 - http://www.vitalvibe.eu/cs/vitaminy-a-m ... 7-b12.html
Zase mi jde o to, kdy ho nejlépe brát.

Oboje je dost drahé, v USA vyjdou tyto suplementy o dost levněji. Pokud jde o ten první přípravek, tak určitě ano, ale nezkoumal jsem kolik složek vlastně obsahuje, určitě jsou vhodnější výrobky s velkým množstvím účinných látek a užívají se po jídle. Pokud jde o vitamín B12, tak ten se nedá tak snadno předávkovat a béčka se berou také po jídle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:22 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
vlasta-110 píše:
Poradí mě prosím někdo, v jakém množství přidávat kyselinu askorbovou do ovocné případně zeleninové šťávy pro její konzervaci? Nechci vyrábět sirupy a džusy s obrovským množstvím cukru, raději bych jako konzervant použila KA. Děkuji.

Pro kratší uskladnění by mělo stačit 3 g na litr, ale na delší skladování nemám vyzkoušeno a myslím, že to bude málo, možná někdo bude mít více zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:32 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
mdavid626 píše:
Dobrý deň pán Jarda,

aké sú horné hranice nasledujúcich prvkov?

Kód:
Prvok     Denná dávka   Maximálna dávka (deficit)
-------------------------------------------------
zinok     20-50 mg      200 mg
meď       1-3 mg        ?
mangan    20-30 mg      ?
molybden  50-350 mcg    ?
bór       15-20 mg      ?

Člen sakul vám odpovídá správně, je opravdu vhodné suplementaci konat dle předchozích testů, nebo vlasové analýzy, rozhodně bych vysoké dávky čehokoliv nikomu nedoporučoval bez jasného deficitu. Také je nutné zachovávat poměr dodávaných suplementů a oponentní prvek je mnohdy vhodné dodávat i v případě přebytku v nějakém minimálním množství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 5:40 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
mdavid626 píše:
Všetky prvky mám od Jardy vo forme chloridov (okrem bóru: kyselina boritá). Denné dávky mám tiež od Jardy, boli napísané na fľašách. Zinok a meď sú antagonisté to viem. Myslel som ale, že meď vo vyšších dávkach je toxický, takže max. 4 mg / deň? Zinok 200 mg myslím krátkodobo (3 mesiace) na doplnenie deficitu. Z ostatných prvkov mám tiež deficit, práve preto sa pýtam na maximálne dávky.

Mědi se dá, při velkém deficitu, dávat krátkodobě až 12 mg denně, ale pozor na jeden problém a to je ceruloplazmin. Pokud je toto vyšetření z krve na nízkých hodnotách, tak můžete mít paradoxně mědi i nadbytek, ale biologicky nedostupnou a uloženou v orgánech, pak ji dodávat je docela problém. V takovém případě je nutné nejprve testovat hladiny kortizolu a celkově stav nadledvin a zaměřit se tímto směrem. Teprve po srovnání ceruloplazminu bych ji začal dodávat a i tak je nutné stav testovat analýzou vlasů po třech měsících, aby jste to nepřepálil na druhou stranu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jídelníček
PříspěvekNapsal: ned zář 08, 2013 12:03 pm 
Offline

Registrován: sob zář 07, 2013 6:00 pm
Příspěvky: 3
Vážený pane Zajíčku,
čtu si tu již několik hodin příspěvky a Vaše odpovědi na ně a uvrhlo mě to do hluboké deprese. Nevím co jíst. Moc Vás prosím, jestli sem nemůžete napsat váš týdenní jídelníček.
Za druhé bych se chtěla zeptat, jestli kupujete bio zeleninu, nebo jaký máte názor na příjem pesticidů v ní.
Ještě bych k mým dvěma otázkám připojila jednu:
Uvádí se, že by člověk měl denně přijmout okolo 1000 mg vápníku v půl kilu jogurtu (stejně jako mléka či tvarohu) je ho asi 900 mg, což si umím představit, že lze za den zkonzumovat, ale vy píšete, že tyto produkty (až na čerstvé kozí mléko a domácí kozí jogurt, přičemž by mě zajímalo, v čem je kozí pro tělo lepší než kravské) jsou pro tělo nezdravé. Zajímalo by mě proč. Nevařené mléko asi zahleňuje, ale v čem je špatný jogurt, sýr, kefír a tvaroh? Dále bych se moc ráda dozvěděla, kde mám nabrat zmiňované doporučenné denní množství vápníku, když například v doporučovanných mandlích jeho ve 100 g 250 mg, a tolik by se denně asi sníst nemělo (jaké je jejich doporučenné množství?). Nejvíce v zelenině je v brokolici, kde ve 100 g je ho asi 100 mg. V sojových bobech je ho ve 100 g asi 250 mg. Abych to shrnula, když jsem si četla tabulku s obsahy vápníku, jednoznačně mi přišlo, že bych toho musela denně sníst veliké množství, abych do sebe dostala doporučenné denní množství vápníku bez mléčných výrobků.
Mockrát děkuji za odpovědi.
Anna


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jídelníček
PříspěvekNapsal: ned zář 08, 2013 6:50 pm 
Offline

Registrován: úte úno 23, 2010 8:42 pm
Příspěvky: 147
Vybodněte se na tabulky a neřešte každé sousto. Jenom se stresujete. Žijte dlouho a blaze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jídelníček
PříspěvekNapsal: ned zář 08, 2013 6:53 pm 
Offline

Registrován: úte úno 23, 2010 8:42 pm
Příspěvky: 147
K tomu mléku - např. ayurveda mléko doporučuje, ovšem ve spojení s kořením jako je kardamom, skořice, zázvor. V ayurvédě je mléko velmi důležité, stejně tak jako jogurt, resp. tzv. lassí. Ono dneska je moderní toto a zítra zase tamto. Tak proč si něco odříkat a nedopřát si to v rozumné míře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jídelníček
PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2013 7:23 pm 
Offline

Registrován: ned čer 17, 2012 9:11 pm
Příspěvky: 6
Mak má na 100g - 1400mg vápnika a jogurt má 114 - 152 na 100g tak neviem skade ste nabrali 900 mg. Čo tak zaradiť kefír ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 ... 198  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz