Jak se dívá Jiří Cingoš v knize Urinoterapie na potřebu živočišných bílkovin při pití uriny: "Nyní se podíváme na látky, které tvoří moč, a jejich vlastnosti. Celkové složení moči lze rozdělit na dvě hlavní části: normální, běžné složky a složky patologické, choroboplodné. Normální složky moči jsou obsaženy v moči zdravého člověka. Můžeme je rozdělit do tří skupin na: organické, anorganické a biologické.
Organické látky uriny se dále dělí na dusíkaté a bezdusíkaté. S močí se většinou vylučují konečné produkty bílkovinné přeměny. Denní množství dusíku vylučovaného močí kolísá od 3,6 gramu (při stravě s nízkým obsahem bílkovin) do 17,0 gramu a více u potravy obsahující mnoho bílkovin, např. u masa. Protože naše tělo může znovu využít (resyntetizovat) vylučovaný dusík, při příjmu uriny vnitřně a přes kůži lze značně snížit normu bílkovinné stravy, aniž bychom si nějak uškodili. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože v současné době jím jednou denně, většinou rybu nebo špagety, na večírcích si tak jednou, dvakrát do týdne dopřeji hlavně krevety a kuřecí maso, které zde v Jemenu připravují opravdu vynikajícím způsobem.
Právě tento mechanizmus využívali staří jógové a některé kmeny k přežití v extrémních podmínkách. Pokud člověk užívá vlastní moč 2 - 3krát denně po 100 - 200 gramech, potřeba bílkovinné stravy, zejména živočišné, prakticky mizí."
Nakonec si zopakujme, proč urina tak příznivě působí na lidský organizmus a v čem jsou její léčebné účinky: Efekt značných energetických úspor při využívání uriny vzniká tím, že moč představuje: a) strukturalizovanou tekutinu, b) tekutinu složenou z určitých izomerů vody, c) luminiscenční tekutinu, d) tekutinu obsahující metabolity (odumřelé látky), které působí jako biogenní stimulátory, e) tekutinu nasycenou nejrůznějšími solemi (stopovými prvky a minerály), enzymy, vitaminy, hormony apod. Léčebný efekt při využití uriny vzniká tím, že moč vyvolává kyselou reakci, má imunitní a protibakteriální účinky, obsahuje močovinu, biogenní stimulátory, má polyhormonální působení. Urina obsahuje informaci o konkrétních nemocech organizmu, je univerzálním nosodickým lékem. Metabolity uriny působí jako stimulátory a regulátory životních pochodů. Jinými slovy, na základě vědeckého výzkumu i široké praxe můžeme znovu potvrdit závěr, že moč je základem všech léků. Přitom je to prostředek nejúčinnější, nejdostupnější a při rozumném užívání i nejbezpečnější."
Potud citace z výše uvedené knihy.
Jelikož maso jím sporadicky, zde jsou některé mé výhrady : 1/ zvíře na maso /kuře, slepice, králík a pod./ chované doma, většinou na pastvě a dokrmované vlastním jetelem, obilím, řepou a pod. je kvalitním zdojem živočišné bílkoviny a občas si je dopřeji, alespoň jednou týdně 2/ zvíře chované ve velkochovech v nepředstavitelných podmínkách na umělé stravě, za umělého světla, za pomocí antibiotik a ve stresu mi nepřijde jako zdroj vůbec ničeho.....maximálně si s tím zanesete organismus negativní energií,.... adrenalin, který se vyplaví do krve zvířete v momentě, kdy cítí, že jde na smrt, přechází do jeho konzumenta a zvyšuje jeho agresivitu. Dalším neméně závažným problémem je konzumace kuřecích prsou z brojlerů chovaných ve velkochovech, ze kterých se u mladých mužů vypěstuje gynekomastie, této problematice jsem se delší dobu věnovala a nikomu nedoporučuji konzumaci kuřat z velkochovů.
|