Dlhé roky sa mi osvedčili raňajky prof. W. Kollatha, tzv Kollathove raňajky. Uvažoval som, ako ich obmeniť, po vynechaní obilnín, hrozienok a medu a zaradení zahrievajúcich zložiek vhodných pre studených ľudí, ktorý sa zvyknú označovať v ajurvéde ako váta, prípadne pri kandide. Výsledok volám "bebekaša" a ponúkam ho na zdielanie, prípadne budem rád za spätnú väzbu. Raňajky sú koncipované tak, aby obsahovali energiu na celé dopoľudnie, aby boli ľahko stráviteľné a zahrievajúce, pre štart do nového dňa. Tu je recept, príprava a spôsob konzumácie, pričom všetky tieto časti sú rovnako dôležité.
Suroviny: 1 mrkva 2 jablká 2 pl. ghí (alebo prepustené obyčajné maslo) 2 pl. stúhaného kokosu 2 pl. sezamových semien 2 pl slnečnicových semien 2 pl. strúhaných orechov 2 pl. sézamového oleja 1/2 alebo celý citrón trocha celej škorice, alebo strúhaná cejlonská a 1/2 kávovej lyžičky mletej 6-8ks mandlí prevarená teplá voda
Postup: Do malého hrnčeka nalámeme celú škoricu na malé kúsky (tupým nožom) alebo použijeme strúhanú, zalejeme trochou vody, a necháme variť. Varíme 5 minút, potom odstavíme. Do iného kastrólika dáme 1-2 pl. prepusteného masla, pridáme nadrobno nastúhanú mrkvu, jemne opražíme, zalejeme prevarenou vodou a dusíme 3-5 minút. Zatiaľ si nastrúhame nahrubo jablká, ktoré pridáme spolu so strúhaným kokosom a predvarenou škoricou pred koncom dusenia k mrkve, zamiešame, prikrijeme a odstavíme. Nastúhame si zatiaľ orechy a mandle, semená si môžeme namlieť ako prvé, mať ich už prichystané a spolu s orechmi pridať k odstavenej zmesi. Pridáme mletú škoricu a sézamový olej, zamiešame a nakoniec šťavu aj dužinu s polovice citróna a všetko zamiešame. Ak je potrebné pridáme prevarenú teplú vodu, aby sme dosiahli riedku konzistenciu.
Konzumácia: Kašu konzumujeme tak, aby bola dobre a kvalitne strávená. Dosiahneme to nasledovným spôsobom. Ak si navykneme jesť takto aj iné podobné jedlá, zvýši sa ich stráviteľnosť. Je to zvlášť vhodné pre ľudí s nedostatočným trávením. Pred konzumáciou môžeme použiť i tzv. rituál, spôsob a účel je uvedený v nasl. bode. Teraz k samotnej konzumácii kaše. Sústo po vložení do úst vysajeme z tekutiny, ktorú prehĺtame. Môžeme to urobiť i tak, že si sústo umiestnime pred predné zuby a tlakom pier z neho vysajeme vodu. Potom si sústo premiestnime do úst a žujeme tak, aby sme požuli kúsky škorce a zároveň prevlhčili sústo slinami do pôvodnej konzistencie ako na začiatku, teda už tekutinu neprehĺtame, ale prehltneme až keď je sústo dobre prevlhčené a všetky pevné kúsky rozžuté.
Rituál: Rituál používame pred konzumáciou na to, aby naše telo prijalo predložený pokrm, aby sa naladilo na trávenie a aby nám bol k maximálnemu prospechu. Rituál pozostáva s formulácie (v duchu, nemusí byť nahlas) toho, čo chceme dosiahnuť, teda napr. zdravie, silu, energiu. Spôsob rituálu nechávam na každom, aby si zvolil taký, ako sám uzná za vhodné. Rituál má účel, že spustí program. Program spôsobí, že aj keď nevenujeme dostatočnú pozornosť jedeniu, bude potrava telom náležite spracovaná, pričom samozrejme jednoznačne nejlepšie je sústrediť sa pri jedení iba na jedlo. Takže po vykonaní rituálu sa môžeme aj pri jedení venovať ľahkej duševnej činnosti, ako čítaniu, alebo sledovaniu ľahkého televízneho programu. Spôsob vykonávania rituálu se popísaný v odbornej literatúre pod kľúčovými slovami nlp, alebo na príslušných kurzoch. Tieto krátke programy majú svoje náležitosti na to, aby pracovali v náš prospech, alebo vôbec pracovali, ale to už nie je predmetom tohto príspevku, avšak najjednoduchší rituál je poďakovanie.
Poznámka: Recept si možno upraviť podľa individuálnej chuti, prípadne zmeniť množstvá jednotlivých ingrediencii. Ľudia s kvasinkou môžu použiť variantu s menším množstvom, alebo úplne bez jabĺk a väčším podielom mrkvy, prípadne skúsiť jablká kyslé, napr. odroda Ontario. Inak okrem jabĺk je možné použiť sezónne ovocie podľa chuti. Tí bez kvasinky, prípadne iné regulátory ako váta, môžu pridať med, hrozienka, alebo iné sušené ovocie. Kaša je ale i tak dostatočne sladká. Pri alergii na niektorú zložku, túto vynechajte, alebo vhodne nahraďte. Namiesto orechov však zásadne nepoužívať burské oriešky.
Po vyskúšaní sa prosím podeľte so svojimi dojmami a skúsenosťami. Ďakujem.
|