Andrea 81 píše:
Dobrý den,
měl by jste nějakou nechirurgickou radu pro karpální tunel?
Zde velice záleží, o jaký konkrétně jde problém a v některých případech, je chirurgická léčba velice mylná. Například nyní řeším pacienta s ALS, kterému při selhávání hybnosti horních končetin, chtěli provádět operaci karpálního tunelu. Naštěstí to jiný doktor, včas poznal a nenechal ho úplně zmrzačit. I z výše uvedeného je jasné, že je třeba velice důkladně zkoumat příčinu problému a ne hned operovat, jak je v naší zemi zvykem. Nyní vyjmenuji některé příčiny vzniku onemocnění a každá musí mít odlišný způsob léčby:
Nemoc z povolání, kde nejvíce rizikové jsou profese, kde je nutné déletrvající napětí šlach ruky, práce s prsty ve špetce, či sevřením pěsti, časté rotace v zápěstí, práce s vibračními nástroji např. řidiči, hudebníci, ruční utahování šroubů, natírání, stříhání, práce na počítači, nošení velké zátěže na dlani - číšníci, háčkování, pletení, dříve ruční dojení.
Nemoci pojivové tkáně - revmatoidní artritida, sarkoidóza, zánět procházejících šlach.
Metabolické a endokrinní poruchy - cukrovka, akromegalie, amyloidóza, poruchy štítné žlázy.
Těhotenství.
Infekce - septická artritida, borelióza, tuberkulóza.
Nádory této oblasti – lipom, hemangiom, gangliom, metastázy.
Hematom.
Další příčiny - poštípání hmyzem, uštknutí hadem.
Výčet není kompletní a i tak budete muset svoji otázku zásadním způsobem upřesnit, aby bylo možno se bavit, o konkrétním postupu. Nicméně, obecně se dá bez potíží aplikovat stejný postup, jako při léčbě jakéhokoliv jiného zánětu, kde bych se bavil hlavně o srovnání deficitu omega 3 mastné kyseliny a strava by měla zahrnovat, velké množství protizánětlivých potravin, případně i čajů. Aplikovat obklady z kostivalu lékařského a použít se dá s úspěchem i obklad pomocí svařené čtvrtinové uriny, kterou je třeba po svaření ještě aktivovat, zmrazením a rozmrazením, teprve poté aplikovat na postiženou oblast, jako obklad.