Jarda píše:
Tak i přes rozsáhlost příspěvku tam to podstatné není a to jaké má v průběhu dne pH té moče. Jinak jste to asi odhadla správně a pokud nemá dostatek draslíku a vysoký sodík, což se dá laboratorně za cca 50,-Kč zjistit, tak bude oteklý stále. V první řadě bych vyzkoušel okurkovou šťávu, která celkem dobře srovná jak pH moče, tak močení samotné a mnohdy zabere už toto. Pokud to nezabere, tak laboratoř a dle výsledků dodávat chlorid draselný, který otoky odstraní a pít co to půjde, protože tím se tělo čistí.
K tomu pití, došel mi nedávno meilík tohoto znění - viz. níže. Kdysi jsem přes den vypila i 5l, nyní převážně na vita stravě dám 500ml - 1,5l málokdy více. Dříve jsem trpěla otoky - zřejmě od srdce, ledviny a špatné cevy, nyní je vše zcela vpořádku. Dříve jsem vážila 75kg nyní 48kg
Dnes a denně se můžeme dočíst, že je třeba pít nealkoholické nápoje v množství nejméně 2 a více litrů za den. Čím více, tím údajně lépe.
Již od konce 70. let minulého století je ale v lékařských kruzích dobře známým faktem, že lidské ledviny jsou ze své podstaty „projektovány“ na cca 35 000 litrů přijaté tekutiny. Průměrně to tedy vychází na 1,36 litru tekutin denně. Cokoliv nad toto množství znamená zkrácení jejich životnosti.
Není třeba hlubokých lékařských znalostí, aby nám to bylo jasné – člověk od prvopočátků své existence neměl neustále k dispozici hrnek s čajem na stole či sladkou limonádu v lednici. Pil, když měl příležitost. Tak se vyvinulo i jeho vodní hospodářství. V posledních dekádách však lidstvo své ledviny soustavně přetěžuje, a tak jsme svědky rostoucího počtu obyvatel planety, kteří v pozdním věku řeší problém selhání tohoto životně důležitého orgánu.
Ještě děsivější je však zamyšlení nad tím, proč nám nejsou tyto podstatné informace dostupné. Nápojový průmysl je obrovský byznys. Denně jsou vypity tisíce hektolitrů slazených a přeslazených limonád, které jsou prodávány i s 300%ní marží. Pro velké štiky tohoto odvětví není žádný problém zaplatit si studie o prospěšnosti konzumace nápojů, naopak o riziku zubního kazu zarytě mlčí. Stejně tak se pod pokličkou udržuje informace o rizicích nadměrného pití.
Nebuďme tedy jen stádem ovcí, které si nechá diktovat co pít a v jakém množství. Pijme tak, jak nám to příroda říká již po tisíce let.

Někde jsem zaznamenala, že např. vodnatelnost srdce pramení z příliš husté kyseliny močové, tu rozpouští štáva z okurek ( jak výše doporučuje i Jarda ). Testy na kyselinu močovou se také dělají laboratorně. Otoky a prakticky vše lze vyladit jedině změnou stravy, doplňky budou vždycky jen vedlejším kladným účinkem.