Nenasiel som temu ku boru, bol tu velakrat spominany v suvislosti s jodom.
http://eutrofia.sk/?q=node/232Bor(i)um, B
Všeobecne
Bór sa svojimi účinkami podobá kremíku , má s ním príbuzné vlastnosti. Kremík i bór sa viažu na vápnik . Kým kremík pomáha tvoreniu kostí cestou viazania vápnika , bór zabraňuje vápniku unikať z krvi, a tak kosti odvápniť - dekalcifikovať. Táto vlastnosť bóru sa veľmi výrazne uplatňuje najmä v staršom veku, a to predovšetkým u žien v postmenopauzovom období, kedy trpia viac osteoporózou než muži. Je to nový objav, ktorý zaraďuje bór medzi mimoriadne významné prvky.
Nielen to. Bór pomáha udržiavať hladinu testosterónu a estrogénu u žien. Pomáha budovať svalovú hmotu mužov. Preto sa vo forme boritanu sodného využíva pri posilňovaní fyzickej zdatnosti atlétov a kulturistov.
Nedostatok bóru sa vyskytuje u ľudí s prevažne mäsitou stravou, pretože mäso a mäsité produkty ho neobsahujú. Jeho účinky sú znižované najmä pri zvýšenom príjme vitamínu D .
Funkcie:
-je dôležitý pre zdravý vývoj kostí, metabolizmus vápnika , fosforu a horčíka
-zvyšuje svalovú energiu
-podporuje funkciu mozgu a nervové reakcie, tým priaznivo ovplyvňuje aj duševnú činnosť
-chráni pred stresom a prispieva k zdravému vývoju osobnosti
-v staršom veku chráni pred osteoporózou, ubúdaním svalstva, prejavmi rôznych foriem demencie, duševnej znalosti a znížením kvality života
-účinný je aj pri liečbe artritídy a iných kostných chorôb
Denná potreba
Denné dávky neboli určené, ale za optimálnu dávku pre ľudí v staršom veku sa považuje dávka 3 mg. Testovaním v USA bolo zistené, že ženy, ktoré prijímali 3 mg bóru denne, strácali močom po 8-dennom užívaní o 40% vápnika, o 1/3 horčíka a o poznanie menej fosforu oproti množstvu pred započatím prijímania bórových preparátov. Odporúča sa túto dávku nezvyšovať a v prípade potreby viac konzumovať potraviny s vyšším obsahom bóru.
Výskyt
Zdroje bóru sú najmä: zelenina, ovocie a zrniny, broskyne(7,0), uhorky(1,85), červená repa(1,14), reďkovka(1,1), zeler(1,0), pomerne vysoký obsah majú aj celozrnné obilniny a iné. Hodnoty sú uvedené v mg/100g.
Príznaky pri prebytku
Prebytok bóru môže byť toxický a smrteľné dávky bóru, napr vo forme kyseliny trihydrogénbóritej, sú pre deti 3-6g, pre dospelých 15-20g. Prejavuje sa to červenými vyrážkami, zvracaním, hnačkami, spomaleným krvným obehom a šokom s následnou kómou. V oblastiach, kde sa v pôde vyskytuje vysoký obsah bóru, trpia zvieratá bórenteritídou, zápalom tenkého čreva zapríčineného vysokým príjmom bóru. Pri zvýšení bóru v organizme viac ako 16% došlo k úhynu 41% oviec z celkového počtu chovaných zvierat.
Vysoké dávky môžu byť spôsobené väčšou konzumáciou broskýň alebo uhoriek. Prejavujú sa vo forme červených vyrážok, zaťažením žalúdka, prípadne hnačkami. Po troch dňoch, pri znížení príjmu potravy s vysokým obsahom bóru, príznaky miznú.
.....................
Na inej stranke som nasiel ze napr. 2 jablka a 100g arasidov doda 3mg boru co je vraj denna potreba.