Pavel Veselý píše:
Tak vzhledem k tomu že tříměsíční dítě má být kojené,jen kojené tak bych se zaměřil na výživu matky-hodně živin,vnitřností,hořčíku,živočišné tuky bez antibiotik,samozřejmě žádné léky v těle matky.Od půl roku už se dá na dítě mazat hořčík a ten podpoří imunitní funkce.Taky doporučte kojit minimálně rok a v žádném případě nezačínat s příkrmy mléčného nebo obilninového typu ale po tom roce kojení pokračovat a podávat příkrmy zeleninové z vlastní zahrady,stále při tom mít na paměti že je dennodenně důležitá výživa paní kojné.
Dekuji vam!
Uz se stalo, jenze s tou maminkou je to dost tezke. Nebere vubec v potaz co ji radim. Rozhodila sve site vsude mozne a tedka se spis ridi tim, co ji tady pise ta ceska odbornicka na atopicky ekzem, prectete si to. Miminko to ma nejenom ze na telicku ale take na tvarickach.
Pokud posloucha co ji radi ta ceska odbornicka, tak nema uz smysl abych ji dal cosi vysvetlovala. Napsala jsem ji hodne informaci z techto zelenych stranek, je to tedka pouze na ni.
dnesni e-mail od maminky
Fuha, tak to je na mňa veľa, mám chuť zase plakať. Od jej narodenia sa s niečím trápime, najprv zlomenú klucnu kosť mala, potom reflux, teraz toto.
To si môžem urobiť prazenicu na ráno a zjesť bez chleba? To si neviem predstaviť to zjesť bez chleba, či už celozrneho alebo akého.
vcerejsi e-mail od maminky
Tuto dietu mi narodinovala ceska odbornicka na atopicky ekzem (poslala som jej fotky a to ona zhodnotila, ze dcerka ma kvasinkovu infekciu), tu na SK povedali, ze je to seboroicka dermatitida, ze jej to mam premastovat, lebo vtedy mala suche telicko. A kedze som ich posluchla a premastovala, tak sa to dcerke zhorsilo, ze to mala take, ako na fotkach, ktore posielam v prilohe. Len mi znicili dieta
. Uz to ma trochu lepsie
Kazdy den si pisem, posielam jej fotky a aj svoj denny jedalnicek.
Mazání: Budeme mazat ložiska zinkovou mastí od firmy Herbacos nebo Galmed.
Zatím budeme mazat takto: po koupeli, která bude jednou za 3 dny v odvaru z řepíku, celé tělo hydratace (Excipial) a navrch na červená místa (ložiska) zinková mast, a jinak 2x až 3x denně pouze zinková mast. Ničím jiným nemažte a vzhledem k tomu, že na kůži je zcela pěkně viditelná kvasinka.
Chce to genciánu. Tu pořiďte, já pak řeknu, co s ní budeme natírat. (natierali sme tie najviac cervene loziska, okrem tvaricky)
Dále to chce (budete brát vy 1xD 4 ml) Hylak. (Hylak Forte)
Vaše dieta: musí stát na tomto mustru : (dodám, že tato dieta bude jen 7 dní a pak se hned začnou zařazovat potraviny do jídelníčku - a tím se zjistí spolehlivě, co kůži zhoršuje):
Dieta stojí na tomto přehledu potravin:
Seznam HA (hypoalergenních) a potenciálně alergizujících potravin:
Nealergizující: (přesněji řečeno –potraviny s nízkým alergenním potenciálem)
Obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly (=pšeno) - smí se jíst lepek, ale když se kouknete o kousek dál do odstavce "lepek" - viz zeleně- tak tam platí určitá pravidla - pročtěte a uvidíte, kdyžtak se na cokoli zeptejte.
Zelenina: brambory (zemáky), cuketa, špenát, zelený hrášek, pastinák, fenykl, dýně (tekvica) , baklažán, brokolice, růžičková kapusta (/kel), květák (karfiol) , patizon, kedluben , okurka, čínské zelí, salát listový, omezeně mrkev ( u vás: ne každý den, ale tak ob den až dva a spíš méně, mrkev pomnožuje Candidu neboli kvasinku, v příkrmech jí musíme vynechat úplně)
Ovoce: jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky, meloun, vodní meloun, borůvky , hrozny
Maso: krůtí , jehněčí, králičí, lze libové vepřové (bravčové)
Ryby: pstruh, losos, candát, tuňák
Potenciálně alergizující aneb čemu se po dobu eliminace vyhnout
Obiloviny s lepkem: budeme jen “ředit” lepek klas.pšenice (Triticum aestivum) jinými obilovinami, takže:
Klas.pšenici budeme kombinovat se špaldovou moukou a jinými alternativními moukami (takže např.pokud se bude péct buchta a bude v receptu 300g mouky, dá se 150g „normální“ (tj.bílé klasické) + 150 g špaldové – nebo 150g „normální“ + 150 g ovesné - nebo i 150 g špaldové + 150g rýžové mouky. Další tip na omezení klasického lepku- těstoviny: kupte rýžové, kukuřičné , špaldové, pohankové, žitné - a až budete vařit těstoviny, lupněte do stejné vroucí vody od každého druhu hrstku, ono se to všechno stejně dlouho vaří. Takhle kombinujeme a vlastně omezujeme klasický lepek. Samozřejmě lze koupit si rohlík – nebo klidně jíst chleba (lépe pšenično žitný než obyč.), ale už třeba zahušťování omáček či domácí pečení –tam všude už omezujeme lepek dle uvedených pravidel – neboli: tam , kde to jen lze, tam omezujeme klasický lepek a používáme i jiné obiloviny nežli klasickou bílou mouku, klidně kombinovaně, jak jsem naznačila, tj.300g mouky = 150 g špaldové a 150 g kukuřičné, atd.)
Mléko: kravské, kozí, ovčí a jakékoli výrobky z mléka
Vejce: hl.vaj.bílek či výrobky z vajec
Maso: hovězí, kuřecí
Zelenina: chřest, celer, žampióny, kyselé zelí, petržel, křen, doporučení: paprika, ředkvička, rajčata = všechny 3 druhy - když budou přiměřeně,tak je to OK (takový salát z čínského zelí, do toho pár rajčat a červená nebo žlutá paprika plus lze přidat olivy = doporučeno vřele každý den chroupat)
Ovoce: citrusové plody, exotické ovoce (vč.banánu, kiwi, atd.), jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny
Ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské, jakákoli semínka (zvláštěpak sezam)
Ryby: sardinka treska
Sója: vč. "mléka"
Koření: ostré koření typu pepř a chilli
Alkohol, káva, čokoláda, přezrálé ovoce jakékoli (přezrálost = histamin, ten dráždí), karob
Luštěniny (strukoviny): nutno vždy prověřit individuálně, zda alergizují. Zpočátku je nutno je vždy vysadit (podezření ze zkřížené alergie na BKM).
příklad jídelníčku:
POZN.: zkratka BKM = bílkoviny krav.mléka
Snídaně: rýžová nebo jáhlová nebo kukuřičná nebo pohanková kaše (viz Zdravá výživa- Naturálka jahelná, Nomina, atd ) s HA ovocem (viz seznam povolených = HA potravin a nepovolených potravin =neHA ) – třeba hrozno, atd. – lze syrové, dušené ovoce nebo přesnídávku. Lze přisladit (třtinový cukr, nebo sirup -rýžový, sladěnka ječmenná, javorový sirup, atd. - když už sladím, ať to dá nějaké vitamíny a minerály, takže spíše omezujeme bílý cukr (=sacharóza) . Obecně- slazení nepřehánět – podporuje růst nežádoucích organismů ve střevě, hl.Candida.
Nebo jiná snídaně: kukuřičný nebo rýžový chléb, žitný chléb nebo pšeničnožitný chléb (už jsme si psali o omezení klas.pšenice) s margarínem bez BKM (v ČR např. Alfa vital nebo Perla s vitamíny, Flora light, atd. -ještě jednou zdůrazňuji – žádné BKM = ve složení jakéhokoli výrobku nesmí být syrovátka, suš.mléko, smetana, tvaroh, prostě žádný mléčný produkt.
Na chleba lze dát taky džem z HA ovoce (ideál.složení: ovoce, fruktóza, popř.cukr, pektin, kys.citr.), nebo dětskou šunku (jiné uzeniny zakázány).
K tomu popíjet rýžový nápoj z DM (Reis drink extra Ca)- nebo oves milk, kokos milk,a td. (nesmí být mléko sojové).
Svačina: pozobávat směs: kukuř.lupínky, rozinky, suš.meruňky (ty ale ne moc často), suš.borůvky, prostě suš.ovoce. (ovšem vždy pouze HA ovoce- viz seznam)
Povolené sladkosti: FIT tyčinky (tady nejsou BKM a je tam jen malé množství případných alergenů typu oříšky), Corny brusinková, gumové medvídky - z těch FIT tyčinek je dobrá třeba meruňková, hrušková, brusinková
Jíst polévky – do polévky hlavně zelenina, kterou lze konzumovat, brambory, zahušťovat kukuř.krupicí nebo jáhlami, je to pohodlné (nemusí se míchat).
Hl.chod – příloha+zelenina. Viz třeba recept : zapečené brambory: udusit cibuli s brokolicí , dýní (popř.jinou zeleninou co přijde pod ruku) (10 min), uvařit brambory (12 min). Naskládat do pekáčku (po vrstvách, úplně nahoře brambory, trochu okmínovat a osolit), navrch sádlo. Připravit si zálivku z rýž.nápoje Reis drink, cca 1dcl, do toho lžíci kukuř.škrobu (Gustin nebo Maizena), osolit tuto zálivku a kmín a fenykl. Zapékat 30 min. Varianta- zapečené těstoviny (rýžové, kukuřičné, amarantové, atd.), atd.atd.
Bramborová kaše- namísto mléka klasického rýžové nebo jiné obilninové, ale ne sojové. (dobrý je třeba Oves milk).
Zeleninové karbanátky (lze udělat samostatně zeleninové, nebo i s masem-třeba krůtí)
Umeleme např.brokolici (lze více druhů zeleniny najednou), popř.umeleme ještě k tomu maso, pokud chceme karbanátky maso-zeleninové, osolíme namletou hmotu, přidáme instantní kaši (kukuřičná, rýžová HIPP, jáhelná, velký výběr viz Zdravá výživa) tak, aby vznikly placičky, které následně obalujeme v instantní kaši a opékáme dozlatova na pánvi.
Jiná varianta: namísto brokolice lze přidat cuketu, brokolici, či jinou zeleninu.
!!!!!!!!DŮLEŽITÉ: Prostě všude tam, kde je v receptech klas.mléko, dáváme stejné množství alternativního (rýžové, atd.), všude tam, kde je v receptech vejce, dáváme kukuřičný škrob (obecně 1 vrchovatá lžíce škrobu nahradí 1 vejce) – v krámě pod názvem Maizena nebo Gustin. Jinými slovy: vezme se klasický recept (třeba na borůvk.knedlíky) a místo krav.mléka klasického se dá rýžové mléko a místo vajec kukuřičný škrob (1 vrchovatá lžíce škrobu= 1 vejce) a hotovo.
Odpoledne: pudink (z alternativního mléka = bez BKM – ale pozor, namísto půl litru klas.mléka dám jen 300 ml alternativního), nebo kukuřičná nebo jiná bezlepk. kaše buďto na sladký zůsob (třeba s duš.hruškami, atd.), ale i na slaný - třeba brokolici dušenou s kmínem- rozmixujeme a dohustíme kaší – nakonec osolíme + lžička oliv.oleje, je to krémové a dobré.
Svačinka: přesnídávka, dušené ovoce…
Večeře: polévka z oběda, atd.atd.
A teď ostatní věci: pít pouze Rooibos nebo prostě vodu, ovocné šťávy-ale ředěné.
Hodně dobře je, když každý den zařadíte do své stravy salát: čínské zelí, okurka, paprika červená či žlutá, rajčata, olivy, zasypat oreganem, lze lžíci tatarky.
Ptejte se, je třeba to probrat. Eventuelně udělat kompromis.
Příloha:
a je to vubec candida nebo ne.jpg [ 32.09 KiB | Zobrazeno 11038 krát ]