Tišková píše:
Všechny mléčné výrobky, včetně kefíru, výrazně zhoršují vstřebávání železa.
Nemyslím si, že by to šlo tvrdit tak jednoznačně. Kromě toho má spousta lidí spíš přebytek železa v těle, kde je uloženo v nevhodné formě - tj. ne v té, kterou tělo potřebuje pro svůj metabolismus.
Upraveno: Dohledala jsem například
studii, podle které se vstřebávání non-heme železa nezhoršuje při konzumaci mléčných výrobků, pokud jsou součástí vyvážené stravy.
Řídím se spíš zkušenostmi minulých generací, než studiemi, protože studie často obsahují plno nedostatků, například jsou dělané velmi jednostranně (strava po dobu studie sestává z něčeho co by normální člověk nikdy nejedl, např. jen živočišné výrobky v běžné průmyslové kvalitě) a pak to samozřejmě vyjde hrozně. Ale kefír se v minulosti úspěšně používal jako součást léčby tuberkulózy, a kdyby měl nějak dramatický efekt na snížení vstřebávání železa u pacientů, tak by myslím spíš umírali než se uzdravovali.
Důležité ale je, že tehdy šlo o kefír z nepasterizovaného mléka od zvířat s nezmutovanu molekulou kaseinu v mléce. Většina kravského mléka, co se dnes prodává, obsahuje pro lidi zcela nevhodný druh kaseinu. Proto je dobré sehnat si kozí nebo ovčí kefír, a stejně ho člověk nemusí dobře snášet kvůli té pasterizaci nebo kvůli celkovým zdravotním problémům - pokud způsobuje problémy, je samozřejmě nutné jej na nějakou dobu vynechat, možná i trvale podle stavu člověka.