Jarda píše:
Tam je mnoho souběžných faktorů, ale pokud si představíte vodu tekoucí z ledovců, tedy vlastně totéž co představuje voda z osmózy, tak ji místní lidé pijí celý život a mnohdy není zrovna krátký. Hladová je o tom není diskuze, ale zda se při adekvátním přísunu minerálů v potravě dá pít jako běžná vody pro denní pití, tak pochopitelně ano. Při běžném sledování základních parametrů těla laboratorně, což doporučuji minimálně 1x ročně, se patrně k problémům vůbec dopracovat nedokážete, protože případné deficity včas odhalíte. Bohatě vám na to stačí i to nejlevnější zařízení v řádu 1600,-Kč.
Zvažujeme reverzní osmózu, akorát ta demineralizace nás ještě trochu brzdí. Ale ve Vaší citaci jsem objevila, že voda se dá pít neupravená (bez himalájské soli) a prvky se dodají jinak/jindy. Chápu to správně? Nehrozí tedy, že nás ta voda vycucne, když si ji vezmeme třeba na výlet? (I když na výlet by se zrovna hodilo ji doplnit him. solí a chloridem hořečnatým nebo draselným.) Ale prostě - dá se pít jen tak, aniž by to mělo momentální následky - únava, snížený tlak apod. - když něco smysluplného sníme nebo vypijeme až po delší době?
A druhý dotaz souvisí rovněž s výletem. Je možné upravit tuto Zdravou láhev
http://activacek.cz/produkt/zdrava-lahe ... -0-l-5232/ podobně jako PETku tím několikerým vylouhováním? Na cyklistiku nechci riskovat sklo a tuhle máme v oblibě, nechtělo by se nám ji měnit za PETku. Děkuji