Mach recht, s tymi 3 hodinami som sa sekol. To plati pre psenicu, raz a jacmen.
U ovsa je to fakt dlhsie, lebo tam pridavas fytazu externe. Presny cas ale neviem dohladat, testovanie z jednej stranky mam len na tie 3 veci (psenica, raz a jacmen). Takze u ovsa to moze byt kludne aj 6 alebo 8 hodin. Ktovie... chcelo by to otestovat, ale na to treba rozbory z nejakeho labu, co vie odmerat, o kolko poklesli antinutrienty. Urcite to ale bude fungovat na ovsenu muku a ovsene vlocky.
Na cely ovos to nemam nijak zarucene, je to len predpoklad, ze to bude fungovat... minimalne sa vsak zlepsi namocenim stravitelnost.
edit: aha, tak uz viem, aj ked to netestovali, bude to fungovat asi aj na cely ovos. Je to preto, ze pri natural ryzi je to rovnako, nema fytazu, a tu testovali, takzvanym accelerated fermentation (ze sa vlastne postupne vytvorila kvasiaca kultura, ze sa pouzivala stale ta ista voda dokola), ta bola casom tak efektivna, ze odstranila 96% antinutrientov (da sa to dohladat cez net, ako accelerated fermentation, natural rice)
http://www.kitchenstewardship.com/2010/ ... mentation/Cize, je predpoklad, ze to bude rovnako fungovat u ovsa, ale nieje to zarucene. Pretoze to accelerated fermentation vytvori vlastne kvaskovu kulturu a ta to rozklada vlastnymi enzymami. Ale kedze sa dostane aj dovnutra zrnka ryze (aj tak antinutrienty su hlavne v obale), je velky predpoklad, ze sa aj externe pridana fytaza dostane dovnutra supky a spravi svoju pracu. Zarucit sa to ale neda (uz vela krat experiment dokazal aj nepredpokladane tvrdenie)... cize da sa povedat, ze s velkou pravdepodobnostou je ocakavane, ze ked ovos namocis spolu s tou pohankou ako som napisal, ze to odstrani vacsinu antinutrientov... ty to ale predtym este klicis, takze to uz fakt odstranis antinutrienty len tym o velku mieru (klicenie ale skor odstranovalo antinutrienty az pri dlhsom kliceni, teda nie 1-2 dni, ale skor 3-4).