krasnagadgetka píše:
Prosím o radu, co s těmito výsledky. Moc děkuji. Pokud tomu dobře rozumím, přijdou mi celkem ok (kromě vitamínu B12).
1) Podle vlasové analýzy mám zinku nadbytek, podle krve ho mám málo.
2) Je nutné nějak řešit cl? Čtu, že hodnoty zvyšuje např. fyzická námaha a nedostatečný pitný režim.
3) Co se týká Mg, řeknou mi tyto výsledky něco? Mohu i přes to trpět tetanií?
4) Prosím o radu ohledně mědi a železa a jaký mohou mít moje výsledky na psychiku? Nerozumím co je V_Vazeb. kap. FE.
5) Do jídelníčku bych měla přidat více potravin bohatých na folát? Mohou mít tyto výsledky vliv na psychiku?
6) Nerozumím, proč mám málo vitamínu B12. Prosím o radu, kde je problém a jaký to má vliv na psychiku? Mám začít užívat doplněk s vitamínem B12, nebo to můj problém nevyřeší? Nebo to může být pouze způsobeno tím, že ho přijímám málo ve stravě?
7) Jak je to u mě s metylací?
) Lze z tohoto zjistit stav nadledvinek?
B S_Bilirubin
13,1 µmol/l 3,4- 17,1 [*]
B S_Bilirubin konj.
4,9 µmol/l 1,7- 5,4 [*]
B S_ALT
0,50 µkat/l 0,10- 0,73 [*]
B S_AST
0,35 µkat/l 0,10- 0,67 [*]
B S_ALP
1,22 µkat/l 0,66- 2,20 [*]
B S_Na
138 mmol/l 136- 145 [*]
B(V) S_K
4,15 mmol/l 3,80- 5,40 [*]
B S_Cl 109 mmol/l 98- 107 [ ]* B S_Ca
2,24 mmol/l 2,10- 2,55 [*]
B(V) S_P
1,12 mmol/l 0,87- 1,45 [*]
B(V) S_Mg
0,81 mmol/l 0,75- 0,95 [*]
B S_Fe
23,6 µmol/l 8,9- 30,6 [*]
B S_Transferin
3,53 g/l 1,80- 4,00 [*]
B V_Vazeb. kap. FE 88,96 µmol/l 44,75- 80,55 [ ]*
B S_sTRF receptor
43,5 nmol/l 22,4- 51,8 [*]
B S_Folát
11,9 nmol/l 7,0- 45,3 [*]
B S_Vitamin B12 117 pmol/l 138- 652 *[ ] B S_Vitamin A
1,93 µmol/l 1,05- 2,80 [*]
B S_Vitamin E
19,78µmol/l 11,60- 41,80 [*]
B S_Měd
15,25 µmol/l 11,00- 22,00 [*]
S_Zinek 10,58 µmol/l 12,00- 18,00 *[ ]Hm, tak mi zapomněli udělat testy na: aktivní vitamín B12, vitamín B6, feritin, volná měď a ceruloplazmin, a nevím, jestli ještě na něco!
Fakt, co si sám člověk neudělá nebo alespoň nezkontroluje, to nemá.
Takže asi nezjistím, jak na tom jsem s tou mědí a železem?
1) Nadbytek zinku ve vlasovce znamená, že tělo nadměrně vylučuje zinek. Z krve je jasné, že máte zinku nedostatek - asi proto, že ho nadměrně vylučuje. Proč ho vylučuje, to je otázka.
2) Cl - Zatím nevím, ale deficit Cl by mohl souviset s tím, že špatně trávíte (malá produkce HCl, protože není dost Cl a není dost zinku na produkci HCl)
3) Co se týče Mg, neříká to nic, krom toho, že nejste zcela extrémně deficitní a že tělo zvládá homeostázi. To neznamená, že nejste co se týčeč Mg deficitní, znamená to, že nejste Deficit na hranici celkového kolapsu kvůli extrémnímu deficitu nebo přebytku hořčíku.
4) Vysoká vzebná kapacita Fe znamená, že máte málo železa, tělo by ho dokázalo navázat mnohem víc, než má k dispozici. Můžete mít tudíž příznaky anémie.
5 + 6 + 7) Když si najdete, co jsem psal o pracech Dr. Walshe, tak zjistíte, že zatím podle všeho co ukázala vaše krev spadáte zcela jasně do jedné z kategorií, kterou Walsh rozeznával. Najděte si v mých příspěvcích, co podle Walshe pomáhá overmethylátorům a srovnejte to se svými deficity - nejspíš se v tom poznáte. SSRI vám moc nezabíraly, že ? I to odpovídá overmethylátorům.
Jíst víc zelené zeleniny může uškodit pouze těžkým undermethylátorům, vám skoro určitě ne. Jezte ji jak syrovou, tak dušenou. Možná by mohly pomoci i trávící enzymy.
Sežeňte si folát v podobě methylfolátu, B12 v podobě methylcobalaminu, B6 jako pyridoxin a také jako P-5-P, B3 jako kyselinu nikotinovou i jako nikotinamid - ideálně každé jako tabletu zvlášť, k tomu nějaký dávkami umírněný b-komplex, ten b-komplex jezte tak 5x týdně a začněte zkoumat jak na vás a vaši psychiku jednotlivé b-vitamíny z z výše uvedených a jejich různé formy a různě vysoké dávky působí.
Overmethylátorům by ještě měly pomáhat DMAE, cholin, a mangan a samozřejmě zinek.
Pokud si nepamatujete sny, znamená to, že vám chybí B6.
B3 zpomaluje methylaci, ale vyčerpává B6.
Deficit B12 může způsobovat deficit železa, vstřebávání železa napomáhá i vitamín C.
Máte deficit zinku, nemáte nadbytek mědi, takže si sežeňte zinek a měď a zásobujte tělo zinkem a odděleně od zinku a vitamínu C dodávejte i trochu měďi ať si nezpůsobíte deficit.
Zinku neberte v dlouhodobém průměru víc, než 50 mg/den, lepší je postupovat umírněně, než si ublížit. Za dva měsíce si nechte udělat hladinu zinku znovu a před tím na pár dní vysaďte zinek. Zinek neberte úplně každý den, rozumné je opět 5 dní v týdnu, aby si zbylé dva dny tělo z potravy mohlo natáhnout měď, pokud by tělu začínala chybět.
Já zinek dodávám v podobě zinek plus (zinek s mědí) nebo ZMA a kombinuji různé chemické formy zinku a některé mají doplňkovou měď a jiné ne. Počáteční reakce těla na přísun zinku nemusí být zrovna příjemné, proto dávku navyšujte postupně.
Deficity béček souvisí se stavem střevní mikroflóry.
Za dva měsíce si zkuste znovu nechat udělat krev a uvidíte, zda nastal nějaký posun a podle toho když tak upravte dávkování. Hodnota B12 pod 330 pmol/l si prý už zaslouží suplementaci. Cíl, kam se chcete dostat je cca 400. Podobně u folátu se snažte zvednout hladinu do blízkosti hodnoty 30 nmol/l. U zinku někam poblíž středu intervalu tj cca 15 umol/l. Dva nebo tři dny před tím, než půjdete na krev vysaďte doplňky těch věcí, které chcete nechat z krve udělat - tj B12, folát, zinek a měď.
7) V nadledvinkách se já stále ještě nevyznám.
Jste-li overmethylátor, je dost možné, že máte nízký histamin a tedy potřebujete mikroflóru obohatit o ty mikroby, které histamin zvyšují. Pokud po 50 mg kyseliny nikotinové (jedna z forem B3) nedostatente flush, tak je to náznak (nikoliv důkaz) toho, že máte nízký histamin.
Flush znamená, že tělo dostalo víc kyseliny nikotinové, než aktuálně potřebuje na hašení problémů. Není dobré brát víc než 1500 mg kyseliny nikotinové za den, pokud berete B3 v podobě niacinamidu, tam je dobré nepřekračovat bez dobrého důvodu 1000 mg/den. Každá forma B3 vstupuje do metabolismu jinde, takže je dobré to střídat.
Bčka, které máte deficitní mohou ovlivňovat psychiku, musíte si najít co vám kdy pomáhá. Např nadměrný přísun B3 z vás může udělat undermethylátora (mi se to povedlo a výsledkem byla panická ataka). Vám by B3 mohlo během desítek minut po požití tlumit psychické potíže, ale je potřeba najít odvahu a zkusit to, když to na vás jde. Aby vám přisun velkých dávek nevymlátil ostatní b-čka je dobré brát několikrát týdně nějaký b-komplex, třeba b-komplex forte od genericy mi přišel relativně slušně namíchaný (má hodně různých b-ček). Kdybyste kupovala ze zahraničí, hledejte bčka ve formách, které jsou biodostupné (high bioavailability), jsou bohužel dražší, ale měly by fungovat lépe.
Můžete-li si to dovolit, zkuste
https://www.lifeextensioneurope.com/lif ... -extensionStačí jedna odměrka denně rozmíchat do vody a máte tím pokrytu základní sestavu všech vitamínů a asi i všech mikroprvků i dalších látek. Jejich doporučené dávkování jsou tři odměrky denně, ale podle mě jedna odměrka stačí a zbytek navyšovat cíleně podle známých deficitů. Při jedné odměrce denně to máte na tři měsíce.
Druhá možnost je zkusit to opravdu jet v režimu poctivé 3 dávky denně, tzn vystačí vám to na jeden měsíc, pak k tomu nemusíte dodávat z doplňků už vůbec nic snad kromě B12 a zinku s mědí. Tzn sehnal bych si B12 jako methylcobalamin (cca 1 mg tablety, ideálně cucací - sublingual / longenzine ) a zinek s mědí v poměru 10:1 a k onomu prášku bych bral navíc 5x týdně zinek s mědí a 7x týdně navíc ten dodatečný B12 a po měsící bych šel znovu na krev.
Prášek se dá konzumovat v jogurtu, ale tam není jasné zda se některé složka nebije s mléčnou podstatou jogurtu a zda jogurt neblokuje vstřebávání, tzn lepší je rozmíchat to ve vodě a kopnout to do sebe - není to dokonale rozpustné, proto to chce kopnout to do sebe. Chuťově je to bez problémů.
Ještě je tu možnost sehnat si doktora, který do vás tu B12 dostane ve formě injekcí, čímž se obejde problematické vstřebávání B12 ve střevě (proto doporučuji B12 v podobě cucací vstřebávané částečně pod jazykem).