Petra píše:
Dobrý den pane Zajíčku, obracím se na Vás zase s prosbou ohledně toho mého zapomínání. V poslední době se to sakra zhoršilo, možná je to také tím, že jsem přepracovaná, ale minulý týden se mi stalo, že jsem si nevzpomněla na jména našich zaměstnanců a to mě dost vyděsilo. V rozhovoru, když se s někým o něčem bavím, ve vteřině zapomenu vlastně o čem a musí mi to ten dotyčný opakovat. Navíc také se pravidelně stává, že když vstávám "z bobku" na zahradě, že se mi motá hlava. Říkám si, jestli to všechno dělám správně. Včera jsem si zvážila porci jídel. Když je to ovocný salát, je to tak s bídou 300 g, zeleninový zdaleka tak nebude. Ale víc do sebe nedostanu. Minulý týden jsem začla prvně klystýrem s naředěnou urinou a zase s pravidelnými výplachy žaludku. Dneska jsem začla zase s tim vitamínem C (budu sledovat alergickou reakci).
Ráno mám 0,75 - litr šťávy pomeranč, jablko, mrkev. Večer 0,5 zeleninovou, většinou mrkev, řepa, okurka. Tak dvakrát týdně zelený nápoj, zatím z normální vody. Čajovou lžičku nori vloček denně. 3 - 4 týdně naklíčenou čočku nebo mungo. 2 x denně trošku olivovýho oleje do salátů. Co se týká semen - 3 lžíce ráno na pastu do mrkvové štávy. Rozmixovaný mák do ranního ovocného salátu. Během dne mandle, paraořechy atd...jen tak sním. Měla bych se vejít do 0,5 kg týdně. Vrátila jsem se k našim zápiskům, které jsem si psala u Vás, měla jsem tam u přítele (vysoký tlak) napsáno - vysadit omega 3 a 6... Tím jsme přestala rozumět celýmu problému omega 3 a 6 mastných kyselin. Snažila jsem se něco kolem toho nastudovat, ale nejsem z toho vůbec moudrá. Myslela jsme, že právě ořechy máme oba zařadit do stravy, možná jsem si to blbě napsala. Mohl by jste mu tuto problematiku trošku vysvětlit nebo mi odkázat na nějakou stránky - nejsem schopná to pochopit. A na moje potíže můžete mi něco poradit nebo mám vydržet, už jste mi psal, že to je možná projev detoxikace. Děkuji moc za Váš drahocený čas.
Nepíšete, zda jde Vaše váha dolů, nebo stojí, či stoupá. Potom nedokážu přesně posoudit, z čeho se ten problém rekrutuje, ale čistě teoreticky, to opravdu může souviset s nepochopením problematiky konzumace omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Oboje jsou ke zdravému životu potřeba, ale jak Vaše potíže, tak vysoký tlak Vašeho přítele, souvisí naprosto jednoznačně s nedostatkem omega 3 mastných kyselin. Zápis jste si udělala zřejmě v rychlosti špatně, nebo jej nyní špatně chápete, znít to mělo, omezit omega 6 mastné kyseliny a zařadit co nejvíce omega 3 mastných kyselin. Již jsem to zde psal členovi Mat, ale zopakuji to celé znovu, ať to nemusíte hledat.
Je to teorie o nedostatku omega 3 mastné kyseliny a v praxi bylo potvrzeno, působení na mnoho zdravotních potíží, ve velice krátkém čase. Nejlepším, čistým zdrojem, omega 3 mastné kyseliny, je lněný olej, ale musí se užívat s proteiny obsahujícími síru. Teorie říká, že využití kyslíku v organismu, může být stimulováno proteinovou směsí obsahující síru, která umožňuje rozpouštění tuků ve vodě. Je obsažena v ořechách, cibulovité a pórkovité zelenině, jako například v pórku, pažitce, cibuli a česneku, ale zejména v tvarohu. Fermenty buněčného dýchání, jsou těsně spjaté s vysoce nenasycenými mastnými kyselinami, které jsou tedy nezbytné k řádnému okysličování. Základní předpoklad je užívání nerafinovaných, za studena lisovaných olejů s vysokým obsahem linolové kyseliny, například ze lněného semene. Tyto oleje by měly být konzumovány, společně s potravinami obsahujícími vhodné proteiny, jinak mají opačný účinek a způsobí více zla než užitku. Nejlepší kombinací je tvaroh a lněný olej, plus lněné semeno, které musí být čerstvě rozemleté. K tomu uhlohydráty obsahující přírodní cukr, jako jsou například datle, fíky, hrušky, jablka a hrozny. Prospěšný je také nerafinovaný přírodní med.
Lněný olej, špatně skladovaný, velice rychle žlukne a je pak velice škodlivý. Domluvte se proto v prodejně, kdy dostanou naprosto čerstvý, nakupte si ho více a skladujte ve tmě a chladnu, nejlépe v mrazáku. Sice zrosolovatí a po vyndání se lít nedá, ale po rozmrazení teče normálně, takto skladovaný se nekazí a vydrží celkem dlouho. Pro vstřebání do tkání, zvláště do kapilárních cév, je nezbytné jeho kombinování s proteiny a sírou, dle dále uvedených receptur, jinak je ve vodě nerozpustný a tím pádem k ničemu.
Lněné semínko i lněný olej, užívaný dlouhodobě ve velkých dávkách, může výrazně ředit krev a je nutná stálá kontrola tlaku, také by teoreticky mohlo dojít i ke krvácení. Semínko je, z tohoto pohledu, ve velkých dávkách, nebezpečnější než olej, protože obsahuje navíc lignany, až 800x tolik jako běžné potraviny a lignany v oleji zpravidla nejsou. Po nějaké době je možné přejít na olej řepkový, který lignany nemá a omega 3 mastných kyselin má méně, jeho poměr mastných kyselin, je pro organizmus vyváženější, ale zpočátku je nutný olej lněný na rychlé srovnání dlouhodobého deficitu. Řepkový olej, již není nutno míchat do následujících směsí a můžete ho dávat přímo do salátů, tak do 2 polévkových lžic denně, nebo trvale dodávat lněný olej, bez míchání sirných směsí, v objemu cca 1 – 2 čajové lžičky denně.
1) Dle následujícího receptu si udělejte směs, várka je na jeden, až tři dny, dle snášenlivosti, mimo to jezte jídlo, co jsem Vám doporučil a zaměřte se na ovoce. Do mixéru, nebo šlehače dejte 250 ml čerstvého lněného oleje, přidejte 450 g 10% tvarohu, optimálně v bio kvalitě a 4 polévkové lžíce 60 ml medu. Mixujte a přidávejte jen tolik vody, aby se obsah dokonale smísil dohromady. Pět minut přípravy do pudinkové hutnosti má za následek, že necítíte žádnou chuť oleje a na nádobě mixéru by neměl být viditelný žádný mastný prstenec, až ji budete vyplachovat. Tato směs se lněným olejem nevyvolává průjem, a to dokonce ani ve velkých množstvích. Olej totiž chemicky reaguje se sirnatými proteiny tvarohu. Vhodné je přidat i čerstvě, jemně rozemleté, lněné semínko, množství dle potřeby a česnek, na dochucení ostrou papriku, případně trochu šampaňského vína.
2) Pro alergiky na mléko, je možné dát místo běžného tvarohu, dobrý tvaroh z kozího mléka, který dle mého názoru žádnou alergickou reakci nevyvolá, ale pokud se toho bojíte, tak vyzkoušejte místo tvarohu, udělat pastu z paraořechů, lískových ořechů, vlašských ořechů a cibulové zeleniny, nejlépe pórku. Do toho zamíchat ten lněný olej a jemně rozemleté lněné semínko. Je to plné proteinů i síry, které obsahují tyto ořechy opravdu hodně a pórek také. Je otázka, jak moc to bude projímavé, ale to budete muset vyzkoušet.
3) Pro toho, kdo nemůžete mléko, ani ořechy, je varianta ze semen a luštěnin. Semena síru nemají v adekvátním množství, ale mají proteiny a tuk, luštěniny mají proteiny a síru, ale zase chybí tuk. tak jsem nad tím popřemýšlel a můžete vyzkoušet následující postup. Udělejte pastu z naklíčené čočky, nebo hrášku a slunečnicového semínka, přidejte cibulovou zeleninu, česnek, červenou cibuli, pórek a vše důkladně promixujte, do tohoto základu přidejte olej a rozemleté lněné semínko, jako u receptu s tvarohem, v tomto případě bez medu, znovu promixujte na pudinkovitou konzistenci.