vu3107 píše:
dobrý den!
mám takovou prosbu ohledně žlučníkové léčebné kůry dr. berana.
jde o několik detailů, které nejsou v originálním návodu uvedené, a které sí již více než po 10-ti letech co jsem kůru prováděl moc nevybavuji:-)
jedná se 3 litry mléka s 0,5kg lněného semene. nechce se mi věřit, že by půl kila l.s. polknulo celé 3 litry ( a jakou dobu se to cca. vaří?)
kolik se tedy použilo pro lněné semeno, a kolik na tu kaši z hrubé krupice? ( anebo se krupice vaří jen s vodou?)
a druhá věc, heřmánek se do textilních sáčků vloží suchý, anebo se předtím namočí ,než se začne napařovat.
již jsem vše nakoupil, a byla by škoda, pokud by se suroviny skazili špatnou přípravou.
děkuji za laskavou odpověď!
----------------------------------------------------------------------------------------
Uvolnění žlučových kamenů - metoda dr. Berana
Při léčení je nutno si udělat 3 dny volna
Pro kůru je třeba:
200 g olivového oleje - prvotřídní, čerstvý, 1/4 kg heřmánkového květu, 1/2 kg lněného semene,
3 l mléka, karlovarská sůl
1. den
Ráno vstát v 5 hod. a vzít si 3 kávové lžičky karlovarské soli, 1/4 l studené vody a udržovat tělesný pohyb. Ke snídani kávu, mléko nebo čaj a staropečený rohlík. V poledne 3 kávové lžičky karlovarské soli, pak to samé co k snídani nebo kaši z hrubé krupice - nesolit, nemastit, sníst větší množství. Odpoledne ve 13.45 hod. ulehnout do tepla a ve 14 hod. dát první heřmánkový obklad z květů pomocí 2 ks řídkých sáčků naplněných tímto květem. Obklady se střídají po 10 min., sáčky se ohřívají v pařáku. Jsou velikosti asi 20x50 cm a přikládají se na pravou stranu do krajiny jaterní tak, aby zasáhly pod pravým bokem i část zad. Obklady se přikládají asi 2 hodiny.
2. den
Ráno vstát v 5 hod. a opakovat to, co 1. den. Před 12 hod. opět větší množství kaše z hrubé krupice. V kaši vycházejí kaménky. Odpoledne ve 13.45 hod. opět ulehnout do tepla a ve 14 hod. začít dávat obklady z lněného semene, rozemletého na mlýnku na mák a uvařeného v mléce. Stejná hustota kaše se udržuje přiléváním mléka. Silně ohřátá kaše se dává do sáčků a v nich se ohřívá na pařáku. Obklady se střídají po 2O min. Přikládají se proti žlučníku zepředu a nemocný stále leží na pravém boku. V 17 hod., kdy končí obklady - celkem 3 hod. - nemocný vypije 1/3 připraveného olivového oleje a zůstává ležet v klidu na pravém boku bez nejmenšího pohybu a bez mluvení. Další 1/3 oleje se vypiji v 17.3O hod. a poslední v 18 hod. Olej je možné mírně ohřát, aby se mohl vypít rychleji. Při pití je možno zahradit nosní dírky a chránit se před zvracením- olizovat citron. Po vypití poslední třetiny oleje se nemocnému vezme podhlavník a polštář a dají se mu nohy tak, aby hlava byla níž než nohy, ale pacient musí stále ležet na pravém boku alespoň 1 hod. bez mluvení, protože kaménky v této době odcházejí bezbolestně do střeva. Nesmí se nic jíst ani pít a musí být snaha usnout.
Tím léčba končí.
3. den
Ráno vstát po 5 hod., dále neležet, vzít 3 kávové lžičky karlovarské soli. Kaménky vyjdou mezi 5-6 hod. ranní, nejdéle po 8-9 hod. Jsou měkké, barvy zelené, potažené slabou blankou. Mezi léčbou nevycházet ven, používat kbelík s vodou, aby stolice mohla být oddělena. Kaménky většinou plavou na povrchu, protože jsou nasáklé olejem po rozpaření. Když se stolice nedostaví dá se klystýr. Po vyjití kaménků lze všechno jíst a pít bez obav. Po správném provedení kůry je výsledek jistý a každému uzdravenému přeji velkou radost při počítání vlastních žlučových kaménků, někdy v počtu 6O-200 a někdy několik lžic písku. Za takový výsledek poděkovalo již několik nemocných, kteří mají několik let klid od diety. Kdo je na velký růst kaménků, může kůru opakovat za 1 rok.
Sáček na lněné semeno o velikosti cca 20x20 cm
Sáček na heřmánek o velikosti cca 20x40cm
Tento postup neznám, vidím to poprvé a nedovedu odpovědět zda je nějak podstatné řešit kolik mléka a kolik toho lnu. Podle mě je to asi jedno, prostě udělat hmotu která dobře nasává a odvádí teplo a navíc má patrně i nějaké další účinky které nedovedu přesně odhadnout, ale jinak se kůra zásadně neliší od té co zde lidé provádějí. Variant těchto jaterních kůr je poměrně hodně, ale to podstatné tedy vyčištění střeva, prohřátí jater a vypití oleje je ve všech a k tomu různí autoři přidávají různé další komponenty s menším nebo větším významem. Osobně se domnívám že ani tak není důležitý přesný postup jako výsledek tedy zda po libovolné kůře kamínky vyjdou nebo nevyjdou.