Sybilla píše:
Candida Albicans Candida - je húževnatý ničiteľ zdravia a je akoby chýbajúce očko v reťazci mnohých moderných ochorení, napriek našim veľkolepým lekárskym vymoženostiam a technologickému vybaveniu.
Väčšina ľudí, ktorí majú Candidu, sa s tým nechcú zmieriť, až pokým nezačnú byť vážne chorí. Príznakov je veľa a vyzerajú nepríbuzne, takže popletú lekára i pacienta. Candidu je však veľmi ľahko kontrolovať a je tu jednoduchá cesta, ktorou je možné ju kompletne odstrániť z nášho tela. V prvom rade nesmieme zabudnúť podstatnú príčinu rozšírenia Candidy. Je to zoslabenie nášho imúnneho systému, ktoré zapríčinila CD. Pre konečné víťazstvo musíme stále držať bezgluténovú diétu do konca života. Podľa názoru mnohých špecialistov by sa naše telo malo vysporiadať so všetkými nežiadúcimi vírusami a baktériami, keď je CD pod kontrolou, dodržiavaním bezgluténovej diéty. Ale príroda, ako i náš imúnny systém má veľa času a preto sa neponáhľa. Keď chceme urýchliť proces a pomôcť nášmu imúnnemu systému zničiť Candidu, musíme ju prestať kŕmiť. Cukor je hlavný zdroj potravy pre Candidu. Dobre je prestať jesť po dobu 5 - 6 týždňov cukor a akékoľvek ovocie (včítane citrusov), kukuricu, mrkvu a iné sladkosti. Dobré je jesť veľa cesnaku, kto môže a neodmieta akékoľvek mäso, hlavne bravčové, hodne bravčovej masti, slaninku, vajíčka, kyslé mlieko (nie sladké), jogurt, kefír, zemiaky, cibuľu, kapustu a ostatnú zeleninu. Táto diéta vyhladuje Candidu na smrť, k vyčisteniu zbytkov veľmi pomôže náš zosilnený imúnny systém. Z toho dôvodu pre telesne oslabených pacientov (podľa skúsenosti v mojej rodine), nesladkú diétu treba začať asi mesiac po začatí bezgluténovej diéty. Zhynutie Candidy začne asi po 3 týždňoch a pretože jedovaté látky a plyny, ktoré sa z jej pozostatkov vytvárajú, vniknú do krvného obehu, pacient sa cíti veľmi zle. Všetko bolí, zhora až dolu. Tiež farba pokožky sa mení od bielej ku žltej až po zelenú. Muži môžu mať krátkodobé problémy s prostatou, i keď nikdy predtým ich nepociťovali, lebo Candida je vo všetkých orgánoch, včítane prostaty. V tom čase je dobré piť veľa tekutín, tiež riedky jogurt, kyslé mlieko a kamilkový čaj a to každé ráno a po obede (čaj nie je dobré piť pred spaním).
Candida bola náš spoločník nášho doterajšieho života, preto neodchádza ľahko. Zapríčini nám všetky nevoľnosti a bolesti, ktoré si človek ani nedokáže predstaviť. Nesladká diéta trvá minimálne 5 týždňov. V extrémnych prípadoch dlhšie, keď si chceme byť istí, že sme úplne čistí (pokiaľ je biely jazyk). Po ukončení tejto diéty môžeme znova jesť ovocie s dobrým pocitom, že keď sme za neho zaplatili, budeme mať z neho úžitok. Čo sa týka priameho cukru, budete mať pocit, že nie je už taký sladučký ako bol pred diétou a budete vedieť sa bez neho zaobísť. Nesladká diéta sa doporučuje opakovať každý rok, za účelom vyčistenia zažívacích orgánov a pokožky (hnedé šošovice na pokožke sú obyčajne z cukru).
Po ukončení nesladkej diéty, bez ohľadu na vek, máme zdravú farbu na celom tele, jazyk máme ružový a nadobudneme normálnu váhu tela (chudý priberie a tučný stratí na váhe), vlasy nám zhustnú, máme menej šedín a telo sa vzpriami. Nemáme problémy s chrbticou, krvným tlakom, so stolicou, lepšie spíme, nemusíme sa viac kŕmiť umelými vitamínami, jednoducho povedané, sme znova narodení, s chuťou do nového tvorivého života.
Jak by měl takový jídelníček při protikvasinkové dietě vypadat? Začít můžeme ráno bylinkovým čajem nebo čerstvou mrkvovou šťávou z odšťavňovače. Pak přijde vhod například kukuřičná nebo jáhlová kaše nebo miska jáhel s tempehem a kysaným zelím. K obědu bychom měli začít salátem – například z listového salátu, červené řepy, rajčat, mrkve, s troškou cibule nebo pórku. Zálivku můžeme vytvořit z rozmixovaných ořechů s olivovým olejem nebo zálivku z jogurtu s živými bifidus kulturami (u sojových jogurtů mají živé kultury jen Sojade jogurty, ostatní jogurty mívají kultury pasterizované!). Jako přílohu si můžeme dát pohanku nebo quinou s mořskými řasami, ochucenou troškem česneku nebo křenu. Během dne je vhodné pít čaj lapacho či maté, zelené nebo bylinkové čaje nebo minerální vody. K večeři se pak naskýtá možnost pečené zeleniny jako jsou celerové řízečky nebo pečená dýně hokkaido s kukuřičnou kaší a houbami shiitake. Variant je spousta a i kdybychom nesplnili veškerá kritéria protikvasinkové stravy, důležité je, že působení kvasinek v organismu omezíme a eliminujeme na rozumnou míru. Z organismu je není možné nijak vypudit, výrazně však můžeme snížit jejich počet a uvidíme sami, že našemu zdraví to jen a jen prospěje! Po skončení protikvasinkové diety dodržujte i nadále hlavní popsané zásady zdravého stravování. Většina lékařů problém ignoruje nebo bagatelizuje a tak nezbývá, než sami vyzkoušet příznivé působení této stravy přesně dle hesla: sám sobě doktorem!
Protikvasinková strava a její zásady
· žádné cukry, ani fruktóza nebo hnědý cukr, ani cukry obsažené v ovoci nebo umělá sladidla
· žádné výrobky z cukrem, marmelády, kompoty, kečupy s cukrem, žádný med
· žádný chléb, pečivo, těstoviny, výrobky z bílé mouky, z bílé rýže, omezeně celozrnné obilniny
· žádný alkohol, káva, černý čaj, slazené a instantní čaje, limonády
· žádné banány, mandarinky, hrozny, broskve a sterilované ovoce
· žádná antibiotika, opatrné používání antikoncepce (pozor na kortizon)
· žádný stres, místo stresu si vychutnejte živou stravu v příjemné a klidné atmosféře
Vhodné potraviny při protikvasinkové dietě:
· jakákoliv čerstvá nebo vařená zelenina, čerstvé zeleninové saláty
· při vaření zeleniny je dobré šetrné dušení či vaření v páře, aby se zachovalo maximum vitamínů a minerálů, nevhodné je smažení
· místo brambor například topinambury, místo bílé rýže pohanka, jáhly nebo quinoa
· zelí a kysané zelí (největší nepřítel kvasinek!), cibule, česnek, zázvor, křen
· jakékoliv ořechy a semínka, ideální je používat také čerstvý či strouhaný kokos
· jogurty se živými kulturami, probiotické doplňky (např. lepicol), vláknina, psyllium
· ovoce jen kyselé – grapefruity, citrony, kyselé pomeranče nebo hroznové víno, kyselá jablka
· nápoje bez cukru, čaj lapacho, maté, zelené a bylinkové čaje
· zvýšený příjem minerálních látek jako hořčíku, draslíku, vápníku, vitamínů řady B
· používání přírodních doplňků stravy jako aloe vera, šťáva noni, extrakt z česneku
· je vhodné podpořit funkci jater extraktem z ostropestřece
· vhodné doplňky jsou také extrakt z grapefruitu, měsíčku, oregánový olej nebo koloidní stříbro
· používat čerstvé bylinky s antiseptickými účinky, oregáno, rozmarýn, meduňka a další
Kokosový olej obsahuje kaprylovou kyselinu, která působí proti bakteriím řady candida albicans. Má prokázané protiplísňové účinky, v malém množství je produkována i v lidském organismu, ale při přemnožení kvasinek je dobré podpořit organismus v tomto boji podáváním kaprylové kyseliny nebo kokosového oleje. Kokosový olej má antibakteriální a antivirozní účinky a potlačuje i plísně a kvasinky (candidu), působí jako přírodní antibiotikum. Kromě toho pomáhá při nadváze a cukrovce, ale také stimuluje metabolismus a působí na správné zažívání. Velmi snadno se tráví a podobně jako jiné rostlinné oleje neobsahuje cholesterol, naopak obsahuje důležité mastné kyseliny, které jsou přínosem pro chod organismu. Kokosový olej vyrovnává kolísání hladiny cukrů v krvi a proto je přínosem nejen pro diabetiky, ale i pro hypoglykemiky. Kokosový olej přispívá také k hojení ran, léčení kožních infekcí a je velmi vhodnou výživou a ochranou kůže – v kosmetice je to jeden z nejdůležitějších přírodních olejů. V potravinářství je pak vhodným zpestřením kuchyně nebo může být zdravou náhražkou jiných olejů či tuků.
ahojte,
tak riadim sa jedalnickom podla Sakula (excel subor) ktory som nasiel na webe ulozto a som tyzden v diete, konzumujem potraviny iba skupiny 0 a 1 a moja otazka je:
- co sa tyka kapusty (zeli), kalerabu (kedluben), spenat, karfiol (kvetak) proste vsetka zelenina podla sakula 0 a 1 skupiny, je ich mozne iba varit na pare alebo je ich mozne uvarit ako zeleninovy vyvar a nasledne takuto uvarenu zeleninu konzumovat pocas 1. fazy diety ?
- este ma zaujima co sa tyka prijmu tukov, je mozne pocas protikvasinkovej diete konzumovat napr. svkarky, tlacenku ? a tiez pouzivanie kari alebo kurkuma korenia ?
- plus zaujima ma vas nazor na protikvasinkovu dietu nie je to svojim sposobom dieta podobna ketogennej diete ?
dakujem