[quote="Xion":1uqyj345]V beznom jedle nic neprezije, bohuzial. Kysane zeli pokial viem obsahuje len nejake zakladne laktobacily, a tie nepreziju urcite 2 a viac hodin v zaludku.
Je vsak sanca, pokial sa zje kysla kapusta nalacno a mensie mnozstvo, moze to byt stravene za hodinu. Vtedy je nejaka miziva sanca, ze nieco prezije (odhadujem tak do 1% bakterii), ale ak si das k tej kyslej kapuste nejaky jednoduchy cukor (bohuzial neviem mnozstvo, aku koncentraciu to musi dosiahnut), napriklad par hrozienok, trochu medu, ci fruktozy, tak sance na prezitie laktobacilov sa zvysuju priblizne 3,5x podla studie. Cize tu hodinku by uz potom mali prezit. Cize, treba si dat ku kyslej kapuste zjedeniej nieco sladke.
Dalsia moznost je vypit iba stavu z kyslej kapusty nalacno a zase nieco sladke (pol cajovej lyzicky medu). To by malo viacmenej len prejst zaludkom do pol hodiny. Vtedy by mali prezit prakticky vsetky.
Co si pamatam, za normalnych okolnosti vsetky bezne kmene pokapali v zaludku pri traveni jedla do pol hodiny, niektore kmene ojedinele prezili hodinu. 2 hodiny neprezilo nic. Teda nevedeli najst ani stopy po zivych bakteriach, cize zivych muselo byt menej nez 0,01% alebo ziadne. Bohuzial Jarda sa tu neopiera o ziadnu studiu, a iba tak odpoveda ako by chcel aby to bolo, ale nieje to tak. Neprezije nic za beznych okolnosti.
Potom su este specialne pro-bioticke kmene co vyschlachtili v laboratoriach. Tie maju lepsiu odolnost na kyseliny casto, a preziju cestu zaludkom. To sa ale predava v tabletkach. Popripade niekedy v pro-biotickych jogurtoch. U beznych laktobacilov, ako v bryndzi, kyslej kapuste, prirodzene vykysnutom mlieku , atd, je vsetko do pol hodiny mrtve. Smutna realita, ale studia to jednoznacne preukazala. Takze treba to jest spravnym sposobom (nalacno, male mnozstva, plus glukoza alebo fruktoza k tomu, teda cielene na prezitie probiotik). Vsetko to o probiotickych bakteriach z jedla, jogurtov a kyslej kapusty je mytus. Len aby sa to predavalo. Neopreli sa o ziadnu studiu, ked sa ich opytate, nech mi date dokaz, ze to prezije, nic nemaju. Nikdy to netestovali. No a dopadlo to tak, samozrejme, ze ked to jedna studia otestovala, nic neprezilo za beznych podmienok. Cize, bol to blud, iba reklama na probioticke bakterie, ako vplyvaju pozitivne na mikrofloru (lenze nepreziju cestu zaludkom, ale to im uz nevadi, hlavne aby sa jogurty a vsetko predavalo lepsie).
Bezny ludia to jedia k normalnemu jedlu, cize vzdy sa im to travi cez 2 hodiny - nic im neprezije. Ludia sa radi nechavaju oklamat, aby mali dobry pocit, lenze tak veci nefunguju. Takze dobra otazka... ci preziju ten kupel zaludkom. Nepreziju, takmer nikdy. Ked to ale robis cielene ako som napisal, vtedy ano. To ale nikto nevie.[/quote:1uqyj345]
Ono to má ještě druhou rovinu pohledu na věc. Hladina kyselosti v žaludku je velice rozdílná při různých druzích snědené potraviny a také při různém emočním a zdravotním stavu. Tedy již zde přestává fungovat to uvedené "vědecké" zkoumání v dané rovině jak jej popisujete. Tím nijak nerozporuji ty "vědecké" závěry, ale poukazuji na patrně tisícileté zkušenosti našich předků které určitě nic "vědeckého" nezajímalo, ale zajímalo je to že to prostě fungovalo i když z pohledu "vědy" by to fungovat nemělo. Navíc konkrétně u kysaného zelí se bavíme o poměrně značně odolném kmenu Plantárum, který má poměrně dost slušnou schopnost projít kyselým prostředím a navíc jde o kmen vysoce životaschopný s mimořádnou schopností kolonizovat střevní stěnu a eliminovat jiné patogenní druhy bakterií, které na ní žijí. Nakonec šťáva z kysaného zelí byla a je součástí mnoha druhů léčebných diet a nezkoušejte mě "vědecky" přesvědčit že se takové množství lidí a dokonce i špičkových vědců po takovou dobu zabývalo vlastně nefunkčním bludem. Zkoumá se to evidentně i nyní třeba zde jsou zajímavé informace