Tak jsem si začal psát takový obecný postup, co bych poradil jednomu blízkému člověku s čerstvou diagnozou. Nakonec jsem si z toho udělal takový obecný mustr. Je to čerstvě sepsané a zřejmě tam ještě něco dopíšu a doplním. Určitě to není kompletní. Zde to předkládám k diskusi a dooplnění. Pokud budete mít zájem, tak mi napište na co jsem zapomněl nebo s čím nesouhlasíte.
Crohnova nemoc a Ulcerozní kolitida.
1. Podrobně si zapsat jak se člověk cítí a jaké má problémy, uložit výsledky krve, případně si udělat vlastní fotky. Vystavit na viditelné místo nebo rovnou nechat zarámovat. Bude se to hodit později, až se člověku uleví.
2. Očista střev slanou vodou. Tzv Sankhapraksalana Nebo alepoň po dni s mixovanými jablky vylolat vyčištění střev zaječickou hořkou nebo čajem z listu sény.
3. Očistný půst(kdo kolik vydrží, čím delší, tím lepší) s pitím dostatečného množství čisté vody s klystýrem slanou vodou, CDS-kem 10-20ppm, nebo zeleným ječmenem GW, který se asi jako jediný dělá ze sušené šťávy, tzn s minimem vlákniny. Střeva se budou mít čas uzdravovat bez náporu toxinů ve fekáliích z potravy.
4. Po půstu postupný(důležité!!!!) náběh na výživu: vývary, ječmen GW, šťava ze zeleniny, pomaličku začít přidávat v malém množství olivový olej, lněný olej z odrůdy Recital nebo Natural, která obsahují více protizánětlivé omega 3 než omega 6. Klystýry můžou pokračovat dle potřeby. Pohyb na čerstvém vzduchu a slunci! Řešit psychohygienu, vyřešit si problémy, začít dělat například jogu, atpod, příjmout skutečnost, že je tu problém, který člověka na trvalo omezí na současném(špatném) způsobu života, hledat si nové hodnoty a způsob zábavy. V případě potřeby i změnit přátele.
5. Pomalu zahušťovat potravu, mixovat a před polknutím šplouchat v ústech nebo hodně kousat skrz promíchání potravy se slinami. Vyhýbat se jednoduchým sacharidům, které podporují záněty, kvasinky, plísně, poškozují bílkoviny těla glykací(viz wikipedie glykace bílkovin) a vydatně krmí případně vzniklé rakovinové buňky(viz warburgův efekt). Dodržovat nízkosacharidovou stravu. Dodržovat dietu bez mléčných výrobků a prozatím i bez masa. Bez alkoholu, kávy a podobných dráždivých jedů. Čaj z kořene pampelišky na podporu jater, čerstvě vylisovaný olej z ostropetřce dle možností. Pondělky bez jídla, jen voda. Vlákninu doplňovat v rozpustné formě.
6. Dál zahušťovat potravu podle možností a pocitů. Dodržovat bod 5. Při chutí porušit dietu si přečíst zarámovaný bod 1 a případně si před zrdcadlem nafackovat.
Zkoušet opatrně co člověku udělá dobře či zle, protože u každého může být problém něco jiného. Jíst, pokud možno syrovou stravu 60-80% potravy. V zimě méně. Možno jíst už i ovoce. Vyhnout se hodně sladkým druhům a odrůdám. Vcelku, protože vcelku zvedá cukr v krvi jen minimálně.(na rozdíl od vylisované šťávy, která má enormě vysoký glykemický index.) Pomalu vyzkoušet celozrnné obiloviny. (ty také nezvedají výrazně cukr v krvi). Zajímat se o tzv divoké rostliny, které mají výrazně vyšší hodnotu než uměle vypěstované zeleniny v hydroponii. Dál už bude asi každý vědět. A doporučení: vyhýbat se co možná nejvíce pohytu v husté dopravě, coby zdroji obrovské spousty toxinů, které se na mikročástečkách dostávají přes plíce rovnou do krve.
Léky. Osobně bych je nebral, protože neřeší příčinu. Doktoři neví proč crohn anebo ulcerozní kolitida vzniká a neví ani jak ji vyléčit, což je vidět v mnoha diskusních skupinách, kde píší lidé, kteří se léčí i desetiletí u doktorů. Přípouštím ale, že někdo má tak akutní stav, že potřebuje jakoukoliv pomoc. To je už na každém.