Jednorazovy_Nick píše:
Nejak ti nerozumiem.....
K bodu "a)" :
- skutočná hodnota je taká, aká bola nameraná (čo je to za otázka, pre kristove rany ???)
- princíp merania jednosmerného prúdu, na tri desatinné miesta (príklad : hodnota 0,003V), viď napríklad tieto dve videá kde sa meria efektivita uzemnenia
Video z Austrálie :
https://www.youtube.com/watch?v=GnZjY_q2WQkVideo z Čiech :
https://www.youtube.com/watch?v=n6m2LRXvkpQ- čierny káblik uzemním, červený chytím do ruky
- použil som Multimeter UNI-T UT33A
1)
Skutečná hodnota je pojem z oblasti metrologie (věda o měření). Skutečná hodnota je taková, jaká tam skutečně je.
Každé měření je zatíženo určitou chybou. Chyba měření je rozdíl mezi skutečnou hodnotou měřené veličiny a hodnotou zjištěnou měřením. Jinými slovy skutečná hodnota je taková jaká tam opravdu je a změřil bys jim pokud by jsi dokázal provést zcela dokonalé měření.
2)
Princip měření Jde o to, jestli vlastně měříš napětí stejnosměrné, střídavé a jaký tvar to napětí v čase má a jestli to použitý přístroj umí zachytit.
Jednorazovy_Nick píše:
princíp merania jednosmerného prúdu, na tri desatinné miesta
Vtip je v tom, že video z austrálie začíná tím, že to ten chlap přepne na měření střídavého napětí, zatímco ty píšeš o stejnosměrném napětí.
Ten tvůj přístroj při měření střídavého napětí předpokládá, že měřené napětí je střídavé napětí sinusového tvaru od 40 do 400 Hz, napětí jiného tvaru nebo jiné frekvence (vyšší harmonické) buď zcela ignoruje, nebo nějak přepočítává.
To, jestli měříš stejnosměrné nebo střídavé je dost podstatný rozdíl.
3)
Metoda a metodika - ano, černý kablík uzemníš, červený chytíš do ruky. Dejme tomu, že stejně jako ten Australan chceš měřit střídavé napětí, které se indukuje na tvé tělo v důsledku toho, že jsme obklopeni 50 Hz napájecími rozvody. To ještě celkem dává smysl.
V tom případě jednak musíš měřák přepnout na měření střídavého napětí, jednak velikost změřeného napětí bude záviset na tom, jak velkou indukční smyčku vytvoříš (skutečně jde o plochu smyčky, ne obvod) a taky jaký úhel rovina smyčky tvoří vůči zdroji 50 Hz pole. Pokud chceš naměřit něco aspoň vzdáleně smysluplného, tak by taková smyčka měla mít co nejmenší plochu. měl by stát co nejblíž zemnícímu kolíku a vodiče by měly být co nejvíc u sebe, aby plocha byla co nejmenší.
To co předvádí australan ve videu má jednu zásadní chybu - zásadním způsobem se mu mění plocha smyčky.
Jednorazovy_Nick píše:
... sa vysmievam do tváre aj meraniu elektrického prúdu ...
No právě že se tomu vysmíváš, protože se honíš za čísly na displeji, ale měření o které se pokoušíš, je trochu složitější, než měření stejnosměrného napětí na baterce. Bohužel k měření napětí podle všeho přistupuješ stejně jako k ostatním oblastem fyziky.