Jarda píše:
Tak jistě, vše je o přiměřenosti a důvodech které mě ke konzumaci toho konkrétního stimulantu vedou. Pokud jde pouze o chuť a ne o tu stimulaci v zásadě bych si dovolil tvrdit že závislost se získá obtížně. Osobně jsem vypil celkem dvě kafe za celý život a to za komančů na schůzích ROH a rozhodně jsem si chuť té rezaté vody neoblíbil. Totéž u mě neplatí pro jiný zdroj kofeinu, konkrétně kakao, toho si dám klidně 40g naráz tedy dávku která by ledaskoho dostala do stavu kdy se mu změní mysl, ale mě pouze chutná jinak z něho v zásadě nemám žádné jiné vjemy. Pokud to samé máte s tím kafem nehledal bych v tom žádný problém.
Určitě nepotřebuji kupovat zrnkovou kávu po kilogramech, když mně osobně na měsíc stačí 70-ti gramový pytlík Robusty nebo její směsi s Arabikou. Vidím to tak, že touha po kávě (kofeinu) může souviset s nedostatkem serotoninu (resp. krádeží tryptofanu na tvorbu Vitamínu B3 niacinu k zajištění energie a redukce skrze NAD+), po alkoholu s nedostatkem vitamínu C (coby donory vodíku) a po cigaretě (nikotinu) s nedostatkem dopaminu (resp. tyrosinu, biopterinu / folátu a Vitamínu D).
Jinými slovy, kafe z výše uvedené biochemické příčiny (dané např. chronickým únavovým syndromem, nákazou, stárnutím, ale třebas i vařením a nevhodnou dietou) supluje SSRI a doplňováním kyseliny askorbové bohužel přestává chutnat tvrdý alkohol, alespoň dle mé zkušenosti.
2023: 10 nejlepších doplňků ke snížení chuti na alkohol
https://www.palmerlakerecovery.com/alcohol-abuse-and-addiction/supplements-for-alcohol-cravings/Functional abdominal pain causing Scurvy, Pellagra, and Hypovitaminosis A
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976101/