muflon píše:
Jen se podělím o mail co mi přišel ze Zdravé výživy Hronov:
Udajně zdravé ryby
Víte, že lososi, které kupujeme v obchodech, se chovají na rybích farmách a že lososi z farem obsahují oproti rybám z volných vod mnohokrát více škodlivin a zároveň výrazně méně omega 3 mastných kyselin ? V rybách z chovů na farmách je také výrazně více rakovinotvorných dioxinů. Obsah nebezpečných polychlorovaných bifenilů (PCB) je až osmkrát vyšší.
Obsah omega 3 mastných kyselin je naopak výrazně nižší a v důsledku používání jiných krmiv, než jaké by si vybrali v moři, je v jejich mase i horší poměr jednotlivých mastných kyselin. Vyzdvihovaný rybí tuk je tak znehodnocen. A protože se na farmách v důsledku vysoké koncentrace ryb ve velkém množství objevují nemoci i paraziti, je nutno přidávat antibiotika a další nebezpečné látky. Dále jsou do krmiva přidávána umělá barviva astaxanthin a anthaxanthin, aby maso bylo lososově oranžové, jinak by totiž v podmínkách takovýchto chovů bylo bledé a šedavé. Cituji z nařízení Komise (ES) č. 2316/98, příloha I: E 161g, Kantaxantin, (C40H52O2): Losos, pstruh. Použití je povoleno pouze od 6 měsíců stáří. Směs kantaxantinu s astaxantinem je povolena za předpokladu, že celkový obsah směsi nepřekročí 100 mg/kg kompletního krmiva. Vzhledem ke stále znečištěnějším mořím obsahují ryby více nebezpečných látek, například těžkých kovů, zejména rtuti. Zahraniční zdravotní orgány, a dokonce i náš Státní zdravotní ústav proto radí těhotným matkám nekonzumovat určité druhy mořských ryb, protože rtuť poškozuje dětský mozek. O těchto doporučeních u nás běžní spotřebitelé velmi často nevědí, a dokonce to nevědí ani budoucí maminky. Problematické mohou být i nebezpečné bakterie listerie, které mohou způsobit potraty nebo poškození lidského plodu. Sladkovodní ryby zase neobsahují jód a obsah zdravých tuků a omega 3 mastných kyselin je výrazně nižší než v rybách mořských. Ze škodlivin se v jejich mase objevují například nebezpečné zpomalovače hoření, protože z řek se na mnoha místech staly stoky a zlepšení díky zavádění čistíren odpadních vod přichází pomalu.
Mořské ryby, které nejsou z moře
A ještě jeden velký podvod na nás v obchodech číhá. Jmenuje se pangasius. Obvykle se objevuje v regálu s mrazenými mořskými rybami a jako mořská ryba je někde i uváděn v reklamních letácích. Je to ale ryba sladkovodní, čili neobsahuje omega 3 mastné kyseliny ani jód či vitamin D. Chová se na sladkovodních farmách obvykle v asijských zemích s nízkou hygienickou úrovní, a protože to je ryba všežravá, je krmena i zbytky a odpadky. Jde o rybu podřadné kvality, která moře nikdy neviděla. A aby toho nebylo málo, producenti některé ryby, zejména filé, tzv. glazují. Glazura je z vody a některých chemikálií a rybí maso obalí. Někdy tvoří i polovinu hmotnosti, takže místo ryby kupujete hodně drahou vodu.
Na tento podvod zde upozorňuji dost dlouho a každému radím, mořské, dovozové ryby nejíst a pokud nějaké ryby jíst, tak jíst ryby chycené v řece, optimálně nějakým fandou rybářem, který je sám nejí a nyní je takových tichých bláznů habaděj. To je totiž nejspolehlivější cesta k normálnímu, čerstvému rybímu masu, ale ani to není nic, co bych doporučoval jako každodenní jídlo. Obchodním sítím je potřeba se vyhýbat obloukem, protože kde se točí prachy finančníků, tam se na lidské zdraví kašle a jde pouze o prachy, které jsou vždy na prvním místě. Totéž se samozřejmě týká jakékoliv jiné potraviny a jediná cesta je přejít zase k samoprodukci, nebo nakupovat od dobře známých malých producentů, protože ti o zákazníka velice stojí a nedovolí si prodávat šmejd.