Najväčší prirodzeným zdrojom vitamínu C je slivka Terminalia ferdinandiana, austrálskymi domorodcami nazývaná “billygoat plum” (obsahuje 5 000mg vitamínu C v 100 g.) Aj Malpighia glabra (višňa acerolová), ktorej domovom je Južná Amerika, Západná India a Karibská oblasť, oplýva množstvom vitamímu C (do 4 500 mg v 100 g ovocia). Najvyšší obsah vitamínu C majú z domácich plodín šípky (1 200 mg v 100 g plodu) a rakytník rešetliakový (450 mg v 100 g).
Navyše, obsahujú všetky plody ešte bioflavonoidy rozmanitého zloženia a koncentrácie, ktoré významne zvyšujú účinnosť vitamínu C, preto sa odporúča ďalšie dávky vitamínu C vždy, keď je to možné, zajedať nejakým ovocím.
Ako vidíte, vitamín C môžeme prijímať v rôznych formách, často veľmi chutných a estetických.
To však nášmu telu ešte stále nestačí, a tak by sme ho mali po väčšinu dní doplňať aj vo vhodných doplnkoch výživy,v rozmedzí od 1-3g.Deti okolo 200-500mg denne.
Napriek zjavne rozšírenému, (pomerne vágnemu a väčšinou emocionálne podfarbenému), odporu k “chémii” treba priznať jedno:
"Neexistuje nijaký rozdiel medzi prírodným a synteticky vyrobeným vitamínom C a aj naše telo by si ho syntetizovalo, keby to dokázalo"".
Sú to absolútne rovnaké molekuly, rozdiely sa môžu objaviť jedine v sprievodných látkach, najmä v bioflavonoidoch, ale tie aj tak prijímame zo skonzumovaného ovocia. Aj využitie vitamínu C je rovnaké bez ohľadu na to, či je jeho pôvod prirodzený, alebo syntetický.
Preto neexistuje nijaký dôvod na jeho odmietnutie, veď to, že nám je k dispozícii, je úžasný výdobytok.
Treba však pripomenúť, že skladovaním a úpravou ovocia či zeleniny sa vysoký podiel prírodného vitamínu C stráca, preto by sa ovocie i zelenina mali dostávať na stôl čo najčerstvejšie.
Výnimku tvorí cvikla, v ktorej sa obsah vitamínu C niekoľkomesačným skladovaním zdvojnásobuje.
Další zajímavosti o Céčku:
http://zdraviemms.mypage.cz/thema/chlorela-v-praskuJaké ztráty vit.C jsou běžné:
část cituji:
Každé 3 hodiny, čiže denne 5 krát sa musíme postarať o doplnenie vitamínu C, aby sme mali bunky zväčša dobre zásobované.
Potravou to nie je ľahká úloha. Vám sa to darí?
Niekoľko všeobecne známych zdrojov vitamínu C a ich potrebné množstvo:
Vitamín C :
denne
500 mg = 5 kg pomaranču z hypermarketu
1000mg= 10 kg pomaranču z hypermarketu
denne
500 mg = 5 kg citrónu denne z hypermarketu
1000mg= 10 kg citrónu denne z hypermarketu
denne
500mg = 4 kg kivi denne z hypermarketu
1000mg= 8 kg kivi denne z hypermarketu
denne
500mg= 25 kg kyslej uhorky
1000mg= 50 kg kyslej uhorky
denne
500 mg = 6,25 kg surových zemiakov vo februári = 62,5 kg varených zemiakov vo februári 1000mg= 12,5 kg surových zemiakov vo februári = 125 kg varených zemiakov vo februári
Nie len situácia s vitamínom C je katastrofálna. Preštudujte si nasledujúcu tabuľku, a porozmýšľajte, koľko druhov vitamínu je v ČERSTVO nazbieraných rastlinách a koľko obsahuje ČERSTVO získané surové mäso, a koľko toho zostáva, kým sa to dostane na Váš tanier.
Čo ako intenzívne poškodzuje vitamíny v našich potravinách?
Vysvetlenie: lúh = strata vymývaním počas umývania a varenia, teplo = skladovanie pri izbovej teplote, varenie, pečenie, ohrievanie, pasterizovanie, zmrazenie, iné tepelné úpravy, svetlo = akékoľvek svetlo, oxidácia = pôsobením vzduchu, kontakt s kovmi pri spracovaní alebo aj skladovaním v kovovej nádobe.
Kyselina Lúh Teplo Svetlo Oxidácia
Vitamín A - - - ++ ++
Vitamín B1 - ++ ++ - +
Vitamín B2 - + - ++ -
Vitamín B3 (niacín) - - - - -
Vitamín B5 (kys.pantoténová) + + ++ - -
Vitamín B6 - - + ++ -
Vitamín B7 (biotín) - - - - -
Vitamín B11(kys.listová) - - ++ + -
Vitamín B12 - - - + -
Vitamín C - ++ + + ++
Vitamín D - - - + ++
Vitamín E - - - + ++
Vitamín K - - - ++ -
Dôležité je poznamenať, že
podľa lekárskej vedy zaoberajúcej sa vitamínmi , vitamíny B je potrebné dostať do organizmu komplexne, lebo rozpad rovnováhy vitamínov B má vážne následky. Nedostatok vitamínov B je častou príčinou problémov ako sú srdcovo-cievne ochorenia (vysoký tlak, infarkt, krvácanie do mozgu), žalúdočný vred, tráviace problémy zapríčinené nervozitou.