Tekvicový olej-štítna žľaza
FORTUNA VITAE-panensky tekvicový olej s aktívnym organickým viazaným jodom
250ml: 45 eur Poštovné:3eura
Od 3ks bez poštovného.
Jeden z najväčších svetových objavov v biochémii ocenený a uznaný špičkovými odborníkmi z Cambridgeskej univerzity.
Patent udelený Úradom priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
http://zdraviemms.mypage.cz/thema/chlorela-v-praskuDále text o poruchách štítné žlázy:
http://zdraviemms.mypage.cz/thema/chlorela-v-praskuVýskum-liečba
http://zdraviemms.mypage.cz/thema/chlorela-v-praskuprof. Ing. Ivana Turianicu, DrSc
ktorý pochádza z Užhorodu. Teraz učí študentov na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre na Katedre výživy. Celý jeho život je spojený s výskumom štítnej žľazy a jódu. Za jeho dlhodobým výskumom stoja ocenenia z Cambridžskej univerzity (Človek 21. storočia), ktoré získal v roku 2004 a 2008. Touto cenou sa ocení 2.000 najlepších vedcov sveta.
„Málokto vie, že ich vstrebateľnosť je veľmi nízka, závisí to od ich kvality, ale telo väčšinu vylúči. Výživári hovoria, že máme veľmi drahý moč. Väčšina prípravkov je v anorganickej (chemickej) forme, preto je to tak. Jód v soli, do ktorej sa pridáva, je tiež v anorganickej forme, podobne je to aj v jódovanej vode. Telo ich v tejto podobe vie prijať ale veľmi namáhavým enzymatickým procesom a v konečnom dôsledku je málo využiteľný. Jód v anorganickej forme pri predávkovaní dokonca škodí a to tak, že väčšine ľudí spôsobí zablokovanie funkcie štítnej žľazy t.z. vznik hypofunkcie a u niektorých spôsobí naopak hyperfukciu.“
U organickej formy viazaného jódu, ktorú má Prof. Turianica ako jediný na svete aj patentovanú, nehrozí ani predávkovanie a tým aj horeuvedené anomálie (hypofunkcie a hyperfunkia).
„V dnešnej dobe bežný Európan konzumuje denne 50 až 100 mikrogramov jódu. Toto množstvo by nám bolo pred 50 rokmi postačovalo, no v súčasnej hektickej dobe, plnej stresov a vyššej dennej záťaži na organizmus (hlavne psychickej aj metabolickej) táto dávka zďaleka nepostačuje. Na pokrytie v súčasných podmienkach potrebujeme dennú dávku okolo 200 až 400 mikrogramov. Nakoľko tento rozdiel je obrovský vidno to aj na chorobnosti obyvateľstva.“
„Najbohatším zdrojom jódu sú morské živočíchy no aj v nich sa nachádza veľké množstvo anorganického jódu..."
Kto je v našom tele najväčším likvidátorom jódu?„Závisí to od toho, aký život žijeme. Ak je plný napätia a stresov, konzumujeme stravu chudobnú na jód, máme zlé stravovacie návyky. Vo všeobecne platí čím väčšia záťaž organizmu tým väčšia produkcia hormónov štítnej žľazy a tým aj vyššia spotreba jódu.“
Netreba tomu veriť, treba to jednoducho skúsiť,“ inšpiruje prof. Turianica. „Pacient s osteoporózou si môže dať urobiť snímok pred začatím užívania prírodného jódu a potom po 3 mesiacoch denno denného užívania. S výsledkom budú všetci prekvapení. Tým, že si sfunkčnil štítnu žľazu, vápnik sa vďaka jódu zabuduje do kosti a on ju má ako mladý človek.“ Ak má človek dostatok jódu, bude mať v poriadku aj zuby. Nemôžu sa mu kaziť.
„Jednoducho je to tak –
ak je náš generálny riaditeľ zdravý (štítna žľaza), so všetkým si dokáže poradiť. „