Mat píše:
Dobrý deň, zaujíma ma či je je možné tú zelenú pohanku namočit aj do niečoho iného ako do vody, napr. nejakej štavy(mrkvovej,repnej atd).
Je normálne, že vzdy ked ju konzumujem moj moč velmi výrazne po nej páchne?
Jem ju v kombinácii so zeleninou cca 400g šalát. Jem ju na obed (100g v nenamočenom stave) a na večeru(takisto 100g).
Ked už naberie objem tak ju nevážim. Je to vela, málo alebo je to primerané?
PS: neviem či si to len namýšľam, ale mám pocit že ma ma zapeká. Vždy ked ju jem tak je tá stolica na druhý den velmi tuhá a ide pomerne tažko. Takisto je jej menej. Je to iba zdanie alebo? Nepáči sa mi, že ked ju jem je plná vody a mám pocit, že tá voda v nej bráni tráveniu. Neviem, čo si o tom mám mysliet.
Ďakujem
Nikdy jsem to nezkoušel, ale nevidím v tom technicky takový problém. Spíše to se šťávou ideální asi nebude, protože šťáva by se měla vypít do 15 minut a to Vám pohanka, tak rychle nezměkne. Také to může zkysnout, ale to musíte vyzkoušet, vhodné mi připadá třeba sójové, nebo ořechové mléko.
Pohanka je dost kyselinotvorná a přes své nesporné dobré vlastnosti, má také mnoho záporných. Vždy je nutné, ji konzumovat s velkým množstvím zeleného jídla, nějaký salát, či špenát a podobně, jinak se rutin nedokáže uvolnit. Moč, je horší po všech obilovinách, jsou vždy kyselinotvorné a to je také hlavní důvod, proč jsem se Vám snažil vysvětlit, aby jste je nejedl.
Co se týká toho množství, asi je to celkem dost, protože pohanka nasaje, minimálně ještě 100% vody a její celková hmotnost, je tedy 200 - 250 g + 400 g zeleniny, je minimálně 600 g a to se mi, na nemocného člověka, zdá dost.
Stolici by brzdit neměla, já ji doporučuji na hemeroidy a vůbec komplikace s konečníkem, ale spíše může, ve větším množství, vytvářet pastovitou stolici. Rutin, velice dobře prokrvuje cévy konečníku a cévy celkově, zlepšuje jejich pružnost a srážlivost krve. Voda musí být pouze nasátá v pohance, neměla by ve vodě plavat, to je pak vhodné vodu slít, ale připravujete se o rutin, který se do vody vyplavuje. Vhodný poměr je, na jeden díl pohanky, 1,5 dílu vody. Na lepší měkčí stolici, je vhodné lněné semínko, nebo Lepicol.
Já pohanku, na dvouhřídelovém odšťavňovači, zpracuji na mléko a to pak přidávám do šťávy, většinou mrkvové, ale můžete i do jiné, co Vám bude chutnat.