Tak našel jsem k tomuto tématu bezvadnou kalkulačku:
http://www.flora.cz/ekalkulackaZde uvádím, kolik sacharidů mají tyto potraviny na 100g
grepy 9,6g
borůvky 14,7g
Ananas 10g
Jablka 14g
Hrušky 15g
Limety 11g
Zaráží mne, že limety, grepy a borůvky, které bývají uváděny při protikvasinkové dietě jako jediné povolené, mají stejný nebo vyšší obsah sacharidů než ananas a jen o málo méně než třeba jabka nebo hrušky.
Co se týče jáhel a pohanky nebo amarantu, ty mají okolo 70g sacharidů, budou tedy při kvasinkách naprosto nevhodné, jelikož mají několikanásobně více než brambory (cca 17g). Brambory se v tomto počítání zdají být sice problematické, ale ne nijak výrazně, přestože většinou bývají uváděny jako potravina totálně nevhodná.
Očividně je tedy nutné se při protikvasinkové dietě vyhnout jak pseudoobilovinám (má kažododění jáhlové nebo pohankové kaše mohou být důvod proč plivací test je stále pozitivní), všemu ovoci včetně kyselých grepů, limetám a citrónům a také bramborám. Stejně nevhodné budou obiloviny včetně kukuřice (18g)
Sečteno a podtrženo, podle těchto čísel dobře vychází jenom zelenina ve všech druzích včetně třeba i docela sladké kapie. Dále třeba tofu, maso, vejce, sýr a příležitostně i meloun (5g).
Je jasné, že roli hraje více faktorů a cpát se stále masem a sýrem může sice znamenat zbavení se na čas kvasinek, ale imunitní systém to rozhodí tak, že se při nejbližší příležitosti vrátí. Nicméně poskytují podle vás tyto čísla nějaký návod pro člověka s kvasinkou?
Ono to funguje trochu jinak, ne vždy jde pouze o obsah sacharidů, ale o rychlost jejich uvolňování a vůbec celkové kombinace ve stravě, třeba fungicidní koření. Také dost záleží jakou technologií je zrno zpracováno, čili jednoznačná odpověď je opravdu problém. V počátku je opravdu asi nejvhodnější přejít na dušenou, nebo syrovou zeleninu s tukem a adekvátním podílem bílkovin, třeba ořechy, kvalitní tvrdý kozí, nebo ovčí sýr, vejce a případně i trochu masa a po zlepšení stavu postupně vyzkoušet, co si můžete dovolit.