Každý jsme nějak začínali. Uvědomuji si, že to stojí úsilí provést změny, zvlášť když dosud člověk do sebe valil obiloviny v různé formě několikrát denně. Ale i malý návyk (úmyslně píšu návyk místo změna, protože návyk v sobě zrcadlí delší časový úsek), je-li prospěšný, dokáže velké věci. Takže i redukce oproti stávající stavu je významný krok vpřed.
Jestli syrové nebo tepelně upravené? Záleží na tom, jak to na člověka působí v delším horizontu a jaký byl výchozí zdravotní stav.
Prošla jsem jak syrovými šroty, tak vařenými kašemi bez příloh, jen s kořením(ovesná, pohanková, jahelná), a neprospívám ani na jednom. Ale pokud musím příležitostně něco takového, tak moje tělo lépe reaguje na tepelně upravené, nicméně s aktivními živinami to není žádná sláva.
Každý si musí zodpovědně vybrat sám, musí si to vyzkoušet s rozmyslem, zhodnotit dle svých priorit pro i proti.
Každopádně
denně jíst obiloviny, zdraví z dlouhodobého horizontu neprospívá (kdo chce vědět víc, bude muset googlit).
Třeba takový oves ovšem patří k těm lepším (50/50 dobré ku špatnému), a to díky tomu, že účinné látky avenocosidy se strukturálně podobají ginsenosidům, tedy i s účinky je to podobné. On je hormonálně velmi zajímavý: avenin posiluje myokard, delta-5-avenosterol se podobá testosteronu, gramin uklidňuje, a to hlavní je imitace působení růstového hormonu (jeho funkce jsou široké). Jeho hladina po 35 obrovsky klesá a začínají se objevovat projevy jeho nedostatku, a ty nejsou moc milé
.