V Centru komplexní péče Dobřichovice, proběhne v dubnu
kurs pro odborníky i pro veřejnost na téma "Tělo a stres"http://www.ckp-dobrichovice.cz/2012/02/ ... verejnost/(...osvojení různých technik práce s tělem je možné odolávat častým stresům a přetížením v našem životě. Seberegulace a péče o sebe je základním nástrojem pro překonání napětí, únavy a nepohody.
Naučíme-li se, jak správně poslouchat signály našeho těla, můžeme se vyhnout psychosomatickým obtížím a odolávat zdravotním i psychickým překážkám v našem běžném životě. Skrze tělo oslovujeme náš vlastní příběh, objevujeme svůj zdroj a naše skutečné já. Toto sebepoznání nám pak umožňuje žít šťastněji a s lehkostí v našem osobním i pracovním životě.)
Něco, jako "ochutnávka" - Další druhy terapie spojené s Body psychoterapií zaměřenou na tělo:
Gestalt terapie- jeden z hlavních světových psychoterapeutických směrů a přístupů. Je využíván v klinické praxi, v poradenství, i jako prostředek v rámci sebepoznávání. Vychází z mnoha psychologických a filozofických zdrojů. Zaměřuje se na aktuální prožívání, uvědomování si svých pocitů a jejich vyjadřování, na situaci teď a tady.
Obecným cílem je znovuobjevení a podpora vnitřních zdrojů, které máme každý v sobě v různé podobě.Co můžete očekávat ?
Psycholog -
terapeut zde nevystupuje jako ten, který ví, jak by měl klient žít, co je pro něj nejlepší, není tedy odborníkem na jeho život. Ale využívá své znalosti a zkušenosti v tom, že pomáhá klientovi uvědomit si více věcí ohledně svého problému a své osobnosti a eventuelně pomáhá dělat kroky ke změnám, ke kterým se klient sám na základě společné práce odhodlá. To, co je hlavním obsahem společné práce je to, co “přináší” klient jako svůj problém, to, o čem chce mluvit, to, co ho trápí. Terapeut toto s ním sdílí, vede ho, reflektuje to, co vidí, slyší, to, co sám v tu chvíli s klientem prožívá. Převažující formou je dialog, ale někdy se využívají i některé techniky – např. přehrávání, “prázdná židle”, práce s “podosobnostmi”…
Terapeut vytváří podpůrné prostředí, zdůrazňuje potřeby klienta a pomáhá k jejich uvědomění. Terapeut má odpovědnost za svůj díl práce, klient za svůj díl. To si na začátku práce vzájemně objasní.
Během první společné hodiny se ujasňuje tzv. kontrakt, to co klient od práce očekává, k čemu by chtěl dojít, co by mělo být cílem – terapeut mu pomáhá toto zformulovat. Kontrakt může být časem po dohodě změněn či doplněn. Součástí je i domluva o ceně za služby, časové perspektivě společné práce a setkávání.
Principy
Gestalt terapie je ve své podstatě otevřený systém - jeho prvním principem je totiž "teď a tady". Je to vlastně jediné "dogma", které Gestalt terapie má. Její další principy, jakkoli jasné a vyhraněné, se jinak podřizují realitě, v níž se terapeut a jeho klient právě (čili znovu "teď a tady") nacházejí.
Zaměří-li se terapeut na patologii, posiluje ji. Proto Gestalt terapie programově odmítá patologické paradigma a jako alternativu nabízí růst: ať už osobní (uvědomuji si své kvality a zdroje, stává se ze mne dospělejší a zdravější osobnost) či duchovní (uvědomuji si své vztahy, svůj potenciál a svoje poslání). Gestalt terapie zdůrazňuje zážitkové a vztahové stránky terapie.
Teď a tady
Gestalt terapie se neslučuje s kauzálním přístupem (nehledá příčiny), ani s přístupem finálním (nehledá účel). Minulost a budoucnost si uvědomujeme - někdy dost koncentrovaně - v přítomném okamžiku. Tím není řečeno, že se nemůžeme dívat zpět či dopředu - často je to dokonce nutné, ale i o tom se rozhodujeme zase jen z pozice "teď a tady".
Techniky
Gestalt terapie není sbírka technik, je to spíš způsob vnímání, uvažování, ne-li dokonce způsob existence. Lze říci, že alfou a omegou je zde uvědomění - cíl i prostředek terapeutické práce.
Jako zážitková terapie Gestalt nezdůrazňuje standardní postupy, spíš sází na osobní kompetenci a zaujetí, jakož i tvořivost terapeuta. Nicméně je paradox (jeden z mnoha, jimiž Gestalt terapie oplývá), že právě Gestalt terapie proslula svými technikami, mezi nejznámější patří:
· horká židle (klient prožívá intenzivně své "teď a tady" - zpravidla ve skupině, tedy druhým lidem na očích, s tím, že terapeut ho důsledně podporuje v uvědomění),
· prázdná židle (terapeut umístí na židli naproti klientovi něco či někoho z jeho života, konfrontuje ho a vede k nové zkušenosti),
· identifikace (terapeut nabídne klientovi, aby se ztotožnil s určitou částí reálné situace nebo snu, nechá ho za ni mluvit či jednat, než se objeví osobní obsah, který může klient integrovat a dále zužitkovat).
· Gestalt terapie je bohatá na experimenty a jiné kreativní techniky (práce s tělem, hlasem, psaním, kreslením…). Experimentální je ovšem z principu, pokaždé totiž nabízí novou zkušenost, nové poznání a zárodek osobní změny. Je ale pouze na klientovi samotném, zda a jak tuto šanci využije.
více zde:
http://www.viaduct.cz/index_soubory/Page342.htm---------------
Pesso Boyden System Psycho-motorTato terapeutická metoda je určena těm. kteří se cítí v životě nespokojeni a nemají pro svou "nespokojenost uspokojivé" východisko. Těm, kteří se v životě marně hledají, kteří se cítí nenaplnění, slabí, bezmocní či osamělí, těm kterým se dlouhodobě opakují stejné problémy ve vztazích... atd. Metoda je ovšem plně určena i těm, kteří se cítí v životě dobře a přejí si přesto prožívat život hlouběji a smysluplněji nebo chtějí jít prostě cestou poznání sebe sama.
Je založena na předpokladu, že každý lidský jedinec je již od svého prenatálního vývoje instinktivně vybaven určitým očekáváním . Očekáváním toho, co bytostně potřebuje ve světě najít. Lidský jedinec je sám o sobě aktivní a od okolí očekává , že na jeho aktivitu bude adekvátně reagovat. Trochu jinými slovy lze říci, že na akci očekává uspokojivou reakci, na otázku právě takovou odpověď, na pohyb žádoucí protipohyb. Součástí jeho genetické výbavy jsou tedy jakási ideální očekávání či ideální vnitřní obrazy toho, co ve světě potřebuje najít. Nachází -li to, může se zdárně vyvíjet , realizovat, co je mu dáno a mít pocit, že život má smysl. Nenachází-li, zůstávají v něm očekávání frustrovaná . V životě se pak ztrácí, má pocity bezmoci, samoty, frustrace a nesmyslnosti.
Metoda je nejúčinější ve skupině asi deseti stálých účastníků. Frekvence setkání bývá jednou v týdnu, délka jedné frekvence dvě až tři hodiny. Délka jednoho terapeutického běhu není striktně daná, pohybuje se okolo půl roku.
Ve skupině panují v určitých ohledech přísná pravidla. Metoda musí probíhat v ovzduší tolerance, vzájemné spolupráce a respektu k individuální zkušenosti každého účastníka. Každý účastník je za sebe během terapie plně zodpovědný. K žádným úkonům nesmí být nucen ani přemlouván, naopak je nabádán, aby se vždy ozval, kdyby se v tom či onom necítil bezpečně či svobodně. Každý terapeutický krok je s ním konzultován. Terapeut není jeho vůdce, spíše spolupracovník, který mu svou odborností pomáhá hledat. Platí pravidlo, že člověk je účastníkem skupiny nejen pro sebe, ale stejnou měrou i pro druhé. Každý adept je veden k tomu, aby mluvil za sebe, aby vše co říká, vztahoval pouze ke svému prožívání. Nepřípustné je hodnocení prožitků druhých a vynášení soudů na nimi. Je žádoucí a pro terapii nutné, aby účastníci nevynechávali účast bez skutečně závažných příčin. Znamená to docházet i ve stavu nepohody a nechuti. Jen tak může být terapie účinná. Účast je nutná i s ohledem na ostatní, kterým je dobré být k dispozici během jejich práce.
Závěrem: optimálním vnitřním nastavením pro největší budoucí užitek z metody je otevřenost, zvídavost, ochota experimentovat a zkoušet. Méně šťastné, i když ne zcela nevhodné, je očekávání okamžitého, přímočarého efektu ve smyslu rychlého vymizení obtíží.
K sezením se lze vracet v různých životních obdobích, navazovat na získané zkušenosti a brát ji jako jeden z prostředků osobního zrání.
více na:
http://www.viaduct.cz/index_soubory/Page369.htm-----------
Hakomi terapieMetoda Hakomi byla vyvinuta Ronem Kurtzem v 70. letech 20. století jako účinný a mocný
proces pro objevení a poté studování vzorců interakce těla, mysli a jádrovými přesvědčeními
v okamţiku, kdy je proţíváme. Proces obvykle zahrnuje následování těchto jádrových
přesvědčení až do dětství, kde tyto navyklé odpovědi byly vytvořeny. Hakomi je slovo
pocházející od indiánů Hopi, které znamená „Jak si stojíš ve vztahu k těmto mnohým
realitám?“. Modernější překlad zní „Kdo jsi?“ Některé základy Hakomi mají základ
v buddhismu a taoismu, zvláště pojmy jako laskavost, vcítění, všímavost a jít za svým
vnitřním hlasem (going with the grain).
Tanec 5 rytmů“5 rytmů je specifické spojení rytmů, které vytváří určitý celek, tzv. vlnu, přičemž rytmy chápeme jak konkrétně, tak obrazně. Nejde o napodobování pohybu, jde o svobodné vyjádření sebe sama prostřednictvím pohybu těla, neboli o taneční improvizaci či spontánní pohyb. Každý rytmus je učitelem a vy můžete očekávat setkání s odlišnými a někdy i dosud neznámými prožitky se sebou samými, pokud se těmto podnětům otevřete a odevzdáte se rytmům hlouběji.” G. Roth
http://www.muzikohrani.cz/tanec-5-rytmu-110401/-------------
Všem metodám orientovaným na tělo je společný poznatek limitovaných možností ovlivnit určitá osobní témata prostřednictvím pouze verbálního působení. Vidí psychiku člověka jako pevně zakotvenou v těle a dosažitelnou přes tělesnou realitu člověka.Cílem terapeuta je vytvářet podmínky a prostor, aby se mohly dít procesy. Tak aby vše šlo přirozeně z klienta a terapeut do toho zasahoval minimálně a byl jen průvodcem ve vlastní cestě sebeobjevování.