Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned říj 06, 2024 7:28 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 88  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 10:54 am 
Offline

Registrován: úte úno 07, 2012 3:34 pm
Příspěvky: 35
Bydliště: Roztoky
Vševěd píše:

jéžišmarjá plné glykogenové zásoby vystačí podle toho jak je sportovec těžký na několik hodin nepřetržitého pohybu!!! kdyby si dal maratónec tatranský špek tak se zblije...
neviděl jsi někdy jak do sebe cpou vytrvalci tuby s energetickýma gelama? co asi obsahujou? no jednoduché cukry... určitě ne taveňák...

ano glykogen vydrží dle mých informací max. na 2 hodiny, takže na ten maraton to asi ještě tak tak vydrží. já taky nikde netvrdím, že ten tuk se má jíst těsně před výkonem natož v průběhu. nevím jak je to u sportovců, ale při určité námaze a tepové frekvenci tělo stejně začne pálit tuk - pokud ti to není známo, tak to je důvod proč většina lidí při sportování hubne. vtip je právě v tom, jak pálit tuky průběžně bez námahy např. při nízkosacharidové dietě.

především jsem ale vůbec nechtěl mluvit o stravě závodníků ani vrcholových sportovců - já mluvím o normálních lidech mého typu kteří rekreačně sportují, nepotřebují dosahovat špičkových výkonů a necpou do sebe žádný sračky.
kdybych se nepřetržitě cpal cukrama jako ti tví sportovci, tak budu tam kde jsem byl na začátku a asi budu potřebovat i ten tvůj nystatin, ty sportovní výživo!


Pozn: taveňáky jedí jenom čuňata a není to sýr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 1:41 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
vševěde, asi by sis měl zopakovat těch svých 20 let studia..
Ano, prvních pár sekund je zdrojem energie přímo ATP, dalších pár sekund se vyrábí z ADP, pak svalový, pak jaterní glykogen (anaerobní, pak aerobní rozklad glukózy). Platí to ale hlavně pro intenzivní výkony jako sprint atp. Čím intenzivnější zátěž, tím více se spotřebuje glukózy, ale jenom proto, že je to rychlejší, takže nutné. Jinak dává tělo přednost lipolýze. V klidu je dokonce energie získávána v poměru až 1:4 ve prospěch tuků. Např. při chůzi je cca 60% energie kryto oxidací tuků.
A co se týče toho maratonu, tak je glykogen vyčerpán max. po hodině a půl, což je známá krize okolo 30. kilometru. Pak už je dominantní oxidace tuků. A před tím samozřejmě cca 1:1 (tuky:sacharidy), pouze na úplném začátku běhu (pár minut) výrazně převládá rozklad glykogenu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 2:35 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
ravima píše:
vševěde, asi by sis měl zopakovat těch svých 20 let studia..
Ano, prvních pár sekund je zdrojem energie přímo ATP, dalších pár sekund se vyrábí z ADP, pak svalový, pak jaterní glykogen (anaerobní, pak aerobní rozklad glukózy). Platí to ale hlavně pro intenzivní výkony jako sprint atp. Čím intenzivnější zátěž, tím více se spotřebuje glukózy, ale jenom proto, že je to rychlejší, takže nutné. Jinak dává tělo přednost lipolýze. V klidu je dokonce energie získávána v poměru až 1:4 ve prospěch tuků. Např. při chůzi je cca 60% energie kryto oxidací tuků.
A co se týče toho maratonu, tak je glykogen vyčerpán max. po hodině a půl, což je známá krize okolo 30. kilometru. Pak už je dominantní oxidace tuků. A před tím samozřejmě cca 1:1 (tuky:sacharidy), pouze na úplném začátku běhu (pár minut) výrazně převládá rozklad glykogenu.

Takže když půjdu na procházku vycházkovým tempem, bude tělo brát přednostně tuky? To určitě nemyslíš vážně. Pokud maratóncům vydrží glykogen hodinu a půl je to způsobeno jen jedním faktorem, a sice tím,
že maratonci jsou jak kostra z čápa a svalového glykogenu moc nemají. Mně trvá "vytlučení" glykogenu min. 3 hodiny. A v klidu, že tělo spotřebovává tuky oproti sacharidům čtyřnásobně? Proč by to dělalo? Tělo bere z toho co nejjednodušší, v tomto případě glukóza... krevní cukr, glykogen, jaterní glykogen...

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 2:48 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
JirkaV píše:
ano glykogen vydrží dle mých informací max. na 2 hodiny, takže na ten maraton to asi ještě tak tak vydrží. já taky nikde netvrdím, že ten tuk se má jíst těsně před výkonem natož v průběhu. nevím jak je to u sportovců, ale při určité námaze a tepové frekvenci tělo stejně začne pálit tuk - pokud ti to není známo, tak to je důvod proč většina lidí při sportování hubne. vtip je právě v tom, jak pálit tuky průběžně bez námahy např. při nízkosacharidové dietě.

především jsem ale vůbec nechtěl mluvit o stravě závodníků ani vrcholových sportovců - já mluvím o normálních lidech mého typu kteří rekreačně sportují, nepotřebují dosahovat špičkových výkonů a necpou do sebe žádný sračky.
kdybych se nepřetržitě cpal cukrama jako ti tví sportovci, tak budu tam kde jsem byl na začátku a asi budu potřebovat i ten tvůj nystatin, ty sportovní výživo!


Pozn: taveňáky jedí jenom čuňata a není to sýr.

cukry = sacharidy, nejsou cukry jako cukry, samozřejmě mluvím o těch s nízkým glykemickým indexem.
Pozn: tatranský špek jedí borci?

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 3:43 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
[quote="Vševěd":26ptv4el]Takže když půjdu na procházku vycházkovým tempem, bude tělo brát přednostně tuky? To určitě nemyslíš vážně.
...A v klidu, že tělo spotřebovává tuky oproti sacharidům čtyřnásobně? Proč by to dělalo? Tělo bere z toho co nejjednodušší, v tomto případě glukóza... krevní cukr, glykogen, jaterní glykogen...[/quote:26ptv4el]
To teda myslím sakra vážně \":lol:\" dej mi odkaz na nějakou studii nebo vědeckou publikaci, kde by se tvrdila taková hovadina, že v klidu tělo spotřebuje více energie ze sacharidů než z tuku... ty jsi fakt expert \":lol:\"
zkus pohledat třeba tady:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
26ptv4el


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 4:30 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Vida - mýlil jsem se. Pikantní je, že mi argumentuješ odkazem na moje vlastní stránky \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"
Tak si tam ještě koukej najít nějaké další chytré články, abys tady příště netvrdil, že při půstu se spaluje jenom čistý
tuk a svalová hmota zůstává zachována.
Každopádně, selským rozumem, máme dva atlety, jeden poběží maratón v ketóze, druhý ho poběží s plnými glykogenovými
zásobami. Kdo z nich bude výkonnější /za předpokladu, že mají za normálních okolností stejný čas?
Osobně mám vyzkoušeno, že bez sacharidů dost dobře nejde podat vytrvalostní výkon...
P.S. glykogen závisí především od svalové hmoty, pochybuju, že vysoce trénovaní lidé mají víc glykogenu než já...

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 24, 2012 4:47 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Mimochodem, v klidu se možná spotřebovává víc tuku, než sacharidů, ovšem vzhledem k tomu, že v klidu se moc energie nespotřebovává,
vychází mi z toho, že to množství spáleného tuku nebude nikterak významné:-) to by jinak stačilo ležet a hublo by to samo:-)

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 12:06 am 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
[quote="Vševěd":26k87fkk]Vida - mýlil jsem se. Pikantní je, že mi argumentuješ odkazem na moje vlastní stránky \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"
Tak si tam ještě koukej najít nějaké další chytré články, abys tady příště netvrdil, že při půstu se spaluje jenom čistý tuk a svalová hmota zůstává zachována.[/quote:26k87fkk]
osvalech.cz jsou tvoje stránky? Když jsem se před pár lety zabýval kulturistikou, tak jsem je přečetl celé, některé články jsou fakt dobré. K půstu mám jiné zdroje a hlavně vlastní zkušenosti + zkušenosti blízkých lidí. Svalové hmoty se i při 21 odstraní minimum, a to i v případě kdy je člověk docela namakaný, za podmínky, že při půstu neleží v posteli. Samozřejmě - objem spadne brutálně, ale je to skoro jenom voda a všechno co je s vodou svázáno - soli, glykogen, tuky, kreatin atp. To se po návratovce snadno rychle obnoví na původní úroveň a navíc to pak krásně rychle roste dál. Samozřejmě skoro žádný kulturista s tím nemá zkušenost, protože právě čte špatné zdroje a při půstu je psychicky úplně na dně, což udělá svoje. Říká se, že při půstu každý dostane to, co očekává \</div

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 7:32 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Držel jsem teď ketogenní dietu a nějaká brutálnější aerobní aktivita je v podstatě nemožná, totéž při půstu, to sis určitě vyzkoušel sám...
sotva pleteš nohama, když začneš třeba rychle běžet, začne se ti točit hlava...

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 10:01 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Nezajímal ses o Warrior diet nebo Renegade diet? Je to teď hodně modní, člověk prý funguje tak, že jakožto lovec celý den lovil a večer jedl,
tzn. měl bys hladovět až do pozdních odpoledních hodin a potom se najíst... lidi co s tím experimentujou shazujou tuk a zároveň přibírají svaly
(pokud tedy cvičí) a uvádějí zlepšené trávení...

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 12:01 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Vševěd píše:
Držel jsem teď ketogenní dietu a nějaká brutálnější aerobní aktivita je v podstatě nemožná, totéž při půstu, to sis určitě vyzkoušel sám...
sotva pleteš nohama, když začneš třeba rychle běžet, začne se ti točit hlava...

Jde to tak rychle, jak rychle dokáže tělo získat energii z tuků. Maximální tukový metabolismus je prý cca 1200kJ/h což stačí tak na rychlou chůzi. Asi se dá ale hodně vytrénovat, protože během maratonu člověk spotřebuje asi 6000kJ/h a z toho minimálně 2000kJ musí být z tuků a během druhé hodiny ještě o dost víc. A co teprv ultramaratonci... Taky jsou zajímaví ti Keňané, kteří na maraton spotřebují mnohem míň energie, což bude asi tou low-calorie dietou a tréninkem nalačno. Lidský organismus je hodně přizpůsobivý...
Takže podle mě schopnost běžet v čisté ketóze bude záležet spíš na trénovanosti, než na dietě. Našel jsem sice nějakou studii na netrénovaných lidech, kde adaptace na high-fat dietu cosi zvýšila, ale pořádně jsem to nečetl, stejně se jednalo o dietu z pouze 60% energie z tuků, 20% sacharidů a 20% bílkovin. Takže to je o ničem.
Vševěd píše:
Nezajímal ses o Warrior diet nebo Renegade diet? Je to teď hodně modní, člověk prý funguje tak, že jakožto lovec celý den lovil a večer jedl,
tzn. měl bys hladovět až do pozdních odpoledních hodin a potom se najíst... lidi co s tím experimentujou shazujou tuk a zároveň přibírají svaly
(pokud tedy cvičí) a uvádějí zlepšené trávení...

Warrior diet znám a považuju to za velmi slušné. Ale musí to být nutně spojeno s tou velkou fyzickou aktivitou, ne jenom jako samotná dieta. Renegade neznám, ale existuje spousta diet založených na intermittent fasting. Nejvíc se mi líbí ta warrior - má i docela dobře vymyšlenou skladbu jídla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 1:08 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Vševěd píše:
tělo nedokáže zpracovat tuky rovnou, s vyjímkou mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem /MTC/ obsažených v kokosovém tuku
ty dokáže přeměnit okamžitě na glukózu a využít je jakožto energie
klasické tuky musí být nejdříve uloženy a teprve potom mohou být použity jako zdroj energie.
nelze to chápat tak, že když sním samotné sádlo, budu mít z něho energii.

Další věc co sis vycucal z prstu. Jednak tam máš překlep (jsou to MCT), a hlavně:
- nejsou to mastné kyseliny, ale "medium chain" triacylglyceroly, tedy tuky (lipidy)
- mastné kyseliny nelze přeměnit na glukózu a už vůbec ne "okamžitě"
- na glukózu lze přeměnit pouze glycerolová složka MCT a není to nic efektivního - organismus to používá jen při absolutním nedostatku glukózy, např. při půstu
- MCT jsou metabolizovány podobně jako jakékoliv jiné tuky, akorát jsou k dispozici hned (neukládají se, rychleji se vstřebávají do těla - nepotřebují žluč a rychleji se dostanou do mitochondrií - nepotřebují karnitin), s glukózou to fakt nemá vůbec nic společného

ale hlavně že pořád zdůrazňuješ, jak se tím zabýváš 20 let \":D\" už si fakt přestaň hrát na nějakého odborníka

btw už jsme několik stránek úplně OT, asi by to chtělo přesunout někam jinam...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 2:38 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
Přijde mi trochu líto, že takové milé vlákno o denním jídelníčku dokáží někteří zasvinit offtopic výpady a nekonstruktivními příspěvky. Upřímně obdivuji Jardovu trpělivost.

Prosím, máte někdo zkušenost s jídelníčkem při dvoutýdenním pobytu na moři (S/Y) ?
děkuji za tipy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 6:15 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
ravima píše:
Další věc co sis vycucal z prstu. Jednak tam máš překlep (jsou to MCT), a hlavně:
- nejsou to mastné kyseliny, ale "medium chain" triacylglyceroly, tedy tuky (lipidy)
- mastné kyseliny nelze přeměnit na glukózu a už vůbec ne "okamžitě"
- na glukózu lze přeměnit pouze glycerolová složka MCT a není to nic efektivního - organismus to používá jen při absolutním nedostatku glukózy, např. při půstu
- MCT jsou metabolizovány podobně jako jakékoliv jiné tuky, akorát jsou k dispozici hned (neukládají se, rychleji se vstřebávají do těla - nepotřebují žluč a rychleji se dostanou do mitochondrií - nepotřebují karnitin), s glukózou to fakt nemá vůbec nic společného

ale hlavně že pořád zdůrazňuješ, jak se tím zabýváš 20 let \":D\" už si fakt přestaň hrát na nějakého odborníka

btw už jsme několik stránek úplně OT, asi by to chtělo přesunout někam jinam...


Citace:
http://www.wolfberry.eu/plodiny/kokosovy-olej/

Co je panenský kokosový olej?

Kokosový olej je jeden z mála tuků, který neobsahuje cholesterol. Na rozdíl od ostatních saturovaných tuků je rychle stravitelný a poskytuje okamžitou energii, která se v průběhu trávení pozvolna uvolňuje do organizmu. Tento tuk patří do rodiny triglyceridů se střední délkou řetězce, co toto znamená pro lidský organizmus? Nepotřebuje žluč ani enzymy slinivky a rozkládá se na glukózu - zdroj energie. Na rozdíl od jiných tuků se proto neusazuje v těle. Tráví se ale přeci jen pomaleji než sacharidy, a dodává organismu energii postupně. Ostatní tuky přispívají k onemocnění srdce, tento tuk naopak pomáhá lidskému organizmu hubnout a tím srdci odlehčit a odvrátit nebezpečí infarktu.

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 6:20 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
Ne všechno vím z hlavy a ne všechno řeknu úplně přesně, ale rozhodně to nedělám jako ty, že půl dne googluju a pak ze sebe dělám
chytrého. Rozhodně jsem větší expert než člověk, který tvrdí, že při půstu si tělo bere energii výlučně z tuku. To je naivita na úrovni
neposkvrněného početí.

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 88  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz