Petr007 píše:
dobrý den, děkuji za váš web, je velice inspirativní! očistu střev a jater podle vašeho návodu úspěšně praktikuji. snažím se setřást jisté zdravotní potíže, a tak jsem se dostal i k přehodnocení stravy. kromě vašich stránek jsem narazil na vitarian.cz a rád bych se vás zeptal na radu. na zmíněných stránkách jsem se setkal s velmi přesným, ale dosti nekompromisním přístupem k živé stravě.
jednou větou: kromě běžných vitariánských pravidel nedoporučuje jakkoli vzájemně kombinovat sladké, kyselé, bílkoviny, tuky a škroby. co si o tom myslíte? ve vašem doporučeném jídelníčku tyto prvky stravy kombinujete, stejně jako jiní autoři v mnoha vitariánských kuchařkách. vím, že každý si musí svoji cestu a kombinaci potravy najít sám, protože každé tělo je unikát. přesto bych se chtěl hned zpočátku vyhnout chybám, které by moji cestu zkomplikovaly nebo měly dokonce negativní dopad na organizmus. není lehké stravu vyvážit tak, aby vitarián získal dostatek všech živit potřebných pro tělo. zmíněná pravidla tuto cestu ještě komplikují. zajímalo by mě, nakolik opodstatněně:
- nekombinovat sladké a kyselé (včetně sladkého a kyselého ovoce) – kyselina z kyselého ovoce zpomalí trávení cukernatých látek, což vede ke kvasu
- nekombinovat sladké ovoce s bílkovinami. ani se škroby, ani s kyselým ovocem. cukru obsaženému ve sladkém ovoci by nemělo nic bránit v průchodu žaludkem do dvaceti minut. okamžitě vzniká kvas, jestliže dojde k narušení jeho trávení jinými potravinami. cukr v ústech na sebe váže sliny, a tím vysává ptyalin tolik nutný ke strávení škrobu. jestliže je škrob ochuzen o ptyalin cukrem, medem, melasou nebo sladkým a sušeným ovocem, výsledkem je lihový kvas. kvas je nevyhnutelný, jestliže se tedy cukry zdrží v žaludku vlivem škrobu, bílkovin anebo kyselého ovoce.
- sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka, protože cukr je v něm koncentrovanější a snadno může dojít ke kvasu, když se neodhadne kyselost ostatních plodů v kombinaci. ze stejného důvodu by se cukr, sirupy a sladidla včetně medu neměly nikdy užívat k dochucování žádné potravy.
- nekombinovat kyselé a škroby. např. banán s jakýmkoli kyselým ovocem. kyselina okamžitě neutralizuje trávicí enzymy, přeruší trávení škrobu. zničí ptyalin ze slin, který je ke trávení škrobu nezbytně nutný. následkem je, že potrava v žaludku zahnívá.
- nekombinovat bílkoviny a škrob. například ořechy a banán. bílkoviny potřebují kyselé šťávy a škroby zásadité. výsledkem je hniloba bílkovin a kvas škrobů.
- nekombinovat bílkoviny s dalšími bílkovinami. a je jedno jestli se bílkoviny liší původem, složením nebo koncentrací. kyselost žaludečních šťáv pro jednotlivé druhy bílkovin není stejná. vzniká tak těžce stravitelná hmota, která zahnívá.
- nekombinovat škrob a tuky. například mrkev v salátu s olivovým olejem. tuk brzdí odchod stráveného škrobu do střeva, a to vede ke kvasu.
- nedoporučení těchto kombinací se vztahuje nejen na jedno jídlo, ale de facto na celý den, protože prý rychleji trávená strava (odpolední nebo podvečerní sladké ovoce) dohoní ve střevech ostatní složky předchozí potravy a dochází opět ke kvasu, a tedy překyselení.
děkuji za váš názor!
Petr
Tuky a sacharidy může kombinovat zdravý člověk a i tak rozumným způsobem, což je v příkladu jídelníčku uvedeno. Nemocný člověk = člověk s kvasinkou, plísní, apod. by měl tato paliva striktně oddělit, nebo sacharidy zcela vynechat.
Nekombinovat sladké a kyselé je rozumné a opravdu ta strava pak kvasí.
Ovoce s bílkovinou, nebo škrobem také kvasí, to je důvod, proč nedoporučuji nic z obilí.
Sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka u zdravých jedinců a u nemocných vůbec.
Škroby z obilí nejíst vůbec, čili tato kombinace se řešit nemusí.
Nekombinovat bílkoviny a škrob, například ořechy a banán je nutné u nemocných lidí, jinak rozumné množství člověk zpravidla snese.
Více druhů bílkovin opravdu kvasí, nicméně snášenlivost je závislá na stavu HCl v žaludku.
Nekombinovat škrob a tuky, například mrkev v salátu s olivovým olejem je asi bez problémů, pokud nepřesáhnete denní dávku sacharidů do 60 g.
Ano, celodenní dávky sacharidů, bílkovin a tuků jsou stěžejní a navíc nesmíte dát více jak 40 g bílkovin v jednom jídle.