Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned říj 06, 2024 9:27 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 88  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 7:35 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Vševěd píše:
Ne všechno vím z hlavy a ne všechno řeknu úplně přesně, ale rozhodně to nedělám jako ty, že půl dne googluju a pak ze sebe dělám
chytrého. Rozhodně jsem větší expert než člověk, který tvrdí, že při půstu si tělo bere energii výlučně z tuku. To je naivita na úrovni
neposkvrněného početí.

Ty jsi expert určitě, to myslím nikdo nezpochybňuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 11:04 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Vševěde, na tohle nepotřebuju googlovat ani vteřinu. To, že si myslíš, že z mct dělá tělo glukózu na základě nějakého stupidního reklamního článku na wolfberry.eu nebo že v klidu tělo bere energii hlavně z glukózy a opakovaně na takových nesmyslech trváš ukazuje jedině na to, že prostě vůbec nechápeš ani základní principy metabolismu. To, že "ne všechno řekneš úplně přesně" je docela silný eufemismus \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 11:47 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
ravima píše:
Vševěde, na tohle nepotřebuju googlovat ani vteřinu. To, že si myslíš, že z mct dělá tělo glukózu na základě nějakého stupidního reklamního článku na wolfberry.eu nebo že v klidu tělo bere energii hlavně z glukózy a opakovaně na takových nesmyslech trváš ukazuje jedině na to, že prostě vůbec nechápeš ani základní principy metabolismu. To, že "ne všechno řekneš úplně přesně" je docela silný eufemismus \":wink:\"

zato borec co dělá z těla zázračný mechanismus, který při hladovce spaluje cíleně tuky a svalovou hmotu nechává nedotčenou to chápe naprosto přesně \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 11:47 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
sakul píše:
Ty jsi expert určitě, to myslím nikdo nezpochybňuje.

Ano pane Huml. Máte naprostou pravdu.

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pon kvě 28, 2012 9:28 pm 
Offline

Registrován: ned říj 09, 2011 7:23 pm
Příspěvky: 88
za jakou dobu po vypití 0,5l zeleninové štávy mohu posnídat ovocné jídlo s patlaninou.
Díky pavel


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 11:32 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
[quote="Mantra":299n0zx9]Dobrý den,

měl jste pravdu, na většinu dotazů jsem našla na těchto stránkách odpověď \</div

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 11:54 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Petr007 píše:
dobrý den, děkuji za váš web, je velice inspirativní! očistu střev a jater podle vašeho návodu úspěšně praktikuji. snažím se setřást jisté zdravotní potíže, a tak jsem se dostal i k přehodnocení stravy. kromě vašich stránek jsem narazil na vitarian.cz a rád bych se vás zeptal na radu. na zmíněných stránkách jsem se setkal s velmi přesným, ale dosti nekompromisním přístupem k živé stravě.
jednou větou: kromě běžných vitariánských pravidel nedoporučuje jakkoli vzájemně kombinovat sladké, kyselé, bílkoviny, tuky a škroby. co si o tom myslíte? ve vašem doporučeném jídelníčku tyto prvky stravy kombinujete, stejně jako jiní autoři v mnoha vitariánských kuchařkách. vím, že každý si musí svoji cestu a kombinaci potravy najít sám, protože každé tělo je unikát. přesto bych se chtěl hned zpočátku vyhnout chybám, které by moji cestu zkomplikovaly nebo měly dokonce negativní dopad na organizmus. není lehké stravu vyvážit tak, aby vitarián získal dostatek všech živit potřebných pro tělo. zmíněná pravidla tuto cestu ještě komplikují. zajímalo by mě, nakolik opodstatněně:

- nekombinovat sladké a kyselé (včetně sladkého a kyselého ovoce) – kyselina z kyselého ovoce zpomalí trávení cukernatých látek, což vede ke kvasu

- nekombinovat sladké ovoce s bílkovinami. ani se škroby, ani s kyselým ovocem. cukru obsaženému ve sladkém ovoci by nemělo nic bránit v průchodu žaludkem do dvaceti minut. okamžitě vzniká kvas, jestliže dojde k narušení jeho trávení jinými potravinami. cukr v ústech na sebe váže sliny, a tím vysává ptyalin tolik nutný ke strávení škrobu. jestliže je škrob ochuzen o ptyalin cukrem, medem, melasou nebo sladkým a sušeným ovocem, výsledkem je lihový kvas. kvas je nevyhnutelný, jestliže se tedy cukry zdrží v žaludku vlivem škrobu, bílkovin anebo kyselého ovoce.

- sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka, protože cukr je v něm koncentrovanější a snadno může dojít ke kvasu, když se neodhadne kyselost ostatních plodů v kombinaci. ze stejného důvodu by se cukr, sirupy a sladidla včetně medu neměly nikdy užívat k dochucování žádné potravy.

- nekombinovat kyselé a škroby. např. banán s jakýmkoli kyselým ovocem. kyselina okamžitě neutralizuje trávicí enzymy, přeruší trávení škrobu. zničí ptyalin ze slin, který je ke trávení škrobu nezbytně nutný. následkem je, že potrava v žaludku zahnívá.

- nekombinovat bílkoviny a škrob. například ořechy a banán. bílkoviny potřebují kyselé šťávy a škroby zásadité. výsledkem je hniloba bílkovin a kvas škrobů.

- nekombinovat bílkoviny s dalšími bílkovinami. a je jedno jestli se bílkoviny liší původem, složením nebo koncentrací. kyselost žaludečních šťáv pro jednotlivé druhy bílkovin není stejná. vzniká tak těžce stravitelná hmota, která zahnívá.

- nekombinovat škrob a tuky. například mrkev v salátu s olivovým olejem. tuk brzdí odchod stráveného škrobu do střeva, a to vede ke kvasu.

- nedoporučení těchto kombinací se vztahuje nejen na jedno jídlo, ale de facto na celý den, protože prý rychleji trávená strava (odpolední nebo podvečerní sladké ovoce) dohoní ve střevech ostatní složky předchozí potravy a dochází opět ke kvasu, a tedy překyselení.

děkuji za váš názor!
Petr

Tuky a sacharidy může kombinovat zdravý člověk a i tak rozumným způsobem, což je v příkladu jídelníčku uvedeno. Nemocný člověk = člověk s kvasinkou, plísní, apod. by měl tato paliva striktně oddělit, nebo sacharidy zcela vynechat.
Nekombinovat sladké a kyselé je rozumné a opravdu ta strava pak kvasí.
Ovoce s bílkovinou, nebo škrobem také kvasí, to je důvod, proč nedoporučuji nic z obilí.
Sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka u zdravých jedinců a u nemocných vůbec.
Škroby z obilí nejíst vůbec, čili tato kombinace se řešit nemusí.
Nekombinovat bílkoviny a škrob, například ořechy a banán je nutné u nemocných lidí, jinak rozumné množství člověk zpravidla snese.
Více druhů bílkovin opravdu kvasí, nicméně snášenlivost je závislá na stavu HCl v žaludku.
Nekombinovat škrob a tuky, například mrkev v salátu s olivovým olejem je asi bez problémů, pokud nepřesáhnete denní dávku sacharidů do 60 g.
Ano, celodenní dávky sacharidů, bílkovin a tuků jsou stěžejní a navíc nesmíte dát více jak 40 g bílkovin v jednom jídle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 11:59 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
cestin píše:
k příspěvku Petra007 bych se ještě chtěl zeptat, jak je to s ovocem a tukem. některé publikace uvádí tuhle kombinaci jako vhodnou, jiné zase ne, asi je to zase o vyzkoušení. je vhodnější jíst zároveň ovoce a semena či ořechy nebo spíš čistý tuk ?

a další věc, uvádíte, že by množství jídla nemělo přesáhnout 600 gr. týká se to i plodin s vysokým podílem vody, třeba melounu nebo jablek nebo zde trávení probíhá při nepříliš rychlé konzumaci kontinuelně, tudíž by toho člověk pozvolným tempem mohl sníst víc ?

Pokud se dodrží poměr sacharidů vůči tuku, tak většina lidí problém nemá. Menší problém bude s čistým tukem, semena kvasí více. Celkový objem stravy by neměl přesáhnout jeden litr v jednom jídle a kontinuální stravování likviduje tělo snad nejvíce ze všech možných variant.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 12:02 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
cestin píše:
pan Zajíček ořechy v ovocné snídani totiž uvádí. ale asi je to na každém, jak tráví.
přemýšlím, k čemu nejlépe para kvůli selenu. jestli je menší zlo ovoce, škroby nebo kefír (případně patlanice).

Ono vždy záleží na stavu dotyčného jedince a pokud má HCl v žaludku dostatek tráví i hřebíky, čili není problém v tom co s čím, ale zda kyselinu mám, nebo nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 12:46 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
[quote="pavell":1b6hlbnn]Dobrý den, pavidelně čistím

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 12:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Vševěd píše:
myslím, že už jsem četl pár doporučení a zákazů od pana Jardy, které si silně odporují...
za mně je to poněkud přehnané, úzkostlivě sledovat co s čím můžu jíst, dělat si klystýry, očisty,
tohle není život pro normálního člověka...

A dle vašeho názoru znáte někoho, kdo v našem blbákově žije životem normálního člověka, já vidím všude štvanou zvěř, ne spokojené lidi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 12:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
ovekyska píše:
totot je zakladny omyl, co sa aspon tyka jedalnicka odporucaneho v clanku, myslim, ze Jarda uz tento tip trebars ranajok dnes neodporuca nikomu! a v tom je problem, inovacia ci rozsirenie aspon tohto clanku by sa hodila \":wink:\"

Problém není v tom jídelníčku, ale v cílové skupině lidí, pro kterou původně měly sloužit tyto stránky. Abych pravdu řekl, při jeho psaní jsem nepředpokládal, že majoritním uživatelem bude člověk prolezlý kvasinkou, plísní a houbou, šlo mě spíše o udržení dobrého zdraví a správný životní styl a na to uvedený jídelníček pasuje. Asi tedy budu muset mimo jídelníček již uvedený, uvést i další pro jinou cílovou skupinu o které nyní tyto stránky především jsou, prostě vše se nějak vyvíjí a vše chce svůj čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 1:00 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
JirkaV píše:
dovolte abych se vložil do předchozí diskuze:
ano, přiroda všechno namíchala dohromady, takže čistě dělenou stravu v podstatě jíst nelze, jde ale taky o poměry.
v ořechách je mnoho bílkovin a neutrálních tuků, takže já je řadím k bílkovinám a kombinuju se sýrem a zeleninou nebo tukem.
pan Jarda ale radí jíst těch ořechů s ovocnou snídaní jen několik, takže to je oproti ostatním složkám zanedbatelné množství.

taky je dobré si uvědomit, že při správné úpravě/vitariánské stravě do sebe dostáváte spoustu enzymů a látek které trávení usnadňují, takže trávicí šŤávy a ph nejsou úplně rozhodující. příroda prostě není blbá a většinou to namíchala tak, jak je to nejlíp stravitelné. hlavní problém je že člověk míchá víc potravin dohromady - ve vitariánské stravě se doporučuje nemíchat víc jak dvě substance, jinak člověk vymyslí nějakou špatnou kombinaci.

já naopak postupem času docházím k tomu, že pan Jarda ma ve většině případů naprostou pravdu. aniž bych to dělal cíleně, tak pomalu konverguju k jeho doporučenému jídelníčku, na základě svých zkušeností a experimentování se mi to osvědčuje. ovoce zatím moc nejím, ale zelenina a šŤávy jsou základ, obilnin jen málo, především kvalitní tuky. problém mám akorát se sýrem - ten nepovažuju za tak špatný a myslím že záleží hlavně na kvalitě, nic se ale nemá přehánět.

jinak tuky a sacharidy bych taky moc nemíchal - ani příroda to nedělá a asi ví proč. je to ale hodně individuální a každý si musí svůj jídelníček sestavit sám, což může trvat řadu měsíců, ne-li celý život \":-)\" ale o tom život je - člověk se pořád učí;-)

Píšete to správně, vše je o individuálních dispozicích jednotlivce a jeho schopnostech chápat tak širokou problematiku a vyhovět signálům, které mu dává jeho tělo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 1:04 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
JirkaV píše:
no hlavně by se to nemělo kombinovat 1 : 1 - takovou blbost dokáže vymyslet jenom člověk v různých moučnících \":-)\" já v tom vidím tento problém: buď chcete získat energii z tuku, nebo ze sacharidů. Když dodáte obojí, tělo spálí sacharidy, páč je to jednodušší, a na tuky se vyprdne. tuk pak zbytečně koluje v krvi.

i kombinace sacharidy-ovoce a sacharidy-zelenina je třeba pečlivě vybrat. mně se třeba neosvědčila kombinace pohanky s kyselým zelím: zelí je kyselé, obsahuje laktobacily a pohanka začne kvasit což nedělá dobrotu. momentálně ale obiloviny téměř nejím, takže je mi to celkem jedno a kombinovat ovoce se zelím by mě nenapadlo:)

K těm sýrům: včera jsem sehnal na salaši kyselou žinčicu a nesolenou ovčí urdu z nepasterovaného mléka - vzpomínám že jsme se tím kdysi stravovali na horách v Rumunsku:) kromě toho že je to mňamka, tak by mě zajímalo co o tom soudíte z hlediska zdravotní prospěšnosti \":-)\" lze něco vytknout?
(varování jsou zbytečná, už jsem to stejně sežral:-))

Obilí jednoznačně nejíst a pokud jde o ty produkty z ovčího mléka, tak jak píše člen Xeelee lze jenom doporučit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 5:27 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Vševěd píše:
říká ti něco pojem tuková buňka??? jak může tuk obalit jinou buňku? máme v těle určitý počet tukových buněk, který se prakticky nemění, jen se ty buňky zvětšujou nebo zmenšujou.
podle toho, kolik tuku na sobě máme. i když zhubneš padesát kilo, pořád máš stejný počet tukových buněk. tuk nic neobaluje proboha lidi přečtěte si aspoň učebnice základní školy, když
už jsou pro vás ty ze střední moc vědecké...

To je sice pravda, nicméně tam se energie z tuku rozhodně netvoří, musí fungovat přenos mastných kyselin přes membránu mitochondrií, kde probíhá vlastní hoření a tvorba energie, čili zde se problém vyskytovat určitě může.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 88  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz