Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned říj 06, 2024 9:28 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 88  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 7:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
pavell píše:
za jakou dobu po vypití 0,5l zeleninové štávy mohu posnídat ovocné jídlo s patlaninou.
Díky pavel

Pokud dobře běhá trávení, tak tělo je schopno šťávu využít do 20 ti minut, čili teoreticky by to mohlo spravit půl hodiny, ovšem na to bych nevsázel, takové trávení nemá skoro nikdo, držel bych minimálně půl hodiny, optimálně hodinu a ideálně spíše dvě hodiny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv kvě 31, 2012 9:38 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 18, 2012 3:56 pm
Příspěvky: 7
Jarda píše:
Tuky a sacharidy může kombinovat zdravý člověk a i tak rozumným způsobem, což je v příkladu jídelníčku uvedeno. Nemocný člověk = člověk s kvasinkou, plísní, apod. by měl tato paliva striktně oddělit, nebo sacharidy zcela vynechat.
Nekombinovat sladké a kyselé je rozumné a opravdu ta strava pak kvasí.
Ovoce s bílkovinou, nebo škrobem také kvasí, to je důvod, proč nedoporučuji nic z obilí.
Sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka u zdravých jedinců a u nemocných vůbec.
Škroby z obilí nejíst vůbec, čili tato kombinace se řešit nemusí.
Nekombinovat bílkoviny a škrob, například ořechy a banán je nutné u nemocných lidí, jinak rozumné množství člověk zpravidla snese.
Více druhů bílkovin opravdu kvasí, nicméně snášenlivost je závislá na stavu HCl v žaludku.
Nekombinovat škrob a tuky, například mrkev v salátu s olivovým olejem je asi bez problémů, pokud nepřesáhnete denní dávku sacharidů do 60 g.
Ano, celodenní dávky sacharidů, bílkovin a tuků jsou stěžejní a navíc nesmíte dát více jak 40 g bílkovin v jednom jídle.

děkuji za cenné informace! každopádně jsem od té doby zjistil, že mnou citovaná pravidla z vitarian.cz jsou vlastně zásady stravování z knihy Helmuta Wandmakera.. ovšem i on, který horlí pro oddělenou monostravu, na konci knihy doporučuje recepty v celkem divokých kombinacích.. proč prostě nejíst ráno ovoce, v poledne zeleninu a odpoledne hrst namočených ořechů nebo semínek? vše každý den jiné variantě pro pestrost živin, to si pohlídat. a pít filtrovanou vodu, vodu s citronem a bylinné čaje. je to příliš jednoduché? nezvyklé? asociální? nudné? je tam strach? nebo zvyk plného "talíře", který tedy plníme alespoň ovocem a zeleninou? psal jsem si s autorkou jedné vitariánské kuchařky, která pořádá kurzy atd a přiznala mně, že je jí po jejích receptech (velmi rafinovaných a designových) těžko a že pokud se potřebuje zbavit nemoci, jí pouze monostravu. vtipné, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 11:55 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Petr007 píše:
děkuji za cenné informace! každopádně jsem od té doby zjistil, že mnou citovaná pravidla z vitarian.cz jsou vlastně zásady stravování z knihy Helmuta Wandmakera.. ovšem i on, který horlí pro oddělenou monostravu, na konci knihy doporučuje recepty v celkem divokých kombinacích.. proč prostě nejíst ráno ovoce, v poledne zeleninu a odpoledne hrst namočených ořechů nebo semínek? vše každý den jiné variantě pro pestrost živin, to si pohlídat. a pít filtrovanou vodu, vodu s citronem a bylinné čaje. je to příliš jednoduché? nezvyklé? asociální? nudné? je tam strach? nebo zvyk plného "talíře", který tedy plníme alespoň ovocem a zeleninou? psal jsem si s autorkou jedné vitariánské kuchařky, která pořádá kurzy atd a přiznala mně, že je jí po jejích receptech (velmi rafinovaných a designových) těžko a že pokud se potřebuje zbavit nemoci, jí pouze monostravu. vtipné, ne?

Podobně se bohužel chová, píše a stravuje mnoho autorů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 5:59 pm 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 4:01 pm
Příspěvky: 33
Přispěji svou troškou do mlýna. Budu rád za případný názor fundovanějších, co by mi mohlo chybět apod. Jinak stačí mi jíst opravdu málo a nepříliš kombinovat - prostě jednoduše. Pak se cítím fakt skvěle. Nutno říct, že ve dnech kdy přidám nějaký sport jsem hladovější, tak prostě jen zvýším porce a víc piji. Váhu, věk atd. uvádím pro lepší objektivitu a porovnání u těch čtenářů, kteří jídelníček stále ladí. Přeci jenom je diametrální rozdíl u mě a u 2 metrového 90kg vážícího aktivního sportovce:)

Můj stávající jídelníček
(váha 63kg, výška 170cm, 36let - převážně sedavé zaměstnání):

- ráno 0,5l ovocné šťávy (různé - jablko, hruška, grep, pomeranč, meloun, kiwi, mrkev...)
- občas 0,5 l ovocné šťávy s sebou do PETky (podle času)
- s sebou do práce 0,5l ořechového mléka (80g ořechů, přes noc ve vodě, odšťavit, mixovat s raw kakaem, medem, skořicí)
- dopoledne sirnou patlaninu (moc najednou jí nesnesu - takže z mrazáku cca 50g), nebo hrst ořechů
- po poledni kuřecí salát: cca 400g zeleniny + 50g masa (to jsem ještě nedokázal suplementovat)
- odpoledne 2x rozmačkaný banán s raw kakaem nebo meloun nebo kedlubnu apod.
- večer 0,5l šťávy karotka s něčím nebo ovocná šťáva

K pití v průběhu dne a pouze mezi jídly, kdy dodržuji dle jídla časové odstupy kvůli trávení:

- ořech. mléko (považuji za tekutou polostravu)
- ovocnou šťávu s C vitamínem vyrobené ráno do PETky a někdy zředěné trochou vody
- voda s C askorbátem
- kopřivový čaj
- voda s citronem

Zatím mi tento jídelníček funguje a cítím se po něm dobře, postupně však dostudovávám další možnosti a obměny.

Nepřipisuji různé dočasné doplňky jako hořčík, lugol apod., které piji se šťávami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 9:51 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
johnns píše:
Přispěji svou troškou do mlýna. Budu rád za případný názor fundovanějších, co by mi mohlo chybět apod. Jinak stačí mi jíst opravdu málo a nepříliš kombinovat - prostě jednoduše. Pak se cítím fakt skvěle. Nutno říct, že ve dnech kdy přidám nějaký sport jsem hladovější, tak prostě jen zvýším porce a víc piji. Váhu, věk atd. uvádím pro lepší objektivitu a porovnání u těch čtenářů, kteří jídelníček stále ladí. Přeci jenom je diametrální rozdíl u mě a u 2 metrového 90kg vážícího aktivního sportovce:)

Můj stávající jídelníček
(váha 63kg, výška 170cm, 36let - převážně sedavé zaměstnání):

- ráno 0,5l ovocné šťávy (různé - jablko, hruška, grep, pomeranč, meloun, kiwi, mrkev...)
- občas 0,5 l ovocné šťávy s sebou do PETky (podle času)
- s sebou do práce 0,5l ořechového mléka (80g ořechů, přes noc ve vodě, odšťavit, mixovat s raw kakaem, medem, skořicí)
- dopoledne sirnou patlaninu (moc najednou jí nesnesu - takže z mrazáku cca 50g), nebo hrst ořechů
- po poledni kuřecí salát: cca 400g zeleniny + 50g masa (to jsem ještě nedokázal suplementovat)
- odpoledne 2x rozmačkaný banán s raw kakaem nebo meloun nebo kedlubnu apod.
- večer 0,5l šťávy karotka s něčím nebo ovocná šťáva

K pití v průběhu dne a pouze mezi jídly, kdy dodržuji dle jídla časové odstupy kvůli trávení:

- ořech. mléko (považuji za tekutou polostravu)
- ovocnou šťávu s C vitamínem vyrobené ráno do PETky a někdy zředěné trochou vody
- voda s C askorbátem
- kopřivový čaj
- voda s citronem

Zatím mi tento jídelníček funguje a cítím se po něm dobře, postupně však dostudovávám další možnosti a obměny.

Nepřipisuji různé dočasné doplňky jako hořčík, lugol apod., které piji se šťávami.

Pro zdravé jedince asi dobré, ale na boj s kvasinkou nic moc, po tom by se kvasinkám docela dařilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát čer 08, 2012 11:05 am 
Offline

Registrován: pát kvě 18, 2012 3:56 pm
Příspěvky: 7
johnns píše:
Přispěji svou troškou do mlýna. Budu rád za případný názor fundovanějších, co by mi mohlo chybět apod. Jinak stačí mi jíst opravdu málo a nepříliš kombinovat - prostě jednoduše. Pak se cítím fakt skvěle. Nutno říct, že ve dnech kdy přidám nějaký sport jsem hladovější, tak prostě jen zvýším porce a víc piji. Váhu, věk atd. uvádím pro lepší objektivitu a porovnání u těch čtenářů, kteří jídelníček stále ladí. Přeci jenom je diametrální rozdíl u mě a u 2 metrového 90kg vážícího aktivního sportovce:)

Můj stávající jídelníček
(váha 63kg, výška 170cm, 36let - převážně sedavé zaměstnání):

- ráno 0,5l ovocné šťávy (různé - jablko, hruška, grep, pomeranč, meloun, kiwi, mrkev...)
- občas 0,5 l ovocné šťávy s sebou do PETky (podle času)
- s sebou do práce 0,5l ořechového mléka (80g ořechů, přes noc ve vodě, odšťavit, mixovat s raw kakaem, medem, skořicí)
- dopoledne sirnou patlaninu (moc najednou jí nesnesu - takže z mrazáku cca 50g), nebo hrst ořechů
- po poledni kuřecí salát: cca 400g zeleniny + 50g masa (to jsem ještě nedokázal suplementovat)
- odpoledne 2x rozmačkaný banán s raw kakaem nebo meloun nebo kedlubnu apod.
- večer 0,5l šťávy karotka s něčím nebo ovocná šťáva

K pití v průběhu dne a pouze mezi jídly, kdy dodržuji dle jídla časové odstupy kvůli trávení:

- ořech. mléko (považuji za tekutou polostravu)
- ovocnou šťávu s C vitamínem vyrobené ráno do PETky a někdy zředěné trochou vody
- voda s C askorbátem
- kopřivový čaj
- voda s citronem

Zatím mi tento jídelníček funguje a cítím se po něm dobře, postupně však dostudovávám další možnosti a obměny.

Nepřipisuji různé dočasné doplňky jako hořčík, lugol apod., které piji se šťávami.

to zní fajn. ovšem každý fungujeme jinak, takže pokud si dám ranní šťávu jako jsi uvedl, tlačí mě pak žaludek. takže to musím ředit nebo dělat méně divoké kombinace kyselého se sladkým..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát čer 08, 2012 11:46 am 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 4:01 pm
Příspěvky: 33
Petr007 píše:
to zní fajn. ovšem každý fungujeme jinak, takže pokud si dám ranní šťávu jako jsi uvedl, tlačí mě pak žaludek. takže to musím ředit nebo dělat méně divoké kombinace kyselého se sladkým..

To jsem měl první dny taky (asi moc rychlý přechod z vařený stravy). Pak jsem ale najel na sadu klystýrů (týden denně, týden obden...atd. jak zde bylo popisováno) a bylo mi čím dál lehčeji.
Zvykl jsem si a teď jedu klystýr preventivně pravidelně 1x týdně. A vždycky mám po něm pocit podle přísloví (nebylo mi nic, je mi lépe). Zkoušel jsi to?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát čer 08, 2012 12:10 pm 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 4:01 pm
Příspěvky: 33
Jarda píše:
Pro zdravé jedince asi dobré, ale na boj s kvasinkou nic moc, po tom by se kvasinkám docela dařilo.

Děkuji za odpověď. Jsem si vědom převahy sacharidů v jídelníčku.
Plivací test ukazuje lehkou medůzu, jak kdy. Takže kvasinka bude. Dočetl jsem se zde, že kvasinku má v těle každý. Ptám se tedy, jeli možné, pokud kvasinku mám, ale nevykazuji žádný z jejích projevů určité soužití s ní? Resp. čím mi její přítomnost v těle škodí, pokud, jak jsem uvedl žádné symptomy kromě plivacího testu nevykazuji? (nálada, stolice, pH atd. v pořádku)

Pročítám zde, jak spousta čtenářů masivně bojuje s kvasinkou a vznikají jim tím nemalé fyziologické a snad ještě horší duševní stavy.
Je nemožné pomalu a za dobré pohody přecházet na stravu kvasince nevyhovující a tím jí dostat na úroveň (negativní plivací test)? Zatím mi funguje vše měnit raději pomalu, ale při duševní a fyzické pohodě.

Jinak vše stále z Vašich stránek studuji, je toho samozřejmě mnoho, a je mi jasné, že to bude trvat v lepším případě pár let než se zoptimalizuji. I poté bude potřeba neustále pozorovat vyvíjení různých přístupů k vlastnímu zdraví a zkoušet někým ověřené další postupy jak si zlepšit fyzickou a duševní pohodu. Je to prostě na celý život. A mnohem užitečnější než TV:))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát čer 08, 2012 2:15 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 18, 2012 3:56 pm
Příspěvky: 7
johnns píše:
To jsem měl první dny taky (asi moc rychlý přechod z vařený stravy). Pak jsem ale najel na sadu klystýrů (týden denně, týden obden...atd. jak zde bylo popisováno) a bylo mi čím dál lehčeji.
Zvykl jsem si a teď jedu klystýr preventivně pravidelně 1x týdně. A vždycky mám po něm pocit podle přísloví (nebylo mi nic, je mi lépe). Zkoušel jsi to?

jo, klystýrky \":)\") občas použiju, ale na "kůru" se teprve chystám. sbírám odvahu \":)\" je toho moc najednou, s koncem vaření a přechodem na živou stravu přišla přece jen občasná slabost, podchlazení, takže chci vypozorovat, co je detox a co už by byl faul vůči tělu.. zvolna vpřed \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát čer 08, 2012 5:40 pm 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 4:01 pm
Příspěvky: 33
Tak tak, ze začátku je to opravdu zmatek a člověk se jisto jistě dopustí spousty chyb. Ale i ty chyby poukážou na to, jakým směrem je to správně. Dle mých zkušeností, a i jak ty píšeš se mi vyplatilo na vše jít zvolna, nic nelámat a být v dobré náladě. A ohledně stravy u mě ze začátku pomohlo naplánovat si to, co druhý den budu jíst a předem si to připravit. Takto připraven člověk minimalizuje chyby vzniklé náhlým hladem (například v práci - málo času na přípravu). Pak sáhne po čemkoli co ho hned zasytí. A i když to nevyjde, nevadí, aspoň člověk pocítí na vlastní "břicho", jak blbě mu vlastně dříve bylo a jak je možné, že to považoval za normál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob čer 09, 2012 7:27 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
johnns píše:
- dopoledne sirnou patlaninu (moc najednou jí nesnesu - takže z mrazáku cca 50g), nebo hrst ořechů

Sirnou patlanici nemá smysl skladovat. Měla by se sníst do 15 minut od přípravy, aby působila tak jak má.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob čer 09, 2012 10:24 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Xeelee píše:
Sirnou patlanici nemá smysl skladovat. Měla by se sníst do 15 minut od přípravy, aby působila tak jak má.

15 minut Buddwigová doporučuje pro namleté lněné semínko na vzduchu. Patlanice vydrží beze změny mnohem déle, v lednici minimálně den, v mrazáku prakticky neomezeně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob čer 09, 2012 11:45 pm 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 4:01 pm
Příspěvky: 33
ravima píše:
Xeelee píše:
Sirnou patlanici nemá smysl skladovat. Měla by se sníst do 15 minut od přípravy, aby působila tak jak má.
15 minut Buddwigová doporučuje pro namleté lněné semínko na vzduchu. Patlanice vydrží beze změny mnohem déle, v lednici minimálně den, v mrazáku prakticky neomezeně.

Přesně tak jsem se to tu dočetl. Jelikož nelze dělat malé množství, řeším to pro svou potřebu mrazákem. Jinak věřím, že čerstvá je určitě ideální. Nicméně volím alespoň částečné dobro než žádné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pon čer 11, 2012 5:58 pm 
Offline

Registrován: čtv kvě 05, 2011 9:02 am
Příspěvky: 27
Několik dní sleduji na kalkulačce poměry a stále mi vychází:
energie a bílkoviny přibližně 100%
sacharidy 20-30%
a tuky asi 200% (někdy až 250%)

Snažím se dodržovat zde doporučovanou dietu, ale docela mě překvapily ty procenta u tuků a sacharidů.
Předpokládám, že to bude správně na nízkosacharidové dietě a kalkulačka slouží jen pro kontrolu bílkovin?
Děkuji za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pon čer 11, 2012 7:05 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
měli jste ve škole procenta? a kolik že jich je dohromady?

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 88  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz