Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned lis 24, 2024 9:10 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 208 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon čer 11, 2012 6:55 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Někteří vidí mnohé společné body různých směrů jako buddhismu, zenu, přes zkušenosti jógické praxe, křesťanství atd., :
http://www.ways-of-christ.com/cs/cs8.htm

Hodně se v terapeutické praxi dnes pracuje s termínem léčení odpuštěním..., je tedy na místě zajímat se i souvislost s pohledem na věc jak je přivedena k životu Ježíšem, pokud odhlédneme od balastu který na křesťanství nabalila historická náboženství, ale i novodobé představy.


Ukřižování a pohřeb.

Jednotlivé pohledy na ukřižování a Ježíšovu smrt se liší ještě více, než je tomu v případě jiných událostí Ježíšova života. Je to dáno jednak významem, které Ježíšově smrti přikládá církev, na druhé straně i tím, že vykladači chtějí tyto události integrovat do jejich konkrétního světonázorového systému. Například Jan 19, 12-37.

Gnostická hnutí na okraji raného křesťanství se tak sice chtěla Kristem zabývat, v rámci jejich starořeckého chápání si však neuměla představit, že tak velká světelná bytost by se měla narodit z ženy a zemřít. Kristus by musel vypadat spíše jako anděl nebo – jak se domnívali mnozí východní mistři – by musel mít pouze zdánlivé tělo, které by ani nebylo smrtelné a jednoduše by se zase rozpustilo. Jelikož byly v těchto naukách svět a hmota považovány za věčně zlé, bylo gnostikům zatěžko předpokládat, že by měla taková bytost projít všemi etapami lidského života, či je dokonce prodchnout svým světlem. Pojem „gnostický“ je tu používán jinak než ve významu apoštolské gnóze – toto rozdělení zavedl sám kritik sekt F. W. Haack. V gnostických učeních však lze však vysledovat nejrůznější spojení, gnostické „evangelium pravdy“ například uznává, že Ježíš byl přibit na kříž.

Materiálně založení lidé, kteří Ježíše v 1.století n.l. odmítali, nerozšiřovali pouze legendy o tom, že byl Ježíš nemanželský syn římského vojáka, což bylo v rámci tehdejších morálních představ něco maximálně degradujícího. Spekulovalo se i o tom, že Ježíš nezemřel, ale že o něj bylo pečováno nebo že se uzdravil. Dodnes se objevují podobné pokusy – například vztáhnout hrob, který zřejmě patřil starému člověku jménem Ježíš v Kašmíru, na biblického Ježíše. V moderní literatuře se objevuje alespoň ještě jeden další, dosud nenalezený evropský Ježíšův hrob. K tomu je třeba říci, že Ježíš či Jehošua, Ješua či Jesat nebylo ojedinělé jméno. I v apokryfech (v biblických spisech nepřijatých do kánonu) se objevuje několik dalších Ježíšů: Ježíš Sirachovec, Ježíš ben Pandira.

S těmito tezemi částečně souvisí rozporuplné nálezy týkající se turínského plátna. Jednou se tvrdí, že v plátnu byl nalezen květinový prach z Ježíšovy doby a vlasti. Potom se má naopak za to, že pochází ze středověku. Jednou se tvrdí, že otisk na plátně vznikl v důsledku náhlého vysoce energetického záření, jindy se upozorňuje na stopy krve, podle nichž byl Ježíš při snímání z kříže ještě živ. Poslední stav výzkumu hovoří zase pro pravost tohoto plátna a představuje nezvyklou příčinu vzniku obrazu. Lidem to může pomoci v tom, aby se i v rámci svého pozemského rozumu přiblížili k realitě událostí kolem Krista. (srv. poznámky o cestě apoštola Tomáše v díle 3, kap. Přírodní vědy a víra v Boha”). Lorber považuje za nepravou pouze tzv. trevírskou tuniku. Jeho cíl však zjevně spočívá v tom, aby se víra hledala uvnitř a nemusela záviset na změti různých nálezů a teorií o vnějších artefaktech.

Jak jsme již uvedli, ve snaze dostat se k významu událostí z minulosti pro současný vývoj člověka, a tím pádem i k jejich charakteru, jsou často užitečnější svědectví mystiků. Čím více duchovních zkušeností člověk má, tím více chápe. Zkušenosti křesťanských mystiků a stigmatizovaných, tedy těch, kteří pociťují Kristovy rány, jsou bez vzájemného kontaktu. Obsahují řadu podrobností z života Ježíše Krista, které neznáme z Bible, a jsou si v nich podobné, od Františka z Assissi přes Petra Pia až po Terezu z Konnersreuthu. Všechny se shodují v tom, že ukřižování a smrt Ježíše Krista jsou hluboce vepsány do tohoto světa a že překvapivé nebo také vědomé spojení s těmito událostmi způsobuje nepředstavitelné utrpení, ale zároveň dává i nepředstavitelnou sílu, která netáhne dolů, nýbrž táhne všechno nahoru. Život takovýchto osobností má k existenciálnímu charakteru ukřižování, který se zásadně dotýká celé bytosti, jistě blíže než čistě intelektuální přístup. V otázce života a smrti jde o víc, než o jednotlivé vrstvy bytí, které by se na životě a smrti společně podílely, včetně „kauzální“ roviny vytváření zásad a osudu. I lidé, kteří nedisponují tak vyhraněnou mystickou spojitostí s Bohem, mohou tyto události v meditaci použít jako most ke skutečnosti, byť by to bylo jakkoliv nedokonalé. Tím, že Kristus řekl lotrovi, který byl ukřižován spolu s ním, že ještě dnes s ním bude v „ráji“, naznačil, že je možné jeho cestu rychle napodobit.

Vědomé proniknutí těchto nejhlubších procesů lidské existence, které jsou spojeny s utlačováním, utrpením a degenerací, se může ukázat jako možnost, která se reálně nabízí v současnosti, ať už v jakékoliv míře. Ačkoliv tato možnost není vázána na roční období či na geografická místa, zdá se, že o Velikonocích jsou zkušenosti snazší. Zdá se, jakoby by se starému rytmu zániku a nového zrození danému ročními obdobími a tradicí, dostalo prostřednictvím Krista nové „oktávy“.

To, že Ježíš neuznává, že by fyzická matérie vytvářela duchu nepřekonatelné bariéry, se ukázalo již v případě Lazarově. Nic kromě Boha není v jeho očích věčně platné, všechno se musí v posledku proměnit. Čím hlubší, resp. čím více nevědomé je to, co se má proměnit, tím obtížnější je to ovlivnit přirozeně.

V případě ukřižování je podobně jako u dřívějších událostí vedle síly k překonání smrti naznačeno i univerzální vědomí. Například ve slovech pronesených na kříži, která vrcholí větou „Dokonáno jest!“. Vnímatelná „obětující se láska“ pomáhající všem ovšem není dostatečně výstižně vyjádřena ani ve staré, takřka právnicky znějící formulaci „vykoupení lidí skrze Ježíšovu oběť“. Může dnes platit jako pokus, učinit tuto záležitost lépe pochopitelnou pro rozumové vědomí; původně by však mohla být přizpůsobením myšlenkovému světu tehdejších Izraelců, kde šlo o to, naklonit si božstvo pomocí rituálních (zvířecích atd.) obětí – něco, co Ježíš nikdy nevyučoval.

Ani jiné teologické směry, které kladou důraz kupříkladu na to, že Ježíš až do smrti trval na svých zásadách, nepostačují pro vysvětlení mystických zkušeností, ani pro jejich fyzické průvodní jevy, jako jsou stigmata, život bez potravy atd. Viz např. Thurston „The physical concomitants of the mysticism" (Průvodní tělesné jevy mystiky), Höchtova kniha „Von Franziskus zu Pater Pio und Therese Neumann“ (Od Františka přes Patera Pia k Tereze Neumannové", ale i další díla.

Rupert Sheldrake, biolog, který svým celostním způsobem myšlení proslul mimo jiné v nových duchovních hnutích, vytvořil teorii „morfogenetického pole“. Pokud si opice na jednom ostrově vyvinuly jistou schopnost, nabyly tuto schopnost bez vnějšího kontaktu i opice na jiných, vzdálených ostrovech. Jistě tu muselo působit silové pole, které spolu navzájem spojuje zvířata stejného druhu. Když se autor této publikace Ruperta Sheldraka zeptal, zda by si uměl představit, že by například Ježíšův vývoj až do ukřižování a zmrtvýchvstání mohl prostřednictvím takového silového pole vyzařovat na celé lidstvo, řekl Shaldrake po užaslém přemýšlení: „Ano, pouze bych tu nepředpokládal morfogenetické, ale spirituální silové pole.“

Ani to není „důkaz Boží existence“. Mnohé nové vědecké směry však dnes nabízejí lepší možnosti, jak se těmto těžko pochopitelným tématům přiblížit, než teologové, kteří buď dogmaticky lpí na starých naukách, nebo těžko pochopitelné momenty prostě přehlíží.

I Ježíšovo ukřižování je v jistém ohledu podobné starým iniciačním ritům, není však stejné. Kříž nebo strom, na který byl člověk zavěšen, se nachází mimo jiné na severu - např. Odin, který visel devět dní na stromě, a během této doby se mu dostalo vyšších zkušeností. Motiv hrobu coby místa iniciace byl rozšířen v megalitu, ještě i v keltské době a zvlášť výrazný byl v egyptské pyramidové kultuře. Pyramidy - ať už byly skutečnými pohřebišti, nebo ne (není to dokázáno, neboť nápis se jménem toho moc neříká) – byly v každém případě používány ke kultickým účelům podobně jako keltské pohřební pahorky. Jelikož to již dnes dokládá celá řada faktů, nebudeme se této otázce blíže věnovat. R. Steiner si všiml toho, že oba duchovní vývojové proudy, motiv kříže a hrobu, se u Krista opět spojují.

Prožitek ukřižování, resp. „půlnoci duše“ (temná noc duše), tj. „mystické smrti“ (smrti ještě za života), opuštěnosti ode všeho, na co by se člověk mohl vázat, tedy toho, co v té či oné formě poznali všichni známí křesťanští mystikové, má jistou spojitost s vrcholným zážitkem jógy, nirvikalpa samádhi, resp. se zakoušením prázdnoty nirvány. Křesťanské mystické zkušenosti však hovoří o tom, že v této prázdnotě či za ní opět „něco“ je, totiž Kristus, resp. Bůh.
Aurobindo ukazuje, že i na indické cestě je možno překročit nirvánu a dostat se k tomu, co je za ní. Na křesťanské cestě však může být něco z této vše přesahující plnosti přítomno již od prvního okamžiku křesťanské cesty, protože Kristova bytost, která prošla zemí, se nám tu nabízí jako most.

Pokud je někdo podobně jako Aurobindo konfrontován se silami, které jsou blízké Ježíšovu vývoji, pokud však schází příslušné pozadí, může to působit jako obtížná cesta na hraně stolu. V žádném případě to však není nemožné - vzpomeňme na hinduistického chlapce Sadhu Sundar Singh, který o křesťanství nic nevěděl, ale díky svému intenzivnímu vnitřnímu hledání Boha najednou učinil zkušenost s Kristem, kterou později zpracoval v knize. Vize Krista se objevuje i při hinduistických, tantrických cvičeních u lidí, kteří by spíše počítali s tím, že se jim zjeví indická božstva. „Vítr vane, kam chce."

Později, před 2000 lety, došlo k vtělení Ježíše Krista na zemi, což je měřítko pro obrat dalšího vývoje. Ježíš bere tento vývoj, resp. lidstvo na sebe a integruje ho do svého života. Staré kulty zčásti zdegenerovaly, podobně jako se křesťanství stalo později povrchním, přesto by výzkum v těchto oblastech měl význam. Kristus by se totiž ukázal ve světle, které se nehodí k roli, která mu bývá přisuzována - k roli mocenského garanta jednoho konkrétního náboženského společenství. Ježíš je bytost, která ztělesňuje právě obnovené všeobecné lidství, „nového Adama“ Golgoty.

Teologicky je řeč o odpuštění hříchů (Jan. 1:29). Co lze ovšem reálně prožít je to, že „vykoupení“ potřebuje jako potenciální možnost „následování“, aby se mohlo v životě reálně projevit. Reálně lze prožít to, že pokud se naladíme na vedení Bohem, kterého zprostředkuje Kristus,
může náš život probíhat organičtěji než při naladění na mechanicky působící kompenzační zákony osudu a karmy. I Kristus hovoří o „vyúčtování do posledního halíře“, neříká však, že by to mělo probíhat jako dosud na principu „oko za oko, zub za zub“.
V popředí stojí nový úkol člověka - z lidských možností je využito a uvedeno ve skutek to, co je pro člověka a pro jeho okolí plodné. Zvládání minulosti již není účelem samo o sobě ani podnětem k vývoji. Při souhře různých lidských možností lze dnes pozorovat „pomoc zhora“.

V této oblasti by studium R. Steinera mohlo vzbudit dojem, že Kristus se zabýval pouze osudem lidstva a že jednotliví lidé musí svůj osud zpracovat sami. Jednoznačná zkušenost mnohých křesťanů však hovoří o tom, že Kristus může člověku při zpracovávání jeho vlastního osudu pomoci i velmi individuálně. Může osud proměnit, místo aby nás nechal stoprocentně naplňovat všechno to, co nám bylo geneticky dáno. Nečiní tak ovšem bez ohledu na okolí, na lidi, kteří člověka obklopují. I síla odpouštění mezi lidmi navzájem je zcela reálná zkušenost, která patří ke specifickým a vlastním prvkům křesťanství. Jsou tím narušeny věčné koloběhy, např. oplácení zla zlem. Není to ovšem pouze nauka, která by nás měla osvobodit od záludností života nebo nám pomoci v tom, abychom se s nimi neidentifikovali - v tomto ohledu je možno najít spojitost např. s Buddhovou naukou. Při hlubším vcítění se je to síla, která umožňuje tyto záludnosti překonat zevnitř, a přesto se nestahovat do sebe, jak by se nabízelo, nýbrž mít zároveň sílu zůstat v nejširším slova smyslu „ve světě“, jako „dělník na vinici“.

Ani na této náročné rovině se však člověk nerozpustí jako kapka v oceánu. Tato skutečnost nebyla dostatečně popsána náhlým zmizením osoby a jejím rozplynutím na tisíce kousků, včetně psychických a mentálních dílů, jak je „ukřižování“ popisováno např. v teozofické oblasti a jak něco podobného v šamanské oblasti popisuje Castaneda, aniž by pojem ukřižování použil. Jsou to však rovněž reálné prožitky.

Buňka v celku, která nese zodpovědnost za vše, co souvisí s jejím bytím - to je v tomto stádiu ještě vhodnější popis člověka, který „na sebe vzal svůj kříž“ a jehož dosavadní snahy se nyní spojují a prohlubují do zvládnutí existenciální stránky života.

Při veškeré snaze co nejvíce využít děj a symboliku ukřižování pro duchovní účely současnosti bychom ovšem neměli přehlížet několik skutečností:

- Ježíš musel projít všemi stádii lidské existence, od narození až po smrt, a vše proměnil svým novým postojem;

- V ukřižování je nezávisle na jiných významech kříže možno spatřovat jednoduše tehdejší formu světského odsouzení, která byla v tomto případě způsobena podvodnými, protiprávními a materialistickými praktikami Ježíšových protivníků. Co se stalo, stalo se a nic jiného se ani stát nemohlo,
čímž ovšem nelze zdůvodňovat žádný fetišizmus kříže. Byla to poslední, zmítající se reakce strnulých, negativistických nevědomých mocností tehdejší doby, karikatura proměňujícího Ježíšova vědomí;
Konečný blahodárný účinek toho, co se stalo, nezávisel na tomto násilném jednání s ním a je třeba ho také vidět v souvislosti se Zmrtvýchvstáním. A to je dílo Boha.

- Kříž coby symbol do celé věci vtahuje tehdejší kontext, i když se později stal všeobecným symbolem pro sebeobětující se lásku, ať je tento pojem dnes používán v jakémkoliv smyslu - jako protiklad lhostejnosti, nenávisti atd.

- Neutrální obraz toho Ježíšova prožívání nezávislý nadčasově podmíněném kontextu, poskytují poslední Ježíšova slova na kříži včetně věty „Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha", ale i hrob, který narozdíl od starších pojetí nepředstavuje zvláštní „stupeň“, nýbrž je spjat s ukřižováním. Smysl Ježíšovi smrti nespočívá ve smrti samotné, nýbrž v překonání lidské smrti vůbec.

http://www.ways-of-christ.com/cs/cs8.htm


Naposledy upravil muflon dne ned črc 15, 2012 12:51 am, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát čer 15, 2012 10:40 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Probouzení Kundalini na Západě
zdroj textu: Bonnie Greenwellova
http://zivotni-energie.cz/probouzeni-ku ... apade.html

1. Probuzení pod dohledem
2. Zkušenosti mých přátel
3. Práce s energií v různých kulturách
4. Syntéza východních a západních duchovních zkušeností

V poslednich letech se mnozi pripady osob zijicich v zapadni spolecnosti, kterym se probudila energie Kundalini. Bud k tomu doslo spontanne, nebo v dusledku urcitych duchovnich praktik ci terapeutickych procesu. Tuto erupci duchovniho vedomi muze ovlivnit cela rada faktoru, vcetne skutecnosti, ze meditace a cviceni zamerene na ziskani energie jsou rozsirene a dostupne zapadni spolecnosti od 30. let 20. stoleti. Tehdy je zpopularizovali takovi jogini z Vychodu, jako jsou Paramahansa Jogananda (krija-joga) a Svami Vivekananda. Od te doby prineslo mnoho ucitelu z Indie, Tibetu, Ciny, Japonska a islamskych zemi jogicke, tantricke, buddhisticke, zenove a sufijske praktiky.

Klasicke posvatne texty naznacuji, ze tyto metody pripravuji telo a mysl na zkusenost a integraci zmeneneho stavu vedomi, ktery promeni duchovni, fyzicky i citovy zivot. Vsechny opravdove meditacni procesy, dokonce i v tradicich, ktere nepopisuji ani nepodporuji zkusenosti s energii Kundalini, podporuji transpersonalni stavy vedomi. Nekteri lide sice medituji s vedomym zamerem probudit Kundalini, pro mnoho dalsich jsou vsak projevy teto energie nevysvetlitelne, protoze probuzeni Kundalini neni soucasti duchovni tradice, kterou nasleduji.

Krome tisicu lidi zabyvajicich se meditaci nebo jogickymi dechovymi cvicenimi (pranajama) bez sebemensiho pochopeni hloubek, do nichz je jejich praxe muze zavest, objevuji mnozi dalsi i nove formy terapii a prace s telem, jez vyuzivaji dech zpusoby podobnymi starovekym technikam jogy, ktere byly zamereny na probuzeni Kundalini. Jini zase zazili zmenene stavy vedomi pod vlivem psychoaktivnich latek, jako jsou LSD nebo MDMA, ktere mohou otevrit vedomi radikalnimu duchovnimu probuzeni. Zkusenosti s psychedeliky vsak duchovni ucitele obecne neuznavaji jako platne mysticke zkusenosti. Presto se vsak mnoha lidem jejich pricinenim otevrela mysl vuci velkemu potencialu moznosti lezicich necinne v psyche. Tyto zkusenosti a vhledy ocenila take rada ruznych autoru duchovnich knih, protoze je privedly k hledani duchovni perspektivy a ke snaze o nalezeni bezpecnejsi cesty vedouci k rozsireni a stabilizaci tohoto druhu zazitku.

Nejenom duchovni ucitele, ale i psychoterapeuti, lecitele, fyzioterapeuti a mnoho dalsich odborniku propaguji meditacni praxi, ruzne druhy tantrickych praktik, nacvik mimotelnich zkusenosti a metody prace s dechem, jako jsou znovuproziti porodu (rebirthing), holotropni a radiancni dechova terapie (Radiance Breathwork), reichianskou a neoreichianskou praci s telem. Rovnez jsou bezne dostupna cviceni hatha-jogy, kurzy aikida a tchaj-ti a dalsi podobne aktivity. Vsechny tyto praktiky vedou k aktivaci a zesileni jistych druhu energii, ktere jsou do te doby v telesnem systemu skryte nebo mene aktivni. Procesy hluboke relaxace, zpetna vazba (biofeedback), rizena imaginace a jemnejsi styly prace s telem mohou rovnez hluboce ovlivnit energeticky system jemnohmotneho tela, v nemz je Kundalini hlavnim cinitelem. Nekteri terapeuti a sociologove, kteri zkoumali zazitky klinicke smrti, se zminuji o radikalnich zmenach energie a vedomi, ktere je casto provazeji. Jini vedci mluvi o lidech, kteri se podle vseho duchovne probudili skrze sny. Harrisuv pruzkum verejneho mineni z roku 1988 prokazal, ze temer 4,5 milionu Americanu medituje. Pravdepodobne vetsina techto lidi zkusila nejakou z techto metod, ktere mohou probudit duchovni Bytostne Ja neboli energii Kundalini.

Probouzeni Kundalini na Zapade je snad tez obecnou psychickou reakci na rostouci deziluzi a strach z tradicnich modelu moci a uspechu v zapadni spolecnosti, jez se v tomto useku lidskych dejin vyskytuji stale casteji... reakci na strach ze smrti, nuklearni ci prirodni katastrofy, odcizeni a osamoceni. Duchovni vedomi a nadeje tak prirozenym zpusobem vyvazuji temne predstavy. Vedomi bolesti a utrpeni ve svete motivovalo Buddhovo hledani, a je stale tezsi a tezsi potlacovat toto vedomi a vyhybat se mu.

Vsechny tyto faktory -- experimenty s ruznymi metodami (zvlaste s meditaci) a hluboky zajem o smysl zivota -- nalezneme v pribezich lidi, u nichz se projevily priznaky Kundalini. Nikdo vsak nemuze predvidat, komu se tuto energii podari probudit. Je to zrejme predevsim otevrenost mysli, srdce a tela, co tento proces podporuje. To znamena, ze pomaha, jsou-li psychologicke a emocionalni konflikty minimalni a telo je bez bloku a napeti. Je tedy dobre co nejmene ulpivat na svetskych zajmech.

Vasniva laska k bozske Bytosti nebo k duchovnimu pruvodci, ktereho clovek treba nikdy ani nevidel, muze rovnez vest k teto zkusenosti. Dukazem jsou okouzlujici basne a pisne na oslavu boha psane bhaktickymi a sufijskymi basniky. Oddanost je bezpochyby tez cestou rady krestanskych mystiku.


1. Probuzení pod dohledem

Mnozi lide se probudi pote, co obdrzeli saktipatu. V nekterych tradicich, nejvyrazneji pak v joze mistru (siddha-joga), je Kundalini aktivovana guruem. Po predani muze seminko v zakovi necinne odpocivat a probudit se v pravy okamzik, treba az o mnoho zivotu pozdeji. Nektere skoly jogy uci, ze je mozne pripravovat se na tento proces cele zivoty, ale ze samotne probuzeni je aktem milosti.

Citace:
Podle stare tradice je zak, jenz v sobe probudil Kundalini, vzdy pod dohledem ucitele nebo gurua, ktery vidi do povahy kazdeho zasvecence a umi rozpoznat jeho jedinecne potreby. Proto klasicka literatura nepojednavala o problemech spojenych s probuzenim Kundalini a neobsahovala ani obecna doporuceni, jak tyto problemy resit. To neznamena, ze v minulosti nedochazelo ke komplikacim, zvlaste u jednotlivcu, kteri nasledovali jogickou praxi bez dozoru. Napriklad v zivotopise Gopi Krsny, publikovanem v roce 1974, je popsano mnoho traumatickych priznaku a autor byl posleze velmi prekvapen, ze se tisice lidi ztotoznilo s jeho potizemi a pisemne jej zadalo o radu ohledne svych vlastnich zazitku.

Praxe vedouci k prime zkusenosti "boha" neni novou ani radikalni myslenkou. Je to v podstate jedno z nejstarsich cviceni zaznamenanych ve starovekych posvatnych textech. Je tez zakladnim kamenem mnoha samanskych ritualu. Pro kazdeho, kdo byl vychovan pod vlivem zapadni psychologie a nabozenstvi, ktere povazuji ego za centrum individualniho ja a uprednostnuji archetyp boha, jenz je mytem o vsevedoucim a soudicim otci, je to ovsem radikalni duchovni hnuti. Podle tradicni zapadni psychologie je vira vyjadrenim regrese do stavu ditete (podrizenost otci nebo splynuti s matkou) a pro fundamentalisticke krestany jsou introspekce a zmenene stavy vedomi plne rizika, a proto zla, protoze mohou vest k jinym nez doktrinalne urcenym zkusenostem. Takove postoje vsak nemohou podporovat lide, kteri se hluboce ponorili do zkoumani sve psyche a nalezli zde nalehavou potrebu duchovniho osvobozeni ci touhu poznat boha primo, coz je "paradoxne" smeruje jeste hloubeji, az jejich poznani presahne vedomi formy a myslenky.

Mnoho lidi prozkoumava staroveke cesty Vychodu, ale tez objevuje nove metody, jez vedou k nalezeni duchovniho smyslu a integrace. Lide ze Zapadu maji moznosti a zajem experimentovat a aktivne hloubat v tajich vedy nebo nabozenstvi bez ohledu na nasledky. Nekteri velmi intenzivne praktikuji to ci ono, jen aby povzbudili probuzeni Kundalini, a veri, ze jim to prinese mir, blazenost, transformaci, moudrost, moc nebo jine vyhody.


2. Zkušenosti mých přátel

Diky svemu vyzkumu a praci transpersonalniho psychoterapeuta casto poznavam nove pratele a klienty, kteri za mnou prichazeji, aby mluvili o radikalnich zkusenostech vlastniho duchovniho vynoreni.
Obecne se jedna o pricetne a racionalni jednotlivce, kteri mluvi o energii, mimotelnich zkusenostech, zmahajicich telesnych a emocionalnich potizich, transcendentnich nebo spontannich sexualnich zazitcich, vesteckem uvedomeni, vedomi, svetle a blazenosti. Zapasi se vsemi nevyhnutelnymi stavy, ktere se objevuji pri konfrontaci transpersonalniho nebo kolektivniho Bytostneho Ja s individualnim ja ega. V kulture, ktera je natolik zaneprazdnena ekonomikou a konflikty, ze nedokaze vzit na vedomi existenci mystiky a ponizuje ji na omyly bezvyznamnych a mozna i "dysfunkcnich" svetcu z cirkevnich dejin, se snazi vytvorit si duchovne orientovany zivotni styl a udrzet jednotici perspektivu.

Ti, kdo maji tyto zkusenosti, formuji tichou alternativni kulturu jednotlivcu, kteri si uvedomuji, ze vedomi ega je jenom casti lidskeho potencialu, a to casti mensi.
Citace:
K tomuto poznani dospeli prostrednictvim duchovni praxe, meditacnich programu, zazitku klinicke smrti nebo v dusledku prace s dechem ci telesnych terapii zalozenych na reichianskych postupech, akupresure a biofeedbacku.

Nekteri z nich se probudili uprostred noci s pocitem, ze byli zasazeni elektrickym proudem a nyni prekonavaji sami sebe ve snaze pochopit, co se jim to vlastne deje. Maji-li velmi otevrene srdce, mohou se nekontrolovane zamilovat, i kdyz jejich laska neni vazana k objektu, pokud ovsem nemaji vizi Jezise, Krsny nebo jineho pruvodce ci svetce, na nehoz by svuj cit projektovali. Nekteri citi, ze je nabiji nejaka masivni energie, a pote nasleduje vyprazdneni a vycerpani. Jini citi, ze se milovali s bozskou bytosti anebo zazivaji "vesmirne orgasmy".

To vse preorientuje duchovni zivot a zvyklosti jednotlivce, a takto pozmeneny zivot je dalsim aspektem radikalni spirituality.
Je to spiritualita celku telo-mysl-duse, a jakmile je tento utvar plne angazovan, meni se definitivne nazory cloveka na svet a sebe sama. Podle Gopi Krsny se v probuzeni skryva potencial, jenz muze zmenit cloveka v genia majiciho pristup k universalni moudrosti a inspiraci. Veril, ze je to dusledek hlubokych biologickych zmen v mozku, k nimz muze dojit v prubehu let, kdy clovek prochazi timto procesem, a vnimal to jako nadeji pro budoucnost planety.


3. Práce s energií v různých kulturách

Existuje mnoho dukazu, ze koncept duchovniho probuzeni neni jenom fenomenem jogicke zkusenosti, ale ze se jedna o proces, ktery je znam v ruznych kulturach, kde se lide zabyvaji mystickymi nebo okultnimi praktikami. Takove praktiky jim umoznuji spojit se s energii, svetlem a zmenenymi stavy vedomi, aby dosahli toho, co lze obecne definovat jako energie transformace. Odkazy na takove zkusenosti lze najit v mystickych esoterickych naukach a praktikach mnoha kultur: asyrske, egyptske, keltske, recke, taoisticke, tibetske, zidovske, kultury americkych indianu, aljasske, australske, havajske, africke i latinskoamericke. Priklady vyuziti techto prostredku nalezneme v samanismu, gnosi, sufismu i krestanske mystice. Theosofove, svobodni zednari, rosenkruciani a alchymiste tez prokazatelne disponovali tajnymi praktikami urcenymi k probuzeni energie.

Studiem mnoha pripadu probuzeni Kundalini v literature a po desitkach osobnich rozhovoru jsem dosla k zaveru, ze tato zkusenost casto prichazi v nekolika fazich. Vetsina lidi hovori o uvodni zkusenosti s projevujici se sil nou energii a duchovnim vedomim, blazenosti nebo zkusenostmi samadhi leta pred intenzivnejsim a narocnejsim setkanim s Kundalini. Tyto uvodni zkusenosti nebo obcasne pohyby a uvolneni energie mohou byt spontanni pripravou jedince na pozdejsi probuzeni. Prestoze mnohe praktiky slouzi jako priprava k probuzeni, existuje jen malo dukazu, ze ve vetsi mire zpusobuji probuzeni Kundalini. Podle vseho nelze opomenout faktor urcite "milosti" nebo psychicke pripravenosti, na coz ma aspirant jen maly vliv.

S pranickou energii a Kundalini je spojovano mnoho zkusenosti a mnoho kulturnich a duchovnich praktik stoji za to zkoumat, aby se prokazala universalnost tohoto procesu. Nejdukladneji a nejsvedomiteji vsak tyto udalosti popsala jogicka svata pisma, ktera nabizeji uceni, jak temto zkusenostem porozumet.


4. Syntéza východních a západních duchovních zkušeností

Tato kniha (Bonnie Greenwellová: Energie transformace), je syntezou konceptu duchovnosti a jemne fyziologie z Vychodu s novymi zkusenostmi objevujicimi se nyni na Zapade.

Neprimo tez resi otazku, jak se mohou vedomi ega a duchovni uvedomeni propojit v jedinci, ktery citi, ze je vtazen do poznavani Bytostneho Ja, ale zaroven je polapen zmatkem spojenym s rozpoustenim vedomi ega, a to navic ve spolecnosti, ktera na takovy proces pohlizi jako na silenstvi. Predstavuje nove se vynorujici paradigma, jez vyuziva vychodnich i zapadnich moznosti k zapojeni transpersonalniho Bytostneho Ja a nabizi nove modely zkusenosti a integrace duchovniho vedomi. Vychodni nauky jsou bohate na vyklady nadvedomych prvku lidske psyche. Zapadni teologove a psychoterapeuti musi ustoupit od zkostnateleho ulpivani na zapadnich perspektivach a otevrit se moznosti, ze hluboky vhled do duchovnich zalezitosti existoval tisice let pred Kristem. Je mozne, ze se lide ve staroveku zabyvali temito cestami a branami k Bytostnemu Ja mnohem vice nez moderni intelektualove, vedci a duchovenstvo, kteri od dob krizackych vyprav prosazovali ovladnuti vesmiru podle svych vlastnich predstav. A je skvele, ze se nekteri mystikove rozhodli ochranovat tuto moudrost az do doby, kdy si dostatecne mnozstvi lidi bude prat integrovat ji zpet do sve kultury.

Na Zapade nyni bezpochyby nastala vhodna doba nejenom k tomu, abychom tuto moudrost ocenili, ale tez k rozvijeni a rozsireni noveho paradigmatu a oziveni ztrapene spolecnosti duchovnim uvedomenim. Ocekavam, ze ti, kdo dnes prochazeji touto zkusenosti, vytvori nakonec novy model byti prinasejici moudrost Vychodu propojenou s experimentalnimi a tvorivymi aspekty Zapadu, a vytvori tak zakladnu pro budouci rozsireni duchovni zkusenosti. Domnivam se, ze jsou predzvesti rozvijejiciho se duchovniho vedomi - coz je paradox, protoze to ve skutecnosti neni nikterak nova, ale nejstarsi a nejtrvalejsi z lidskych zkusenosti.

Lide na Zapade se jen malokdy sveruji s tim, ze probudili duchovni energii, ze maji bozske vize nebo ze jsou vrzeni do viru psychickeho zmatku vyvolaneho Kundalini. A pokud vubec, pak obvykle s jistou davkou tajnustkarstvi, udivu i uzkosti. Zapadni veda ani nabozenstvi jim totiz neposkytuji ani ten nejmensi racionalni kontext k pochopeni a integraci teto zkusenosti. Mozna by chteli vedet, jestli sami sebe neklamou. Zblaznili se? Trpi nejakou nemoci nebo se stali obeti neuveritelneho zertu? No ovsem, vzdyt prece nejsou dost "svati", aby si "zaslouzili" opravdove duchovni setkani. Cim dele setrvavaji ve strachu, pochybach a sebepodcenovani, tim obtiznejsi bude jejich cesta, protoze tyto negativni emoce jim znemoznuji soustredit pozornost na duchovni rozvoj a mohou vest k vynucenym fixacim na emocionalni a fyzicke priznaky.

Citace:
Pripady duchovniho otevreni se na Zapade objevuje v mnoha podobach. Obvykle navazuji na praxi ruznych procesu sebeobjevovani, kterymi se lide ze zapadni civilizace zabyvaji, ale nekdy se objevi bez zrejme priciny ci podnetu. Popisy techto pribehu, shromazdenych behem mnoha hodin rozhovoru, nejsou, na rozdil od tech drive uvedenych, zcela vycerpavajici, protoze tito lide se stale nachazeji v procesu.
Nejsou to zadni guruove, duchovni vudci nebo svetci a ani necekaji, ze se jimi stanou. Prozili zkusenosti otevreni, vhledu, vizi, energetickych fenomenu a zmen -- a ziskali novou jistotu a uvedomeni o svem byti -- spojeni se Self v nejhlubsim slova smyslu. Tito lide vsak nadale ziji sve obycejne zivoty a zapasi s pozadavky, jez na ne klade jejich zamestnani, rodina, vzdelavaci system a potreba vlastniho rozvoje. Pro nektere z nich jsou udalosti spojene s Kundalini zalezitosti starou deset nebo dvacet let, tato zkusenost presto nadale ovlivnuje jejich zivoty.


Jedinecnost kazdeho pripadu odrazi jedinecnost lidskeho zivota a naznacuje ruznorodost duchovnich cest, ktere nakonec vsechny vyusti v poznani tehoz transcendentniho Self. V kazdem pribehu muzeme sice pozorovat mnohe jevy spojovane se stavy projevujicimi se v procesu Kundalini, presto nemuzeme s urcitosti tvrdit, ze toto je "klasicke" probuzeni Kundalini. Jasne vsak je, ze kazdy jedinec objevuje neco vetsiho, nez je ego, co prinasi duchovni pokrok ve vedomi a otevira cestu k poznani siroke skaly zkusenosti za hranicemi vsedniho zivota.


Naposledy upravil muflon dne pát čer 15, 2012 10:43 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř čer 20, 2012 10:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28398
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Probouzení Kundalini na Západě
zdroj textu: Bonnie Greenwellova
http://zivotni-energie.cz/probouzeni-ku ... apade.html

1. Probuzení pod dohledem
2. Zkušenosti mých přátel
3. Práce s energií v různých kulturách
4. Syntéza východních a západních duchovních zkušeností

V poslednich letech se mnozi pripady osob zijicich v zapadni spolecnosti, kterym se probudila energie Kundalini. Bud k tomu doslo spontanne, nebo v dusledku urcitych duchovnich praktik ci terapeutickych procesu. Tuto erupci duchovniho vedomi muze ovlivnit cela rada faktoru, vcetne skutecnosti, ze meditace a cviceni zamerene na ziskani energie jsou rozsirene a dostupne zapadni spolecnosti od 30. let 20. stoleti. Tehdy je zpopularizovali takovi jogini z Vychodu, jako jsou Paramahansa Jogananda (krija-joga) a Svami Vivekananda. Od te doby prineslo mnoho ucitelu z Indie, Tibetu, Ciny, Japonska a islamskych zemi jogicke, tantricke, buddhisticke, zenove a sufijske praktiky.

Klasicke posvatne texty naznacuji, ze tyto metody pripravuji telo a mysl na zkusenost a integraci zmeneneho stavu vedomi, ktery promeni duchovni, fyzicky i citovy zivot. Vsechny opravdove meditacni procesy, dokonce i v tradicich, ktere nepopisuji ani nepodporuji zkusenosti s energii Kundalini, podporuji transpersonalni stavy vedomi. Nekteri lide sice medituji s vedomym zamerem probudit Kundalini, pro mnoho dalsich jsou vsak projevy teto energie nevysvetlitelne, protoze probuzeni Kundalini neni soucasti duchovni tradice, kterou nasleduji.

Krome tisicu lidi zabyvajicich se meditaci nebo jogickymi dechovymi cvicenimi (pranajama) bez sebemensiho pochopeni hloubek, do nichz je jejich praxe muze zavest, objevuji mnozi dalsi i nove formy terapii a prace s telem, jez vyuzivaji dech zpusoby podobnymi starovekym technikam jogy, ktere byly zamereny na probuzeni Kundalini. Jini zase zazili zmenene stavy vedomi pod vlivem psychoaktivnich latek, jako jsou LSD nebo MDMA, ktere mohou otevrit vedomi radikalnimu duchovnimu probuzeni. Zkusenosti s psychedeliky vsak duchovni ucitele obecne neuznavaji jako platne mysticke zkusenosti. Presto se vsak mnoha lidem jejich pricinenim otevrela mysl vuci velkemu potencialu moznosti lezicich necinne v psyche. Tyto zkusenosti a vhledy ocenila take rada ruznych autoru duchovnich knih, protoze je privedly k hledani duchovni perspektivy a ke snaze o nalezeni bezpecnejsi cesty vedouci k rozsireni a stabilizaci tohoto druhu zazitku.

Nejenom duchovni ucitele, ale i psychoterapeuti, lecitele, fyzioterapeuti a mnoho dalsich odborniku propaguji meditacni praxi, ruzne druhy tantrickych praktik, nacvik mimotelnich zkusenosti a metody prace s dechem, jako jsou znovuproziti porodu (rebirthing), holotropni a radiancni dechova terapie (Radiance Breathwork), reichianskou a neoreichianskou praci s telem. Rovnez jsou bezne dostupna cviceni hatha-jogy, kurzy aikida a tchaj-ti a dalsi podobne aktivity. Vsechny tyto praktiky vedou k aktivaci a zesileni jistych druhu energii, ktere jsou do te doby v telesnem systemu skryte nebo mene aktivni. Procesy hluboke relaxace, zpetna vazba (biofeedback), rizena imaginace a jemnejsi styly prace s telem mohou rovnez hluboce ovlivnit energeticky system jemnohmotneho tela, v nemz je Kundalini hlavnim cinitelem. Nekteri terapeuti a sociologove, kteri zkoumali zazitky klinicke smrti, se zminuji o radikalnich zmenach energie a vedomi, ktere je casto provazeji. Jini vedci mluvi o lidech, kteri se podle vseho duchovne probudili skrze sny. Harrisuv pruzkum verejneho mineni z roku 1988 prokazal, ze temer 4,5 milionu Americanu medituje. Pravdepodobne vetsina techto lidi zkusila nejakou z techto metod, ktere mohou probudit duchovni Bytostne Ja neboli energii Kundalini.

Probouzeni Kundalini na Zapade je snad tez obecnou psychickou reakci na rostouci deziluzi a strach z tradicnich modelu moci a uspechu v zapadni spolecnosti, jez se v tomto useku lidskych dejin vyskytuji stale casteji... reakci na strach ze smrti, nuklearni ci prirodni katastrofy, odcizeni a osamoceni. Duchovni vedomi a nadeje tak prirozenym zpusobem vyvazuji temne predstavy. Vedomi bolesti a utrpeni ve svete motivovalo Buddhovo hledani, a je stale tezsi a tezsi potlacovat toto vedomi a vyhybat se mu.

Vsechny tyto faktory -- experimenty s ruznymi metodami (zvlaste s meditaci) a hluboky zajem o smysl zivota -- nalezneme v pribezich lidi, u nichz se projevily priznaky Kundalini. Nikdo vsak nemuze predvidat, komu se tuto energii podari probudit. Je to zrejme predevsim otevrenost mysli, srdce a tela, co tento proces podporuje. To znamena, ze pomaha, jsou-li psychologicke a emocionalni konflikty minimalni a telo je bez bloku a napeti. Je tedy dobre co nejmene ulpivat na svetskych zajmech.

Vasniva laska k bozske Bytosti nebo k duchovnimu pruvodci, ktereho clovek treba nikdy ani nevidel, muze rovnez vest k teto zkusenosti. Dukazem jsou okouzlujici basne a pisne na oslavu boha psane bhaktickymi a sufijskymi basniky. Oddanost je bezpochyby tez cestou rady krestanskych mystiku.


1. Probuzení pod dohledem

Mnozi lide se probudi pote, co obdrzeli saktipatu. V nekterych tradicich, nejvyrazneji pak v joze mistru (siddha-joga), je Kundalini aktivovana guruem. Po predani muze seminko v zakovi necinne odpocivat a probudit se v pravy okamzik, treba az o mnoho zivotu pozdeji. Nektere skoly jogy uci, ze je mozne pripravovat se na tento proces cele zivoty, ale ze samotne probuzeni je aktem milosti.

Citace:
Podle stare tradice je zak, jenz v sobe probudil Kundalini, vzdy pod dohledem ucitele nebo gurua, ktery vidi do povahy kazdeho zasvecence a umi rozpoznat jeho jedinecne potreby. Proto klasicka literatura nepojednavala o problemech spojenych s probuzenim Kundalini a neobsahovala ani obecna doporuceni, jak tyto problemy resit. To neznamena, ze v minulosti nedochazelo ke komplikacim, zvlaste u jednotlivcu, kteri nasledovali jogickou praxi bez dozoru. Napriklad v zivotopise Gopi Krsny, publikovanem v roce 1974, je popsano mnoho traumatickych priznaku a autor byl posleze velmi prekvapen, ze se tisice lidi ztotoznilo s jeho potizemi a pisemne jej zadalo o radu ohledne svych vlastnich zazitku.

Praxe vedouci k prime zkusenosti "boha" neni novou ani radikalni myslenkou. Je to v podstate jedno z nejstarsich cviceni zaznamenanych ve starovekych posvatnych textech. Je tez zakladnim kamenem mnoha samanskych ritualu. Pro kazdeho, kdo byl vychovan pod vlivem zapadni psychologie a nabozenstvi, ktere povazuji ego za centrum individualniho ja a uprednostnuji archetyp boha, jenz je mytem o vsevedoucim a soudicim otci, je to ovsem radikalni duchovni hnuti. Podle tradicni zapadni psychologie je vira vyjadrenim regrese do stavu ditete (podrizenost otci nebo splynuti s matkou) a pro fundamentalisticke krestany jsou introspekce a zmenene stavy vedomi plne rizika, a proto zla, protoze mohou vest k jinym nez doktrinalne urcenym zkusenostem. Takove postoje vsak nemohou podporovat lide, kteri se hluboce ponorili do zkoumani sve psyche a nalezli zde nalehavou potrebu duchovniho osvobozeni ci touhu poznat boha primo, coz je "paradoxne" smeruje jeste hloubeji, az jejich poznani presahne vedomi formy a myslenky.

Mnoho lidi prozkoumava staroveke cesty Vychodu, ale tez objevuje nove metody, jez vedou k nalezeni duchovniho smyslu a integrace. Lide ze Zapadu maji moznosti a zajem experimentovat a aktivne hloubat v tajich vedy nebo nabozenstvi bez ohledu na nasledky. Nekteri velmi intenzivne praktikuji to ci ono, jen aby povzbudili probuzeni Kundalini, a veri, ze jim to prinese mir, blazenost, transformaci, moudrost, moc nebo jine vyhody.


2. Zkušenosti mých přátel

Diky svemu vyzkumu a praci transpersonalniho psychoterapeuta casto poznavam nove pratele a klienty, kteri za mnou prichazeji, aby mluvili o radikalnich zkusenostech vlastniho duchovniho vynoreni.
Obecne se jedna o pricetne a racionalni jednotlivce, kteri mluvi o energii, mimotelnich zkusenostech, zmahajicich telesnych a emocionalnich potizich, transcendentnich nebo spontannich sexualnich zazitcich, vesteckem uvedomeni, vedomi, svetle a blazenosti. Zapasi se vsemi nevyhnutelnymi stavy, ktere se objevuji pri konfrontaci transpersonalniho nebo kolektivniho Bytostneho Ja s individualnim ja ega. V kulture, ktera je natolik zaneprazdnena ekonomikou a konflikty, ze nedokaze vzit na vedomi existenci mystiky a ponizuje ji na omyly bezvyznamnych a mozna i "dysfunkcnich" svetcu z cirkevnich dejin, se snazi vytvorit si duchovne orientovany zivotni styl a udrzet jednotici perspektivu.

Ti, kdo maji tyto zkusenosti, formuji tichou alternativni kulturu jednotlivcu, kteri si uvedomuji, ze vedomi ega je jenom casti lidskeho potencialu, a to casti mensi.
Citace:
K tomuto poznani dospeli prostrednictvim duchovni praxe, meditacnich programu, zazitku klinicke smrti nebo v dusledku prace s dechem ci telesnych terapii zalozenych na reichianskych postupech, akupresure a biofeedbacku.

Nekteri z nich se probudili uprostred noci s pocitem, ze byli zasazeni elektrickym proudem a nyni prekonavaji sami sebe ve snaze pochopit, co se jim to vlastne deje. Maji-li velmi otevrene srdce, mohou se nekontrolovane zamilovat, i kdyz jejich laska neni vazana k objektu, pokud ovsem nemaji vizi Jezise, Krsny nebo jineho pruvodce ci svetce, na nehoz by svuj cit projektovali. Nekteri citi, ze je nabiji nejaka masivni energie, a pote nasleduje vyprazdneni a vycerpani. Jini citi, ze se milovali s bozskou bytosti anebo zazivaji "vesmirne orgasmy".

To vse preorientuje duchovni zivot a zvyklosti jednotlivce, a takto pozmeneny zivot je dalsim aspektem radikalni spirituality.
Je to spiritualita celku telo-mysl-duse, a jakmile je tento utvar plne angazovan, meni se definitivne nazory cloveka na svet a sebe sama. Podle Gopi Krsny se v probuzeni skryva potencial, jenz muze zmenit cloveka v genia majiciho pristup k universalni moudrosti a inspiraci. Veril, ze je to dusledek hlubokych biologickych zmen v mozku, k nimz muze dojit v prubehu let, kdy clovek prochazi timto procesem, a vnimal to jako nadeji pro budoucnost planety.


3. Práce s energií v různých kulturách

Existuje mnoho dukazu, ze koncept duchovniho probuzeni neni jenom fenomenem jogicke zkusenosti, ale ze se jedna o proces, ktery je znam v ruznych kulturach, kde se lide zabyvaji mystickymi nebo okultnimi praktikami. Takove praktiky jim umoznuji spojit se s energii, svetlem a zmenenymi stavy vedomi, aby dosahli toho, co lze obecne definovat jako energie transformace. Odkazy na takove zkusenosti lze najit v mystickych esoterickych naukach a praktikach mnoha kultur: asyrske, egyptske, keltske, recke, taoisticke, tibetske, zidovske, kultury americkych indianu, aljasske, australske, havajske, africke i latinskoamericke. Priklady vyuziti techto prostredku nalezneme v samanismu, gnosi, sufismu i krestanske mystice. Theosofove, svobodni zednari, rosenkruciani a alchymiste tez prokazatelne disponovali tajnymi praktikami urcenymi k probuzeni energie.

Studiem mnoha pripadu probuzeni Kundalini v literature a po desitkach osobnich rozhovoru jsem dosla k zaveru, ze tato zkusenost casto prichazi v nekolika fazich. Vetsina lidi hovori o uvodni zkusenosti s projevujici se sil nou energii a duchovnim vedomim, blazenosti nebo zkusenostmi samadhi leta pred intenzivnejsim a narocnejsim setkanim s Kundalini. Tyto uvodni zkusenosti nebo obcasne pohyby a uvolneni energie mohou byt spontanni pripravou jedince na pozdejsi probuzeni. Prestoze mnohe praktiky slouzi jako priprava k probuzeni, existuje jen malo dukazu, ze ve vetsi mire zpusobuji probuzeni Kundalini. Podle vseho nelze opomenout faktor urcite "milosti" nebo psychicke pripravenosti, na coz ma aspirant jen maly vliv.

S pranickou energii a Kundalini je spojovano mnoho zkusenosti a mnoho kulturnich a duchovnich praktik stoji za to zkoumat, aby se prokazala universalnost tohoto procesu. Nejdukladneji a nejsvedomiteji vsak tyto udalosti popsala jogicka svata pisma, ktera nabizeji uceni, jak temto zkusenostem porozumet.


4. Syntéza východních a západních duchovních zkušeností

Tato kniha (Bonnie Greenwellová: Energie transformace), je syntezou konceptu duchovnosti a jemne fyziologie z Vychodu s novymi zkusenostmi objevujicimi se nyni na Zapade.

Neprimo tez resi otazku, jak se mohou vedomi ega a duchovni uvedomeni propojit v jedinci, ktery citi, ze je vtazen do poznavani Bytostneho Ja, ale zaroven je polapen zmatkem spojenym s rozpoustenim vedomi ega, a to navic ve spolecnosti, ktera na takovy proces pohlizi jako na silenstvi. Predstavuje nove se vynorujici paradigma, jez vyuziva vychodnich i zapadnich moznosti k zapojeni transpersonalniho Bytostneho Ja a nabizi nove modely zkusenosti a integrace duchovniho vedomi. Vychodni nauky jsou bohate na vyklady nadvedomych prvku lidske psyche. Zapadni teologove a psychoterapeuti musi ustoupit od zkostnateleho ulpivani na zapadnich perspektivach a otevrit se moznosti, ze hluboky vhled do duchovnich zalezitosti existoval tisice let pred Kristem. Je mozne, ze se lide ve staroveku zabyvali temito cestami a branami k Bytostnemu Ja mnohem vice nez moderni intelektualove, vedci a duchovenstvo, kteri od dob krizackych vyprav prosazovali ovladnuti vesmiru podle svych vlastnich predstav. A je skvele, ze se nekteri mystikove rozhodli ochranovat tuto moudrost az do doby, kdy si dostatecne mnozstvi lidi bude prat integrovat ji zpet do sve kultury.

Na Zapade nyni bezpochyby nastala vhodna doba nejenom k tomu, abychom tuto moudrost ocenili, ale tez k rozvijeni a rozsireni noveho paradigmatu a oziveni ztrapene spolecnosti duchovnim uvedomenim. Ocekavam, ze ti, kdo dnes prochazeji touto zkusenosti, vytvori nakonec novy model byti prinasejici moudrost Vychodu propojenou s experimentalnimi a tvorivymi aspekty Zapadu, a vytvori tak zakladnu pro budouci rozsireni duchovni zkusenosti. Domnivam se, ze jsou predzvesti rozvijejiciho se duchovniho vedomi - coz je paradox, protoze to ve skutecnosti neni nikterak nova, ale nejstarsi a nejtrvalejsi z lidskych zkusenosti.

Lide na Zapade se jen malokdy sveruji s tim, ze probudili duchovni energii, ze maji bozske vize nebo ze jsou vrzeni do viru psychickeho zmatku vyvolaneho Kundalini. A pokud vubec, pak obvykle s jistou davkou tajnustkarstvi, udivu i uzkosti. Zapadni veda ani nabozenstvi jim totiz neposkytuji ani ten nejmensi racionalni kontext k pochopeni a integraci teto zkusenosti. Mozna by chteli vedet, jestli sami sebe neklamou. Zblaznili se? Trpi nejakou nemoci nebo se stali obeti neuveritelneho zertu? No ovsem, vzdyt prece nejsou dost "svati", aby si "zaslouzili" opravdove duchovni setkani. Cim dele setrvavaji ve strachu, pochybach a sebepodcenovani, tim obtiznejsi bude jejich cesta, protoze tyto negativni emoce jim znemoznuji soustredit pozornost na duchovni rozvoj a mohou vest k vynucenym fixacim na emocionalni a fyzicke priznaky.

Citace:
Pripady duchovniho otevreni se na Zapade objevuje v mnoha podobach. Obvykle navazuji na praxi ruznych procesu sebeobjevovani, kterymi se lide ze zapadni civilizace zabyvaji, ale nekdy se objevi bez zrejme priciny ci podnetu. Popisy techto pribehu, shromazdenych behem mnoha hodin rozhovoru, nejsou, na rozdil od tech drive uvedenych, zcela vycerpavajici, protoze tito lide se stale nachazeji v procesu.
Nejsou to zadni guruove, duchovni vudci nebo svetci a ani necekaji, ze se jimi stanou. Prozili zkusenosti otevreni, vhledu, vizi, energetickych fenomenu a zmen -- a ziskali novou jistotu a uvedomeni o svem byti -- spojeni se Self v nejhlubsim slova smyslu. Tito lide vsak nadale ziji sve obycejne zivoty a zapasi s pozadavky, jez na ne klade jejich zamestnani, rodina, vzdelavaci system a potreba vlastniho rozvoje. Pro nektere z nich jsou udalosti spojene s Kundalini zalezitosti starou deset nebo dvacet let, tato zkusenost presto nadale ovlivnuje jejich zivoty.


Jedinecnost kazdeho pripadu odrazi jedinecnost lidskeho zivota a naznacuje ruznorodost duchovnich cest, ktere nakonec vsechny vyusti v poznani tehoz transcendentniho Self. V kazdem pribehu muzeme sice pozorovat mnohe jevy spojovane se stavy projevujicimi se v procesu Kundalini, presto nemuzeme s urcitosti tvrdit, ze toto je "klasicke" probuzeni Kundalini. Jasne vsak je, ze kazdy jedinec objevuje neco vetsiho, nez je ego, co prinasi duchovni pokrok ve vedomi a otevira cestu k poznani siroke skaly zkusenosti za hranicemi vsedniho zivota.

Tak toto bych viděl jako docela hazard se zdravím, mám klientku která si to vyzkoušela a již mnoho let od neodborného probuzení této síly trpí jako zvíře a není jí pomoci. Pokud ji člověk nezvládne probudit sám, nic takového by zkoušet neměl,


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv čer 21, 2012 10:30 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 486
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
mám klientku která si to vyzkoušela a již mnoho let od neodborného probuzení této síly trpí jako zvíře

jen mne napadlo, možná by pomohl, možná ne, ale stoprocentně bych o tom podiskutoval s Pavlem Máchou, věřím, že by to přineslo pozitivní výsledek, on má o těchto energiích hluboké znalosti


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv čer 21, 2012 11:15 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[quote="Jarda":1z41kqjb]
Tak toto bych viděl jako docela hazard se zdravím, mám klientku která si to vyzkoušela a již mnoho let od neodborného probuzení této síly trpí jako zvíře a není jí pomoci. Pokud ji člověk nezvládne probudit sám, nic takového by zkoušet neměl,[/quote:1z41kqjb]
Samozřejmě nebudu radit co kdo má nebo nemá, nejsem terapeut \":!:\" , přesto je možné že by rozhodně nic nezkazila vyhledáním odborné pomoci např. u psychoterpeutů zaměřených na tělo (Bioenergetika dle A.Lowena, nebo biosyntéza a další terapeutické směry zaměřené na práci s tělem, odbourávání bloků ap., Dr.Hnízdil který často tyto terapie doporučuje, pracuje např v CKP Dobřichovice nebo CKP Roseta v Praze...a po republice jsou i jiní terapeuté zabývající se tímto druhem terapií...
(viz mnoho informací jsem dával na vlákno o terapiích (doporučuju jí přečíst si celé to vlákno) :


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1z41kqjb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv čer 21, 2012 9:15 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28398
Bydliště: Poděbrady
[quote="muflon":1nh259le]Samozřejmě nebudu radit co kdo má nebo nemá, nejsem terapeut \":!:\" , přesto je možné že by rozhodně nic nezkazila vyhledáním odborné pomoci např. u psychoterpeutů zaměřených na tělo (Bioenergetika dle A.Lowena, nebo biosyntéza a další terapeutické směry zaměřené na práci s tělem, odbourávání bloků ap., Dr.Hnízdil který často tyto terapie doporučuje, pracuje např v CKP Dobřichovice nebo CKP Roseta v Praze...a po republice jsou i jiní terapeuté zabývající se tímto druhem terapií...
(viz mnoho informací jsem dával na vlákno o terapiích (doporučuju jí přečíst si celé to vlákno) :


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1nh259le


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 24, 2012 3:48 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[quote="Jarda":2ou4lzb1] Každopádně si neznalý člověk nemá hrát s ohněm, může se dost popálit.[/quote:2ou4lzb1]
To každopádně...jenže lidi si neradi něco předem nastudujou, a vrhají se po nevšedních zážitcích často jen ze zvědavosti, nudy, nebo prostě když se tonoucí stébla chytá a oni už neví kudy kam... \":cry:\"

To samé se dá říci třeba o holotropním dýchání, pranajámě a jiných technikách, které bez poučeného přístupu a odborného vedení, mohou končit dost tragicky...

PS: u čchi kung zdravotních cvičení je např. známé, že se mohou také vyskytnout dost podivné fenomény, když čchi nemůže volně proudit tělem..., je nutné netlačit na pilu a vytrvale cvičit aby se bloky nashromážděné za léta a desetiletí... \":mrgreen:\" , postupně rozpouštěly, "odplavovaly a roztály"... \":!:\"

[quote:2ou4lzb1][i:2ou4lzb1]"Na začátku praxe většinou nic necítíte, protože se energie v těle musí nejprve probudit a zmnožit. Po určité, značně individuální době, začínají první projevy. Většinou je to pocit tepla nebo chladu, buď v celém těle, nebo lokálně. Dále pak určité stahování v některé části těla, naklánění těla do různých směrů - disbalance, mravenčení atd. Velmi často se po několika dnech až týdnech pravidelného cvičení začínají chvět končetiny, nejdříve velmi jemně, později se chvění zesiluje a přechází do celého těla. To všechno je naprosto v pořádku a souvisí to s aktivací čchi ve vašem těle a s pročišťováním meridiánů, jimiž si probuzená čchi razí cestu.

Na pokročilejší úrovni cvičení mohou být v těle pociťovány určité vibrace, rotace nebo vlnění, což už vypovídá o vyšším stavu energie a o její určité kultivaci. Někdy můžete cítit teplo z břicha, jež se rozlévá do celého těla, můžete také cítit pohyb energie v těle, hlavně v oblasti břicha a hrudníku, případně v hlavě nebo obličeji. Můžete cítit pohyb čchi jako určité rozpínání a stahování celého těla nebo jeho částí."[/i:2ou4lzb1]
http://www.taiji-jesenik.estranky.cz/cl ... ungu-.html[/quote:2ou4lzb1]
PS: mohou přijít i závažnější projevy, které mohou nepoučeného zaskočit, a jsou většinou spíše u lidí kteří mají více bloků v těle, kde se naakumuluje čchi a nemůže dále pokračovat, a "proráží" si cestu "ucpanými potrubími" \":roll:\"
-------------

Dle TCM a čchi kungu, existují [u:2ou4lzb1]3 základní skupiny nemocí a čchi:[/u:2ou4lzb1]
- stejně jako[b:2ou4lzb1] se dá rozdělit energie čchi na 3 základní složky: materiální, energetickou a informační,[/b:2ou4lzb1]
tak i nemoci lze dělit na 3 základní oblasti:
nemoci fyzické, nemoci týkající se poruchy toků energie, a pak ještě nemoci informační...
(dle TCM se vesmírné informace (?) harmonizují
v člověku hlavně přes rovnou páteř, uvolněné tělo a mysl, skrze oči (třeba např.barevné spektrum, čakry ap.) ale i přes celý povrch těla...(soulad člověka se Zemí a s Kosmem......s přírodou a Veškerenstvem...,
rozlišují se také 3 jüany jako 3 oblasti které je nutné sjednotit k dosažení harmonie : Země-člověk-Podnebesí (kosmos)

Čchi kung je systém ke kultivaci energie zahrnující hmotnou stránku a duchovní charakteristiky k dosáhnutí přirozeného vyrovnání energie v těle. Je to účinná cesta k absorbování čchi z Vesmíru, zahrnující energii jádra a základní elementy (základní hmotné části potřebné k životu), které přemáhají nemoce a zlepšují zdraví.

Hmotná charakteristika sa predstavuje ako špeciálna energia,[b:2ou4lzb1] špeciálna forma molekulárneho pohybu, špeciálny druh poľa[/b:2ou4lzb1]. Duchovná charakteristika sa týka hlavne dynamickej schopnosti, ktorá prevyšuje hmotnú charakteristiku a prejavuje sa vo vitalite a schopnosti myslieť. [b:2ou4lzb1]Duchovná charakteristika má vedomé pôsobenie a nadvedomé pôsobenie[/b:2ou4lzb1]. Vzťahy medzi tvormi a hmotou vo vesmíre – zahrňujúce človeka a človeka, človeka a hmotu, hmotu a hmotu – spoluexistujú vzájomne protipôsobiac, sú znášanlivé a teda stabilné, sú harmonické a teda súzvučné.

Ako je u každého rozdielne pole čchi (alebo biologické pole), každý má rozdielne pocity pri kontakte s čchi (t.j., [b:2ou4lzb1]niekto cíti viac elektrickej energie, zatiaľ čo iní cítia viac svetelnú alebo magnetickú energiu).[/b:2ou4lzb1]
Proces cvičenia a prijímania čchi je prakticky stejným procesom, ako je prijímanie energie a absorbcia materiálnych elementov z prírody.
Více o hmotném projevu čchi:


Naposledy upravil Dracula dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 1
4Q==


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř čer 27, 2012 11:51 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
Každopádně si neznalý člověk nemá hrát s ohněm, může se dost popálit.

To ano, Sri Chinmoy dokonce naplno ve své knize Kundalini_Matka_Sila tam tvrdí, že pro většinu lidí je kundalini spíše prokletím než požehnáním... \":!:\"

...je však určitý rozdíl mezi POSTUPNÝM zprůchodněním bloků v těle pro volné proudění čchi (nejlépe pod odborným dohledem) a mezi cíleným "vyvoláváním" okultních sil...
---------------

Pro srovnání (bez komentáře a posuzování \":wink:\" ) :

V pozdních letech své učitelské praxe se Krišnamúrti nijak zvlášť nezaměřoval na zkušenosti kundaliní. Důraz kladl na uvědomění, vědomou existenci, mistrovství myšlenky a odpovědný přístup к naší planetě. Proces probouzení kundaliní byl sice stěžejním bodem jeho vlastního probuzení, nezdá se ale, že by pociťoval potřebu jej nutně povzbuzovat nebo že by si myslel, že by se na něj měl někdo připravovat. Neměl v úmyslu probouzet šakti u jiných lidí, přestože se příležitostně věnoval léčení. Jeho zkušenosti nám opět ukazují intenzitu tohoto procesu a potřebu rozeznat, že při něm pracují síly, které jako by postupovaly podle rozvrhu vedeny záměrem, na který nemají terapeuti, lékaři ani přátelé žádný vliv. Mohou jen člověka emocionálně podpořit, tělesně o něj pečovat a chránit ho.

Citace:
Vaření vody - aneb podobenství o hadí síle

Evžen Štekl - "který byl v letech 1944 - 1960 nejmladším a posledním z dlouholetých žáků Fráni Drtikola a mohl již jako jediný ještě autenticky a zasvěceně něco říci o učení svého gurua." Jak o sobě napsal v předmluvě knihy Síla moudrosti. Učení Fráni Drtikola také hrstce svých věrných žáků předal. Dělil se však o ně s každým, kdo jej se zájmem o ně přišel navštívit nebo kdo si s ním třeba jen dopisoval. Své vzpomínky na Fráňu popsal v samizdatu, který později rozšířil do podoby knihy a dvakrát vydal pod názvem Síla moudrosti. Zahrnul v ní to nejpodstatnější z Učení Fráni Drtikola, a i přes poměrně útlý rozsah knihy je v ní v mnoha rovinách rozepisováno buddhistické pojetí, do té doby neznámé a tajné kundaliní jógy i s přímými radami k praxi. Přesto množství důležitého zůstalo, podobně jako u Fráni, pouze v ústní podobě, a to i přesto, že tato vyprávění slýchali naprosto všichni příchozí bez rozdílu. Natolik to byla důležitá sdělení.


Pokusíme se nyní k jednomu takovému, svým významem velice podstatnému tématu, vrátit tak, jak jej, a dokonce opakovaně, vykládal svému žáku, Janu Lípovi:


"Koukej! S tou hadí silou je to stejný jako když se vaří voda. Poď, podíváme se na to...." A vede žáka do kuchyňky, kde Evženova manželka připravuje ve skleněné konvici vodu na čaj.

"Podívej se - vidíš? Ze začátku se neděje vůbec nic. Dlouho se neděje vůbec nic. Ale celou dobu se ta voda zahřívá, vidíš? Už je dost horká, ale pořád se nic neděje...."

"S tím naším cvičením je to stejný, víš? Musíš dlouho cvičit a ono se pořád jakoby nic neděje. Ale ono se to zahřívá...."

"A pak - koukej - jedna bublina, začínají zvolna stoupat ode dna vzhůru. Ale jen zvolna, pomalu. Napřed samostatně, postupně jich začíná přibývat. Objevuje se jich čím dál víc, ale pořád ještě potichu, nic není slyšet..." A ukazuje žákovi na na plotně stojící konvici, v níž se voda pomalu blíží varu.

"A teď pozor! Co je to ta bublina ve vodě? - Pára - vzduch - Nic! Rozumíš?"

"Pak to všechno najednou začne s hlomozem vřít a bublat, vidíš? A má to takovou sílu, že to tu pokličku může i shodit. A když se ty budliny dostanou na hladinou, prasknou a zas tam nic není...."

"A právě tak je to s tou hadí silou při cvičení čakramů. Ze začátku se nic neděje, dlouho se nic neděje. Proto ta vytrvalost a trpělivost. A pak to začne - pozvolna, nenápadně...."

"A co zůstane z těch bublin, když projdou až nahoru, kdy prasknou? Zase Nic! Vidíš? A potom, když se ta voda vyvaří úplně, tak je zase ticho...."

"Je to věda, viď?"

(Z hovorů s Evženem Šteklem z let 1996-1999, Jan Lípa)

Greenwellová: Nebezpečí vidím u okultismu, v tom, že jím je člověk fascinován či je к němu připoután jako к prostředku dalšího duchovního rozvoje, a zvláště využívá-li ho к dosažení egoistických cílů, které mohou vést ke zneužití svěřené síly. V Indii se vypráví spousta příběhů o lidech, kteří okultní schopnosti zneužívají к manipulaci, pomstě, získávání osobní moci a dalším cílům energií nižších čaker. jsou-li takové schopnosti zneužity, mohou zapříčinit negativní karmu, к jejímuž očištění je potřeba několika životů. ten, kdo směřuje к osvícení, by měl na okultní schopnosti nahlížet podobně, jako se díváme i na jiné schopnosti či nadání, které jako lidé máme. To znamená neulpívat na nich, využívat je к účelům, které neslouží sobeckým cílům, a být připraven vzdát se jich spolu s dalšími stavy ega ve snaze o dosažení větších hloubek duchovního uvědomění.


Naposledy upravil muflon dne pát čer 29, 2012 10:02 am, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř čer 27, 2012 3:46 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Mentální léčení představami....šamani to znali již dávno, novodobě to medicína pomalu začíná doceňovat (?) až nyní.... \":mrgreen:\"

- např. [u:23ixdzje]u Norbekova[/u:23ixdzje] v jeho slavném "Prozření hlupáka - jak se zbavit brýlí", se pracuje hodně s imaginací a myšlenkově léčivými představami...

- dále např. NOVODOBĚ znovuobjevená [u:23ixdzje]Image Medicine (image therapy)[/u:23ixdzje] - stará čínská léčebná metoda....založen před pár lety léčebně-výzkumný institut Kundawell v Pekingu co se věnuje tomuto ve spolupráci se západní medicínou. V institutu bylo již vyškoleno mnoho zahraničních a několik málo slovenských a českých léčitelů. Mají pozoruhodné výsledky i u chronických nebo dosud nevyléčitelných nemocí západní medicínou: http://www.cchi.cz/clinic/
a kdo umí anglicky nebo rusky, tak mnoho archivních i online pořadů internetové TV přímo z institutu je tady (pokud by některé pořady vyžadovaly, tak heslo: "kundawell") :
http://yatv.ru/ru/channel,records?shortname=KundawellTV

- forumupramene má také vlákno (se Slávkem Křepelkou...) o tzv. "[u:23ixdzje]mentálním léčení[/u:23ixdzje]" :


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1340805150


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř čer 27, 2012 5:10 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Wiki
Wilhelm Reich (24. března 1897 - 3. listopadu 1957) byl rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik se silnými inspiracemi v marxismu. Byl žákem Sigmunda Freuda.
Reich se pokoušel skloubit marxismus, psychoanalýzu a kvantovou fyziku. Později do svého systému začlenil též jógu a východní filozofie, především teorii čaker a kundalini.
Přijal Freudův koncept libida a rozšířil ho o sociologickou dimenzi z marxistické pozice. Vytvořil tzv. sexuální politickou ekonomii. Byl také přesvědčen, že libido je energií, která podléhá stejným fyzikálním zákonitostem jako jiné formy energie.

Později teorii libida přeformuloval do teorie orgonu. Dospěl k přesvědčení, že orgon má kosmický původ a nevzniká v těle, ale člověk je jeho přijímačem. Sestrojil orgonovou komoru, kde lidé měli být vystavováni silnému proudu orgonu a takto léčeni. Na principu orgonu později sestrojil i přístroj, jímž údajně dokázal rozhánět mraky na obloze či přivolat déšť.
Jako Žid a komunista uprchl v roce 1933 z Německa po nástupu Adolfa Hitlera do Skandinávie.
V roce 1939 přesídlil do Kalifornie v USA. Po druhé světové válce se stal jako marxista podezřelým z protiamerické činnosti a Americký úřad pro ochranu potravin (Food and Drug Administration - FDA) navíc zahájil tažení proti jeho orgonovým přístrojům. Byl uvězněn a po ročním pobytu ve vězení zemřel. FDA mezitím nechala spálit mnoho jeho nepublikovaných teoretických materiálů o orgonu.

Wiki
Kundaliní, tzv. hadí síla, je kosmická a současně lidská psychická energie známá v hinduismu, tantrismu a v józe. Spí v první čakře a prostřednictvím soustav tělesných i duševních cvičení, které se liší podle jednotlivých škol, adepti usilují o její probuzení a následné vystoupání sušumnou jednotlivými čakrami s cílem dosáhnout stavu probuzení (mókša).


-----------------

z foraupramene.cz uzivatel martinq píše k "rozporům" tzv. osvícení:

Citace:
...Proc kazdy medialne znamy osvicenec (kdyz uz tak hezky dosel cile) rika neco jineho o reinkarnaci (napr. jestli se jeste clovek muze pozdeji hrichem vtelit zpatky do zvirete ci nikoliv), zakonitostech fungovani sveta, atd? Vsimli jste si tech rozporu? Je to normalni?

Orientalni tradice (joga, tantra/zen = tzv. mahavadske filozofie) vetsinou s oblibou rika o osviceni: kapka (atma/duse) se spojila s oceanem (Paramatma/Buh), a tak se clovek stal primo Bohem (splynul s nim beze zbytku) a konecne dosel, a uz ani moc neni, kam by dal jeste chodil.

Karma se vyrovnala, stastlivec se uz nemusi vic inkarnovat (ledazeby chtel udelat nejake poslani, pokud se mu zachce \":-)\" a bude donekonecna v nezmerne blazenosti (Brahmadzjoti je proste super \":-)\" a prazdnote (neByti). Tam uz zadne protiklady nejsou a nema valny smysl se o necem nejak prilis bavit. Vsechno je proste Jednota...

Kabalisticka (Okcidentalni) tradice (ale taky nektere orientalni - napr. indicky Vaisnavismus=napr.Hare Krisna a hodne proudu buddhizmu) naopak tvrdi, ze tohle stadium je jenom faze samotneho nanebevzeti/ascensao (Svetec), kdy je Syn/Dcera prechodne v tzv. neosobnim poneti (odhozenim ega pri vyrovnani karmy), ale mel by mit vedomi jit dal, nabyt zpatky jistou individualitu a postupne dosahovat vyssich stupnu realizace Boha (Zasvecenec).

A i kdyz tam nahore je vse Jedno, prece ma Hierarchie a fungovani Tvoreni jistej, pro nas nepochopitelnej (chce to proste kvantovej mozek 5.dimenze), ale prece konkretni raz. Napr. vsichni osvicenci ve svejch presvedcivejch tvrzenich uvadi dohromady 4 protichudne modely fungovani Tattev (poradi faz ohne, vody, vzduchu a zeme v ramci 2-hodinoveho cyklu, ktery hodne ovlivnuje udalosti dne). Zkusenej kabalista bude vedet, ze v Tvoreni jsou pravdive vsechny tyhle modely, ale v jiste situaci (ma astralni vizi kontextu matematickejch kvantovejch 4-klicu/kombinaci/permutaci s jistyma charakteristikama) se mohou za takovejch a makovejch podminek jevit tak nebo onak....

Kdyz si nekdo „koupi“ zasveceni do reiki (jinak neni reiki jako reiki:-), dostane jakoby „zadarmo“ dar \":-)\". Nemusi moc vnimat, ale presto je schopnej sprostredkovat vyznamnej proud Svetla. Pri 2. zasveceni muze byt sila 10x silnejsi a pri 3. i 100-500x. Kdyby zajemce dostal reiki mistra (3.stupen) rovnou, mohlo by mu to vypalit nervova centra (kvazi jako pád kundalini u hazarderu v joze:-)


... \":mrgreen:\"


Naposledy upravil muflon dne čtv čer 28, 2012 5:41 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř čer 27, 2012 5:41 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Odpovědi na otázky o kundalini

Časté otázky o kundalini a probuzení kundalini zodpovězené Lawrencem Edwardsem, Ph.D. a Dorothy Walters:


1. Jaké jsou známky či symptomy probuzení kundalini?

Po bezpočet staletí pohlíželi na probuzení kundalini jogíni jako na největší požehnání a ezoterický cíl všech forem jógy – hatha jógy, mantra jógy, laya jógy, raja jógy atd. Abychom pochopili rozsah možných zkušeností, které s požehnáním kundalini přicházejí, je důležité mít od počátku na paměti, že její doména obsahuje všechny fyzické a mentální typy zkušeností a všechny transpersonální a transcendentní typy zkušeností. Každá dimenze našeho života může odrážet aktivity, zvané kriyas – pohyby šaktí, probuzené energie kundalini – a mnoho dimenzí zkušeností, které transcendují běžné probuzení, stavy snů a hlubokého spánku vědomí a k egu směřujícího povědomí. Běžně všechny naše zkušenosti zapadají do kategorií či probouzení, snů a hlubokého spánku – běžných stavů vědomí, ve kterém povědomí ega, definované identifikací s myslí/tělem a rolemi a vztahy, které obývá, funguje na nějaké úrovni. Tudíž o sobě přemýšlíme jako o probuzených nebo spících, muži nebo ženě, manželovi nebo manželce, synovi nebo dceři, modrém nebo bílém límečku atd. atd., jak se identifikujeme s různými aspekty mysli a těla fungujícími ve světě. To vše je pouze prchavé a odhaluje jen drobné zlomky reflexí našeho skutečného já, jako střepy rozbitého zrcadla odrážejí pár jasných paprsků slunce. Buddha řekl.“ Jak myslíme, tím se staneme.“ Identifikováním se se schránkami vědomí – myslí a tělem – máme zkušenost, že jsme těmito schránkami, se všemi jejich omezeními, utrpením, přáními atd.

Kundalini je moc já poznat se v kompletní jednotě vědomí a transformovat tyto nástroje vědomí, mysl a tělo, aby byly schopny manifestovat více, než jen omezené povědomí ega a nižší instinktivní mozkové impulzy. V tomto procesu probouzení a transformace řídí kundalini šaktí – moc čistého vědomí – prostřednictvím všech systémů jemného těla a fyzického těla, uzdravování, čištění, rozšiřování, prolamování blokád a spalování prostřednictvím karmy. Protože každý jedinec se svojí karmickou stavbou liší, kdy jemné dojmy, samskaras, jsou šaktí zpracovávány prostřednictvím kriyas, bude mít každý jedinec své jedinečné zkušenosti. Vinit kundalini z toho, co karmy a sambary našeho fyzického a jemného těla obsahují, je další hrou mysli, pokoušející se vyhnout zodpovědnosti za následky svých činů – minulých a současných.

K fyzickým kriyas (krijá má více slovních významů - druh očisty těla, pránická aktivita, jógová definice také uvádí: „síla uchvácení jakékoli a každé formy"..apod.) - tedy k těmto projevům patří: třes, chvění, nedobrovolné pohyby, pocity tepla a chladu, husí kůže, spontánní stavy hatha jógy, spontánní změny v dýchání – pranayama, návaly energie, návaly vjemové,sexuální,orgasmické energie, stimulace pohlavních orgánů a orgasmy, ustání sexuálních přání nebo zájmu, ztráta chuti, bažení po potravě, pocity brnění, pocity jiskření, elektřiny, vnímání mravenčení po celém těle, řvaní jako lev, spontánní zvuky křičené nebo mluvené nahlas, spontánní mudry a tanci podobné pohyby, jemné houpání během meditace, kolébání dopředu a dozadu, rychlé nebo pomalé bušení srdce, zastavení dýchání a další a další. Lidé píšou poezii, zpívají, tančí, malují, kreslí, tvoří novými a předtím nikdy nevídanými způsoby, to vše je inspirováno laskavostí kundalini. Jemné pohyby, změny dechu, návaly energie, pocity tepla a chladu, brnění, zvuky a mantry a sexuální stimulace jsou nejběžnější, spolu s euforickými slastnými pocity a rozšířenými stavy lásky a jednoty povědomí.

Každý náš smysl může manifestovat pohyby kundalini. Jsou zde vize, barvy, modré perly a všemožné představitelné archetypální formy. Jsou zde božské vůně, vynikající zvuky, supercitlivý hmat a chuť ambrozie, to vše je zažíváno jako dar shri kundalini.

Existují také velmi vzácné, ale pozornost přitahující případy, kdy lidé dostávají vyrážku, průjem a různé bolestivé stavy, citlivost na potraviny nebo alergie, a manifestace skrytých, karmicky držených nemocí nebo poruch, které se objevují, aby byly uvolněny.

Kundalini pracuje na osvobození našeho vědomí od polarit, včetně vazeb k přitahování a averzi. Takže bez ohledu na to, co v procesu sadhany kundalini přijde, člověk praktikuje vnitřní pozice odtrženého povědomí, sledování, dosvědčování, chápání se nebo vyhýbání.

Každá forma emoce a mentální události se může manifestovat také jako kriyas. Člověk se může smát, brečet, přejít do extáze, žalu, zuřivosti, blaženosti atd. atd. Stejně jako u všech kriyas je na to pohlíženo jako na odtržení od vědomí svědka, které se ani nezapojuje, ani nevyhýbá tomu, co přichází. Žádná z těchto zkušeností není cílem. Jsou to scenérie na cestě, dary šaktí, které je třeba oceňovat, a přicházejí kvůli tomu, co odhalují, ale člověka od cíle neodvádí. Dokud existuje zkušenost a ten, kdo ji zažívá, tj. objekt a subjekt, je člověk v nižším stavu duality, bez ohledu na to, jak svůdná tato zkušenost může být. Tyto zkušenosti obsahují velmi reálné nebezpečí, že nafouknou ego, které se pokouší je vlastnit a identifikovat se s nimi. Z tohoto důvodu měly spirituální tradice praktiky, které udržovaly ego vyfouknutým a uzemněným, což je součástí role učitele/guru/mistra, jakož i učení o tom, jak se nestát nadměrně fascinovaným různými transcendentními fenomény.

Jakákoliv kriya, fyzická nebo mentální/emocionální, která má lékařský, neurologický nebo psychiatrický význam, by měla být prověřena příslušným zdravotnickým personálem. Viděl jsem případu, kdy někdo označil nějaký symptom jako kriya, ale ukázalo se, že je to symptom medicínské nebo psychiatrické poruchy, jako vysoký krevní tlak, cukrovka, bipolární porucha atd. Vždy stojí za to nechat si takové věci prověřit lékařsky, i kdyby jen proto, aby se vyloučil možný problém.

Pro začátek si přečtěte: Swami Muktanda: Hry vědomí; Swami Tirtha: Devatma šaktí; sir John Woodruffe? Hadí moc; Lawrence Edwards: Cesta duše (http://www.thesoulsjourney.com/). Dorothy Walters: Odmaskování růže; a existuje také seznam literatury na http://www.thesoulsjourney.com/.
(u nás dostupné v češtině např. Sri Chinmoy: Kundalini Matka Síla, Bonnie Greenwellová: Energie transformace,
Paulsonová: KUNDALINI_A_CAKRY,
...a v angličtině na netu kolují třeba: Swami-Satyananda---Taming-the-kundalini, Krishna Gopi - Kundalini The Secret of yoga, Swami-Muktananda---Kundalini-The-Secret-Of-Life a další
)



2. Jak se vypořádám se symptomy? Jak uzemním energii, když je intenzivní?

Kundalini jóga není projektem udělej si sám (míní se zde skutečná Kundalini jóga s tímto názvem, tedy jóga vytvořená a vedená probuzenou kundalini,.... protože jinak se dá říci o každém druhu jógy že probouzí sílu kundalini také, ale pomaleji a méně systemicky než v Kundalini józe...). Expertní zkušené vedení je klíčové a je obtížné ho najít. Lidé z celého světa hledají učitele jako dr. Edwards. Při vypořádávání se s vyzývavými symptomy je zde prvek pokusu a omylu při objevování toho, co bude pro váš konkrétní energetický systém nejlépe fungovat. Práce se zkušeným průvodcem/učitelem je neocenitelná. Úcta, láska a oddanost k božskému, včetně modliteb za uspořádání věcí za zvýšenou schopnost dostávat její dary – to pomáhá značně. Strach, vztek a netrpělivost vždy obtížné symptomy zintenzivní. Většina lidí si na to, že mají příliš požehnání nebo opakované orgasmy nestěžuje, ale negativita, intenzivní fluktuace nálady a energie – teplo, brnění, třesení, parapsychologický fenomén atd. – mohou spustit reaktivitu lidí.

Skutečná kundalini jóga vyžaduje naučit se, jak číst šaktí a co po vás žádá, abyste se dostali do harmonie s energií. Kundalini jóga je cestou kapitulace božskému uvnitř – tvoje vůle se bude dít, ne má. Dostat se do shody se šaktí a udržet ji je neustále se měnící tanec, a jeho součástí mohou být změny v jídelníčku, v přístupech, psychologická/charakterová transformace, změny ve fyzické aktivitě, ve vztazích, v práci, v životním prostoru, v meditacích, změny hatha jógy nebo pranayama jógy atd. atd. Transformační moc vesmíru přetváří naši mysl a tělo! Člověk musí očekávat některé poruchy. Je to jako když vidíte cedule v bance nebo obchodě, že prodělává rekonstrukci – „Omluvte zjev po dobu, kdy renovujeme, abychom vás mohli lépe obsloužit“. To se děje! Dostává se vám kosmické předělávky, aby vaše mysl/tělo mohly lépe sloužit božskému já!

S vypořádáváním se se symptomy a uzemňováním člověka může pomoct, doslova, Země. Prvek Země je místo, odkud kundalini stoupá a kam chodí odpočívat poté, co vytvoří mysl/tělo. Vůně kypré půdy, práce v zahradě, procházka v lese nebo na pláži, to mže být velmi vyrovnávající. Pracoval jsem s lidmi, kteří měli prospěch z toho, že měli velký pytel kypré půdy ze zahrádkářství a byli schopni si k němu přivonět a dotýkat se ho, zasadit něco do květináče a pečovat o to. Vůně je vjem, který odpovídá čakře muladhara a zemskému prvku, takže vůně půdy mohou být uzemňující, stejně jako kořeny zeleniny – věci, které rostou v půdě. Také bohaté potraviny, máslo, sýry, mléčné produkty mohou pomoct s uklidněním energie. Pro některé lidi to znamená i pojídání masa a těžkých jídel po určitou dobu.

Někteří mistři qigong (čchi kung cvičení) mohou pomoct s energií, která je příliš intenzivní, a mohou pomoct i někteří akupunkturisté. ALE ...buďte opatrní, protože to mohou učinit NAOPAK ještě více intenzivním.

\":!:\" Většina léčitelů, jakéhokoliv typu – reiki, dotyková léčba atd. – pracují tak, že do člověka energii přidávají. Pro většinu běžných stavů, které člověk potřebuje uzdravit, je to v pořádku. Ale u kundalini narušující schopnost člověka ji tolerovat nebo pokračovat v nezbytné práci atd. to znamená, že se prostě do jeho systému pumpuje další energie, což to jen zhorší. Je mnohem vzácnější najít energetického pracovníka, který, v jistém smyslu, nadbytečnou energii odsává a pomáhá ji uzemnit. Často to musím udělat (píše ten Edwards) u lidí, kteří ke mně přicházejí za konzultace a mají příliš mnoho energie.

Uzemňovací cvičení, jako cvičení prováděná v bioenergetické terapii, pomáhají také. Může sem patřit:
práce na chodidlech, posilování kontaktu se zemí, masírování chodidel o zem nebo podlahu na boso, dupání, běhání na boso po pláži nebo v trávě atd., vykonávání intenzivní fyzické práce, dokonce i domácí práce mohou uzemňovat. Občas musí lidé přestat meditovat, protože to provokuje příliš mnoho energie, takže mohou použít pohybovou meditaci – zaměřit se na tělo a plnost mysli při provádění každodenních úkolů, jako praní, čištění koupelny atd.
To vše je stejně spirituální, jako sedět se zavřenýma očima u meditace.
Kundalini rozpouští hranice mezi tím, co je „spirituální“ praktika, a co je zbývající život. Vše je to praktika. Buď uplatňujete správné chápání a děláte věci celým vědomím, láskou, soucitem trpělivosti, laskavostí a disciplínou, nebo mysl vypnete a je to nevědomý tah.
...Je to vaše volba a následky tvoří vaší karmu.

Pro některé lidi může být jemně prováděná hatha jóga užitečná. Můžete se chtít vyhnout drsné hatha józe nebo pranayama, včetně odnože Kundalini jógy, když jsou věci intenzivní. Nechte se vést svoji zkušeností.

Pobyt v moři, tekoucí vodě, dokonce ve sprše může uzemnit a ochladit energii u mnoha lidí.

Opěvování, poslouchání jistých typů hudby, opakování mater, obzvláště pokud je to zmocněná mantra obdržená od někoho, kdo byl specificky zplnomocněn ji dávat, někdy hra na hudební nástroj, to může pomoct energii zmírnit, pokud je příliš intenzivní.

Někteří lidé potřebují na chvíli omezit nebo přestat se svými praktikami, aby snížili energii, včetně meditace a hatha jógy. Opět, nechte se vést svoji zkušeností.

Pracoval jsem s jedinci, kteří museli meditovat, aby věci zklidnili, včetně braní antipsychotik, aby zůstali funkčními. Když jsem pomáhal lidem, kteří přišli do Babova ašramu v Ganeshpuri v Indii, a šaktí byla tak intenzivní, že ztratili kontakt s realitou a stali se psychotiky, ve velmi, velmi ojedinělých případech jim lékaři předepsali antipsychotika, aby jim pomohli se stabilizovat. Baba řekl, že je to v pořádku, že šaktí vzala formu léků, aby lidem pomohla udržet jejich duševní rovnováhu. Udržování rovnováhy a integrace je velmi důležité.

Mnoha způsoby stoupenci jógy budují sílu ega, aby obsáhlo vetší energie, dokonce i když odsuneme svoji identifikaci, aby nebyla vázána na ego. Ale ego coby silná schránka vědomí a fungování ve světě zůstává nedotčeno. Stává se spíše služebníкем, než pánem.

Někteří lidé nacházejí aktivity, jako tkaní a pletení, velmi uzemňujícími. Jiní zjišťují, že u nich snižuje energii tvrdé aerobické cvičení. Disciplinované jedení, cvičení, meditační praktiky, rozjímání, žití dharmicky – to vše je základem pro dosažení cíle rozvázání kundalini a žití v harmonii s díly šaktí.


3. Jak důležitý je učitel nebo teoretické poznání a mentální schopnosti?

Práce s kompetentním učitelem poskytuje člověku podporu a další kontrolu nezbytnou pro projití tímto božsky inspirovaným procesem transformace co nejpůvabněji. Kundalini pracuje s naší vlastní karmou a blokádami, vytvořenými v průběhu mnoha životů. Jsme zodpovědní za jejich vytvoření a s její milostí se osvobodíme, zcela, nepředstavitelně, zatímco budeme žít dharmický život.

Čtěte a studujte, rozvíjejte znalosti a rozlišování – viveka je absolutně nezbytná, také uzemňuje.


pokračování...


Naposledy upravil muflon dne úte črc 10, 2012 10:39 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 11:04 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
pokračování (Odpovědi na otázky o kundalini)

4. Feministický pohled:

(Dorothy Walters, Ph.D., odpovídala na zaslané otázky: Feministický pohled na probuzení kundalini.)
Kundalini transcenduje všechny „-ismy“. Feminismus a jógické filosofie je obojí filosofií osvobození, ale v tom, odkud usilují o osvobození a jak si představují skutečnou svobodu, se značně liší. Je třeba zajistit, aby se člověk nepřibližoval ke kundalini ze staromódního, patriarchálního ovládajícího módu vědomí, které se snaží „podrobit si“ nebo donutit sílu kundalini, aby poslouchala ego mysli některých oklamaných jogínů.

Ve starodávné formě kundalini jógy je kundalini nejvyšší – naučte se ji následovat. Budou období, kdy je celibát přesně to, co potřebujete, a jindy milující intimita bude expanzivní. Je to pro lidi obtížná oblast, kde se odpojit a kapitulovat před kundalini, protože existuje tak silné přání a přívěsky fungující v této doméně pro většinu lidí. Lidé jsou připojeni ke všem doménám slasti, které kundalini nabízí – slasti tiché mysli, slasti nádherných vůní a chutí, slastí skvělých vizí atd.


5. Jaký je rozdíl v kundalini mezi mužem a ženou? Například:

Já (žena) manifestují svoji energii K částečně tím, že mám časté spontánní orgasmy. Dělají to někdy muži? Ano, muži a ženy mají spontánní sexuální zkušenosti, včetně orgasmů
Četla jsem také diskusi o kundalini, kde muži praktikovali tantrický sex a nevypouštěli semeno, aby prohloubili své probuzení, ale provozovat sex a orgasmus je vlastně dobré pro ženy a jejich proces. Je to pravda? Pokud ano, proč ten rozdíl?

Bylo řečeno, že neinformovaný názor stojí za to, co stojí – nic. Takže vždy prověřujte svůj zdroj. Internet, diskusní fóra atd. jsou notoricky známá desinformacemi. Tantra není nic ke studiu, s výjimkou, kdy je to pod vedením skutečného adepta, a ti jsou velmi, velmi vzácní – ani Google je neumí najít! Kniha George Feursteina o tantře je vynikající místo, kde začít shromažďovat informace o této oblasti moudrosti a praxe. Pandit Rajmani Tigunait z Himálajského institutu je velký učitel, od kterého se máte co přiučit, a Himálajský institut je místem, kam člověk může zajít, pokud trpí nerovnováhou během transformačního procesu kundalini.

Ve starodávné formě kundalini jógy je kundalini nejvyšší – naučte se ji následovat. Budou období, kdy je celibát přesně to, co potřebujete, a jindy milující intimita bude expanzivní. Je to pro lidi obtížná oblast, kde se odpojit a kapitulovat před kundalini, protože existuje tak silné přání a přívěsky fungující v této doméně pro většinu lidí. Lidé jsou připojeni ke všem doménám slasti, které kundalini nabízí – slasti tiché mysli, slasti nádherných vůní a chutí, slastí skvělých vizí atd. Být zcela odpojen a uznalý je skutečně chůze po ostří nože. Konkrétní fyzická úroveň sexuálního sjednocení je toho nejméně důležitým aspektem. O sjednocení se usiluje, sjednocení je symbolizováno sexuální spojením, které transcenduje tělo zcela. Nedospělé mysli, mysli nepřipravené na tyto úrovně praxe, jsou taženy fyzickou úrovní a svými přívěsky a omezeným vnímáním, a je jim odepřen přístup k úžasnějším úrovním praxe.

Tantrický sex je praktikován velmi zřídka, protože nikdo nezvládl předběžné praktiky a není schopen vstoupit do sandhi a udržet ji po dlouhou dobu předtím, než začne se sexem. Příliš často se lidé snaží odůvodnit svoji snahu o vjemová přání tím, že se tváří, že provádějí spirituální praktiku tantrického sexu. Chtějí jít na střední, aniž by dokončili základní školu. To může přinést jen více přání, rozčarování, přívěsky a špatnou identifikaci – identifikaci s tělem. Ano, sex může člověku pomoct mít typ transcendentní zkušenosti, jinými slovy zajít mimo své běžné hranice ega – to se děje vždy, ale každá transcendentní zkušenost není božská. Lidé ztrácejí své hranice ve skupinách a cítí se expanzivně, ale může jít docela dobře o klamavý stav, vedoucí k nejhorším typům kultovních fenoménů. Když je něčí ego obzvláště stažené nebo zaškrcené prostřednictvím traumatu nebo zneužití během dospívání, může být náchylnější k nacházení tohoto druhu úlevy, kdy je ponořeno ve skupině a cítí se rozšířenější a mocnější, ale ve skutečnosti není. Rozvoj rozlišování, abychom to poznali, je velmi důležitý. Hledači všech typů musí kultivovat rozlišování. Spirituální terén má vlastní nebezpečí a pasti.


6. Jaký je Západní pohled na probuzení kundalini?

Každá tradice má způsoby, jakými mluví o božské moci nebo odhalení a transformační moci milosti, kterou kundalini je. Takže když čtete práce mystiků a svatých jakékoliv tradice, díváte se na rozvíjení kundalini zabarvené mýty a tradicemi tohoto náboženství nebo spirituální kultury. Velcí křesťanští mystici projevovali kriyas – senátní pohyby šaktí – stejně jako Quakeři a Shakeři. Stejné druhy fenoménů najdete popsané kabalistickými výrazy, súfijskými, tibetsko-buddhistickými atd.


7. Jungovský pohled na probuzení kundalini, obzvláště v kontextu animus a anima

Jungův pohled na kundalini byl poněkud omezený jeho nedostatečným pochopením minulých životů a znovuzrození v různých kulturách. Částečně si Jung myslel, že kundalini je nebezpečná pro lidi západu, protože kolektivní nevědomí lidí západu se liší od orientálců. Nicméně se rodíme v různých kulturách po celém světě, a můžeme mít přístup ke zdrojům hlubokého nevědomí bez ohledu na to, kde jsme se narodili. A větší Jungovou obavou bylo, že západní psyché je tak ovládaná svoji touhou po moci prostřednictvím rozvoje ega, že kundalini a související praktiky jógy a meditace by byly egem zvráceny a staly by se dalšími prostředky usilování o moc a kontrolu. To je celkem pravda.

Lidé přinášejí své ambice a přání do hledání kundalini a probuzení kundalini, ale zřídka chtějí projít procesem kapitulace a podrobení ega, který by klasický proces guru/stoupenec požadoval před poskytnutím zasvěcení. Lidé chtějí kundalini používat proto, aby se stali mocnějšími různými způsoby. Představují si, že mohou použít své ego-mysl pro kontrolu kundalini – že mu budou říkat, kam má jít nebo si budou pouze představovat, že vstupuje do jejich představy toho, co je čakra, nebo budou vykřikovat nějaké mantry, o kterých jim někdo řekl, že je dostanou tam a tam. Nechá vás to tyto deziluzi hrát po mnoho životů, pokud to chcete.

Skutečné probuzení, skutečné rozvinutí kundalini, sráží ego na kolena v úctě, kapitulaci, službě a čisté lásce. Nevím, jestli jsou lidé západu náchylnější k tomuto рокřivenému přístupu, než lidé z východních kultur. Učil jsem v ašramech a centrech v Indii a nachytal tam jsem mnoho lidí ve stejném dramatu ega usilujícího o moc a kontrolu. Existuje mnoho jogínských přístupů ke kundalini, které odrážejí mentalitu módu dominátora, abych si vypůjčil výraz Riane Eisler (přečtěte si její knihu Pohár a ostří). Je to omezení, a nečistota mysli, co musí být nakonec odstraněno.

Anima a animus jsou způsoby mluvení o tendenci nevědomí nabývat ženskou archetypální formu u mužů a mužskou archetypální formu u žen, obzvláště ve své funkci kanálu mezi běžným egem-myslí a transcendentním já. Stejným způsobem se kundalini často projevuje v mužských formách božského u žen a v ženských formách božského u mužů. Tyto archetypální formy božského symbolizují dynamiku a moci nevědomí v nás a kolem nás. Zároveň proces transformace a rozšíření vědomí vytvořený kundalini vede člověka mimo veškeré formy – do záhady prázdnoty, transcendentní formy a bezforemnosti. Jung kdysi poznamenal, že probuzení kundalini a její rozvinutí by bylo jako procházení stovkami let procesu individualizace. Napsal: „když uspějete v probuzení kundalini, takže z ní začne vycházet pouhá potenciálnost, nutně začnete svět, který se od našeho značně liší: je to svět věčnosti.“
Všechny formy jsou jejím výtvorem – všechny formy jsou její formou.


8. Teploušský pohled

- obzvláště když já (lesba) cítím, že jsem animus pokoušející se integrovat animu, ale zároveň má milenka cítí, že je anima pokoušející se integrovat animus, a zdá se, že má také nějaké probuzení.

Probuzení kundalini a její rozvinutí, proces sadhana vedoucí do nirvány, osvícení, vás osvobozuje od všech identifikací. Není to o tom být teplý ne přímý, muž nebo žena, mladý nebo starý, černý nebo bílý atd. Atd. Není to psychoterapie nebo sebepomoc. Ačkoliv psychoterapie může být klíčovou a potřebnou pro mnoho lidí, aby integrovali své zkušenosti, kundalini rozpouští přívěsky a identifikace s čímkoliv a vším a dává vám svobodu takové identity obléct, jako herec v oblečení postavy, zatímco nikdy nezapomenete, kdo skutečně jste. Zároveň, pokud je vaše ego-mysl a osoby rozštěpeno nebo disfunkční, je psychoterapie proces požadovaný pro integraci a uzdravení na této úrovni, nikoliv probuzení kundalini, které může napnout ego-mysl ještě více. Anima a animus byly prostě Jungovy zkratky pro mluvení o kontrasexuální stránce ega, která je nevědomá.


9. Co je osvícení?

Poznáte to, když tam budete! Všechny pokusy ho popsat jsou odsouzeny k nezdaru. Je skutečně nepředstavitelné a zcela nemožné dát to do slov. Samotné ticho o tom mluví pravdivě. Básníci tančí u okrajů a poukazují na slavnou záhadu. Zářivou černotu Kálí… tam… vstupte, pokud to opravdu chcete vědět, jste připraveni zemřít? Vstupte do této záhady, pokud to opravdu chcete vědět, vstupte plně, zcela, dokud nezbude nikdo, kdo by měl nějakou zkušenost… Dokud existuje objekt a subjekt, a zkušenost a ten, kdo ji zažívá, zůstáváte v dualitě.

Podívejte se pod povrch této otázky, co ego-mysl hledá? Nikdy intelektuálně nepochopí osvícení, a nikdy nebude schopno jednat osvíceně. Ego je moc sebepřivlastnění a dokonce se pokouší přivlastnit si osvícení, aby pózovalo a jednalo osvíceně. Ale když je zmáčknuto, tehdy vidíte, jaká šťáva z každého vytéká. Zmáčkněte citron a dostanete velmi kyselou chuť, bez ohledu na to, jak krásně citron vypadá nebo voní. Zmáčkněte ego a dostanete jeho kňučení, stěžování si, vztek, lítost, zuřivost, rozruch, neklid a tak dále.

Když je zmáčknuta skutečně osvícená bytost, vidíte její úžasnou povahu, soucit, šťávu lásky a soucitu, kterou je obarveno každé její vlákno. Tolik neznámých, ale velcí tibetští mistři byli mučeni k smrti Číňany, a když umírali, vše, co bylo v jejich srdci, byl soucit s nebohými trpícími bytostmi, které na sebe uvalovaly tak strašlivou karmu. V tuto chvíli existují v čínských gulazích velké osvícené bytosti, které nemají v srdci nic, než soucit. Davajláma je nadále ztělesněním tohoto stavu. Další mistři z dalších tradic žehnají Zemi a všem bytostem svoji přítomností, skrytou, nebo ne.

Studujte Patanjaliho Jóga sútry, obzvláště části o sandhi. Přečtěte si Buddhova slova – Dhammapada. Přečtěte si sútry Jaidaiva Singh Shiva. Přečtěte si kularnava tantra. Přečtěte si práce Swami Muktanandy zabývající se sahaja samadhi – žijící samadhi. Přečtěte si Životopis jogína Yoganandy. Přečtěte si Kabir, Hafiz a mnoho dalších svatých básníků. Přečtěte si zenové mistry a velké taoisty. Každá tradice má vlastní příklady osvícení a všechny jsou pokorné, protože slova jeho nádheru, slávu, průměrnost, jednoduchost, lásku, soucit a všeobjímající kvality tohoto stavu popsat nemohou.


10. Jak mohou údajně osvícení guru, kteří tvrdí, že byli probuzeni, být tak sexističtí, tak lpící na pravidlech, tak materialističtí, sprostí, sexuálně nevhodní – tedy tak neosvícení?

Je celkem rozdíl mezi mocí nebo siddhis, jasností mysli, vhledem a osvícením. Každý hledající si musí rozvinout své rozlišování, aby mohl opravdu vidět, co je zač ten, od kterého se snaží učit, a rozlišovat mezi jejich projekcemi, učitelovými projekcemi a pravdou. Hledající musí reflektovat a zkoumat, k jakému učiteli jsou přitahováni – co to vypovídá o jejich vlastním egu a vlastním stínu. Tolik lidí usiluje o moc, slávu, charisma atd., přesto však mnozí velcí mistři žijí v pokoře, nepřitahují k sobě pozornost, tolik neznámých lámů, ricochetů, jogínů, tichých svatých a mudrců. Co hledáte a co vám to o sobě říká? Co tolerujete nebo akceptujete u učitele, a co to vypovídá o vás nebo skupině kolem učitele?

Můj učitel nám říkával, že trh s guru je horší, než trh s ojetými auty! Hledající musí převzít zodpovědnost za to, koho jako učitele podporují. Žijeme v kali juze, temném věku, věku, kde dharma – spravedlnost – je a nejnižším bodě. Existují guru, kteří mají malé schopnosti, po kterých nerozlišující duše baží. Nakonec, co jiného ego hledá, vědomě nebo nevědomě, než moc, kontrolu, slávu atd. Sebezpytování je vždy cenné, takže je nám jasné, o co skutečně usilujeme a ceníme si.

Buddha mluvil o následovnících, kteří dosáhli nirvány, a stali se arhaty, žijícími Buddhy, a někteří měli moc a jiné ne. Moc byla irelevantní – je to stav, stav uhašení, nirvána, sahaja samadhi, osvícení, co je důležité.


11. Vede probuzení vždy k osvícení?

Jak dlouho probuzení probíhá? Musíme rozlišovat mezi probuzením a rozvinutím kundalini. K probuzení může dojít okamžitě. Rozvinutí trvá roky, dokonce životy, v závislosti na karmě člověka a samskaras. Skutečné probuzení kundalini vždy vede k osvícení. To je její velký dar, ačkoliv tento proces může trvat několik životů.


12. Jak vypadá pocit 20 let po začátku probuzení kundalini?

To se bude u každého jedince velmi lišit, a závisí to na tom, jak soustředěný zůstane na cestě a bude držet záměr zcela se osvobodit, nestát se samolibým, nehledat snadnější řešení a radost, která může přijít od prostého umravnění mysli a transformace několika vzorců a zvyků. Jakmile začnete, pokračujte, je lepší to dokončit.


13. Některé informace o úpadku a toku procesu, tj. tak trochu přijít a pokračovat.

Někteří ujišťují, že když to na chvíli ustoupí, vrátí se to. Je dobré se zpytovat a dívat se na intenzitu, se kterou přistupujete ke svým praktikám, okamžik po okamžiku. Ego-mysl se vždy snaží vyhnout zodpovědnosti. Chce ze svých problémů, obtíží, bolesti atd. vinit kundalini. To je zcela neadekvátní pochopení kundalini – moci odhalení a transformace, moci laskavosti. Nestarejte se o to, co kundalini dělá. Ví přesně, co dělat. Co děláte? Jak soustředění a jaký záměr máte u svých praktik, každou minutu dne? Kde je vaše pozornost? Kam ji necháváte putovat? Jak disciplinovaná je vaše mysl? Obáváte se o kundalini nebo připojení ke konkrétnímu typu zkušenosti? Provádějte své denní praktiky s láskou a oddaností, žijte dharmicky, a budete naprosto spokojeni, že vás kundalini žehná denně.

Odjeďte do útočiště na víkend nebo déle aspoň párkrát za rok, spíše více. Ticho, úžas, naprosté ticho, prosáklé božskou láskou – drtící neúnosnou láskou – to je další z jejích krásných darů. Dopřejte si čas v útočišti na pár dní, abyste sestoupili do této úrovně meditace – nikdy již nebudete stejní. Změní vás navždy!

Po probuzení funguje kundalini neúnavně, aby své stoupence osvobodila. Může pracovat na úrovních, kterých si vaše běžné ego-mysl není vědomo. Může pracovat ve snových stavech. Může uvolňovat energii z hory karmy, která čeká na bezpočet budoucích zrození, abyste ji prožili a odstranili – to je jeden z největších a nejméně uznávaných darů kundalini.


14. Proč mají někteří lidé více problémů s probuzením kundalini, než jiní?

Kvůli své karmě. Lidé, kteří to měli s kundalini lehčím dělali více sadhana v minulých životech, která vyčistila blokády a snížila samskaras, se kterých musí kundalini uvolnit energii.


15. A co léčivý dotek, terapeutický dotek, energetická medicína, nejsou to kundalini?

Mluvil jsem s různými léčiteli o léčivých energiích a rozdílnosti mezi nimi a kundalini.

Citace:
Součástí toho, co se děje v energetické medicíně nebo při léčbě energetických polí, je, že výrazy jako kundalini se používají svévolně a způsobují zmatek. Když řekneme energie, mohli bychom mluvit o energii tření způsobené mnutím rukou, nebo o energii tepla z elektrických kamen, nebo energii ohně z hořícího uhlí, nebo energii jaderného štěpení z reaktoru, nebo energii fúze ze slunce. To vše jsou formy fyzické energie a všechny jsou zcela odlišné. Jen proto, že někteří zažívají rotující energii, neznamená to, že je to kundalini, s největší pravděpodobností není. Kundalini je relativně vzácný fenomén.

Vytváření pránických proudů pro léčbu je dost jednoduché a je to zažíváno mnoha způsoby – bzučení, cvakání, točení, nabití, oteplení, ochlazení, otupění, brnění, ztěžklost, lehkost, atd. atd. – to vše je v oblasti energetické práce běžné! Velmi neobvyklé pro lidi v západních kulturách, kteří se stali tak okouzlenými hrubým materiálním světem. Přesto žádný z těchto typů zkušeností energie určitě kundalini není. V jogínské tradici, odkud výraz kundalini pochází, se mluví také o další formě energie, práně, životní síle. Samotná prána má v těle 5 hlavních forem: hrubě řečeno jedna cirkuluje věci nahoru, druhá dolů, další kolem, další vylučuje a další pohání vejce a spermie k množení. To není kundalini. Jsou to evoluty kundalini, produkty kundalini.

Shromážděním něčí prány, aby se někdo posílil pro léčení, lze provádět prostřednictvím záměru, modlitby, dýchací práce, představování, popěvování, bubnování atd. A není to kundalini šaktí, co je mícháno. Shromažďování a pohybování pránou může být enormně mocné, nebo jemně mocné, transformační a léčivé, a ani v nejmenším do toho není zapojena kundalini. To, co léčitelé typicky zažívají, je proud prány, který je součástí léčebných praktik, které provádí.


Někteří léčitelé mohou mít prospěch z toho, že se lépe naučit se fyzicky a mentálně uzemnit. Součást toho, co tvoří nebo rozšiřuje zkušenost, některých způsobů, kdy proudí energie, je pozornost, kterou jim člověk věnuje. Pozornost je energie. To, co máme v úmyslu, je živeno a buduje se v našem životě a těle.

Fascinace lidí novinkami různých proudění energie fyzickým a jemným tělem je rozptyluje. To je důvod, proč z pohledu meditačního, kde soustředění a záměr jdou za rámec takových prchavých zkušeností - bez ohledu na to, jak svůdných - jde o fascinace ego, odpuzující a děsivé…
...nebo je člověk jen sleduje se rozvíjet odtažitě, a se záměrem uvidět celé pole povědomí, bezhraniční povahu tohoto prostoru. Pozornost věnována nějakému konkrétnímu fenoménu pole povědomí kolabuje do malinkého, ohraničeného, omezeného aspektu čehokoliv, čím je ego-mysl fascinováno v daný okamžik. Takže jak léčitel přestane soustřeďovat na vlastní zkušenost rotující energie, která byla rozptýlením, postupně zvadne. Fyzicky používají léčitelé pozici uzemnění, s mírně spojenými koleny, plně si vědomi svých nohou na zemi, dýchají plynule a klidně.

Praktikování hata jógy a pranayama může léčitelům pomoct také, nebo taiči, aby se propracovali jakýmikoliv bloky nebo omezeními v nadis, která by mohla přispět ke zbytečnému fyzickému pohybu. Takové pohyby, záškuby na trhnutí často souvisí s uvolňovanými blokádami v léčiteli. Jsou uzdravováni v procesu uzdravování. Mohou si představit kanály v sobě, jak se otvírají, čistí, proudí harmonicky. Je důležité vědět, že tok léčebné energie, dokonce i té nejintenzivnější, prudké řeky, si nevyžaduje naprosto žádný fyzický pohyb.


Naposledy upravil muflon dne úte črc 10, 2012 10:39 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát čer 29, 2012 11:05 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Reichiánská a neoreichiánská terapie.

Na opačném konci spektra různých stylů práce s tělem stojí reichiánská a neoreichiánská terapie. Tyto metody kombinují dechové procesy a rázné pohyby těla doplněné zásahy terapeuta. Jejich cílem je osvobodit tělesný systém od bloků nebo krunýře, který omezuje proudění energie. Zakladatelem tohoto stylu zá¬padní psychoterapie orientované především na tělo byl kontro¬verzní lékař Wilhelm Reich, který studoval u Sigmunda Freuda a na začátku své kariéry praktikoval freudovskou analýzu. Zají¬maly ho fyzické aspekty charakteru jednotlivce a věřil, že po úspěšné terapii je pacient plně orgasmický a je schopen úplného roztažení a stažení těla. Napsal, že neuróza je způsobena omeze¬ním této schopnosti strukturou a požadavky společnosti.

Reich experimentoval s tělem a zjistil, že krunýř udržuje tělesné pocity mimo vědomí. Tento krunýř se podle Reicha vytvá¬ří tak, že v okamžiku vzniku traumatu organismus vytvoří určitá energetická rozhodnutí (energetic decisions), která způsobí jeho stažení, a nadále setrvá ve svalovém napětí. Psychologie nedokᬞe tento problém odstranit. I tělo potřebuje pomoc. Reich tedy vyvinul teorii různých charakterových typů a typických struktur „krunýřování“ odpovídajících této typologii.

Nakonec identifikoval energii, které v jejím vesmírném pů¬vodním stavu říkal orgon. Projevovala-li se v lidském těle, ozna¬čoval ji jako éter. „Vesmírná orgonová energie pracuje v živých organismech jako specifická biologická energie. Jako taková řídí celý organismus; je vyjádřena v emocích stejně jako v čistě biofyzickém pohybu orgánů.“19 Orgon je podle Reicha prvotní kosmická energie vesmíru a je možné, že fyzická realita, z níž vycházejí koncepty „Boha“ a „éteru“, je toutéž orgonovou ener-gií. Kosmickou orgonovou energii Reich definoval jako původ¬ní, universálně existující, všeprostupující, jako zdroj veškeré energie a hmoty, ať už je to biologická energie v živé bytosti či zdroj galaktického systému ve vesmíru.

Podle Reicha protéká orgonová energie tělem nahoru a dolů podél páteře. Kruhy krunýře se formují kolmo к tomuto proudu a pracují tak, aby jej přerušily. V reichiánské terapii se používá hluboké dýchání, které v těle vybuduje energetický náboj, jenž může krunýř zničit. Terapeut působí fyzickým tlakem na chro¬nicky napjaté svaly. Je povzbuzeno očišťující vyjádření a pracuje
se na jakékoli překážce či emocionální zábraně.21 Psychologové James Fadiman a Robert Frager o tom napsali:

„Reich se domníval, že proces krunýřování vytvořil dvě de¬formované intelektové tradice formující základ civilizace: mystické náboženství a mechanistickou vědu. Mechanisté jsou pancéřováni tak pečlivě, že postrádají opravdový smysl svých vlastních životních procesů nebo vnitřní povahy. Mají zásadní strach z hluboké emoce, živosti a spontánnosti. Mají sklon vytvořit si zkostnatělou, mechanickou koncepci přírody a zajímají se hlavně o vnější objekty a přírodní vědy... Mysti¬kové nerozvinuli své krunýřování tak dokonale; částečně zů¬stávají v kontaktu se svou vlastní životní energií a díky tomuto částečnému kontaktu se svou vnitřní povahou jsou schopni hlubokého vhledu. Reich přesto považoval tento vhled za de-formovaný, protože mystikové mají tendence к askezi a ase- xuálnímu postoji, aby omezili svou vlastní tělesnou povahu a ztratili kontakt se svým vlastním tělem/22
Reich pohlížel na náboženství jako na věc, která je lidskému zdraví škodlivá, a též byl často v konfliktu se společností, jednak kvůli svým radikálním názorům na sexualitu a jednak proto, že se vytrvale snažil propagovat a prodávat stroj, který měl zachytit orgonovou energii. Avšak jeho komentáře a popisy orgonu se jasně shodují s popisy prány v posvátných textech Východu. Dále vyvinul různé způsoby práce s dechem a tělem, které naru¬ší krunýř a uvolní vibrace, slastiplné energetické náboje, pocity horka a chladu, bodání, svědění a emocionální vzedmutí téměř stejným způsobem, jakým meditace a pránájámové praktiky uvolňují tělesné bloky.

Je možné, že energie, kterou Reich identifikoval, je jak pránická energie, tak Kundaliní, v závislosti na intenzitě vědomí a jeho úrovni, kterou zažívají.
Je rovněž možné, že lidé zabývající se prací s tělem na reichiánských základech, včetně metody
zvané bioenergetika a mnoha odnoží neoreichiánských přístupů, jsou potenciálně schopni uvolnit krunýřování natolik, aby systém otevřeli pro Kundaliní. Tato práce s tělem se provádí pod dohledem terapeuta výhradně zaměřeného na uvolnění sexuali¬ty. Má však určitá omezení. Zesílená pránická energie se totiž nakonec projevuje převážně v dolních čakrách a přináší do života jednodivce více sexuality, síly a stability (nebo též více potíží při zvládání této energie), ale neaktivizuje a plně nevyjadřuje energie vyšších čaker. Reich nepřišel na to, že energie, které ob¬jevil, jsou aspektem vědomí, což je pohled charakteristický pro jógické a védántické myšlenkové modely.
Reich sice své cíle obvykle vyjadřoval v pojmech sexuální energie, přesto se velmi významně zasloužil i o uvolňování srdeční energie. Podle Bakera souvisí blok v hrudi s žalem z nešťastné lás¬ky, hořkostí, zuřivostí, snahou o naplnění a s touhou. To jsou hlu¬boké emoce, které musí být vyjádřeny a uvolněny, aby bylo možné dosáhnout upřímného vyjádření lásky. Baker napsal: „Musíme si pamatovat, že většina z toho, co považujeme za lásku, ve skutečnosti láskou vôbec není, ale že je to emoce založená na úzkosti nebo nenávisti krunýřovaného člověka, v němž jsou veškeré při¬rozené impulsy, zvláště pak láska, uvězněny.“

Další zajímavou souvislostí reichiánské terapie a jógyjsou sta¬dia, která se postupně objevují při odstraňování vrstev krunýře. Podle Bakera: „Nejprve se objeví úzkost. Pak se uvolní emo¬ce — zuřivost, pohrdání, závist, pláč atd. Jakmile dojde к vyjád¬ření emoce, dostaví se pocit uvolnění. Ve třetím stadiu se objeví netečnost. Pacient necítí žádnou touhu jakkoli se pohnout a do¬časně uvázne. Dosáhl stadia, v němž nastává rovnováha mezi potlačenými a potlačujícími silami.“

Reich zdôrazňuje, že se v tomto procesu může vynořit vnitřní osamocenost nebo prázdnota, včetně neschopnosti navázat lidský kontakt a úzkosti z orgasmu. Na rozdíl od jógických teorií doporučujících sexuální zdrženlivost, aby se kumulovala energie pro zkušenosti vyššího řádu, se domnívá, že tyto stavy naznaČují „projev poslední formy neurotické netečnosti a koneč¬nou překážku, kterou je třeba překonat předtím, než dojde k uzdravení...“ Kromě toho poukazuje na prázdnotu života nebo zkušenosti provázené úzkostí z orgasmu, spolu s „povrchní komunikací a neochotou hovořit o pohlavních tužbách, ná¬hlým prohloubením upjatosti, obavami, že se tělo rozpadne, hříšnými sny a fantaziemi, únikem ze smysluplných vztahů se světem (včetně sexuálních vztahů) a návratem к infantilním reakcím a raným příznakům.

Tyto symptomy jsou pozoruhodně podobné příznakům, o nichž se zmiňují mystikové a lidé v procesu probouzení Kun¬daliní. Je možné, že by u nich šlo efektivně použít Bakerův pří¬stup vedoucí к odstranění těchto mrtvých bodů. Tento přístup by však mohl být kontraproduktivní pro duchovní cíle adeptů jógy, která obecně doporučuje zřeknutí se světských závislostí a slastí, včetně sexuality. Reichiánská terapie spíš podněcuje lidi, aby se stali expresivnějšími a živějšími v každém aspektu svého života, než aby usměrňovali energii specificky к duchovním účelům. Věřím, že tyto kontrasty vyjadřují zásadní zápas, který západní duchovní hledači svádějí ve snaze o individuaci: je lepší žít svobodně a vyjádřit celou svou bytost, nebo ustoupit a zapřít sebe sama s cílem zvýšit duchovní probouzení? Je možné, že ta¬kovéto rozpory se vyřeší ve vyšších úrovních integrace poté, co lidé projdou stadiem Kundaliní, které je součástí probuzení, a jsou schopni používat upřímné hluboké spojení s jinými jako metodu duchovní praxe.
Psychologové a neoreichiánští terapeuti Gay a Kathlyn Hendrieksovi povzbuzují uvolnění energie všemi čakrami a prová¬dějí neoreichiánskou práci zaměřenou na energii a prostor, mís¬to aby ji omezovali na svalstvo těla. Věří, že tak lze vytvořit prostředí, které rozšiřuje prostor pro duchovní zkušenost. Kli¬enti jsou pak schopni rozšířit své vědomí a zaměřit ho nájemné a kauzální oblasti zkušenosti. Mohou se tak stát „živějšími“ v di¬menzích přesahujících fyzické tělo. Pozorovala jsem několik
lidí, kteří při provádění radianční práce s dechem měli duchovní zážitky a v důsledků toho pak prošli transformací svého života tak, že byli schopni vnímat vyšší úrovně energie.

Reich, podobně jako Freud, vytvořil systém к rozšíření lidských konceptů vědomí a snazšího dosažení uvědomění Self, ale oba byli ve svých vizích částečně omezeni, snad kvôli osobním traumatům svého dětství a sexuálně represivní společností té doby. Vytvořili základy pro psychologii spodních čaker, kterou Jung a řada mladších humanistických a transpersonálních terapeutů rozšířili o otázky týkající se vyšších čaker.

(z knihy Energie transformace od Greenwellové)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 05, 2012 8:42 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28398
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
To ano, Sri Chinmoy dokonce naplno ve své knize Kundalini_Matka_Sila tam tvrdí, že pro většinu lidí je kundalini spíše prokletím než požehnáním... \":!:\"

...je však určitý rozdíl mezi POSTUPNÝM zprůchodněním bloků v těle pro volné proudění čchi (nejlépe pod odborným dohledem) a mezi cíleným "vyvoláváním" okultních sil...
---------------

Pro srovnání (bez komentáře a posuzování \":wink:\" ) :

V pozdních letech své učitelské praxe se Krišnamúrti nijak zvlášť nezaměřoval na zkušenosti kundaliní. Důraz kladl na uvědomění, vědomou existenci, mistrovství myšlenky a odpovědný přístup к naší planetě. Proces probouzení kundaliní byl sice stěžejním bodem jeho vlastního probuzení, nezdá se ale, že by pociťoval potřebu jej nutně povzbuzovat nebo že by si myslel, že by se na něj měl někdo připravovat. Neměl v úmyslu probouzet šakti u jiných lidí, přestože se příležitostně věnoval léčení. Jeho zkušenosti nám opět ukazují intenzitu tohoto procesu a potřebu rozeznat, že při něm pracují síly, které jako by postupovaly podle rozvrhu vedeny záměrem, na který nemají terapeuti, lékaři ani přátelé žádný vliv. Mohou jen člověka emocionálně podpořit, tělesně o něj pečovat a chránit ho.

Ano, většina lidí vůbec není připravena se do něčeho takového pouštět, mají nefunkční čakry, zanesené tělo a chtějí čarovat s něčím, čemu vůbec nerozumí, to je jako jet s autem, které má rozbité řízení i brzy a ještě pro jistotu se zavázanýma očima.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob črc 14, 2012 10:46 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Zorný úhel


Zorný úhel je optický vynález podobně jako brýle nebo teleskop, jenomže kouzelnější. Například pod zorným úhlem věčnosti vidíte svět, když se postavíte tak vysoko, abyste se na všechno dívali svrchu; aj, jak je to maličké, aj, jaké hemžení nízko při zemi, jak jsme nade vším a velicí! Anebo pod zorným úhlem dějin uvidíte dnešek, když se postavíte tak obratně, jako by vám jaksi po ničem nic nebylo; ach, vy ostatní, kdybyste jenom věděli, jaká je odtud božská vyhlídka na vaše efemérní činy! Zvláštní rozkošnost zorného úhlu záleží pak v tom, že se pod ním všechno dalece snáze odsuzuje. Pod zorným úhlem lidstva můžete odsoudit nacionalismus;pod zorným úhlem nacionalismu socialismus; pod zorným úhlem socialismu majetek; pod zorným úhlem majetku ideál; pod zorným úhlem ideálu skutečnost, a tak dále a zase nazpátek. Stačí vzít vhodný úhel a soud je hotov; vysypete jej ze sama úhlu lehce, vydatně, nesporně; ba, tento úhel je hotový roh moudrosti: přemnoho lidí bere své rozumy vůbec jen z jeho hlubiny. Neboť rozum přemnoha lidí záleží v tom, že posuzují.

Avšak je také jiný rozum, jenž neposuzuje, ale dívá se. Sám ten ‘pánbůh’, kterým nás strašili v dětství, se jenom dívá a „všechno vidí“, ale posuzování si nechává až na poslední soud. A já věřím, že vidění je veliká moudrost a že je záslužnější mnohem víc vidět než soudit; ba věřím, že čím více kdo vidí, tím méně může soudit a tím méně také touží po tom, aby byl soudcem. Avšak kam běžíš, člověče, se svým zorným úhlem, chceš-li jenom vidět? Zorný úhel není nástroj vidění, nýbrž posuzování; otevři dokořán všech tři sta šedesát stupňů duše a slož všechny své úhly; nejsou k ničemu, ale docela k ničemu tam, kde si chceš položit ten nejtěžší a nejvyšší optický úkol: něco vidět.

(V zajetí slov, Karel Čapek)

--------------------------------

Einstein Jak-vidim-svet

"...Jedinec nejasně tuší, jak nicotné jsou lidské tužby a cíle a jaká vznešenost a jaký zázračný řád se mu vyjevuje v přírodě i v myšlenkovém světě. Individuální existenci vnímá jako svého druhu vězení a touží po tom, zakusit veškeré bytí jako cosi jednotného a smysluplného. Jakési náznaky vesmírné religiozity se najdou už v raných etapách vývoje, třeba v nejednom Davidově žalmu, a také u jiných proroků. Daleko silnější je komponent vesmírné religiozity v buddhismu, o tom nás poučují zejména podivuhodné spisy Schopenhauerovy. - Náboženští géniové všech dob se vyznačují právě touto vesmírnou religiozitou, která nezná dogmata, nezná boha, který by byl podobný člověku. Nemůže proto ani existovat církev, jejíž učení by se opíralo zejména a hlavně o vesmírnou religiozitu. A proto také právě u heretiků ve všech dobách najdeme jedince, kteří v sobě měli zejména takovouto vesmírnou religiozitu a svým současníkům připadali jako ateisté, občas i jako světci. Z tohoto hlediska lidé jako Demokritos, František z Assisi a Spinoza jsou si vnitřně navzájem dost blízcí...."

"...vědec a badatel věří v příčinnost veškerého dění. ...Jeho religiozita spočívá v uchváceném úžasu nad souladností přírodních zákonů, v nichž se vyjevuje rozum tak svrchovaný, že všechna smysluplnost lidského uvažování a pořádavého ducha je proti tomu jen zhola nicotným odleskem. Tenhle pocit je mu vodítkem pro veškerý život a konání, pokud se dokáže oprostit od zotročení sobeckými tužbami...."

"...Nestačí vzdělat člověka v některém speciálním oboru. Tím se z něho sice stane cosi jako použitelný stroj, ale nikoliv plnohodnotná osobnost. Záleží na tom, aby si osvojil smysl pro to, co je hodno toho nebo onoho úsilí. Musí se mu dostat živého citu pro to, co je krásné a co je mravně dobré. Jinak svým specializovaným umem bude připomínat spíš dobře cvičeného psa než harmonicky rozvinutého tvora. Musí se naučit rozumět pohnutkám lidí, jejich iluzím, jejich trápení, aby se dobral správného postoje vůči jednotlivým bližním a vůči pospolitosti. Tyhle cenné dovednosti prostředkuje mladým generacím osobní styk s vyučujícími, ne - alespoň ne v tom hlavním - nějaké texty. Především takovýto kontakt vytváří kulturu a udržuje ji. Toto mám na zřeteli, kdykoliv doporučuji jako důležité humanities, ne prostě jen suché odborné vědomosti z historie a z filosofie.  

Přehnané zdůrazňování soutěživosti a předčasná specializace řídící se jen a jen hlediskem bezprostřední užitečnosti usmrcuje ducha, na kterém závisí veškerá kulturnost a tím koneckonců i rozkvět všech speciálních vědních oborů. Podstatou jakékoli výchovy, pokud má mít cenu, je i to, že u mladého člověka rozvíjí samostatné kritické myšlení; a takovýto rozvoj je vždy ohrožován jakýmkoliv přetěžování vědomostmi (bodovací systém). Přetěžování nutně vede k povrchnosti a k nekulturnosti. Učení má být takové, aby to, co se studentům předkládá, chápali jako cenný dar a ne jako cosi povinného, co jim má zkazit dobrou náladu...."
------------------------------------------

Eckhart Tolle: U mnoha lidí jejich pocit identity je spojen s tím, co pokládají za své problémy. Buď věci, které v životě postrádají, nebo věci, kterých se chtějí zbavit, jedno či druhé. Musím získat toto, abych se cítil naplněn a šťasten, anebo se zbavit něčěho, abych byl naplněn a šťasten. Takže pohybovat se v tomto kruhu problémů mysli se stává pro mnoho lidí centrem jejich osobní identity. Já a moje problémy. A lidé se dívají na sebe samé jako na problém, který musí být řešen. \":mrgreen:\"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 208 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz